Radličkový podmietač

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 04 kvě 2016 08:20

Já to ale řeším z jediného důvodu,nemůžu teď dát 400 k za Terrano,jinak bych to neřešil :wink:
Pokud chceš odlevit traktoru,je tu polonesená varianta. Tam jsou ale 2 problémy:
1.) neobratnost v rozích a na malých pozemcích při záběru 3 metry (mám takto secí kombinaci a kompaktor a na 1-2 ha pozemcích to není žádný med)
2.) pokud člověk zapadne,nebo vjede do měkkého,je problém to pak dostat ven. Nesený stroj dotíží zadek traktoru a dá se projet a vyjet kde co. polonesená varianta je na tom podstatně hůře

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod bold » 04 kvě 2016 12:53

skacel99 píše:Já to ale řeším z jediného důvodu,nemůžu teď dát 400 k za Terrano,jinak bych to neřešil :wink:
Pokud chceš odlevit traktoru,je tu polonesená varianta. Tam jsou ale 2 problémy:
1.) neobratnost v rozích a na malých pozemcích při záběru 3 metry (mám takto secí kombinaci a kompaktor a na 1-2 ha pozemcích to není žádný med)
2.) pokud člověk zapadne,nebo vjede do měkkého,je problém to pak dostat ven. Nesený stroj dotíží zadek traktoru a dá se projet a vyjet kde co. polonesená varianta je na tom podstatně hůře

S bodem 2 bych si dovolil nesouhlasit. Neřeším mokro na povrchu, řeším hlubší mokro. To co projedu s poloneseným secím strojem, tak to kluci s nesenou mašinou neprojeli. neb sedli na spodek a bylo vymalováno.
A ohledně 400 za terrano..... mám ho chvilku,ale kdybych se měl rozhodovat, tak to udělám znovu. Udělám s tím podmítky, nachystám na pšenice, prorýpnu na plný profil a na jaře nachystám na kukuřice. Jako hlavní výhodu pavažuju stav povrchu, moje záda nostalgicky vzpomínají na skákání po pluhu či podmítce......
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 04 kvě 2016 15:23

Je mi to jasný,že terrano je mnohem lepší varianta. Můj pokus dělám jako nouzovku,než se něco podobného pořídí. Investic je spousta,hlavně do pozemků a výhled na letošní sezónu není zrovna růžový. Proto to řeším takto. Chci to hlavně pro chystání pod řepku,abych se dostal hlouběji,než 10 cm. Případné nedokonalosti už dořeším přípravou na mašině.
Ještě k Terranu - pocítil jsi nějaký rozdíl ve výnosech při zpracovávání Terranem místo orby?

Mě osobně se zatím nikdy nepodařilo zapadnout s neseným nářadím tak,aby mě musel někdo tahat. S taženým pravidelně alespoň jednou za sezónu se secí mašinou,jednou se mi to podařilo mojé blbostí i s kompaktorem :roll:
Nesený nářadí dotíží traktor a ve zvednutém stavu nemá vůbec žádný odpor,takže pokud třeba s radličkovým podmítačem projíždím židlem,v případě nouze si ho v ramenech pozvednu a hned zas pustím. Půdu nějak zpracuju a nevytvořím podvozkem od nářadí koleje. V případě mokrého podzimu v kopcích se to občas hodí.
Ale záleží na konkrétních podmínkách,kde a jak se pracuje.
Nicméně já jsem zástupce neseného nářadí. Lehčí,levnější,lepší manévrovatelnost,jednodušší (žádné nápravy,oje a podobně)

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod Rolník74 » 04 kvě 2016 15:53

Sledují to tady a přikláním se k Boldovi, ikdyz vlastní zkušenosti nemám,protože nemám koně do tahu,ale letos mám po žních objednaný terraland od Bednáře a nechám s ním přejet vše na hloubku 40cm.Cena je 750Kč/ha plus nafta.Protoze 25let ořu do hloubky 20cm,tak si myslím,že nadešel čas...a zároveň ušetřím letos peníze a čas za orbu.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 04 kvě 2016 17:35

Oni takto dělají předváděčku,nebo jak jsi se k tomu dostal?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod bold » 04 kvě 2016 19:03

skacel99 píše:Je mi to jasný,že terrano je mnohem lepší varianta. Můj pokus dělám jako nouzovku,než se něco podobného pořídí. Investic je spousta,hlavně do pozemků a výhled na letošní sezónu není zrovna růžový. Proto to řeším takto. Chci to hlavně pro chystání pod řepku,abych se dostal hlouběji,než 10 cm. Případné nedokonalosti už dořeším přípravou na mašině.
Ještě k Terranu - pocítil jsi nějaký rozdíl ve výnosech při zpracovávání Terranem místo orby?

Mě osobně se zatím nikdy nepodařilo zapadnout s neseným nářadím tak,aby mě musel někdo tahat. S taženým pravidelně alespoň jednou za sezónu se secí mašinou,jednou se mi to podařilo mojé blbostí i s kompaktorem :roll:
Nesený nářadí dotíží traktor a ve zvednutém stavu nemá vůbec žádný odpor,takže pokud třeba s radličkovým podmítačem projíždím židlem,v případě nouze si ho v ramenech pozvednu a hned zas pustím. Půdu nějak zpracuju a nevytvořím podvozkem od nářadí koleje. V případě mokrého podzimu v kopcích se to občas hodí.
Ale záleží na konkrétních podmínkách,kde a jak se pracuje.
Nicméně já jsem zástupce neseného nářadí. Lehčí,levnější,lepší manévrovatelnost,jednodušší (žádné nápravy,oje a podobně)

Právě na podzimní bezorebku je to super, podmítka s křidélky a pak bez křidélek15-20cm.
Mám terrano chvilku, ale pocítil jsem nakolik je utužení pod hranou orby :lol:
Já zas preferuju polonesené nářadí. menší zatížení na zadní nápravě,menší zatížení hydrauliky. Má snahu dorovnávat když se za volantem občas nedá pozor a jede se vlnovkou :) a hlavně do secí mašiny pohodlně narvu 5vaků s osivem a jezdím. Tady je problém spodní voda. Jak se to proboří tak je to v pr...
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 04 kvě 2016 19:10

S 200 k traktorem si to můžeš dovolit,ale u těch 100-140 koní narvat 2 t osiva do 4t těžké mašiny,tak se do kopce nehnu. Už teď při váze 3500 kg je to občas na hraně,když trochu pustím přípravu do země.

Podorničí je utužený,to je mi jasný.Ale výslední efek? Vsakuje alespoň třeba na souvratích líp voda,když příjde větší dávka? Já bych to Terrano potřeboval akutně na 1 pole,kde je vyloženě těžký slín,místy žlutina a oře se to jednou za x let,když jsou ideální podmínky,že se nelámou půlmetrový balvany a jde se utáhnout. Je tam absolutně nepropustná půda a na souvratích po dlouhodobé podmítce už to prakticky nevsakuje a půl roku tam stojí voda. Chci to zkusit něčím prorvat a provzdušnit,jestli to něčemu pomůže. Za totáče se to pole obětovalo a asi 20 let v kuse tam lily sračky, z místního prasečáku,když nebylo kam.
Letos se tam podařilo udržet nějakou řepku,tak se po pár letech přeruší sled pšenic po sobě.Nic jinýho tam pěstovat prakticky nejde,na jaře tam do konce dubna nejde vjet a kukuřici do BPS neděláme

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod Rolník74 » 04 kvě 2016 19:33

skacel99 píše:Oni takto dělají předváděčku,nebo jak jsi se k tomu dostal?

Ne to je klasická služba.Johan s masinou a řidičem je za tyhle prachy a nafta navíc.rikala obsluha ať počítám od 20-30l.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod bold » 05 kvě 2016 07:38

skacel99 píše:S 200 k traktorem si to můžeš dovolit,ale u těch 100-140 koní narvat 2 t osiva do 4t těžké mašiny,tak se do kopce nehnu. Už teď při váze 3500 kg je to občas na hraně,když trochu pustím přípravu do země.

Podorničí je utužený,to je mi jasný.Ale výslední efek? Vsakuje alespoň třeba na souvratích líp voda,když příjde větší dávka? Já bych to Terrano potřeboval akutně na 1 pole,kde je vyloženě těžký slín,místy žlutina a oře se to jednou za x let,když jsou ideální podmínky,že se nelámou půlmetrový balvany a jde se utáhnout. Je tam absolutně nepropustná půda a na souvratích po dlouhodobé podmítce už to prakticky nevsakuje a půl roku tam stojí voda. Chci to zkusit něčím prorvat a provzdušnit,jestli to něčemu pomůže. Za totáče se to pole obětovalo a asi 20 let v kuse tam lily sračky, z místního prasečáku,když nebylo kam.
Letos se tam podařilo udržet nějakou řepku,tak se po pár letech přeruší sled pšenic po sobě.Nic jinýho tam pěstovat prakticky nejde,na jaře tam do konce dubna nejde vjet a kukuřici do BPS neděláme

záleží jak hluboko to chceš prorvat. Tady bych to vzal nějakým vyloženě hloubkovým kypřičem (bacha na legislativu, nevím od kolika cm hloubky se to musí hlásit- nevím kam) Ale loni jednou podryté pole LD radličkou na plnou hloubku a každoroční laguna se ztrácí daleko rychleji.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 05 kvě 2016 08:12

Hluboko tak moc,jak to půjde. Samozřejmě tak,abych si nevytáhl hlušinu. Hloubku ornice jsem tam nikdy nezkoumal.
Měl bych ještě jednu prosbu: pokud by se šlo cestou podrytí,existují někde veřejně k nahlídnutí mapy meliorací? Nerady bych něco vytrhal.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod medulin » 05 kvě 2016 09:16

Meliorace jsou v Lpisu a myslím že jdou najít i na katastru. Jak moc jsou tyhle zdroje objektivní nemůžu soudit ale moc jim nevěřím.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 03 črc 2016 09:43

Takže od bádání s dláty na Farmetu jsem ustoupil,protože místní dealer Pottingeru se nabídl,že nám po žních půjčí Synkro 3030. Byl jsem se na to kouknout a nevypadá to špatně až na základní radličky,ty jsou teda hrůza. Uvidíme,jak si s tím 140 koní poradí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod neznalek » 03 črc 2016 21:02

skacel99 píše:Takže od bádání s dláty na Farmetu jsem ustoupil,protože místní dealer Pottingeru se nabídl,že nám po žních půjčí Synkro 3030. Byl jsem se na to kouknout a nevypadá to špatně až na základní radličky,ty jsou teda hrůza. Uvidíme,jak si s tím 140 koní poradí


Předvčírem jsem na letošek objednal sadu dlát Durastar, tak jsem zvědav kolik hektarů vydrží v porovnáním s dláty od VERS ND :) , stojí přibližně stejně.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 04 črc 2016 08:13

Když jsem se na ty opotřebitelné díly u Pottingeru ptal,tak originální plechovky vydrží cca 15 ha podle podmínek,ty Durastar by měly vydržet zhruba 10x tolik. Celkem bych tomu i věřil,protože je to kus železa,ale prvotní investice nic moc

Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2015 12:30

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod haryg » 05 črc 2016 07:53

Zdravím Vás páni, tak po dlhšej dobe sem dávam obrázky 3 m širokého trojradoveho neseného podmietača. Mám rozpracovaný aj štvorradový ťahaný, ten ukážem po dokončení. Neponáhľam s ukončením, lebo o nedlho zmením zamestnávateľa, budem pracovať pre firmu ktorá sa zaoberá výrobou poľnohospodárskych strojov tak budem priamo v ,, v kuchyni,, a určite sa dozviem veľa nových informácií, ktoré potom zapracujem aj do trojradoveho. Tak prosím o pripomienky.....


3P..jpg
3P.jpg

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 05 črc 2016 08:12

Uchycení disků mi připadá jako blbost. Ty krajní proti směru jízdy budou mít snahu se ohýbat jednak při samotné práci,natož když se někde omylem zabere třeba za mez,kámen,skruž a podobně.
Navíc uchycení na rámu pro válec taky není optimální. Při každé změně hloubky se bude muset hýbat s disky na slupicích. Lepší je je uchytit na hlavní rám

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod bold » 05 črc 2016 08:22

já vidím terrano :-) Vytahovací krajní disky jdou špatně vytahovat a zatahovat po práci (je na tom ornice). Manipulace s disky (výškové nastavení) mně ani tak nevadí, nastavení musím stejně udělat před každým započetím prací- pak to funguje.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod tonik » 05 črc 2016 09:13

Kde koupíš jistící jednotky ? HORSCH je má někde z Kanady.

Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2015 12:30

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod haryg » 05 črc 2016 12:28

Všetky disky majú pružinové istenie, ohnúť by sa nemali, ich poloha voči utužovaciemu valcu sa pri zmene nastavenia hĺbky kyprenia nemení, istiace jednotky terragrip nechcem nakupovať, plánujem ich vyrobiť.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 05 črc 2016 14:23

Můžou být na pružinách,ale jsou prostě proti směru jízdy a při zaháknutí za překážku tam ta páka bude velká

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod miso243 » 14 črc 2016 15:00

Rovnako uchytené disky sú aj na terrano FX a zjavne to nie je problém. Uchytenie valca a diskov na paralelograme síce vypadá fajn ale pri väčšej zmene hĺbky sa tvoria aj tak iné hrobčeky a aj tak sa musia prestavovať. Ja osobne ak to nieje nevyhnutné by som sa paralelogramu vyhol pre problémy pri opotrebení uloženia čapov. Tak isto aj vyťahovacie okrajové disky. Ako písal bold, znečistenie prachom môže byť problém. A čo ešte hrdza po roku parkovania na otvorenej ploche.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 14 črc 2016 19:56

To někoho zajímá?? Mechanickýmu nářadí se snad nemůže nic stát :lol: Asi záleží na povrchové úpravě,ale náš Farmet nebyl nikdy pod střechou,prší na něj už 15 let a má pouze vybledlou barvu. koroze pouze tam,kde je porušená barva.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod bold » 15 črc 2016 07:29

Jako nejdůležitější bych považoval volbu materiálu. Kolikrát se nestačím divit, jak některé stroje pokryje pouhá "liška" a některé hnijí před očima. Talent na to mají poláci, kde vezmou tam vezmou. Na sekačku použili už rezavý plech a pouze to přestříkali vrchní barvou bez základu. Ač použili barvu kvalitní tak se stejně oloupala po celých plátech. Plech hnije neskutečně.
Většina mých strojů stojí venku, ve stejném stavu jak v předchozím příspěvku, vybledlá barva, koroze jen na místech bez barvy.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod miso243 » 16 črc 2016 07:08

O hrdzi som písal v súvislosti s posuvnými okrajovými diskami nie s celým strojom. Neviem ako vy ale ja osobne som videl niekoľko posuvných uložení, ktoré sa vďaka korózii stali nefunkčnými.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod bold » 16 črc 2016 08:50

u toho horsche je vůle i na rez, ovšem doposud drží barva (technologie nanášení barvy je někde z budoucna :-) ) nejvíc mně štve prach, ten za to zapadne vytěsní a pak je peklo vytáhnout to ven.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2015 12:30

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod haryg » 17 črc 2016 17:13

Okrajové disky sa môžu odklápať na čapoch, na vyťahovanie sa mi videli jednoduchšie. Bude to o niečo náročnejšie na výrobu, ale pokiaľ je to vhodnejšie riešenie nie je o čom... Zavesenie zadného roltopu s diskami som takto riešil aj preto, že pri zdvíhaní podmietača zostanú na zemi pokiaľ nie sú radličky von zo zeme. Až potom sa začnú dvíhať aj disky s roltopom. S tými materiálmi máte pravdu. Dá sa vybrať na každú časť stroja čo najvhodnejší ale v závislosti voči cene. Čapy je najlepšie robiť z abrazívnych materiálov , alebo s oteruvzdornou povrchovou úpravou a keby sa to občas premazalo, boli by doslova nesmrteľné, ale aj to je o cene.... boli by ste ochotný premazávať nejakých 8 -10 mazacích miest?

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod tomous » 17 črc 2016 20:55

Radši 1x denně namažu,jak se tím potom rozčilovat. Co cena už to máš zpočítaný?

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod skacel99 » 18 črc 2016 07:45

Na discích 3m od Vogelnootu máme bezúdržbová ložiska. Podmíťák dělá cca 200 ha ročně,máme ho 5 let a zatím není s ložisky sebemenší problém,krásně se točí

Příspěvky: 17
Registrován: 07 pro 2015 12:30

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod haryg » 18 črc 2016 08:20

V diskoch budú bezudržbové ložiska, mal som na mysli mazanie čapov. Cenu neviem povedať pokiaľ podmietač nebude vo finálnej podobe, Stále zohľadňujem Vaše pripomienky, Podľa počiatočných hrubých prepočtov by však mala byť podstatne nižšia ako napr. Terrano , pri obdobnej kvalite stroja.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Radličkový podmietač

Příspěvekod tele » 18 črc 2016 08:58

haryg píše:V diskoch budú bezudržbové ložiska, mal som na mysli mazanie čapov. Cenu neviem povedať pokiaľ podmietač nebude vo finálnej podobe, Stále zohľadňujem Vaše pripomienky, Podľa počiatočných hrubých prepočtov by však mala byť podstatne nižšia ako napr. Terrano , pri obdobnej kvalite stroja.

To je velice odvážné tvrzení, jsem zvědav na Terra Grip a rám :wink:

PředchozíDalší

Zpět na Kompaktory a kultivátory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník