Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvky: 2
Registrován: 10 pro 2009 19:59

Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod Jindřich Sláma » 10 pro 2009 20:20

Dobrý den všem,

pročetl jsem takřka všechna témata v tomto fóru týkající se balíkovačů slámy a zjistil jsem, že je mezi Vámi spoustu odborníků a hlavně praktiků.
Měl bych otázku na Vás všechny, kteří máte jisté zkušenosti a praxi s balíkovači malých slaměných balíků. Velikost cca 40x28x80 nebo něco podobného. Který z balíkovačů dokáže slisovat balíky tak aby byl balík krásně přesný, rovný a aby měl hustotu 90-120kg/m3 to znamená jeden balík o hmotnosti cca 30 a více kg.
Rád bych se totiž dozvěděl jestli něco podbného zvládne forschift, welder a jiné balíkovače, které jsou mezi českými zemědělci běžně v užívání. Rád bych tímto oslovil ty, kteří vlastní tyto balíkovačky zda-li by se mi mohly skrz toto fórum ozvat a samozřejmě také majitele nových balíkovaček ze kterých doufám tyto balíky lezou již pěkné a úhledné.
Balíky plánuju používat do slaměných staveb a z převážné většiny jsou tyto balíky alfa a omega při použití tohoto materiálu ať už jako izolace nebo přímo jako konstrukčního prvku samotného domu.
Do budoucna bych rád sehnal někoho z Vás kdo by dokázal dodávat tyto kvalitní balíky. Samozřejmě ne zadarmo.
V Anglii kde z tohoto materiálu staví doporučují tento balíkovač: http://www.bigwoodagri.co.uk/view.aspx?item=45 typ MF 135 - MF 139 (small)
Obrázek
Balíky z něho vypadají asi takhle:
Obrázek

Vím, že nové balíkovače jsou drahé proto bych rád našel cestu jak i s místními stroji a šikovnýma českýma ručičkama dosáhnout podobné kvality.
Díky za Vaše podněty a názory
Jindřich Sláma

Příspěvky: 10
Registrován: 10 led 2009 21:15

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod Vašek181 » 10 pro 2009 21:35

Dobrý večer.Zkušenost mám s lisem Fortsschtt K454,který při správném seřízení lisuje perfektní balíky.Slisovatelnost je podle návodu až 150kg/m3.Rozměr balíků je asi 30x40x...60cm,ale nikdy jsem je metrem neměřil.Takže tu délku nevím,ale je seřiditelná,stejně jako slisovatelnost.Svýrobou těchto malých balíků je problém v jejich uskladnění a následné operaci s nimy.Je to na ruční pohon,tak tam vidím problém hlavně s časem a cenou.O lisu na prodej bych věděl,stojí u nás v ZD.

Příspěvky: 2
Registrován: 10 pro 2009 19:59

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod Jindřich Sláma » 10 pro 2009 22:51

Dobrý večer,
děkuju za odpověď a za nabídku. Tím ručním pohonem jste měl jistě namysli přepravu a přesuny již hotových balíků :-) nu což nic není zadarmo.
Ano již jsem si všiml, že tento model je nejrozšířenějším modelem v ČR. Trošku mě od něj odrazuje jeho složitost a poměrně velká náročnost na seřízení. Tato znalost ovšem nevyplývá z mojí vlastní zkušenosti. Znalosti čerpám z tohoto fóra viewtopic.php?f=103&t=2955 a z toho málo co jsem pochytil od lidí co se o to zajímají. Dokonce jsem na vlastní oči viděl zlomené tkzv. jehly. Věřím však tomu, že při dobrém seřízení může balíkovač dosahovat dobrých výsledků.

Nakolik si tak může zemědělec cenit takto vytvořené balíky? Co jsem se tak ptal lidí, kteří scháněli balíky slámy na realizace slaměných staveb cena se pohybovala v rozmezí od 5,- do 25,- za kus. Ovšem nikdy to nebyly balíky, které bych označil slovem "vhodné" pro slaměné stavby jako realizují např. Amazonails z Velké Británie například zde: http://www.amazonails.org.uk/page/north-kesteven-101

Zapoměl jsem se ještě optat zda-li nějaké balíkovače dokážou pracovat tkzv. stacionárně či-li nemusí jezdit po poli, ale přistaví se například ke stohu slámy, dva silní borci do nich hrnou slámu a dělají se balíky.
Například jako je to na tomto obrázku:
Obrázek
A s tím souvisí i moje další otázka a to na čem je možné tyto balíkovačky převážet. Zda-li je možné použít bržděný valník za osobní auto nebo je ta mašina už tak velká, že se vejde pouze na IFU, avii a jiné podobně velké náklaďáky?
Díky za rady a váš čas.

Příspěvky: 10
Registrován: 10 led 2009 21:15

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod Vašek181 » 12 pro 2009 23:07

Dobrý večer.
Trochu k vašim otázkám. Lisovat stacionárně u stohu jde,mám to vyzkoušené. Nebudu popisovat fyzickou práci.Je ale důležitá kvalita slámy ve stohu.Nová sláma jde perfektně.
S přepravou lisu to nebude tak snadné. Je to velký a těžký stroj.Jeho hmotnost je něco kolem 3 tun.Ještě k rychlosti při přepravě.Je to zemědělský stroj na malých balonových pneu. tažený ve spodním závěsu traktoru.Takže přepravu za nákladním autem no nevím.
Jinak k té složitosti lisu.Pouze to tak vypadá.Pokud funguje vázání a sláma je suchá je to velmi spolehlivý stroj.Jsou chlapi kteří je umí perfektně vyladit.
To je ode mne vše.

Příspěvky: 2
Registrován: 28 pro 2009 16:19

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod ljubocka » 28 pro 2009 17:30

Dobry den, shanim baliky o rozmeru 40x50x60-80.Balíky by měli mít pokud možno stejné rozměry v aspoň dvou směrech, třetí (délka) obvykle o 5 až deset cm lítá, balíky rovnoměrně slisované, aby se nerozpadali o objemové hmotnosti aspoň 70 kg na kubík .. raději 90, nejlepe z pšeničné slámy, vhodné by bylo, kdyby stébla byla dlouhá. Cena a množství dohodou, nejlépe lokalita Pha - východ. kontakt roman.hadacek@email.cz

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod Deutz-Fahr » 28 pro 2009 19:10

K tomu lisu Fortschritt K 454. Jeden známy od nás ho má alebo mal a ked nám lisoval slamu tak tie balíky boli perfektne. Tie rozmery by mali byť 37x46 asi. A dĺžka nastaviteľná. No a ked nám lisoval tak tá zlisovanosť bola brutálna. Balíky mali niečo vyše metra na dĺžku a človek by ľahko zlomil aj vidly keby vládal:-). Normálne sme to nakladali dvaja na 1 balík:-). Takže ide len na tom ako to nastaví. A tá spoľahlivosť je rôzna. Ked to ide tak ide a ked nie môže sa aj na hlavu postaviť a nepôjde. A na druhy deň už zasa ide:-). Myslím si že z toho by sa už dalo stavať.
Deutz-Fahr

Příspěvky: 1
Registrován: 18 led 2010 19:36

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod PeterCNH » 18 led 2010 20:01

Dobrý deň, možno Vám viem pomôct ohľadom balíkov slamy, máme v pláne túto technologiu, baliky 30-30-40 cm,váha balika cca 12 kg, dĺžka sa bude dať nastaviť, plánujeme výrobu.Taktiež hľadáme odberateľa balíkov. Ak máte záujem o spoluprácu tak ma kontaktujte. tel: 00421 908 496 079 , e-mail : peterdom@centrum.sk S pozdravom Domin.

Příspěvky: 112
Registrován: 28 říj 2008 21:00
Bydliště: Vých. Slowensko

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod Frantík SK » 05 úno 2010 00:33

Lis K 454 ma rozmery lisovacieho kanalu 40x50 cm. Ako tu už pisal niekto predo mnou, vazi 2390 kg, prepravna sirka je 3 metre, takze preprava pripada do uvahy jedine za traktorom.
Byť poľnohospodárom nie je povolanie, ale poslanie.

Příspěvky: 3
Registrován: 21 čer 2013 11:45

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod jehnik » 11 srp 2013 19:16

Hledám dodavatele hranatých balíků slámy o šířce 80 cm na stavbu domu, nejlépe ze středočeského kraje. Objem balíků cca 160 m3. Ideálně včetně skladování.
Jan Chvátal, 603289057, chvataljan@seznam.cz

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod bold » 20 srp 2013 09:10

komoru o šířce 80cm bude asi problém najít (pokud vůbec existuje)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 114
Registrován: 21 led 2009 21:40

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod premo » 21 srp 2013 19:40

pro info Hesston 4700 má komoru 80x80cm

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Balíky slámy pro stavební účely

Příspěvekod bold » 21 srp 2013 19:54

tak existuje.... opět jsem se přiučil.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Balíkovače - lisy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník