prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 14 kvě 2016 23:43

Arame, já nevím jak to je, ale řeknu ti, jak si to vysvětluju já. Já se domnívám, že i v hnojivech se prvky nevyskytují v molekulární(ne v sloučenině), ale právě vždy v různých sloučeninách, obvykle sloučeny s prvky jako je kyslík(O), vodík(H), uhlík(C). No a odborníci se z mně neznámého důvodu domluvili, že například u prvků P,K,Ca,Mg,S nebudou uvádět procenta váhy iontů(ze sloučenin) prvků z celkové váhy prášku(hnojiva), ale budou uvádět procentní podíl kysličníku nebo uhličitanu příslušného prvku. Možná se tak rozhodli proto, že ve formě kysličníku nebo uhličitanu se obvykle v tom hnojivu skutečně vyskytuje. Takže se domnívám, že skutečně např v NPK se se prvků(jako iontů prvků bez kyslíku z kysličníku) vyskytuje procentně méně - tak jak jsem psal. Více na stránce 77 zákona o hnojivech:http://www.biokont.cz/images/z092539_mze_zakon_o_hnojivech_-_k_tisku_091223.pdfíce. Ale doporučuji vám na to zapomenout a u hnojiv brát ty množství prvků jak jsou k nim uváděna, protože se domnívám, že až na výjimky používají zemědělci, i tady v diskusi tyto údaje. Ale třeba uváděných 0,8% draslíku v obilné slámě se domnívám že je bráno jako čistá živina, čili bez dalších prvků ve sloučenině. Ale vůbec bych se tím netrápil. Za důležité považuji mít v půdě patřičné zastoupení základních prvků. No a jak toho dosáhnout by nás mohl naučit na nějakém příkladu(např. po řepce pšenici) znalý "tele".

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 15 kvě 2016 07:39

Buclík píše:Arame, já nevím jak to je, ale řeknu ti, jak si to vysvětluju já. Já se domnívám, že i v hnojivech se prvky nevyskytují v molekulární(ne v sloučenině), ale právě vždy v různých sloučeninách, obvykle sloučeny s prvky jako je kyslík(O), vodík(H), uhlík(C). No a odborníci se z mně neznámého důvodu domluvili, že například u prvků P,K,Ca,Mg,S nebudou uvádět procenta váhy iontů(ze sloučenin) prvků z celkové váhy prášku(hnojiva), ale budou uvádět procentní podíl kysličníku nebo uhličitanu příslušného prvku. Možná se tak rozhodli proto, že ve formě kysličníku nebo uhličitanu se obvykle v tom hnojivu skutečně vyskytuje. Takže se domnívám, že skutečně např v NPK se se prvků(jako iontů prvků bez kyslíku z kysličníku) vyskytuje procentně méně - tak jak jsem psal. Více na stránce 77 zákona o hnojivech:http://www.biokont.cz/images/z092539_mze_zakon_o_hnojivech_-_k_tisku_091223.pdfíce. Ale doporučuji vám na to zapomenout a u hnojiv brát ty množství prvků jak jsou k nim uváděna, protože se domnívám, že až na výjimky používají zemědělci, i tady v diskusi tyto údaje. Ale třeba uváděných 0,8% draslíku v obilné slámě se domnívám že je bráno jako čistá živina, čili bez dalších prvků ve sloučenině. Ale vůbec bych se tím netrápil. Za důležité považuji mít v půdě patřičné zastoupení základních prvků. No a jak toho dosáhnout by nás mohl naučit na nějakém příkladu(např. po řepce pšenici) znalý "tele".

V hnojivech jsou většinou živiny uváděné v oxidech. A s tím hnojením k jednotlivým plodinám je to taky poměrně jednoduché. Hnojte na odběr výnosem, kdo má různé alternativní zdroje ( kejda, slepičince, digestát, kaly ) tak hnojí zásobně a kdo je vůl, tak si vystačí s dusíkem. Na to, aby člověk měl přehled, jakou má roční bilanci, stačí jednoduchá tabulka. Na jedné straně živiny odvezené do výkupu sklizní, na druhé dodané hnojením.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 15 kvě 2016 14:04

Tele, snažím se udělat si tu tabulku i ve verzi čistých živin(dle Klíra) a koukám, že tam máš spořebu čistých živin K v hodnotě 3,7kg a v K2O je udáváno 20kg. To je řádový rozdíl a v přepočtu mezi kysličníkem a čistým K to není. Která hodnota je tedy reálná?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 15 kvě 2016 14:33

Buclík píše:Tele, snažím se udělat si tu tabulku i ve verzi čistých živin(dle Klíra) a koukám, že tam máš spořebu čistých živin K v hodnotě 3,7kg a v K2O je udáváno 20kg. To je řádový rozdíl a v přepočtu mezi kysličníkem a čistým K to není. Která hodnota je tedy reálná?

Mě to vychází dobře - v tabulce od Klíra je 4,5 kg/t v K2O nebo 3,7 kg/t v K.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod Buclík » 15 kvě 2016 16:56


Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod neznalek » 16 kvě 2016 20:52

Jedná se oz. pšenici Tobak (už jsme zde kdysi vypisoval ve vklákně). Je setá na začátku termínu, ve srážkovém stínu v okolí Berounky, předplodina řepka, obiloviny a svazenka, nyní má cca 180 kg N/ha. Z celkem pěkného porostu se mi za poslední tři neděle stalo to, co zasílám na přiložených fotkách - víceméně plošně. Teď z jara byl aplikován jen 0,8 Mustang forte na opravu, 0,7 TOPSIN na paty, 0,6 retacel extra, 0,2 moddus, a kvuli napadení padlím 0,8 Hutton ( teď po týdnu od aplikace zdá se, že zasychá), většina aplikací s hořkou solí, močovinou a i mědí . Nicméně porost celkově dost ztratil tak nevim, zda jsem udělal špatně nebo jde jen o kombinaci stresu z chladu a sucha + chorob? Co myslíte? Loni s Tobakem kromě rzi nebyl žádný problém.
Přílohy
image001.jpg
image002.jpg

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tomous » 16 kvě 2016 20:59

Já tam vidím padlí jako prase.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod neznalek » 16 kvě 2016 21:01

tomous píše:Já tam vidím padlí jako prase.


dneska jsem ze zvědavosti pitval klas a padli začíná hnědnout, fotky jsou asi tři dny staré

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 16 kvě 2016 21:18

Buď v klidu, máš to bez chorob. Spíš napiš, jaký srážkový úhrn máš od začátku dubna. Můj tip je do 30 mm. Podle mě to máš zdecimovaný suchem a i to padlí tam bude ze stresu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod neznalek » 16 kvě 2016 21:44

tele píše:Buď v klidu, máš to bez chorob. Spíš napiš, jaký srážkový úhrn máš od začátku dubna. Můj tip je do 30 mm. Podle mě to máš zdecimovaný suchem a i to padlí tam bude ze stresu.


Teď nevím přesně, ale kolem 24 mm. Díky za "uklidnění". Asi hospodařím na špatné straně řeky, na druhém břehu prší o poznání víc, koukám na to z okna :roll:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: prosím o radu s pěstováním ozim. pšenice

Příspěvekod tele » 16 kvě 2016 22:04

neznalek píše:
tele píše:Buď v klidu, máš to bez chorob. Spíš napiš, jaký srážkový úhrn máš od začátku dubna. Můj tip je do 30 mm. Podle mě to máš zdecimovaný suchem a i to padlí tam bude ze stresu.


Teď nevím přesně, ale kolem 24 mm. Díky za "uklidnění". Asi hospodařím na špatné straně řeky, na druhém břehu prší o poznání víc, koukám na to z okna :roll:

Po proudu řeky je to o hovno lepší - 31 :mrgreen:

Předchozí

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník