Baličky Pronar

Příspěvky: 51
Registrován: 28 říj 2007 16:53

Baličky Pronar

Příspěvekod cendar » 14 led 2017 23:42

Zdravím,

máte někdo prosím osobní zkušenosti s baličkami kulatých balíků Pronar? Konkrétně mi jde o typ Z 245 - tažená samonakládací.

Děkuji :)

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod vik » 15 led 2017 13:07

Soused jí má a je sní spokojen za tu cenu.jen někdy nepřeklopí balík na bok a spadne mu na hranu baličky.Je o trochu těžší jak McHale.Taky jsem se rozmýšlel mezi McHale 991 a touhle pronarkou a nakonec to vyhrála McHale. I když cena je trochu jinde,ale zase je to kvalitně někde jinde.

Příspěvky: 51
Registrován: 28 říj 2007 16:53

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod cendar » 15 led 2017 21:33

Jak to myslíš, že kvalitou je někde jinde? Kvalitou výroby nebo kvalitou zabalení balíku?
To, že je to polský výrobek je mi jasné, potřebuji ročně zabalit pouze cca 600-700 balíků. Balíky jsou lisovány lisem s pevnou komorou, nejsou tedy tolik utlačené. Balička McHale dokázala vymáčknout všechen vzduch a senáž byla beze ztrát. Ale jak říkáš, pořizovací cena je někde jinde, proto mne zaujal Pronar, ale v provozu jsem ji ještě neviděl... A spoléhat jako dosud na služby už se mi nechce...

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod vik » 15 led 2017 22:52

já si ji koupil na cca jen 400 balíků.Myslím tím sváry barva a tak prostě nabarví orezlej plech,svary neupravené,ale jinak na funkčnost je to v pohodě jen po 3 letech soused měnil 1 pás na stolu rozpad se,ročně dělá cca taky 400 balíků a v zimě garážovaná.Jen otázka za jakou cenu budete mít tu pronarku? Já dal za mchale loni 348 tis . za pronarku chtěli tuším 210tis.

Příspěvky: 51
Registrován: 28 říj 2007 16:53

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod cendar » 16 led 2017 07:33

Mám nabídku na 199 000 Kč, což je oproti McHale obrovský rozdíl...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 147
Registrován: 06 kvě 2007 21:00
Bydliště: ostrava Stará Bělá

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod fortschritt » 16 led 2017 18:04

V Čr je naprodáváno cca. 40 ks těchto ovíječek ročně. Což mluví samo o sobě. Důležité je si ji koupit od nějakého dobrého prodejce, co má zázemí, komunikuje s výhradním dovozcem a je schopen přijet pro případnou poruchu. Vesměs se to nekazí, ale jde o rychlost náhradních dílů. Pak je hodně rádoby prodejců, co k tomu nedají člověku nic... A pak se trap.... Já si touto ovíječkou vždy nechávám balit. Oproti klasické malé nesenné, je to 100 a jedna. cca ze 40 ks balíků vyhodím tak jedny táčky.... Vzduch vytlačuje pěkně
co se plazí neuteče

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod Dark » 16 led 2017 19:11

Kamarád měl tu pronarku, ale nestíhal s ní za lisem, tak sem mu jezdil pomáhat s temak t04(roztahovací válce nesená), když viděl rozdíl ve výkonu a rozměry temaka, tak šel pronar letos z chalupy a koupil temak taky, bratru za 240 má plnou automatiku balení, ohromná obratnost, zaparkuje ji i pod malý přístřešek, myslím že si bude taky chválit :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod neznalek » 16 led 2017 21:38

Já měl za to, že kvalitu balení dělá hlavně nastavení baličky/brzdy folie a kvalita folie :) 20 let jsme balili domadělanou kopií základního modelu Sipma a nikdy nebyl problém. Od loňska mám k dispozici s kolegou Temak 02 s dálkovym ovládáním a funguje pořád stejně, jen je to uživatelsky přívětivější a rychlejší - balíme zásadně na místě 500-1000 bal. ročně.
Naposledy upravil neznalek dne 16 led 2017 23:50, celkově upraveno 1

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod Dark » 16 led 2017 23:39

Já sem nehanil pronar ohledně kvality balení, ta bude u všech baliček +-stejná, ale kvůli male rychlosti a hodně mizerné obratnosti, když s ní kámoš lovil balík někde z ouvratě, nebo vedle stromu, šišatý to taky moc neumí, udržovat pneu navíc taky žádná výhra. Držet páku rozvaděče po celý proces ovíjení při 200 bal. za den taky ne

Příspěvky: 51
Registrován: 28 říj 2007 16:53

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod cendar » 17 led 2017 07:20

Já chci také balit až na místě uskladnění. O stacionárním Temaku T02 jsem taktéž uvažoval (cena je s taženým Pronarem +- podobná), ale nejsem si úplně jistý následnou kvalitou senáže, když balík potažený folíí následně zmáčknu kleštěmi. Mám lis s pevnou komorou, takže balíky jsou měkkčí a je tam méně hmoty než po vario lisu, tak aby se tam nedostal vzduch a nedošlo ke znehodnocení materiálu... Máte s tím někdo zkušenosti, nebo všichni lisujete lisem s variabilní komorou?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 208
Registrován: 24 úno 2008 21:22

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod Adam » 17 led 2017 08:56

Mal som Welger RP12 - valcova komora, teraz mam nový Metal Fach (kopia Welger) tiež s valcovou komorou. Welger balil do spagatu a obcas tie baliky boli slabe a potom aj to balenie vyzeralo ale uz posledne dva roky sme to vychytali a bolo to fajn a ani pleseň nebola. Teraz s Metal fachom su baliky krasne nabite, žiadna pleseň - karadaň bez spojky a až do červeneho poľa lisovať. Čo sa týka balenia, baličku Metal fach základnu som kúpil ako trojročnú pred 6 rokmi a doteraz ide k spokojnosti. Vymenila sa reťaz a tento rok budem meniť silonove uloženie folie + ten pritlačak čo zhora upne foliu - po tych rokoch už to potrebuje vymeniť. Spominalo sa tu vyhotovenie poľskych vyrobkov ako "farba na hrdzavy plech" ...myslim že toto už nehrozi ani pri lacnych kosačkach za 700€, nie to pri pronaroch za 200 tisic. Posledne dva roky sme balili ročne po 460 balikov na mieste a samonakladacia balička mi nepride ako dobre riešenie...skor nejaka varianta s elektromotorom a dialkovým ovladanim.
Aj traktor je len stroj....

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Baličky Pronar

Příspěvekod provit » 17 led 2017 10:24

Já mám 20 let starý lis s variabilní komorou Krone KR 10 16s a polskou taženou baličku Sipma 281/1. Lis mě stál 100tis a balička 50 tis. jedu už pátou sezonu a bez problémů. Vše dělám sám bez pomocníka a balíky dávám do řadu na kraj louky. Na baličku stačí Z 5211 naložím 2 balíky a jedu ke kraji, kde je zabalím a čelákem je postavím a dám do řadu. Dělám spíš sušší senáž (říjen, listopad). Jinak se snažím sušit seno, když je 30 stupňů. To jde samo :). Mám 35 ha ttp dělám cca 500 balíků z toho 20% senáž. Zbytek (většinou otavy) spásám.

Zpět na Siláž a senáž

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník