Težké brány nebo radličkový(hákový) kultivátor

Příspěvky: 2
Registrován: 20 led 2014 22:58

Težké brány nebo radličkový(hákový) kultivátor

Příspěvekod fík » 27 led 2014 22:54

Zdravím, předem děkuji za odpoveď.

Můj dotaz smeřuje do oblasti zpracování půdy po orbě. Rád bych co nejlépe upravil políčko pro zelene hnojení z TP(velmi řidoučký jetel a travička na orné půdě) s požadavkem co nejlepšího rozbití hrud a menších drnů. Agregovat budu se Z 7045 a je mi jedno jestli pojedu 3x nebo 15x, nejdůležitější je pro mne co nejlepší přichystání pozemku.

Bude pro mne lepší volit těžké nesené brány 3x70 kg, nebo radličkový (hákový) kultivátor? Do jaké reálné hloubky se mohu dostat s kultivací a jaké budou výsledky u těchto dvou variant. Jakou jinou technologii by jste volili pokud je můj dotaz zcela mimo :wink:
Díky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Težké brány nebo radličkový(hákový) kultivátor

Příspěvekod bold » 28 led 2014 10:55

Podle mně je základním požadavkem srovnání pozemku, tudíž bych volil něco co dokáže pozemek urovnat. Já bych volil z jednodužších variant bránosmyk. Dále bych nevolil cestu vícečetných přejezdů, neboť zde dochází k utužování spodní vrstvy. Ohledně hloubky je určitě lepší kombinátor avšak v jarních měsících dochází k vytahování spodních mokrých vrstev a jako předseťová příprava pod "trávu" je to nevhodné. Osobně bych vzal bránosmyk a dvakrát do kříže připravil.
Ale tohle je můj laický názor, neb zemědělských škol nemám.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Težké brány nebo radličkový(hákový) kultivátor

Příspěvekod poulm » 28 led 2014 14:51

Ono ještě záleží jak to bude sít.
Já když jsem zakládal louku,tak jsem oraniště srovnal klasicky bránosmyskem a na setí trávy jsem použil radličkvý podmítač s jetelákem,nastavil jsem ho na malou hloubku a šlo to pěkně a ještě to bylo za traktorem srovnané.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Težké brány nebo radličkový(hákový) kultivátor

Příspěvekod tomous » 28 led 2014 16:07

Vem to smykem s bránama stačí jednou(pokud nemáš rozpluhy atd. a je to pěkně zoráno) a zaset to nech kombinací a uválet. Čím víckrát budeš se zemí hejbat tím víc vláhy prodrbeš.

Příspěvky: 2
Registrován: 20 led 2014 22:58

Re: Težké brány nebo radličkový(hákový) kultivátor

Příspěvekod fík » 28 led 2014 18:22

Díky všem za vyjádření. Minulý rok jsem připravoval louku s použitím rotavátoru. Dalo se i říct, že po orbě a použití rotavátoru byla přichystána orná půda. Nebylo to špatné, ale plnohodnotného políčka jsem dosáhl v následujícím roce.Nerad bych ničil strukturu půdy. Proto jsem také zakládal tento článek abych se dozvěděl jakou technologii zvolit, jelikož ani s kultivátorem a ani s těžkými bránami se smykem zkušenosti nemám. Mám doma pouze lehké brány bez smyku a pluh, sazeč brambor. Letos mám v plánu připravit na další rok 1,2 ha orné půdy, na které je jen velmi řídká travička bez plevelů.
Naposledy upravil fík dne 28 led 2014 22:59, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Težké brány nebo radličkový(hákový) kultivátor

Příspěvekod bold » 28 led 2014 19:59

tam jde hlavně o ten smyk, brány můžou být i lehké. Hlavně minimalizovat přejezdy.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Brány, smyky, válce.....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků