pšenica

Příspěvky: 133
Registrován: 11 zář 2007 10:47
Bydliště: kladensko

Příspěvekod vsvarc » 17 říj 2007 19:09

jak jsem psal "alespoň z mé strany" :D
a neměla to být pruda na tebe chose ale jen pokus o rozvinutí debaty ... ale asi jsem to špatně podal tak sorac :oops:
zemědělství není práce, ale styl života

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Příspěvekod tele » 14 lis 2007 01:50

Můj technologický postup ozimy:
ošetření podmítky glyphosatem 1-1,5 l/ha ve 100 l vody/ha
hnojení: NPK 6-12-24-8S-5Mg 250 kg/ha
výsev do 20.9. ( jsme 520 m.n.m.)
výsevek: pšenice 130 kg, žito 60 kg
mořidlo Celest 2 kg/t
hloubka: 2-3 cm
herbicidy do 2 dnů po zasetí na půdu bez hrud:
Logran 20 WG 18,5 g/ha +
Cougar SC 0,7 l/ha +
Triflurex 48 EC 1,2 l/ha ve 200 l/ha= cca 676 Kč/ha +aplikace
insekticidy proti přenašečům viróz (křísy, mšice) ve 2 listech obilovin:
Nurelle D 0,3 l/ha +
Vaztak 10 SC 0,1 l/ha ve 100 l/ha= cca 276 Kč/ha + aplikace
podpora odnoží a přezimování v 5 listech obilovin(1 odnož 3 listy, 2 o. 2 l.):
Celstar 0,5 l +
Mantrac 0,2 l +
Coptrac 0,1 l +
Bór 0,2 l +
MgS 2 kg +
Nurelle D 0,3 l pouze v případě opětovného náletu přenašečů viróz ve 120 l/ha= cca 343 Kč/ha + aplikace
Na jaře pouze oprava např. Mustang, Aurora, Arkem + CZ atp., ale v 90%
není potřeba. Do zimy jde čistý a zdravý porost při nákladech za pesticidy do 1300 Kč/ha.

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 15 lis 2007 23:06

Jak se ti pohybuje vynos? A... jake je osetreni na jare?
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Příspěvekod tele » 22 lis 2007 22:48

Pšenice: porost je veden na výnos 8 t/ha.
Hnojení:
I. 30 kg N v Hydrosulfanu nebo DASA kolem 15.3.
II a. 60 - 80 kg N v MO nebo DAM kolem 15.4.
II b. 60 - 80 kg N v MO nebo DAM kolem 15.5.
III. 30 kg N v MO nebo DAM v případě ohrožení kvality potr.pš. ( srážky, vysoký výnos = málo N látek v zrně) kolem 10.6.
Datumy s rezervou, každý rok je jiný.
Ošetření:
0,5 - 0,7 l/ha Celstar ve fázi zeleného kolénka + herbicid na opravy je-li třeba ( Arkem + CZ 600, Aurora, Mustang ) případně + DAM

0,4 l/ha Falcon +
0,4 l/ha Sportak HF +
stopové prvky viz podzim ve 200 l vody/ha když se začínají vzdalovat kolénka

0,5 Juwel Top +
stopové prvky viz výše ve 100 l vody/ha na ošetření posledního listu ( letos jsem toto ošetření vynechal a spojil ho s ošetřením klasu )

fungicid do klasu, nejlépe brzy ráno za bezvětří, dávka vody 60 - 80 l/ha
po vymetání


Žito: Porost je veden na výnos 7 t/ha.
Hnojení:
I. 60 kg N v Hydrosulfanu nebo DASA
II. 70 kg N v MO nebo DAM
Ošetření:
1,5 l Celstar + herbicid na opravy je-li třeba ( jak pš. )

0,4 l Falcon +
0,4 l Sportak HF +
stopové prvky jako podzim na začátku dloužení ve 200 l vody/ha, nutno prostříknout porost až na zem ( choroby pat stébel )

0,6 l Sportak Alpha po vymetání při kvetení, eliminace napadení paličkovicí nachovou ( námel )

Mšice, kohoutky apod hubit individuálně, při správném načasování lze jednotlivé zásahy kombinovat s DAM. Tato ošetření neřeší trvalé plevele, ty nemají na poli co dělat! Doufám, že to nevypadá složitě, jde jen o osvojení. Nepoužívám Campofort, kdo by se s ním vozil na pole!

Příspěvky: 21
Registrován: 28 pro 2007 17:22

Příspěvekod Tomáš » 31 pro 2007 19:52

Dobrý den, moc by mě zajímalo kdy je agrotechnický termín setí pšenice v nadmořské výšce 420-640 metrů. Já to nikde nemůžu najít. Aspoň kdyby nějakej odkaz. Kdo odpoví, díky moc. :roll:
NEJLEPŠÍ KOMBINACE-John Deere 8530 s Horsch terrano FX 8

Uživatelský avatar
Příspěvky: 112
Registrován: 09 led 2006 17:04
Bydliště: okolí UH Hradiste

Příspěvekod Tomáš K » 01 led 2008 13:34

Muzes od zari az pomalu po listopad.....zalezi na pudne-klimatickych podminkach v danem roce, ale musis brat v potaz, ze cim pozdejsi seti tim je vyssi vysevek a u toho vysevku brat vpotaz i odnozivou schopnost te a te odrudy.....
Chemii k ne/uspechu a spokojenosti z ne/dobre sklizne.GMO je budoucnost

Příspěvky: 21
Registrován: 28 pro 2007 17:22

Příspěvekod Tomáš » 02 led 2008 17:57

A jaká odrůda je nejlepší nebo nejvíc sype?
NEJLEPŠÍ KOMBINACE-John Deere 8530 s Horsch terrano FX 8

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Příspěvekod tele » 02 led 2008 18:40

Mám dobré zkušenosti s časným výsevem max. do 25.9. v cca 500 m.n.m.
Pěstuji Ludwig, Mulan a Akteur - vesměs E potravina a k tomu krapet jarní pšenice Kronjet SW na mix na vylepšení kvalitativních parametrů v případě nepříznivého průběhu počasí. Letos se hodila, protože jsem s ohledem na sucho vynechal kvalitativní přihnojení a výnos byl přesto kolem 6 t/ha, takže ve finále byl nižší obsah N-látek.

Příspěvky: 22
Registrován: 21 říj 2007 14:24
Bydliště: Valaši

Re: pšenica

Příspěvekod Foxer » 06 kvě 2008 13:50

Čím postříkat ozimou pšenici teď na jaře proti lepnačce???
Čest práci !!

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: pšenica

Příspěvekod zemědělec » 10 kvě 2008 21:01

A co je to ta lepnačka? Jestli myslíš svízel, tak ten už bude přerostlý potom Starane. Mustang do 6. přeslenu.

Příspěvky: 22
Registrován: 21 úno 2009 14:04

Re: pšenica

Příspěvekod kovet » 17 bře 2009 21:58

kolko davate tak cca na HA??

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: pšenica

Příspěvekod Deutz-Fahr » 28 dub 2009 14:36

Ahoj potreboval by som trochu poradiť. V ozimnej pšenici mi žltnú spodné listy. Neviem či je to normálne alebo na to niečo použiť. Je to po zemiakoch. Ak nejaký postrek tak aký?
Deutz-Fahr

Příspěvky: 37
Registrován: 23 črc 2008 11:09

Re: pšenica

Příspěvekod agronpav » 28 dub 2009 16:39

To žloutnutí může způsobovat několik faktorů, záleží na přesném zbarvení, i tak je určení skutečného důvodu mnohdy úkol pro laboratoř.
Napadá mě několik možností:
1. WDV (WYDV - wheat yellow dwarf virus) virová zakrslost pšenice - to by byla asi ta nejhorší varianta, protože eradikovat virózy z porostu dostupnými přípravky nelze, likvidují se jen přenašeči v době náletu - mšice, křísi, nebo se insekticidně moří osivo, nebo se záměrně provádí opožděný výsev. Pokud by tvůj případ byla tato možnost, pak by postižené rostliny výrazně zaostávali za zdravými. Napadení obvykle není plošné, vyskytují se ohniska. Kdy Ti porost na podzim vzešel, zapojil se?
2. stres rostlin ze sucha spojený s deficiencí dusíku - záleží na tom, jak dobře mají rostliny rozvinutý kořenový systém, jestli dosáhnou "na vodu" a také, jestli není většina přístupného N nad touto zónou. Kdy a v čem jsi dával regenerační, případně produkční hnojení? Kolik u vás spadlo za cca 4 minulé týdny srážek a jaká je teplota vzduchu? Kolik máš rostlin na m2 a kolik mají rostliny odnoží (1. řádu - silných)?
3. nevhodné pH a disproporce v mikroelementech - tady spekuluji, nevím, jestli by se to projevovalo jenom žloutnutím spodních listů, toto je vždycky spíš pro laboratoř. Ale je to taky možnost - jaké je pH pozemku?
4. stres z aplikace pesticidů za nevhodných podmínek - opět spíše spukulace, ale při souhře nevhodných podmínek k tomu může dojít. Neošetřoval jsi herbicidy, morforegulátory, nebo morfo fungicidy za vysokých teplot porost stresovaný suchem?
5. zkus zadat například do obrázků na Googlu "houbové choroby obilnin", abys mohl vyloučit i tuto možnost.
6. pokud odumírají jen listy, které opravdu leží na zemi a jsou zastíněné, pak je to opravdu fyziologické (nejlepší varianta :D ).

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: pšenica

Příspěvekod Deutz-Fahr » 29 dub 2009 12:16

Neviem ale tá prva možnosť to asi nebude. Je to zasiate po zemiakoch a dosť pozde ale neviem kedy presne. Cca koniec agro. termínu. Ani husté to nieje skôr také redšie by som povedal. Aká je to odroda to netuším... Nie je to certifikované osivo (asi chyba) viem len že je bezostá. Od jari krásne rastie ani buriny v nej nie je veľa. Úplne tesne vedľa nej je zasiata tiež pšenica (ostnatá, nie moja) a je o poznanie menšia a aj trochu žltšia. Ale tie vrchné listy nie iba tie také nad zemou. Herbicíd idem dať tento tyzden (mustang). Ja s chemiou nemám veľké skúsenosti. Nikdy sme to nepotrebovali vždy bolo obilie krásne. Až minulý rok sme museli kvôli burine. A tak som myslel že by som dal aj nejaký fungicíd. Nejaký taký čo berie viac vecí naraz. Aspoň preventívne. Nejaké odporúčanie? A kedy to mám aplikovať? Už sa môže?
Deutz-Fahr

Příspěvky: 37
Registrován: 23 črc 2008 11:09

Re: pšenica

Příspěvekod agronpav » 29 dub 2009 17:39

Trochu mě znejisťuje to vedlejší pole, může to být zdroj mšic (slovensky myslím vošky), stojí za to pozemek projít a podívat se jestli se tam nevyskytují.
Pokud je u vás sucho jako tady, pak tak to může být i zmíněný nedostatek N, protože v půdním roztoku, na který dosáhnou mělké kořeny pšenice je velmi málo vody. Nicméně po bramborách se někdy stává, že porost má pořád celkem dost N, brzy na jaře je bujný, ale v období sloupkování už jeho množství pro moderní odrůdy nestačí.
To ošetření fungicidem lze provést v podstatě kdykoliv od vzejití, pokud se už vyskytuje, nebo je předpoklad výskytu určité choroby, neuvádí-li etiketa přípravku jinak. Při velmi silném infekčním tlaku (náchylné odrůdy, nevhodná předplodina) se užívá schéma tří aplikací 1. začátek sloupkování (tuším stéblovanie), 2. praporcový list, 3. kvetení, tento způsob je ale velmi drahý. U většiny odrůd při rozumném osevním postupu zpravidla zatím stačila aplikace kolem praporcového listu, jenom při velmi silném napadení náchylných odrůd padlím (múčnatka) při sloupkování je doporučováno ošetření. Efekt má ale ošetření jen tehdy, když porostu skutečně hrozí infekce. Velmi zajímavý širokospektrální fungicid je například Fandango (celkem šetrné k uživateli :wink: ).
Nic nezkazíš, když do tankmixu namícháš i Lignohumát.

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: pšenica

Příspěvekod traktor Zetor » 10 kvě 2009 14:31

Chlapi když stříkáte obilí na podzim, stříkáte to do 3 dnů po zasetí, nebo až to vyleze ven?
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Příspěvky: 37
Registrován: 23 črc 2008 11:09

Re: pšenica

Příspěvekod agronpav » 11 kvě 2009 14:52

Nevím jestli tu otázku chápu správně, tak napíšu trochu teorie:
1) předseťové herbicidy - provádí se před setím, přípravek se obvykle zapravuje do půdy
2) preemergentní herbicidy - po zasetí před vzejitím plodiny. Zpravidla vytváří na půdě vrstvičku, která brání klíčícím plevelům v růstu. Typickým představitelem do pšenice je Maraton.
3) postemergentní herbicidy - po vzejití plodiny, v růstové fázi popsané na etiketě. Takto řešíš aktuální zaplevelení, některé účinné látky likvidují i vytrvalé plevele, proti kterým předchozí dvě skupiny obvykle neúčinkují. Aplikace této skupiny na podzim však bývá méně častá. Atribut, Monitor, Chevalier, Atlantis...

Takže je to jen na Tobě, jaký plevel chceš řešit, jestli máš podmínky pro kvalitní a zákonnou pree aplikaci atp. Osobně bych do ozimých obilnin doporučoval post jarní aplikaci širokospektrálním herbicidem (kvůli ovsaze).

Uživatelský avatar
Příspěvky: 100
Registrován: 03 dub 2006 18:03

Re: pšenica

Příspěvekod lukas....1 » 12 kvě 2009 20:58

U ozimích obilnin se mi nejvíce osvědčila kombinace 1l Marathon + 5g Gleanu. Postřik provádím ČASNĚ postemergentně (hned jak jsou znát kolejáky). Aplikaci jsem zkoušel i preemergentně a výsledek byl naprosto stejný, a to sice naprosto čisté pole od plevelů. Účinek herbicidů se naplno projevý až na jaře. Tyto přípravky samozřejmě nefungují na vytrvalé plevele např. pýr plazivý... ten nemá na poli co dělat.

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: pšenica

Příspěvekod traktor Zetor » 19 kvě 2009 20:14

lukas....1 píše:U ozimích obilnin se mi nejvíce osvědčila kombinace 1l Marathon + 5g Gleanu. Postřik provádím ČASNĚ postemergentně (hned jak jsou znát kolejáky). Aplikaci jsem zkoušel i preemergentně a výsledek byl naprosto stejný, a to sice naprosto čisté pole od plevelů. Účinek herbicidů se naplno projevý až na jaře. Tyto přípravky samozřejmě nefungují na vytrvalé plevele např. pýr plazivý... ten nemá na poli co dělat.


1l Marathon + 5g Gleanu a v kolika litrech vody na hektar?
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 100
Registrován: 03 dub 2006 18:03

Re: pšenica

Příspěvekod lukas....1 » 19 kvě 2009 22:54

Oprava, dávka Marathonu byla 4l/ha v 300l vody.

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: pšenica

Příspěvekod traktor Zetor » 11 čer 2009 19:56

lukas....1 píše:Oprava, dávka Marathonu byla 4l/ha v 300l vody.

Není přece jenom 5g Gleanu málo?
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: pšenica

Příspěvekod chose » 13 čer 2009 09:44

když je těch 5g gleanu se 4l maratonu tak to stačí. Ten glean je tam jen kvůli výdrolu řepky, protože tu maraton nebere

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: pšenica

Příspěvekod traktor Zetor » 24 kvě 2010 09:23

Čím by jste mi doporučily teďka ještě přihnojit ozimou pšenici, hodit tak rozmetadlem ledek, močovinu, nebo tu močovinu rozpustit ve vodě a pak ji tam prsknout postřikovačem? DAM tam dávat nechci, protože tady u nás každou chvíli zaprší, tak abych ji nespálil, což bych teda nechtěl.
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Příspěvky: 37
Registrován: 23 črc 2008 11:09

Re: pšenica

Příspěvekod agronpav » 27 kvě 2010 20:15

Záleží na tom, co od toho zákroku očekáváš. Pokud je porost slabý a není předpoklad zásoby N v půdě a rostlinách, pak aplikuj na půdu vyšší dávku N, nejlépe v roztoku MO nebo DAMu, při užití speciálních trysek ani při vysokých dávkách znatelně nepopálí, protože roztoky okamžitě stékají na půdu a nejdou přes list. Obyčejné trysky opravdu nutně vyžadují voskovou vrstvičku na listech, protože jemný aerosol je na nich zachycován.
Pokud chceš ale zvedat obsah N-látek, pak je dobrá opakovaná pravá listová aplikace slabých roztoků MO od začátku metání, 3 x cca 10 - 15 kg MO v cca 300 l vody na ha, jemné kapky, maximální pokrytí.

Příspěvky: 34
Registrován: 16 bře 2009 10:32

Re: pšenica

Příspěvekod 7011 » 27 črc 2010 20:41

Dobrý den potřeboval bych poradit kdy aplikovat morforegulatory rustu a jake použivate,a da se pouzit TM s herbicidem pripadne DAM
letos mně Ludwig dost polehl.
Diky

Příspěvky: 135
Registrován: 04 led 2007 19:09
Bydliště: Mojmírova446

Re: pšenica

Příspěvekod poupic » 10 srp 2010 20:18

Dobrý den, mám dotaz ohledně pšenice. Tet mám na poli oves asi za 14 dnů budem mlátit, slámu posbírám, na strniště vyvezu močku a spodmítám. A asi kolem 15 až 20.9 bych chtěl zvorat a zaset ozimou pšenici. Kdy a jak ji mám začít pšenici ošetřovat? kdy a čím mám stříkat plevel před zasetím, po vzejití nebo až na jaře? A čím a kdy hnojit? Dík za rady teprve začínám.
Zetor 6718, 3011 a plno krámů knim.

Příspěvky: 37
Registrován: 23 črc 2008 11:09

Re: pšenica

Příspěvekod agronpav » 30 srp 2010 20:05

poupic píše:Dobrý den, mám dotaz ohledně pšenice. Tet mám na poli oves asi za 14 dnů budem mlátit, slámu posbírám, na strniště vyvezu močku a spodmítám. A asi kolem 15 až 20.9 bych chtěl zvorat a zaset ozimou pšenici. Kdy a jak ji mám začít pšenici ošetřovat? kdy a čím mám stříkat plevel před zasetím, po vzejití nebo až na jaře? A čím a kdy hnojit? Dík za rady teprve začínám.


Osobně bych hluboké zpracování půdy neprováděl těsně před setím, ale už teď, tj. 3 - 4 týdny před tímto úkonem. Obilniny velmi dobře prosperují na přirozeně slehlé půdě, navíc, když ořeš, se samy rozpadnou případné vytvořené hroudy. Na plevele je dobré jít podle aktuálního výskytu na daném pozemku, jestli pree, epost nebo post aplikace, to je těžké rozhodnutí. Zajímová post věc jsou novější sulfonylmočoviny, např. Chevalier, ten likviduje hodně druhů, je ale taky celkem drahý. Ošetření proti chorobám se vyplatí provádět na základě znalosti náchylnosti k napadení dané odrůdy danou chorobou (případně podle toho odrůdu vybírat), obvykle stačí fungicid na praporcový list, ale samozřejmě lze provádět třeba i tři ošetření....

Možností je hodně, chce to jen správně poskládat technologii do svých podmínek. :wink:

Příspěvky: 135
Registrován: 04 led 2007 19:09
Bydliště: Mojmírova446

Re: pšenica

Příspěvekod poupic » 04 říj 2010 20:53

Chci ze zepta jestli je na podzim před setim vhodné používAT TEKUTÁ HNOJINA TŘEBA DAM 390.
Zetor 6718, 3011 a plno krámů knim.

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Re: pšenica

Příspěvekod Lnena » 05 říj 2010 09:33

Rozhodně ne. Tedy rozhodně nepoužívej dusíkatá hnojiva. Je to čisté vyhazování peněz, navíc jsou pak rostliny náchylnější k chorobám. Dokonce i legislativa o tom ví a tak připouští jen malé dávky N na podzim. Ty jsou ospravedlnitelné jen v případě, že jsi zasel opravdu pozdě, řídko apod... a zkrátka chceš, aby ty rostlinky přecijen maličko zesílily. Pak ale opatrně. Naopak velmi vhodné je na podzim hnojit draslíkem a fosforem, před setím. Hlavně draslík obsahuje chlor, který škodí rostlinám a tak je vhodné jej aplikovat dřív, nebo alespoň při přípravě půdy. Zvýšíš tím výnos, rostliny budou silnější a zdravější a pole nezchudne o minerály. Fosforečnodraselná hnojiva i na podzim často obsahují nějaké množství dusíku, takže se tomu dusíku pak stejně nevyhneš, pokud ti začne přerůstat plodina, je pak vhodné ji omezit růst, aby přes zimu nezplesnivěla a máš na jaro připravený krásný, silný porost, který má našlápnuto na vysokou úrodu. Pokud se jen chceš zbavit DAMu, používá se na podzim tak leda k rozložení slámy, pokud jsi ji drtil. Na to už je ale docela pozdě, teplo už stejně není, takže poud ti zbyl, uděláš nejlíp, když si ho necháš na příští rok.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Příspěvky: 135
Registrován: 04 led 2007 19:09
Bydliště: Mojmírova446

Re: pšenica

Příspěvekod poupic » 05 říj 2010 15:10

Ne žádnej dam ani nic jinýho nemám budu muset něci koupit tak právě nevim co?
Zetor 6718, 3011 a plno krámů knim.

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník