Tritikale a žito

Příspěvky: 37
Registrován: 23 črc 2008 11:09

Tritikale a žito

Příspěvekod agronpav » 07 črc 2009 16:04

Mám takový záludný :wink: dotaz, jestli někdo z vás nemá zkušenost s dobou, kdy tritikale dosahuje sklizňové zralosti. Co tím myslím - jde mi o to, jak tato plodina dozrává v porovnání s ostatními obilninami (rozložení sklizně) - vím, že existují různě ranné odrůdy, ale dá se například říci, že ječmen ozimý dozrává 10 - 14 dní před pšenicí ozimou, tak jestli někdo máte podobné srovnání i pro tritikale nebo žito? Tady v řepařské VO není kde v praxi tuto informaci získat, protože se všichni snaží dělat pšenici i na horších pozemcích (vhodnějších právě pro tritikale a žito :D ). Předem díky za postřehy.

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod Bartuc » 07 črc 2009 16:55

no síce tohto roku tritikale nemame ale predtým ho bolo pozehnane, lebo je to super krmivo, my sme tiez reparska oblast. S mlatenim bol trozku problem lebo dozrievalo vtedy ako psenica, takze sa museli volať služby, žito dozrieva o niečo skôr, takže bez problemov a este sme pouzivali ako krmnu zmes- zito spolu s tririkale, tolko moja skusenost :D

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod Deutz-Fahr » 23 zář 2009 21:42

Koľko približne by sa malo posiať osiva tritikale na hektár? Ešte som to nesial tak vôbec netuším. Inak chcem to dať za zemiakmi ako náhradu za pšenicu lebo tú mi stabilne likvidujú diviaky tak neviem či nebudem musieť dať nejaký regulátor rastu. Pod zemiaky sa klasicky hnojilo tak aby mi to nepoľahlo zasa. Vďaka za každú radu.
Deutz-Fahr

Příspěvky: 37
Registrován: 23 črc 2008 11:09

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod agronpav » 29 zář 2009 11:58

Tak díky vývoji ŽV letos tritikale zase nebudeme sít. Nicméně jsem získal nějaké nové teoretické a praktické poznatky k problematice tritikale, takže k té otázce.
1. výsevek - normativ 2,5 - 4,5 MKS/ha (milionů klíčivých semen), při stanovování platí obecné zásady pro obilniny, např. časné setí, dobré podmínky pro vzcházení, vhodná předplodina, vitální a silně odnoživá odrůda, pak sejeme při dolní hranici, naopak pozdní setí, slabě odnožující odrůda a podobně, v tom případě se blížíme horní hranici. Pro určení vlastního výsevního množství je pak potřeba zohlednit čistotu a klíčivost osiva (jejich součin je tzv. užitná hodnota) a tímto číslem podělíš součin výsevního množství a HTS ( výsevek v kg/ha = (MKS/ha * HTS)/(čistota*klíčivost) ). Průměrně vyjde něco mezi 120 - 220 kg/ha. Optimální termín výsevu v ŘVO 15. 9. - 10. 10.
2. poléhání - souvísí i s výsevkem, přehoustlý porost je bránou k poléhání a nízké HTS při sklizni. Poléhání je obecně slabinou některých odrůd tritikale, ale je řešitelný využitím morforegulátorů na bázi etephonu na konci sloupkování. Pokud se chceš vyhnout rizikům s morforeg. spojenými, pak si na uksup.sk, nebo ukzuz.cz prohlédni hodnocení odrůd z hlediska poléhání. Osobně mne celkem nadchla nová odrůda Pletomax z VÚRV Piešťany, dostatečně odolná chorobám a s velmi dobrou odolností poléhání, bohužel nemůžu nikde najít kvalitativní složení zrna. Poléhání může být také způsobeno nedostatkem draslíku, což se na pozemcích, kde jsou pěstovány brambory, jeho významný konzument, často stává.

Snad jsem to nenapsal moc složitě, ale založení porostu a výběr odrůdy je přece to hlavní, ostatní už jsou jen korekce :wink: .

Příspěvky: 2
Registrován: 26 črc 2010 18:48

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod herzige-farm » 26 črc 2010 19:03

agronpav píše:Mám takový záludný :wink: dotaz, jestli někdo z vás nemá zkušenost s dobou, kdy tritikale dosahuje sklizňové zralosti. Co tím myslím - jde mi o to, jak tato plodina dozrává v porovnání s ostatními obilninami (rozložení sklizně) - vím, že existují různě ranné odrůdy, ale dá se například říci, že ječmen ozimý dozrává 10 - 14 dní před pšenicí ozimou, tak jestli někdo máte podobné srovnání i pro tritikale nebo žito? Tady v řepařské VO není kde v praxi tuto informaci získat, protože se všichni snaží dělat pšenici i na horších pozemcích (vhodnějších právě pro tritikale a žito :D ). Předem díky za postřehy.



Dobry den, chci se zeptat, zda již dnes jsou vyšlechtěny odrudy tricitale vhodné na mouku? Děkuji

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod farmářJH » 26 črc 2010 23:24

teď ti nechci kecat, ale myslím, že na tohle téma jsme se bavili přímo u zkoušky letos v červnu a výsledkem byla relativně neurčitá odpověď, jenž mne odkazovala spíš na polské odrůdy a šlechtitele. Vzhledem ke kvalitě mouky odtud dovážené ( levné rohlíky v supermarketu) jsme se shodli,že nejspíše ano.
Dotaz je tedy spíše pro prodejce osiv.
Veškeré požadavky má každá odrůda specifické, takže nejlepší bude, pokud někdo, kdo to chce vážně zasít, zkontaktuje pár prodejců a výsledek sem hodí na sklo pro nás ostatní, kteří to nesejeme :) díky.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 2
Registrován: 26 črc 2010 18:48

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod herzige-farm » 27 črc 2010 12:28

děkuji, já bych si chttěl zasít jen asi 1 Ha na zkoušku a pro sebe, též chci stavět malou pec, tak budu hledat alternativy pro pečení...ještě jednou díky :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod farmářJH » 27 črc 2010 14:49

tak to se nejlépe zeptej bolda, ten o tom myslím mluvil, máte stejnou myšlenku :)))))))
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod bold » 27 črc 2010 20:13

Bold zatím nevede. Bold pouze mluvil. Bold je zaměstnán. :-)) Až budu doma na plný úvazek tak do toho půjdu. Tritikale, špalda, a podobné staroodrůdy.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod farmářJH » 27 črc 2010 21:27

staroodrůdy....triticosecale??? :D dostal jsi mne :lol:
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod bold » 28 črc 2010 09:20

farmářJH píše:staroodrůdy....triticosecale??? :D dostal jsi mne :lol:

jak se to pěstovalo i loni tak je to staroodrůda..?-)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod farmářJH » 28 črc 2010 10:48

tak to jo :) člověk musí koukat dopředu :wink:
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 164
Registrován: 23 úno 2008 20:18

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod trago105 » 27 úno 2012 22:38

Tritikale není vhodné na potraviny, je totiž hořké.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod bold » 28 úno 2012 14:51

pivo je taky hořké, a kolik se ho spotřebuje :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 164
Registrován: 23 úno 2008 20:18

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod trago105 » 28 úno 2012 18:42

tak pivo to je něco jinýho :-)) taky tritikale pěstuju a zkoušel jsem doma v perákně upíct z něj chleba a nedalo se to jíst jak to bylo hořký

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod farmářJH » 01 bře 2012 11:19

a obrousil jsi zrna jak? nijak! tys je natvrdo rozemlel. :) tak se mouka nedělá. Proto se z něj úplně normálně peče,ale nejprve se zrna zbaví ochranné voskové vrstvy, i když obsahuje vitamíny. Ona ovšem obsahuje i zárodky plísní.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 164
Registrován: 23 úno 2008 20:18

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod trago105 » 01 bře 2012 16:47

ano, nesral jsem se s nima, jak vyrostly tak šli do šroťáku :-D

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod Kahsa » 17 bře 2012 22:59

farmářJH píše:a obrousil jsi zrna jak? nijak! tys je natvrdo rozemlel. :) tak se mouka nedělá. Proto se z něj úplně normálně peče,ale nejprve se zrna zbaví ochranné voskové vrstvy, i když obsahuje vitamíny. Ona ovšem obsahuje i zárodky plísní.


zdravím

a jak se zbavím té ochrané voskové vrstvy?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod farmářJH » 18 bře 2012 11:49

proces se jmenuje odemílání. Takže ve mlýně to bude odemílací stolice :) dochází k obrušování exodermu na takový stupeň, jakou chceš mít bělost mouky. Nejsem mlynář, z jakosti rostl. produktů si pamatuji, že jsem u zkoušky měl výrobu lihu a píva, což mi šlo na výbornou :)
Řešil bych to asi nějak racionálně. Pokud nemám jak odemílat, že, tak bych si při sklizni vybral kvalitní zrní z dobrého pozemku, žádné mokřiny, sklizené při co nejlepších podmínkách v co nejnižší vlhkosti a tu bych se snažil ještě snížit, na méně než se normálně obilí suší (to se nepřesušuje aby neztratilo klíčivost). To bych pak uskladnil v suchu a chladnu a mlýt to stejně musíš jen po dávkách, protože mouka se relativně rychle kazí.
Mouku bych se případně pokusil přesít a přetřást....disociace částic dle jejich obj. hmotnosti a víc bych to neřešil. Je to jen idea, dát do pixly, sklepat to dnem o stůl a mrknout, jestli se mi trochu přetřídila. Jinak předci mleli taky celou a taky žili :) ale neměli tritikale, že. Zrní před mletím nesmí smrdět myšinou, ale krásně vonět obilím.

S tou hořkostí ....když tak o tom mluvíme.....byla čerstvá ta mouka? Jinak vegetariáni si rádi melou po malých dávkách a neskladují, asi ví, proč to dělají :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod neznalek » 08 říj 2013 13:04

Cím byste ted na podzim ošetřovali porosty tritikale proti plevelům? Moje poradkyně mi nabízí BEFLEX nebo Trinity a Axial. Máte nějaké valstní dobré zkušenosti s jinými přípravky? Triticale jsem nepěstoval už pět let a s uvedenými přípravky nemám žadnou zkušenost. Plevele klasika: chundelka, ovsíř sem tam bér a běžná drobotina, počítam s opravným zasahem na jaře jelikož ted na podzim toho moc už nevyroste... zaseto bylo před dvěma dny. Díky za postřehy

Příspěvky: 136
Registrován: 07 bře 2010 22:48
Bydliště: Znojmo

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod zdeni » 08 říj 2013 20:48

neznalek píše:Cím byste ted na podzim ošetřovali porosty tritikale proti plevelům? Moje poradkyně mi nabízí BEFLEX nebo Trinity a Axial. Máte nějaké valstní dobré zkušenosti s jinými přípravky? Triticale jsem nepěstoval už pět let a s uvedenými přípravky nemám žadnou zkušenost. Plevele klasika: chundelka, ovsíř sem tam bér a běžná drobotina, počítam s opravným zasahem na jaře jelikož ted na podzim toho moc už nevyroste... zaseto bylo před dvěma dny. Díky za postřehy


dej něco co bere vzešle plevele i semena v pudě ja budu střikat do pšenic sumimax loni se osvědčil je i lacinej ale nevim zda je registrovan do tritikale
když to nejde vem kladivo

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod neznalek » 08 říj 2013 21:06

zdeni píše:
neznalek píše:Cím byste ted na podzim ošetřovali porosty tritikale proti plevelům? Moje poradkyně mi nabízí BEFLEX nebo Trinity a Axial. Máte nějaké valstní dobré zkušenosti s jinými přípravky? Triticale jsem nepěstoval už pět let a s uvedenými přípravky nemám žadnou zkušenost. Plevele klasika: chundelka, ovsíř sem tam bér a běžná drobotina, počítam s opravným zasahem na jaře jelikož ted na podzim toho moc už nevyroste... zaseto bylo před dvěma dny. Díky za postřehy


dej něco co bere vzešle plevele i semena v pudě ja budu střikat do pšenic sumimax loni se osvědčil je i lacinej ale nevim zda je registrovan do tritikale


sumimax nelze, stejně jako glean a ostatní

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod tele » 08 říj 2013 21:24

chlortoluron 1,5 - 2 l + diflufenican 0,15 l + chlorsulfuron 5 až 10 g - poslední dva vypiš do pšenice, nemáš-li dej Bizona či Cougar a sumimax nebere vzešlou metlici, na jaře po téhle kombinaci na 90 % bez oprav

Příspěvky: 2
Registrován: 13 říj 2013 11:24

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod Sejake » 13 říj 2013 11:30

Zdravím, mám dotaz, pořebuji poradit nějaké žito vyžšího vzrůstu 120-130cm čím více tím lépe. A také kde mi ho prodají jako
osivo v ne zrovna velkém množství? Díky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod bold » 13 říj 2013 14:40

prodám ti ho jako k jídlu a ty ho nasadíš :lol: výška cca 150cm
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2
Registrován: 13 říj 2013 11:24

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod Sejake » 13 říj 2013 15:32

No klidně, odkud jsi a co za to žádáš? Vidím že tam píšeš Zlínský kraj, tak to z Hodonína nemám tak daleko. Co to je za žito že to má až 150cm :?:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod tele » 14 říj 2013 11:54

Sejake píše:No klidně, odkud jsi a co za to žádáš? Vidím že tam píšeš Zlínský kraj, tak to z Hodonína nemám tak daleko. Co to je za žito že to má až 150cm :?:

málokteré žito nemá délku 150 cm :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 592
Registrován: 19 led 2009 16:29
Bydliště: Praha-Východ

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod standais » 13 čer 2014 10:04

minulý i letošní rok jsme měli naseté žito, co v německu používaj do bioplynek a výšku má cca 170cm a v rozích, kam jsem se nedostal postřikovačem je vysoký i přes 2m. jmenuje se hellvus
Teorie je, když všechno víme, ale nic nefunguje.
Praxe je, když všechno funguje, ale nikdo neví proč.
My jsme spojili teorii s praxí: nic nefunguje a nikdo neví proč.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod tele » 15 čer 2014 17:20

Hellvus je kvalitní odrůda, výnos při cca 40%sušině je 25-35 t/ha

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Tritikale a žito

Příspěvekod Pavel Toman » 15 čer 2014 19:37

Nyní sklízíme hybridní žito Ascari, tak pro BPS. Výška 170 cm, místy i víc. Přesný výnos ještě nemám, ale odhadujeme to min na 25 t/ha. (v úterý byla sušina 34 %)

Další

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků