Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 01 čer 2014 19:49

Přesně tak to mám já. Sem tam kolo o prům.0-5 - 1 metr. Dával jsem Tango,tak jsu zvědavej.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 01 čer 2014 20:39

Pavel Toman píše:Se rzí plevovou jsme se tady u nás setkali poprvé loni. Žlutý kola, cca 1 m v průměru nahodile v pšenici. Z chytrých knih sme vykoumali že by to mohla být rez plevová. Sranda je že nám to nikdo z poradců a prodejců nevěřil a všichni nám vtloukali do hlavy že to je blbost. Až když se to rozlezlo víc, tak nám dali a pravdu. A letos to má většina polí pšenice co se neošetřila cca do 20. května. Horší je, že se to po těch deštích začíná šířit i na polích, která ošetřená byla.
Co jsem ještě tak vypozoroval, tak např Ludwig je celkem hodně odolný, ale třeba Papageno, nebo Sakura jsou totálně rezatý...

Tak letos například Agrospol varoval své odběratele v plzeňském kraji už před cca 3 týdny, většina z nich si myslela, že si dělají blázny a teď mají zaděláno na celkem slušnej problém, protože to v začátku podcenili.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 01 čer 2014 20:40

tomous píše:Přesně tak to mám já. Sem tam kolo o prům.0-5 - 1 metr. Dával jsem Tango,tak jsu zvědavej.

epoxiconazol má nejlepší stop efekt na rzi :)

Příspěvky: 28
Registrován: 20 pro 2011 21:58

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod HonzaCB » 01 čer 2014 21:49

Zdravím, tak zítra také podám zprávu, jak vypadá Papageno, mám i Vanessu, ta zatím drží, jako Mulan a Potenzial, ale u toho Papagena bude tov rzív plevovou škoda asi totální. To když se povolují odrůdy tak se nezkoumá citlivost vůči takové chorobě ? Zvláště pokud mohou být následky tak fatální ?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 01 čer 2014 22:00

HonzaCB píše:Zdravím, tak zítra také podám zprávu, jak vypadá Papageno, mám i Vanessu, ta zatím drží, jako Mulan a Potenzial, ale u toho Papagena bude tov rzív plevovou škoda asi totální. To když se povolují odrůdy tak se nezkoumá citlivost vůči takové chorobě ? Zvláště pokud mohou být následky tak fatální ?

Každý rok je jiný. Málokterá odrůda je odolná všem chorobám. Jsem přesvědčen, že většina poškození porostů je tam, kde se neaplikoval fungicid a nebo byl fungicid pouze s jednou účinnou látkou. Já osobně jsem zkušenost se rzí udělal až letos, ale protože se snažím aplikovat 3-5 účinných látek v EC 32, tak problém se rzí je minimální :)

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 01 čer 2014 22:01

tele píše:
tomous píše:Přesně tak to mám já. Sem tam kolo o prům.0-5 - 1 metr. Dával jsem Tango,tak jsu zvědavej.

epoxiconazol má nejlepší stop efekt na rzi :)



Jestli se mě to nebude pozdávat pojedu tam ještě jednou.

Teď řeším čím udělat preventivně ječmen(Laudis). Na začátku sloup.jsem dal hutton,tak zatím drží,ale jestli takhle bude dál nevím. Poradíš něco? Dík.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 01 čer 2014 22:50

Tak dnes po týdnu opět 35l damu a 5kg hořké soli na ha a bohemia kvete a absolutně bez chorob,vedle metá merito(o hodně nižší při stejných dávkách optimusu) a rez se začíná objevovat.To samé sakura na jiném poli.Mám nakoupen orisis a nevím jestli nemám dojet pro hutton alespoň pro to merito a sakuru a počkat jak to dopadne a mezi tím stříknout bohemku tím orisisem!?Jinak jsem už aplikoval falcon na všechno jako prevenci a na padlí a potom jako záchranu 2.5. hutton a na 3ha merita a amistar xtra(zbytek po řepce) na 1ha merita a uzdravilo se to,ale nyní je nový nástup rzi.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 01 čer 2014 23:54

tomous píše:
tele píše:
tomous píše:Přesně tak to mám já. Sem tam kolo o prům.0-5 - 1 metr. Dával jsem Tango,tak jsu zvědavej.

epoxiconazol má nejlepší stop efekt na rzi :)



Jestli se mě to nebude pozdávat pojedu tam ještě jednou.

Teď řeším čím udělat preventivně ječmen(Laudis). Na začátku sloup.jsem dal hutton,tak zatím drží,ale jestli takhle bude dál nevím. Poradíš něco? Dík.

třeba 100 g azoxystrobinu + 500 g chlorothalonilu + 50 g epoxyconazol :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 01 čer 2014 23:58

Rolník74 píše:Tak dnes po týdnu opět 35l damu a 5kg hořké soli na ha a bohemia kvete a absolutně bez chorob,vedle metá merito(o hodně nižší při stejných dávkách optimusu) a rez se začíná objevovat.To samé sakura na jiném poli.Mám nakoupen orisis a nevím jestli nemám dojet pro hutton alespoň pro to merito a sakuru a počkat jak to dopadne a mezi tím stříknout bohemku tím orisisem!?Jinak jsem už aplikoval falcon na všechno jako prevenci a na padlí a potom jako záchranu 2.5. hutton a na 3ha merita a amistar xtra(zbytek po řepce) na 1ha merita a uzdravilo se to,ale nyní je nový nástup rzi.

jestli pojedeš tím Osirisem, tak klidně počkej, až se začne projevovat infekce, ten epoxyconazol to bere dobře i na listech

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Pavel Toman » 02 čer 2014 19:52

Tak ono to Papageno, které bylo loni hodně napadený přesto dalo výnos asi 62 q, takže zas ne velká bída, porost byl ovšem totálně plný černí...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 01 zář 2014 19:08

Zdarec přátelé! Pokusím se zde výnosově vyhodnotit porosty, které jsme se zde na jaře pokoušeli udržet při životě. Všechny sledované porosty šli do žní v perfektním zdravotním stavu a ani při opožděné sklizni se masivně nešířili černě. Lokálně polehl Bodyček, Golem, Genius, Tobak a Titus ( ozimák ). V klase se pokoušel porůstat někdy kolem 10.7. Bodyček, ale pouze na jednom pozemku a to neležel. V ležáku porůstal Tobak a Genius, Golem ne. Stabilní potravinářskou kvalitu udrželi Akteur, Annie a Nelson. A teď k výnosům: lokalita č.1 - Tobak 9,8 t/ha, Bodyček 6,7 t/ha, Potenzial 8 t/ha, Annie 7,7 t/ha, Akteur 7,9 t/ha, Arktis 7,2 t/ha, JB Asano 7,1 t/ha, Chevalier 9,3t/ha, Etana a Nelson 8,6 t/ha, Mulan 9,5 t/ha, Genius 7,4 t/ha. Lokalita č.2 - Bodyček 6,7 t/ha, Akteur 8,2 t/ha, Etana 7,9 t/ha, Genius 8,1 t/ha, Golem 8,7 t/ha. Lokalita č. 3 - Bodyček 5,2 t/ha, Tybald 5,8 t/ha, Hewitt 8,9 t/ha. Výnosy jsou z plochy cca 2500 ha a poměrně různorodých půdních podmínek. Zajímavostí je, že díky více než měsíc trvajícím žním byl až o 1 t/ha nižší výnos u stejné odrůdy na jednom pozemku. Prostě ta tuna propršela :mrgreen: A moje hodnocení odrůd: Hewitt - ze všech sledovaných odrůd největší ročníková stabilita 2013-14, Bodyček - problém s výnosem a kvalitou, Mulan - starý, ale dobrý, Chevalier - největší překvapení, Tobak - výnosná, ale marketingově přeceňovaná odrůda ( Mulan a Chevalier doplatili na opožděnou sklizeň ), Annie - mucholapka na padlí, něco takového jsem ještě neviděl, Golem - nejplastičtější kompenzační odrůda.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 02 zář 2014 06:49

Ahoj.Ty výnosy jsou při vlhkosti do 14,5%. Jinak já Ječmen Laudis 13%vlh. 68-75q a pšenice Dromos měřeno jen na jednom poli(nebylo nejlepší),ostatní jsem nechával doma 84q ale při 17%vlhk. Ještě mám sect hořčici.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Pavel Toman » 03 zář 2014 10:14

Tak já taky přidám přehled letošních výnosů pšenice:
Bodyček - zdravotní stav v pořádku, v průběhu května začal prolehávat a do sklizně lehlo cca 70 % všech porostů. Překvapil nás výnos, který byl v ležáku 71 q/ha, kdežto ve stojatých porostech 59. Na 140 ha jsme měli celkový průměrný výnos 66 q/ha.
Ludwig - u nás velmi stabilní odrůda, nikdy dříve a ani letos jsme u ní nezaznamenali nějaký významný výskyt chorob. I přes vysoký stéblo lehne jen vyjimečne, letos nelehla. Na 105 ha průměrný výnos 67 q/ha.
Tiguan - roste poměrně bujně, rostliny mají výrazně široké listy, ale na rozdíl od ostatních byl citlivější k napadením rzí plevovou a padlím. Všechno bylo ošetřeno včas, takže porosty zůstaly do sklizně zdravé. Na některých pozemcích došlo k polehnutí. Nedostatkem je to, že po deštích se klasy hrozně snadno oddělovaly od stébla. Na 150 ha průměr 69 q/ha
Vanessa - pro nás hodně velké překvapení, měli jsme ji 100 ha, všechno seté po 15. říjnu, na pozemky, kde byla kukuřice dva roky. Zdravotní stav OK - včetně fuzárií, na které by měla být náhlejší. Výnos na 100 ha byl výnos 73 q/ha.
Epos - setá na jaře, díky mírné zimě se první porosty založily už na konci února. S Epos máme moc dobré zkušenosti, velmi přizpůsobivá, výnosově hodně stabilní odrůda, zatím nemáme sklizenu všechnu, ale dosavadní výnos je 51 q/ha.

Pro doplnění, průměrná dávka N je 90 kg/ha. Díky mírné zimě se dusík z půdy moc nevyplavil a zůstala tak v půdě zásoba...
Pro příští rok zůstaneme u Ludwiga a Vanessy, místo Bodyčka budeme sít Avenue a místo Tiguanu vyzkoušíme Nordiku. Ještě budeme sít jednu odrůdu, kterou vybereme a objednáme až podle průběhu prací na podzim...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 04 zář 2014 10:37

Pavel Toman píše:Tak já taky přidám přehled letošních výnosů pšenice:
Bodyček - zdravotní stav v pořádku, v průběhu května začal prolehávat a do sklizně lehlo cca 70 % všech porostů. Překvapil nás výnos, který byl v ležáku 71 q/ha, kdežto ve stojatých porostech 59. Na 140 ha jsme měli celkový průměrný výnos 66 q/ha.
Ludwig - u nás velmi stabilní odrůda, nikdy dříve a ani letos jsme u ní nezaznamenali nějaký významný výskyt chorob. I přes vysoký stéblo lehne jen vyjimečne, letos nelehla. Na 105 ha průměrný výnos 67 q/ha.
Tiguan - roste poměrně bujně, rostliny mají výrazně široké listy, ale na rozdíl od ostatních byl citlivější k napadením rzí plevovou a padlím. Všechno bylo ošetřeno včas, takže porosty zůstaly do sklizně zdravé. Na některých pozemcích došlo k polehnutí. Nedostatkem je to, že po deštích se klasy hrozně snadno oddělovaly od stébla. Na 150 ha průměr 69 q/ha
Vanessa - pro nás hodně velké překvapení, měli jsme ji 100 ha, všechno seté po 15. říjnu, na pozemky, kde byla kukuřice dva roky. Zdravotní stav OK - včetně fuzárií, na které by měla být náhlejší. Výnos na 100 ha byl výnos 73 q/ha.
Epos - setá na jaře, díky mírné zimě se první porosty založily už na konci února. S Epos máme moc dobré zkušenosti, velmi přizpůsobivá, výnosově hodně stabilní odrůda, zatím nemáme sklizenu všechnu, ale dosavadní výnos je 51 q/ha.

Pro doplnění, průměrná dávka N je 90 kg/ha. Díky mírné zimě se dusík z půdy moc nevyplavil a zůstala tak v půdě zásoba...
Pro příští rok zůstaneme u Ludwiga a Vanessy, místo Bodyčka budeme sít Avenue a místo Tiguanu vyzkoušíme Nordiku. Ještě budeme sít jednu odrůdu, kterou vybereme a objednáme až podle průběhu prací na podzim...

Proč 90 kg N? Na úroveň výživy výnosy slušné! Nevadí Ti u Ludwiga malá stabilita potravinářské kvality? Vanessu si vybral kolega na cca 50 ha, tak uvidíme :wink:

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Rolník74 » 04 zář 2014 11:37

Nemá tam být spíš 190kgN?!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Pavel Toman » 04 zář 2014 13:58

Ne, opravdu jen v průměru 90 kg dusíku. Na jaře přihnojení ledkem, 150 - 180 kg/ha, na produkční hnojení DAM - 160 - 200l, s fungicidem se pak daly 3 litry/ha Magnitry. Na některých honech, kam se dostaneme s fekálem se jarní hnojení nahradilo, nebo doplnilo, fugátem v dávce cca 15 tun/ha.
Nejvíc nakrmená pšenice dostala 120 kg/ha.

U žádný z pšenic potravinářskou kvalitu neřešíme, máme 2400 kusů hovězího a 2300 prasat, takže většinu let všechno zkrmíme. Jen letos je toho tolik, že musíme část prodat. Ludwig je sice potravinářská odrůda, ale děláme ho právě kvůli stabilitě jak po stránce výnosu, zdravotního stavu, tak i proto, že má dlouhé stéblo a přitom málokdy lehne...a slámy potřebujeme pro živku hodně. Bodeček/Avenue zase děláme kvůli jeho ranosti, aby sme si sklizeň rozložili a měli volno na řepku. S ozimým ječmenem je to u nás všelijaký, loni to byla úplná katastrofa, výnos 34 q/ha, nízká HTZ, zrno mělo velký podíl pluchy... vypadal spíš jako oves. Letos jsme měli jarní ječmen Aktiv, a velká spokojenost, výnos v průměru 55 q/ha a to opět na polích, kde byla předtím dva roky kukuřice. Velkou zásluhu na tomhle výnosu ale mělo počasí, povedlo se zasít včas do krásně sypký půdy.
Letos máme připraveny ozimý dvouřadý ječmen Leopard, tak uvidíme, jak se předvede.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 04 zář 2014 23:36

Pavel Toman píše:Ne, opravdu jen v průměru 90 kg dusíku. Na jaře přihnojení ledkem, 150 - 180 kg/ha, na produkční hnojení DAM - 160 - 200l, s fungicidem se pak daly 3 litry/ha Magnitry. Na některých honech, kam se dostaneme s fekálem se jarní hnojení nahradilo, nebo doplnilo, fugátem v dávce cca 15 tun/ha.
Nejvíc nakrmená pšenice dostala 120 kg/ha.

U žádný z pšenic potravinářskou kvalitu neřešíme, máme 2400 kusů hovězího a 2300 prasat, takže většinu let všechno zkrmíme. Jen letos je toho tolik, že musíme část prodat. Ludwig je sice potravinářská odrůda, ale děláme ho právě kvůli stabilitě jak po stránce výnosu, zdravotního stavu, tak i proto, že má dlouhé stéblo a přitom málokdy lehne...a slámy potřebujeme pro živku hodně. Bodeček/Avenue zase děláme kvůli jeho ranosti, aby sme si sklizeň rozložili a měli volno na řepku. S ozimým ječmenem je to u nás všelijaký, loni to byla úplná katastrofa, výnos 34 q/ha, nízká HTZ, zrno mělo velký podíl pluchy... vypadal spíš jako oves. Letos jsme měli jarní ječmen Aktiv, a velká spokojenost, výnos v průměru 55 q/ha a to opět na polích, kde byla předtím dva roky kukuřice. Velkou zásluhu na tomhle výnosu ale mělo počasí, povedlo se zasít včas do krásně sypký půdy.
Letos máme připraveny ozimý dvouřadý ječmen Leopard, tak uvidíme, jak se předvede.

Ok :wink:

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod miso243 » 06 zář 2014 12:18

Jak počítam tak počítam ale už pri 150 kg liadku a 160 l DAM mi to vychádza 102 kgN/ha. A pri 180 kg + 200l dokonca 126 kg. Jedine teda ak používate liadok vápenatý.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod Pavel Toman » 07 zář 2014 07:49

Používáme klasiku LAD 27. Dávky jsem napsal průměrně, na některý hony to příšlo míň, jinde víc, podle přeplodiny a termínu, kdy jsme se na pole dostali. Pokud chceš. můžu ti sem z evidence vypsat pár konkrétních honů na ukázku... ;)

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod miso243 » 08 zář 2014 07:48

Ďakujem netreba :) Keď máte veľkú žv zrejme aplikujete aj hnoj. Teda nie pod pšenice ale všeobecne.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 05 lis 2014 16:39

Tak co, díval se někdo do pšenic na tu "nádheru"???

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod kas » 05 lis 2014 17:40

Pšenice zatím vypadají dobře, jak u vás?

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 05 lis 2014 18:00

Dobře vypadají ze zdálky, Padlí skvrnitosti....... Přemejšlím nad fungicidem....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod neznalek » 05 lis 2014 18:14

až na tragedii odrudy Smaragd ...vypadaji životaschopně. Stále doufam, že se z toho sama dostane, postřikovač už mám zazimovanej :roll: Ono letos na podzim vypada málokterý porost v pořádku :roll:

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 05 lis 2014 21:17

Já mám odrůdu Mulan. Setá 19.9. a porost je nádhernej,tak mám strach nechat to osudu. Uvidím po neděli,ale největší problém bude teď vychytat počasí... Postřikovač taky zazimovanej.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tomous » 06 lis 2014 21:39

Tak dneska se na to dívali páni od firmy co beru osiva a aby toho nebylo málo naznali,že na nějakejch rostlinách mám kořenomorku. Což mi hlava moc nebere..........

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod chose » 06 lis 2014 23:07

A čím si to měl mořené?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 06 lis 2014 23:14

tomous píše:Tak dneska se na to dívali páni od firmy co beru osiva a aby toho nebylo málo naznali,že na nějakejch rostlinách mám kořenomorku. Což mi hlava moc nebere..........

Momentálně je k vidění padlí, rhizoctonia ( kořenomorka ), CHPS a plíseň sněžná. Ošetřuji např. 0,8 Bumper super nebo 0,6 Topsin nebo 0,4 prochloras + 0,4 tebuconazol, přidám pyretroid + CCC + Mn + Cu + B + močovina. Při podzimním ošetření jsem měl vždy top výnos, ale jsou to náklady navíc a proto je třeba ošetření zvážit. Já to považuji za systémové opatření. Když bude sníh na nezamrzlé půdě dva měsíce, tak od plísně sněžné neuchrání porost ani podzimní aplikace. Kdo neošetří, tak nemocné listy většinou zmrznou a rostlina vytvoří nové :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 06 lis 2014 23:16

chose píše:A čím si to měl mořené?

Mořidlo účinkuje omezeně, letos je abnormálně silný tlak.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Fungicídne ošetrenie obilnín

Příspěvekod tele » 06 lis 2014 23:18

neznalek píše:až na tragedii odrudy Smaragd ...vypadaji životaschopně. Stále doufam, že se z toho sama dostane, postřikovač už mám zazimovanej :roll: Ono letos na podzim vypada málokterý porost v pořádku :roll:

Na Smaragda pozor, nedává sucho, top výnosy umí na kytech ve vlhkém jaře jako v roce 2013.

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků