Manipulátor

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Manipulátor

Příspěvekod Jarda X » 04 led 2015 01:13

Jaký manipulátor by jste doporučili? Rozhoduji se mezi Manitou 634 120LSU a Merlo Turbofarmer II 38.7. Máte někdo zkušenost a můžete poradit? Děkuji.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Manipulátor

Příspěvekod neznalek » 04 led 2015 16:03

Jarda X píše:Jaký manipulátor by jste doporučili? Rozhoduji se mezi Manitou 634 120LSU a Merlo Turbofarmer II 38.7. Máte někdo zkušenost a můžete poradit? Děkuji.


Rozhodoval bych se v případě těchto uvedených pouze podle dostupnosti servisu... v okoli jezdí Manitou hlavně po velkých družstvech, menší družstva a soukromníci výhradně MERLO. Osobní zkušenost zatím nemám, ale taky plánuji přejít na teleskop.... proto vím, že Manitou bych nechtěl právě kvůli špatným zkušenostem se servisem v mém okolí.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Manipulátor

Příspěvekod Martis » 04 led 2015 19:11

Občas jezdím s Merlem a zatím spokojenost, co vím tak jen nápravy občas zlobí s těsnostmi, jinak o ničem závažným nevím. Servis je u nás téměř za rohem, parádní domluva, takže za mě Merlo.
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Manipulátor

Příspěvekod Jarda X » 04 led 2015 20:51

Zatím děkuji za Vaše příspěvky, mám zkušenost s oběma servisy a také se přikláním ohledně servisu spíše k Merlu - je i blíž a řekl bych, že i hodinový výkon servisu od Merla je trochu jiný :lol: . Teď otázka co do kvality stroje, je fakt, že u mne na statku se moc manipulátor nenadře(tím myslím, že by snad servis tolik potřebovat nemusel) a co si myslíte o tahání vleku s balíky sena, slámy a senáže a s vaky s osivem, myslíte, že to zvládne, chtěl bych tím nahradit i čelňák na traktoře.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Manipulátor

Příspěvekod neznalek » 04 led 2015 21:11

Jarda X píše:Zatím děkuji za Vaše příspěvky, mám zkušenost s oběma servisy a také se přikláním ohledně servisu spíše k Merlu - je i blíž a řekl bych, že i hodinový výkon servisu od Merla je trochu jiný :lol: . Teď otázka co do kvality stroje, je fakt, že u mne na statku se moc manipulátor nenadře(tím myslím, že by snad servis tolik potřebovat nemusel) a co si myslíte o tahání vleku s balíky sena, slámy a senáže a s vaky s osivem, myslíte, že to zvládne, chtěl bych tím nahradit i čelňák na traktoře.

při dotazování mi bylo řečeno že závěs a vzduchove brzdy se dají dodělat (konkretně šlo o Merlo, ale ostatni to budou mít také tak), homologace ale jen z výroby (neřešil bych). Taky jsem to uvažoval na svážení balíků s podvalem, nicméně k tomu ještě nedošlo- menil jsem traktor, pak kombajn....znáte to :D. Nicméně známý za Merlem vlek tahá, ale ne běžně- dle jeho slov to není ono, u nás jsou dost kopce a pojezd se "unaví"....

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Manipulátor

Příspěvekod Jarda X » 04 led 2015 21:43

To mne nenapadlo, dodělat závěs a brzdy potom bez homologace, jen aby to nebyl na silnici problém. Je fakt že za ty brzdy a závěs chtějí z výroby plus minus 150000,- Kč. To mi příjde trochu moc. Ale na ceně by to udělalo velký rozdíl, tak uvidím zda se domluvím s prodejcem na dodatečné montáži za jinou cenu.

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: Manipulátor

Příspěvekod maclos » 05 led 2015 20:06

Mám už druhý rok JCB 531-70AgriXtra a musím povedať že zatiaľ maximálna spokojnsť.
Najprv sme ho kúpili v prvom rade aby si oddýchol čelný nakladač na JD a teraz si bez neho nevieme predstaviť ani deň a to máme ešte aj terénnu destu (ale sú dni keď idú všetky tri mašiny naraz).
K tým vzduchovým brzdám asi toľko že nebral som ich len pre tú cenu cca 5-6000EUR, ale teraz som veeeľmi rád, pretože som zistil že aj tak by mohol s nimi legálne ťahať len okolo 7 či 8 ton už si nepamatám, čo je dosť bieda, teraz ťahám legálne v podstate len 750kg čo nemá ani balička McHale 991BE ktorú s ňou ťahám vždy, ale tá tiež nemá brzdy.
Keď potrebujem ťahám s ním všetko možné od 9t vlečky po pronar T026 samozrejme všetko s rozumom. 9T v pohode naloženú s BigBagmi aj po ceste (zas ovšem nelegálne ale to len výnimočne).
Inak vami zmieňované mašiny nemajú takú srandu ako JCB Torque Lock čo je ozaj pozať iný sa plazia hydrom ja idem na mechaniku.
Čiže neberte manipulátor na ťahacie práce dajte tomu tak max 5-8% využitia aj to je veľa a uvidíte že za tie prachy to nestojí.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Manipulátor

Příspěvekod Martis » 05 led 2015 20:52

Tak viděl jsem chlápka (soukromníka) co má Merlo jako hlavní stroj, samozřejmě ve full výbavě a dělá s tím všechno. Čuměl jsem jak puk, když jsem viděl co tam všeho má navíc (komplet vývodák s rameny, posuvný závěs, rychlospojky,...) Prej s tím dělá komplet senážní linku - poseče, nahrne, slisuje,... Nevím jak na tom je jeho stroj dnes, ač by mě to velmi zajímalo, každopádně mi to přišlo jako extrém a osobně bych se spokojil se základním využítím tohoto stroje.
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: Manipulátor

Příspěvekod maclos » 05 led 2015 21:07

Martis píše:Tak viděl jsem chlápka (soukromníka) co má Merlo jako hlavní stroj, samozřejmě ve full výbavě a dělá s tím všechno. Čuměl jsem jak puk, když jsem viděl co tam všeho má navíc (komplet vývodák s rameny, posuvný závěs, rychlospojky,...) Prej s tím dělá komplet senážní linku - poseče, nahrne, slisuje,... Nevím jak na tom je jeho stroj dnes, ač by mě to velmi zajímalo, každopádně mi to přišlo jako extrém a osobně bych se spokojil se základním využítím tohoto stroje.


Áno, aj tu sa propagovalo Merlo s Terranom od Horscha či s kosačkou.
Ale neviem o nikom kto by si druhý raz kúpil Merlo Multifarmer. Ak Merlo tak jednoznačne Turbofarmer. Poprípade čingo na stavbu :D

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Manipulátor

Příspěvekod Jarda X » 05 led 2015 22:20

Co se týká svážení balíků, myslím že by to dalo tak 70mth dopravy za rok s vlekem 9t. Asi by to šlo i bez těch brzd, ale je to přece jen jistota, když je tam vzduch. Díky za dosavadní reakce.

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Manipulátor

Příspěvekod tozer » 06 led 2015 14:45

no tak zkušenost mám jen s manitu mlt 627 turbo a zatím můžu jen doporučit :D je pravda že se u mě rozhodně nepředře, ale v podstatě je to nejstartovenější stroj(po sekačce ne trávu:D) když na to přijde táhnu s ním i plnou 9 tunu,ale jen kolem chalupy... jinak na merlo sem moc chvály neslyšel...maj ho v bružstvu a co slyším věčně je na dílně.....

Příspěvky: 23
Registrován: 07 říj 2012 10:59

Re: Manipulátor

Příspěvekod PAPE » 06 led 2015 19:56

Najeď si v této rubrice na MERLO,je tam o něm už něco psaný.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Manipulátor

Příspěvekod Jarda X » 25 led 2015 21:26

Co si myslíte o klimatizaci v manipulátoru? Není to zbytečné, člověk z toho často vystupuje a nastupuje. Mluvil jsem se dvěma co s tím jezdí, a jeden ji tam nemá a nechybí mu a druhý ji tam má a stejně ji prý nezapíná.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Manipulátor

Příspěvekod bold » 26 led 2015 08:45

to už si musíš rozhodnout sám, pokud je to spíš skokan, tak asi ne, ale pokud s tím budeš dělat občas delší dobu v létě (žně) tak asi jo. Občas mně zaráží postup obsluh jejíchž stroje vypadají že mají 200let podle stavu prachu v kabině....
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: Manipulátor

Příspěvekod maclos » 26 led 2015 09:44

Jedeno leto mi nešla klima na CAT TH407, neprajem to zažiť nikomu keď som zvážal balíky slamy a poobede medzi 4-6 hodinou (slnko je nízko a pečie ako bláznivé) tak som skoro skapal, mal som otvorené bočné okno, ale tam nezafúkne do kabíny lebo to nemá kam prejsť cez ňu.
Je to na každého rozhodnutí, ale ja by som bez klími manipulátor nechcel.

Marek

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Manipulátor

Příspěvekod tozer » 26 led 2015 18:13

no já klimu mám, ale nepoužívám-stejně mám pořád otevřené okno kvůli lepšímu výhledu....a navíc v něm zpravidla nesedím celej den...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Manipulátor

Příspěvekod Martis » 26 led 2015 20:27

Senáže si bez klimy nedovedu představit . Jednoduše zavřu všechno co jde otevřít a pustím klimu, jak máš otevřený okno, tak za den šlapání maš v kabince 1cm prachu a plíce v prd. (čerpám z loňských senáží, kdy spíš bylo seno než senáž :lol: ). Na balíkách zas otevřu okýnko a stačí to v pohodě. Ale všechno je to jen na tobě, jen ty víš co s tím budeš dělat.
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Manipulátor

Příspěvekod Mr.Equable » 26 led 2015 21:29

Tak já bych byl pro klimu v případě, že plánuješ používat i v teplejších měsících a sedět v něm několik hodin. Když to budu brát podle traktoru, tak si neumim představit bez klimy. Jsou dny a práce, kdy stačí otevří okýnka a pustit větrák. Ale třeba setí si nedovedu představit bez klimy. Leda by pak někdo přijel s lopatou a vyhrabal by mě z kabiny i s polovinou pole. Nebo jako loni při deštích, otevřeno sem mít nemohl a bez klimy se mi mlžily okna. Samožřejmě musíš zvážit, kdy a jak budeš stroj používat.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Manipulátor

Příspěvekod Jarda X » 26 led 2015 23:52

Asi máte pravdu, že se musím rozhodnout sám. Jen chci znát více názorů a zkušeností z praxe. Je fakt, že ta klima pokud tam jde dát, tak ať tam raději je. Nikdy nemohu vědět, kdy se bude hodit. Navíc ten bordel v kabině rád nemám a při otevřeném okně a některých pracích by ho tam bylo opravdu dost. Třeba v kombajnu ji máme a nefunguje, dalo se to loni vydržet, ale je v plánu ji nechat na příští rok dát do kupy. Navíc ten manipulátor je prosklený i na stropě a to musí být asi pořádný skleník :lol: .

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Manipulátor

Příspěvekod kas » 01 úno 2015 12:11

Manipulátory jsou zpět v preferovaných výdajích pro živočišnou výrobu v 22. kole Modernizace, budete někdo podávat žádost? Ještě máte týden času...

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Manipulátor

Příspěvekod Jarda X » 20 úno 2015 19:34

Děkuji vám za vaše názory ohledně klimy, nakonec jsem ji do výbavy zahrnul, ještě jedna věc co si myslíte o odpruženém rameni? Ano nebo ne? Děkuji za názory.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Manipulátor

Příspěvekod Mr.Equable » 20 úno 2015 19:50

Sice s manipulátorama nemam zkušenosti, ale podle mě odpružené rameno ano, pokud budeš jezdit delší vzdálenosti s nákladem.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: Manipulátor

Příspěvekod maclos » 20 úno 2015 20:00

Áno treba to na manipulátor tak isto ako na traktor odpruženú nápravu. Po ceste ísť bez toho je katastrofa, a poli zbierať balíky detto...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 262
Registrován: 05 úno 2008 19:29

Re: Manipulátor

Příspěvekod K10 » 20 úno 2015 21:24

Jarda X píše:Děkuji vám za vaše názory ohledně klimy, nakonec jsem ji do výbavy zahrnul, ještě jedna věc co si myslíte o odpruženém rameni? Ano nebo ne? Děkuji za názory.


Pokud s tim budeš pojíždět někde v hale pár metrů tak ji nepotřebuješ,oceníš ho hlavně při přejezdech BEZ nákladu po horším povrchu(stačí i panelová cesta a je to jak na rumpálu a čepy větší sodu nedostanou než právě při tomhle),s nákladem se stroj zatíží a začnou "tlumit" pneumatiky.Při spoustě prací,většinou při nakládání balíků/hnoje/obilí na vozy nebo kamiony tuto funkci deaktivuji protože při ostřejším dobrždění se rameno vlivem dynamických sil "propadne" a v lepším případě ťukneš o korbu,v horším zkur..š hliníkovou vanu na kamionu :? ,ale to poznáš v praxi.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Manipulátor

Příspěvekod Jarda X » 23 úno 2015 22:41

Tak to odpružení jsem si odpustil, mluvil jsem s kamarádem co dělá v místním zem. podniku, mají 3xJCB, na dvou to není a na jednom ano, někdy si to zapne, např.když převáží obilí a přejede rychle prah, tak je to znát. Jinak jsem se rozhodl pro merlo a to odpružení je za cca 50-60 tisíc, ale na akční model, který mi nabídly to nejde doobjednat a tak by musel být sestaven model na který se akce nevztahuje a pak by byl rozdíl 280 tisíc. Kamarád, říkal, že ani za těch 50-60 tisíc by si to tam nedal, dají se prý ty peníze utratit lépe :lol: . Nehledě na to, že já s tím udělám max. 300Mth za rok a ne jak velké podniky 1500 a více. Tak uvidíme jak budu se strojem spokojený.

Příspěvky: 1
Registrován: 02 lis 2015 22:26

Re: Manipulátor

Příspěvekod Bunoo » 02 lis 2015 22:31

já mám už druhý JCB 550-80 a jinej bych už nechtěl,spokojenost a hlavně to má sílu,bez klimošky bych letos asi pošel v těch 40kách na poli

Zpět na Nakladače

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník