Ječemn jarní

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Ječemn jarní

Příspěvekod tomous » 10 led 2016 11:28

Když to uděláš před smykováním,tak si hnojivo smykem shrneš a bude to stát za prd. Jestli jenom bránama nebo kombinátorem,tak proč ne.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Ječemn jarní

Příspěvekod tele » 10 led 2016 11:30

karfík píše:
tele píše:
pawell89 píše:Ještě bych měl jeden dotaz při hnojeni jarniho ječmene , mate někdo zkušenosti jestli je rozdil jestli použiji klasickou močovinu anebo ureastabil ? děkuji za odpověd

Zapravit normální, u té stabilizované mě doposud nikdo nepřesvědčil, že je to ekonomicky výhodné pro někoho dalšího mimo prodejce :lol:

Když je tady řeč o zapravení hnojiva, tak bych měl dotaz. Momentálně to praktikuju tak, že strhnu na jaře /i na podzim/ brázdu, popráškuju a seju secí kombinací. Je to dostačující, nebo by bylo lepší to hnojivo házet před strháváním brázdy, zavláčet a sít? Jde mě o to, jak to udělat nejlíp, aby si toho rostlina cucla co nejdřív, ale hlavně, aby využila veškeré dodané hnojivo. Mám na mysli jak NPK, tak i MOČOVINU

U dusíku a síry není hloubka zapravení až tak důležitá, v půdě se pohybují snadno. Ostatní živiny i při zapravení do 10 cm budou v případě sucha obtížně přístupné, protože je rostlina nebude moci přijímat vodním roztokem. Když budeš hnojit v průběhu osevního postupu na odběr živin sklizní a poctivě zpracovávat půdu, tak budeš mít dost přijatelných živin pro každou plodinu. Pouze v případě hnojení do depa je možno uvažovat o nějakém větším využití okamžitě dodaných živin.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Ječemn jarní

Příspěvekod tele » 10 led 2016 11:31

tomous píše:Když to uděláš před smykováním,tak si hnojivo smykem shrneš a bude to stát za prd. Jestli jenom bránama nebo kombinátorem,tak proč ne.

Svatá pravda :wink: A ani ta aplikace v hrubé brázdě nebude nejpřesnější.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Ječemn jarní

Příspěvekod rsv » 12 led 2016 16:55

tele píše:
rsv píše:
tele píše:Maličko budu oponovat. S se přeměňuje sulfurikací na SO4 (síran ) a ten je kyselý. Rostliny S přijímají pouze ve formě síranu :wink:

S tím naprosto souhlasím, jenže k surifikaci je potřeba voda,teplo a půdní bakterie. Zjednodušeně řečeno, když jsou splněny tyto podmínky, tak můžeme říct, že jsou splněny i potřeby rostlin pro růst. Za sucha, případě v zimě rostliny nerostou a zároveň se nepřeměňuje elementární síra na sýranovou. Takže nedochází ani ke ztrátě vyplavením.

Vyplavují se sírany, údajně stejně rychle jako NO3. O tom žádná. Ale pořád jsem přesvědčen, že při přeměně S na SO4 se půda silně okyseluje :wink:

Půda se okyseluje, to se nepřu. Teď je otázka co je silně a nehledě na to, aplikace například síranu, je nejkyselejší varianta na aplikaci síry, respektive nejkyselejší hnojivo vůbec. A to nemluvim o efektivitě, protože jak píšeš, síranová síra se vyplavuje jako nitrátový dusík.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Ječemn jarní

Příspěvekod tele » 13 led 2016 22:36

Míra okyselení by se musela změřit, ale selským rozumem bych si aplikaci Wigoru k ječmeni na kyselé půdě hodně dobře promyslel. Síran je kapitola sama o sobě. Na podzim jsem řešil v Polabí pro jednu firmu aplikaci pod kukuřici 550 kg/ha SA na kyselém písku. Aplikaci obhajovali lepší cenou SA proti ceně močoviny do té doby, dokud jsme neudělali kalkulaci, ze které jednoznačně vyšla lepší cena N v močovině :)

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Ječemn jarní

Příspěvekod rsv » 13 led 2016 23:38

tele píše:Míra okyselení by se musela změřit, ale selským rozumem bych si aplikaci Wigoru k ječmeni na kyselé půdě hodně dobře promyslel. Síran je kapitola sama o sobě. Na podzim jsem řešil v Polabí pro jednu firmu aplikaci pod kukuřici 550 kg/ha SA na kyselém písku. Aplikaci obhajovali lepší cenou SA proti ceně močoviny do té doby, dokud jsme neudělali kalkulaci, ze které jednoznačně vyšla lepší cena N v močovině :)

Lepší cenou.. To asi byl koksárenský.. Když si vezmu jak to jde špatně házet, to napruhovaný pole.. V zásadě proti síranu nic nemám, z výživářského hlediska top hnojivo. Když se vezmou věci kolem a kolem, tak raději ruce pryč od něj. Uživatelsky přívětivý není ani trochu. Ono na kyselé půdě se neni v podstatě co rozmýšlet, myslím si, že pH by mělo být rozhodující a v první řadě bych usiloval o jeho optimalizaci. Možná bych našel graf příjmu živin dle pH a je to opravdu zajímavé pokoukání. Přitom tomu skoro nikdo nepřikládá váhu, hlavně že háže ledek a stříká dam. Aneb dusík, dusík, dusík a abych nezapomněl, tak dusík. :oops:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Ječemn jarní

Příspěvekod rsv » 04 úno 2016 22:17

Podle posledních info co mám, tak aplikace elementární síry (wigor s) do půdy nemá vliv na pH. Okyselování nastává až se začátkem surifikace, tzn. přeměny elementární síry na síru síranovou a to stále v menším měřítku, než u použití hnojiv se síranovou formou síry (SA, DASA aj.).

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Ječemn jarní

Příspěvekod tele » 04 úno 2016 22:29

rsv píše:Podle posledních info co mám, tak aplikace elementární síry (wigor s) do půdy nemá vliv na pH. Okyselování nastává až se začátkem surifikace, tzn. přeměny elementární síry na síru síranovou a to stále v menším měřítku, než u použití hnojiv se síranovou formou síry (SA, DASA aj.).

Ano, tak to přesně je.

Předchozí

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník