Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod rsv » 05 dub 2015 16:20

tele píše:
rsv píše:
Agronom píše:Cim se ridite pro urceni aplikacniho klidu ve velke periode? Nazory na velikost klasku se ruzni... Nas ucili 10 az 30 mm... Ted na skoleni padlo 3 az 10 mm... Nekdo ceka na dotvoreni kvitku na klasku... Co vy?

Osobně se přikláním k první variantě. Do 7 mm ještě stříkám Modus.

7 je hranice za vlhka, chladna a top výživy, jistota je 5

A horní hranice?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 05 dub 2015 16:40

Rolník74 píše:
tele píše:
tomous píše:No já určitě ještě poškám,protože zatím není tolik zdravých listů. Rád bych pak dal rovnou něco na krácení. Tak myslíš snížit dávku Bumperu(Mirage) a něco přidat? Třeba Hutton?

Tak máme ještě týden čas podle předpovědi. Dnes jsem prolezl pár stovek ha v pěti odrůdách a dvou termínech setí. Nemocné listy jsou již suché včetně patogenů a přežívá pouze braničnatka a CHPS. Přesto bude potřeba kvalitní fungicid nejlépe v kombinaci azol, morfolin a prochloras. Dovedu si i představit, že udělám regulaci + mikroprvky + močovinu a s fungicidem pojedu za 10-14 dní potom. Pečlivě si letos udělejte inventarizaci, porosty dost klamou a řada odnoží může odpadnout nebo naopak zůstat. Regulace bude letos vyšší dívčí :mrgreen: Když dáš 0,5 Mirage + 0,6 Hutton + 0,1 Talius tak se to dá označit za ideál :wink:

Takže kombinace MHT mě vychází na 1223,-!!Ale třeba Hutton by se měl aplikovat nejdříve v 37 nebo spíš 39 aby podržel klasy a jestli to už není pozdě na Mirage a Talius?!Není lepší dát něco "dřív" na rzi a potom nějakou "klasovku" např.Zamir?Dík.
A ještě co nyní na řepku?Vysoká cca 30cm,už jsem na šel pupeny a nedostala ještě nic.Na podzim jsem dával Tebushu.Je poměrně řídká(20-30ks) a je to Visby.Lepit ani desikovat nechci-pokud nebude nějaký extrém-takže bych chtěl spíš co nejvíc větví než zkracovat výšku!!Takže asi co nejdříve,že ano?Ještě by bylo dobré kdyby to mohlo jít s damem,chci tam dát ještě cca 120l.

Takže pšenice: fungicidní strategie je na tobě, na rozhodnutí jaký fungicid je ještě dost času. Časné výsevky v nemocných porostech bude třeba ošetřit kvalitně, to je bez diskuze. Z Huttonem na začátku sloupkování mám jen ty nejlepší zkušenosti, jediná nevýhoda je, že od cca 500 m/m pálí konečky listů. Bere rzi, skvrnitosti a padlí a až budeš mít kytky obalené padlím, tak Ti bude k hovnu. Zjednodušeně řečeno to zatím vypadá tak, že pozdní výsevy prochloras a časné mix ú. l. na celé spektrum chorob.
Řepka: letos je šance sestřelit jedním přejezdem krytonosce a blýskáčka a přidat si k tomu 0,8-1 tebuconazolu. DAM dej zvlášť, ve směsi s fungicidem poněkud desikuje :lol: Porost máš ideální, takže jaro bude jednoduchý :wink:

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 05 dub 2015 17:50

Takže ve čtvrtek dam a potom fungicid.Dik.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 05 dub 2015 18:08

Horní hranice: jistota je cca 40 mm

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod rsv » 05 dub 2015 21:38

tele píše:Horní hranice: jistota je cca 40 mm

Top výživa a chlad? Ovlivní to směrem dolu? Respektive jaký tam jsou ale?

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 06 dub 2015 07:26

rsv píše:
tele píše:Horní hranice: jistota je cca 40 mm

Top výživa a chlad? Ovlivní to směrem dolu? Respektive jaký tam jsou ale?

Studený máj,v stodole ráj!!Moje zkušenost je,že pokud mám napumpovaný porost dusíkem a přijde na přelomu května a června chladnější a deštivější počasí(2010),tak mě to lehne!! :D

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 06 dub 2015 09:48

rsv píše:
tele píše:Horní hranice: jistota je cca 40 mm

Top výživa a chlad? Ovlivní to směrem dolu? Respektive jaký tam jsou ale?

V roce 2013 bylo v květnu vlhko a deštivo a pozdní pšenice po zrnovkách jsem krátil kombinací CCC+Medax bez ohledu na velikost klasu v termínu 7-17.5 Vitální porost, 200 kg N/ha, dostatek vody a teploty kolem 20°C. Pořád poprchávalo a nedalo se to stihnout, tak jsem risknul kratší klas před polehnutím a vyšlo to.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 06 dub 2015 09:49

Rolník74 píše:
rsv píše:
tele píše:Horní hranice: jistota je cca 40 mm

Top výživa a chlad? Ovlivní to směrem dolu? Respektive jaký tam jsou ale?

Studený máj,v stodole ráj!!Moje zkušenost je,že pokud mám napumpovaný porost dusíkem a přijde na přelomu května a června chladnější a deštivější počasí(2010),tak mě to lehne!! :D

No, to je ta regulace, tam se člověk naučí :mrgreen:

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Jarda X » 20 dub 2015 23:38

Lze do pšenice použít modus v kombinaci s DAMem a nebo nadělám víc škody jak užitku. A raději aplikovat zvlášť?

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 21 dub 2015 10:21

Já dávám zvlášť,ale počkej na radu zkušenějších.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 21 dub 2015 19:02

Jarda X píše:Lze do pšenice použít modus v kombinaci s DAMem a nebo nadělám víc škody jak užitku. A raději aplikovat zvlášť?

Lze :wink:

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 21 dub 2015 21:49

Takže dnes projité porosty s chemikem a řepka pochválena jako super,ale chybí voda!!Pšenice jedna z lepších co letos viděl,ale chybí voda!!!Hrozný sucho!Pšenice bez chorob,na kolínsku prý včera našel nějaký padlí,u mě nic.Porost nevyrovnaný od bez kolénka až druhé kolínko cca 1cm od uzlu.Takže dilema.Mám tam 80kg N a do soboty nemá foukat a v neděli by mělo pršet,takže asi vpátek 100l damu a 0,2loptimus +0,5l retacelu.Výhled počasí na příští týden je podle norů déšť ale také zima!V řepce kvete cca 1% rostlin.Byl podán Tilmor minulou sobotu a Nurrel.Blýskáček nikde...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 21 dub 2015 23:58

Rolník74 píše:Takže dnes projité porosty s chemikem a řepka pochválena jako super,ale chybí voda!!Pšenice jedna z lepších co letos viděl,ale chybí voda!!!Hrozný sucho!Pšenice bez chorob,na kolínsku prý včera našel nějaký padlí,u mě nic.Porost nevyrovnaný od bez kolénka až druhé kolínko cca 1cm od uzlu.Takže dilema.Mám tam 80kg N a do soboty nemá foukat a v neděli by mělo pršet,takže asi vpátek 100l damu a 0,2loptimus +0,5l retacelu.Výhled počasí na příští týden je podle norů déšť ale také zima!V řepce kvete cca 1% rostlin.Byl podán Tilmor minulou sobotu a Nurrel.Blýskáček nikde...

Od neděle nacházím padlí i v pozdních výsevech z listopadu, jinak předtím pouze stéblolam a na jednom podniku rhizoctonia. Zima optimusu nevadí, hlavně aby svítilo :wink: Zakrať dřív, je to lepší. Už jsem našel pšenici u sousedů, která měla mezi uzlem a kolínkem 5 cm. Blýskáček má letos poměrně rozvleklý nálet :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 27 dub 2015 21:08

Takže stav z dneška z cca 1200 ha obilovin. Pšenice: klas do 5 mm, padlí lehce v Mulanu, Vannese, Tobaku a Pannonii, totální napadení Annie, stéblolam ve Vannese a Pannonii. Ječmen ozimý: klas až 3 cm, mírné napadení padlím a skvrnitostmi, stéblolam v Hobbitu. Ječmen jarní: silné napadení padlím v EC 25 Grace.
Díky průběhu počasí - sucho a noční mrazíky - se zcela zastavil rozvoj chorob, ač se to před cca měsícem zdálo zcela nemožné :mrgreen:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod rsv » 27 dub 2015 21:34

Můžeš se trochu rozepsat o té listopadové pšenici? Datum, výsevek, hnojení... Má to nějakou odnož? :D

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 27 dub 2015 22:46

rsv píše:Můžeš se trochu rozepsat o té listopadové pšenici? Datum, výsevek, hnojení... Má to nějakou odnož? :D

Kterou? Tobak, Rumor, Nelson, Gordian, Pannonia, Akteur, Annie, Hewitt, Genius, Chevalier :wink:

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod chose » 27 dub 2015 23:10

tele píše:Takže stav z dneška z cca 1200 ha obilovin. Pšenice: klas do 5 mm, padlí lehce v Mulanu, Vannese, Tobaku a Pannonii, totální napadení Annie, stéblolam ve Vannese a Pannonii. Ječmen ozimý: klas až 3 cm, mírné napadení padlím a skvrnitostmi, stéblolam v Hobbitu. Ječmen jarní: silné napadení padlím v EC 25 Grace.
Díky průběhu počasí - sucho a noční mrazíky - se zcela zastavil rozvoj chorob, ač se to před cca měsícem zdálo zcela nemožné :mrgreen:

Dneska mi od prodejce z Agrospolu přišel email (asi před 40min), že zaznamenali rez plevovou na Švihovsku a doporučuje kontrolovat porosty. U Tebe jsi nic nezaznamenal?

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod rsv » 27 dub 2015 23:37

tele píše:
rsv píše:Můžeš se trochu rozepsat o té listopadové pšenici? Datum, výsevek, hnojení... Má to nějakou odnož? :D

Kterou? Tobak, Rumor, Nelson, Gordian, Pannonia, Akteur, Annie, Hewitt, Genius, Chevalier :wink:

Jo jasně ok... Nech to plavat. Jsem nevěděl, že jsi troškař :D

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 28 dub 2015 09:15

rsv píše:Můžeš se trochu rozepsat o té listopadové pšenici? Datum, výsevek, hnojení... Má to nějakou odnož? :D

Takže,když jsem si nahlásil podzimní meziplodinu(do 31.10.),tak by jsi mě mohl doporučit která pšenice by byla nejvhodnější na setí v tomto termínu.Je toho 4ha,takže by z toho mohl být solidní maloparcelní pokus :D Předplodiny jsou loni řepka,letos oz.pšenice(Penelope) a meziplodina bude hrách+svazenka.Dík.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 28 dub 2015 11:40

chose píše:
tele píše:Takže stav z dneška z cca 1200 ha obilovin. Pšenice: klas do 5 mm, padlí lehce v Mulanu, Vannese, Tobaku a Pannonii, totální napadení Annie, stéblolam ve Vannese a Pannonii. Ječmen ozimý: klas až 3 cm, mírné napadení padlím a skvrnitostmi, stéblolam v Hobbitu. Ječmen jarní: silné napadení padlím v EC 25 Grace.
Díky průběhu počasí - sucho a noční mrazíky - se zcela zastavil rozvoj chorob, ač se to před cca měsícem zdálo zcela nemožné :mrgreen:

Dneska mi od prodejce z Agrospolu přišel email (asi před 40min), že zaznamenali rez plevovou na Švihovsku a doporučuje kontrolovat porosty. U Tebe jsi nic nezaznamenal?

Jojo, to posílal Láďa. Když to poslal vloni, tak to nikdo neřešil a pak měli prdel v kalupu :lol: Jestli je to teď na Papagenu ( mimochodem vychytaná pšenice :( ), tak to do týdne bude i na ostatních. Já to nenašel včera na žádné odrůdě, ač s Agromachine sousedíme :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 28 dub 2015 11:43

Rolník74 píše:
rsv píše:Můžeš se trochu rozepsat o té listopadové pšenici? Datum, výsevek, hnojení... Má to nějakou odnož? :D

Takže,když jsem si nahlásil podzimní meziplodinu(do 31.10.),tak by jsi mě mohl doporučit která pšenice by byla nejvhodnější na setí v tomto termínu.Je toho 4ha,takže by z toho mohl být solidní maloparcelní pokus :D Předplodiny jsou loni řepka,letos oz.pšenice(Penelope) a meziplodina bude hrách+svazenka.Dík.

Tobak nebo Maister na pěkným poli, Genius do sucha.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 28 dub 2015 12:27

tele píše:
Rolník74 píše:
rsv píše:Můžeš se trochu rozepsat o té listopadové pšenici? Datum, výsevek, hnojení... Má to nějakou odnož? :D

Takže,když jsem si nahlásil podzimní meziplodinu(do 31.10.),tak by jsi mě mohl doporučit která pšenice by byla nejvhodnější na setí v tomto termínu.Je toho 4ha,takže by z toho mohl být solidní maloparcelní pokus :D Předplodiny jsou loni řepka,letos oz.pšenice(Penelope) a meziplodina bude hrách+svazenka.Dík.

Tobak nebo Maister na pěkným poli, Genius do sucha.

Dík.
A jedna aktualitka!Chtěl jsem si objednat doporučenou kombinaci Mirage-Hutton-Talius a Mirage už týden není k dostání,takže co místo ní nebo nějakou jinou kombinaci dle aktuální situace?Příští týden má být teplo a vlhko...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 28 dub 2015 13:36

A jedna aktualitka!Chtěl jsem si objednat doporučenou kombinaci Mirage-Hutton-Talius a Mirage už týden není k dostání,takže co místo ní nebo nějakou jinou kombinaci dle aktuální situace?Příští týden má být teplo a vlhko...[/quote]
Adept, Sportak HF, Prochloraz 450 EC nebo s propiconazolem Apel, Bumper super, Propistar. Objednej rychle, nebude ani Hutton a Atlas :mrgreen:

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 28 dub 2015 13:57

Dík! :o Když je tam i propiconazol,jako třeba v bumperu,tak je tam jen 400g prochanozolu místo 450!Vadí to?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 28 dub 2015 16:15

Rolník74 píše:Dík! :o Když je tam i propiconazol,jako třeba v bumperu,tak je tam jen 400g prochanozolu místo 450!Vadí to?

Koukni se, nakolik máš zahnědlé báze. Teoreticky by mohlo stačit 0,8 Bumperu super

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 29 dub 2015 19:34

Přidávám fotky Vanessy, předplodina řepka, 500 m.n.m., výsev 17.9. 120 kg/ha ( cca 2,7 MKS ), počet rostlin 180-200, počet odnoží 3,5-4, podzim fungicid + CCC + mikro, jaro zatím 130 kg N, před 10 dny krácení v EC 30 kombinací CCC+mepiquat+prohexadione + mikro, příští týden kombinace fungicid+mikro. Kvalita fotek není top, namastil jsem to v rychlosti :mrgreen: Fotky se nahrály v opačném pořadí, tohle fórum je fakt předpotopní :lol: Čtěte od spodu
Přílohy
IMG_0009-001.JPG
CHPS
IMG_0008-001.JPG
Padlí stéblo
IMG_0007-001.JPG
Klas 1 cm
IMG_0006-001.JPG
Kolínka
IMG_0005-001.JPG
Jedna kytka
IMG_0004-001.JPG
3 sousední rostliny
IMG_0003-001.JPG
Metrovka
IMG_0001-001.JPG
Celkový pohled

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Buclík » 29 dub 2015 20:47

Tele: Výborné instruktážní fotky a informace. Jen dotaz: Nebylo by účinnější proti zjištěnému napadení dát fungicid již před dvěma týdny ? Čímž se ptám, zda není lepší aplikovat systémový fungicid preventivně než až při výskytu a druhý fungicid(azol) dát při metání?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 29 dub 2015 21:12

Buclík píše:Tele: Výborné instruktážní fotky a informace. Jen dotaz: Nebylo by účinnější proti zjištěnému napadení dát fungicid již před dvěma týdny ? Čímž se ptám, zda není lepší aplikovat systémový fungicid preventivně než až při výskytu a druhý fungicid(azol) dát při metání?

V tu dobu nebylo žádné napadení, když nepočítám CHPS. Díky suchu a mrazu choroby neměly žádnou akceleraci a proto se neošetřilo. Takže příliš časnou aplikací bych se připravil o účinek a možná se to letos utáhne na jeden kvalitní fungicid. A na paty se to letos prostříkne snadno i při vyšším porostu :wink:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod rsv » 30 dub 2015 01:07

Tele tak to klobouček! Jinak pšenka podle mého gusta. 800 klasů, značka ideál. Loni jsem měl Seladona na 450 klasech v kombajnu a popral se s tim dobře chlapec. Šel přes 9.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 03 kvě 2015 09:55

Takže nakonec mám kombinaci SportakHF,Hutton a talius.Choroby zatím nejsou,tak čekám...
Co se týká řepky,tak kvete cca 1/4 porostu.Ohledně fungicidu v řepce se mě nechce investovat do Amistaru Xtra,tak se chci zeptat na nějakou levnější variantu na hlízenku.Každý koho se zeptám,tak jenom odpoví,že amistar je nejlepší a stříkají ním.Blýskáček zatím v normě,tak¨že to vypadá,že nyní už půjdu s polu s fungicidem mospilanem nebo byscayou na bejlomorku.

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků