Vedení porostu pšenice.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Rolník74 » 01 čer 2016 08:18

rsv píše:
tele píše:
karfík píše:Dobrá, a jak tedy vyřešit to padlí? Zvolit jiný Amistar nebo zvýšit dávky zmiňovaných fungicidů?

Já jsem se již dlouho s padlím nesetkal, pouze ojediněle na bázích. V případě Annie, která je na něj hodně citlivá jsem doporučil před týdnem 0,75 Delara a dnes jsem v porostu chodil a nikde ani stopa. Já budu aplikovat 125 g azoxystrobinu a 90 g epoxiconazolu plošně bez rozdílu odrůd.

Do květu?

Takže ideál je 0,5l Amistar a 1,5l adexar?! Proč se vlastně dělají trislozkove fungicidy,když nás to tady Tele naučil míchat až v postrikovaci?
...za kombinaci 0,1Talius,0,5sportak a 0,5Hutton jsem vděčný a jel jsem ji už druhým rokem a super na spodek a asi drží i vrch,ale v Pannonii už jsem dával artea plus na rzi a vlastně už i do klasu,tak uvidím jak to udrží...včera cca 500m ode mě kroupy,že mají sklizeno... já 15mm na dvoře,takže na kopci na poli tipuji min.25mm,je to po pár stovkách metrů hrozny rozdíl!!

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 01 čer 2016 17:25

rsv píše:
tele píše:
karfík píše:Dobrá, a jak tedy vyřešit to padlí? Zvolit jiný Amistar nebo zvýšit dávky zmiňovaných fungicidů?

Já jsem se již dlouho s padlím nesetkal, pouze ojediněle na bázích. V případě Annie, která je na něj hodně citlivá jsem doporučil před týdnem 0,75 Delara a dnes jsem v porostu chodil a nikde ani stopa. Já budu aplikovat 125 g azoxystrobinu a 90 g epoxiconazolu plošně bez rozdílu odrůd.

Do květu?

Cíleně pouze Golem, ostatní jak to vyjde.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 01 čer 2016 17:29

kas píše:
tele píše:
tomous píše:A co 0,5-0,6 orius+0,5 soprano?

To je to samé. Mám na mysli třeba Delaro, Allegro Plus, Amistar Opti. To co chceš aplikovat ty, je vyloženě na fusaria a akutní rez.



Stačí aplikovat pouze Allegro Plus (mám nakoupené) v plnédávce, nebo ho ještě něčím doplnit (další ze skupiny azolů)??? Mám čekat na kvetení, nebo můžu hned v metání?
Odrůda Genius, vzhedem k vlastnostem odrůdy "relativně" zdravá, ve sloupkování Hutton + Prochloraz.
Měl jsem v plánu Allegro na počátku metání a potom do klasů 0,5 l tebuconazol.
Děkuji za odpověď

Do Geniuse bude tento zásah ok, na tebuconazol bych se vykašlal. Počkal bych až vymetají všechny klasy a naaplikoval bych to. Přidej Zn a opatrně se sluníčkem, fenpropimorf může pálit.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 01 čer 2016 17:38

Azaka + Fenris je ok. Je třeba počítat, každý má různé slevy, někdy je to levnější ze souběhu, někdy originál. Vynikající fungicid jsou Boogie xpro nebo Delaro, letos mi udělali super práci v EC 32. Teď je prostor pro fantazii a ke strobilurinu se dá domíchat libovolný azol, dle chuti každého sedláka. Artea je gut, dá se koupit v balíčku s Amistarem Xtra a nepotřebuje jí člověk plnou dávku 0,5 l :wink:

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod rsv » 01 čer 2016 20:41

tele píše:
kas píše:
tele píše:A co 0,5-0,6 orius+0,5 soprano?
To je to samé. Mám na mysli třeba Delaro, Allegro Plus, Amistar Opti. To co chceš aplikovat ty, je vyloženě na fusaria a akutní rez.



Stačí aplikovat pouze Allegro Plus (mám nakoupené) v plnédávce, nebo ho ještě něčím doplnit (další ze skupiny azolů)??? Mám čekat na kvetení, nebo můžu hned v metání?
Odrůda Genius, vzhedem k vlastnostem odrůdy "relativně" zdravá, ve sloupkování Hutton + Prochloraz.
Měl jsem v plánu Allegro na počátku metání a potom do klasů 0,5 l tebuconazol.
Děkuji za odpověď

Do Geniuse bude tento zásah ok, na tebuconazol bych se vykašlal. Počkal bych až vymetají všechny klasy a naaplikoval bych to. Přidej Zn a opatrně se sluníčkem, fenpropimorf může pálit.

Aktifol, kromě zvýšení účinnosti fungicidů nám suprově vychází, že úspěšně snižuje riziko popálení.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod rsv » 01 čer 2016 20:43

tele píše:
rsv píše:
tele píše:Dobrá, a jak tedy vyřešit to padlí? Zvolit jiný Amistar nebo zvýšit dávky zmiňovaných fungicidů?
Já jsem se již dlouho s padlím nesetkal, pouze ojediněle na bázích. V případě Annie, která je na něj hodně citlivá jsem doporučil před týdnem 0,75 Delara a dnes jsem v porostu chodil a nikde ani stopa. Já budu aplikovat 125 g azoxystrobinu a 90 g epoxiconazolu plošně bez rozdílu odrůd.

Do květu?

Cíleně pouze Golem, ostatní jak to vyjde.

Kdy budeš začínat? Už máš vymetáno?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 01 čer 2016 20:53

Chystám se od pondělí, počasí je proti :mrgreen:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 06 čer 2016 11:15

Tobak i Rebel je právě celý vymeten. Otázka zní, kolik čeho a kdy(před nebo po odkvětu) proti fuzariózám. Tobak je prý náchylný, ale prej loni byl nejmenší výskyt fuzarióz za posledních 15 let. Je sucho(za poslední dva týdny dvakrát 8mm) a sucho bude. Letos již aplikován Apel a Hutton před měsícem.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 06 čer 2016 13:09

Buclík píše:Tobak i Rebel je právě celý vymeten. Otázka zní, kolik čeho a kdy(před nebo po odkvětu) proti fuzariózám. Tobak je prý náchylný, ale prej loni byl nejmenší výskyt fuzarióz za posledních 15 let. Je sucho(za poslední dva týdny dvakrát 8mm) a sucho bude. Letos již aplikován Apel a Hutton před měsícem.

Cíleně na fusaria Osiris, Prosaro. pochybuji, že to trefíš :wink:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 06 čer 2016 15:13

tele píše:
Buclík píše:Tobak i Rebel je právě celý vymeten. Otázka zní, kolik čeho a kdy(před nebo po odkvětu) proti fuzariózám. Tobak je prý náchylný, ale prej loni byl nejmenší výskyt fuzarióz za posledních 15 let. Je sucho(za poslední dva týdny dvakrát 8mm) a sucho bude. Letos již aplikován Apel a Hutton před měsícem.

Cíleně na fusaria Osiris, Prosaro. pochybuji, že to trefíš :wink:


Tele, tak co mi doporučuješ, když to zřejmě nemůžu trefit. Co bys dělal ty na svém?!!!

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod rsv » 06 čer 2016 17:17

Buclík píše:
tele píše:
Buclík píše:Tobak i Rebel je právě celý vymeten. Otázka zní, kolik čeho a kdy(před nebo po odkvětu) proti fuzariózám. Tobak je prý náchylný, ale prej loni byl nejmenší výskyt fuzarióz za posledních 15 let. Je sucho(za poslední dva týdny dvakrát 8mm) a sucho bude. Letos již aplikován Apel a Hutton před měsícem.

Cíleně na fusaria Osiris, Prosaro. pochybuji, že to trefíš :wink:


Tele, tak co mi doporučuješ, když to zřejmě nemůžu trefit. Co bys dělal ty na svém?!!!

Dneska začal stříkat strobilurin s epoxyconazolem, je to o 3 příspěvky výše. :idea:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 06 čer 2016 21:06

Buclík píše:
tele píše:
Buclík píše:Tobak i Rebel je právě celý vymeten. Otázka zní, kolik čeho a kdy(před nebo po odkvětu) proti fuzariózám. Tobak je prý náchylný, ale prej loni byl nejmenší výskyt fuzarióz za posledních 15 let. Je sucho(za poslední dva týdny dvakrát 8mm) a sucho bude. Letos již aplikován Apel a Hutton před měsícem.

Cíleně na fusaria Osiris, Prosaro. pochybuji, že to trefíš :wink:


Tele, tak co mi doporučuješ, když to zřejmě nemůžu trefit. Co bys dělal ty na svém?!!!

Jak chceš trefit fusaria, když každý klas kvete jinak a pouze pár minut? Já upřednostnil dlouhodobé působení strobilurinu s epoxiconazolem před cílenou aplikací na fusaria. Pořád je do sklizně 2 měsíce a náchylné odrůdy na fusaria mám na 15% výměry.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 07 čer 2016 09:10

Tele díky, pochopil jsem tě.Už mám nakoupený postřik Magnelo, tak k němu přidám azoxystrobin. Příští rok dám taky azoxystrobin 125g a epoxinazole 90g.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 07 čer 2016 12:54

Buclík píše:Tele díky, pochopil jsem tě.Už mám nakoupený postřik Magnelo, tak k němu přidám azoxystrobin. Příští rok dám taky azoxystrobin 125g a epoxinazole 90g.

Dal bych 0,8 Magnela + 70-80 g strobilurinu. Příští rok může být tlak padlí a kombinace azol + strobilurin bude na hovno :mrgreen:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 07 čer 2016 18:11

Tele, prosím tě, které strobiluriny jsou u ozimé pšenice na jaké choroby? Dočetl jsem se, že existuje azoxystrobin, trifloxystrobin, pyraclostrobin, ale co je na co a jaký je mezi nimi rozdíl nevím. Jsou ještě nějaké jiné strobiluriny a na co?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 07 čer 2016 22:23

Buclík píše:Tele, prosím tě, které strobiluriny jsou u ozimé pšenice na jaké choroby? Dočetl jsem se, že existuje azoxystrobin, trifloxystrobin, pyraclostrobin, ale co je na co a jaký je mezi nimi rozdíl nevím. Jsou ještě nějaké jiné strobiluriny a na co?

Lepší jsou ty novější, ale více stojí. Obecně platí, že strobilurin aplikuješ preventivně, ostatní účinné látky si přidáš již v případě napadení - azoly, morfoliny.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 08 čer 2016 14:28

Tele, žádný morfolin do pšenice nemůžu najít.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tomous » 08 čer 2016 17:12

třeba v tangu fenpropimorf

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 08 čer 2016 17:24

Na co ten fungicid fenpropimorf, na rozdíl od jiných fungicidů, samostatně působí?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 08 čer 2016 20:43

Buclík píše:Na co ten fungicid fenpropimorf, na rozdíl od jiných fungicidů, samostatně působí?

Řeší akutní padlí

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 08 čer 2016 21:15

tele píše:
Buclík píše:Na co ten fungicid fenpropimorf, na rozdíl od jiných fungicidů, samostatně působí?

Řeší akutní padlí

Já myslel, že akutní padlí řeší spiroxamine.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 08 čer 2016 21:52

Buclík píše:
tele píše:
Buclík píše:Na co ten fungicid fenpropimorf, na rozdíl od jiných fungicidů, samostatně působí?

Řeší akutní padlí

Já myslel, že akutní padlí řeší spiroxamine.

Ten taky. Na chřipku je taky víc léků :wink:

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Rolník74 » 15 čer 2016 06:26

Prosím Tele,minulý týden jsem objevil v Granny rez,protože už kvetla,tak jsem použil vychvalovany Zamir,ale včera jsem se byl podívat a rez je ještě více rozlezla a vesele si bují.Psenice má krásný široký praporec a nádherné klasy s 13ti patry!!Rez je nyní asi na 20%plochy a napadených je cca 50%rostlin.Ma smysl ještě něco aplikovat,případně co?Jedná se o 4ha exkluzivního porostu....v neděli jsem umyl a poprvé od března odprahl postřikovač s tím,že jsem pro letošek zkoncil... Pannonia začíná žloutnout a v Premio jsem včera večer vyplasil dvě bachyne s mladými,který tam vlezli z řepky.Premio jim nechutná,klasy co okousali zase vyplivli, asi se jim osinky příčí v krčku!!

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 16 čer 2016 20:14

Tak jsem teď napočítal při výsevku 200kg a 4 odnoží v Tobaku 650 a v Rebellu 550 klasů a jsem tím zklamán. Chtěl jsem aspoň o 100 víc. Nevysvětlujte mi, že to je akorát. Budu muset na podzim nějak podpořit tvorbu odnoží a kořenového systému. Zajímá mě, jestli někdo máte aspoň 800 klasů v pšenici a jak jste toho dosáhli !!!

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 16 čer 2016 23:23

Buclík píše:Tak jsem teď napočítal při výsevku 200kg a 4 odnoží v Tobaku 650 a v Rebellu 550 klasů a jsem tím zklamán. Chtěl jsem aspoň o 100 víc. Nevysvětlujte mi, že to je akorát. Budu muset na podzim nějak podpořit tvorbu odnoží a kořenového systému. Zajímá mě, jestli někdo máte aspoň 800 klasů v pšenici a jak jste toho dosáhli !!!

Máme pšenici tak přerostlou, že nemám šanci to spočítat :D Ale když jsem počítal naposled tak to bylo tak 850-900 klasů/m2. Takže teď jak nějáky odpadly budu tak na těch 800 si myslím, možná i víc podle pohledu, je to husty ... Tobak, 200-210 kg/ha přihnojení na odnožování později a jen 100 kg LAD, měl jsem už na jaře moc klasů, regulátor na podporu odnožování nebyl. Moravské Budějovice

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 17 čer 2016 08:09

aram píše:
Buclík píše:Tak jsem teď napočítal při výsevku 200kg a 4 odnoží v Tobaku 650 a v Rebellu 550 klasů a jsem tím zklamán. Chtěl jsem aspoň o 100 víc. Nevysvětlujte mi, že to je akorát. Budu muset na podzim nějak podpořit tvorbu odnoží a kořenového systému. Zajímá mě, jestli někdo máte aspoň 800 klasů v pšenici a jak jste toho dosáhli !!!

Máme pšenici tak přerostlou, že nemám šanci to spočítat :D Ale když jsem počítal naposled tak to bylo tak 850-900 klasů/m2. Takže teď jak nějáky odpadly budu tak na těch 800 si myslím, možná i víc podle pohledu, je to husty ... Tobak, 200-210 kg/ha přihnojení na odnožování později a jen 100 kg LAD, měl jsem už na jaře moc klasů, regulátor na podporu odnožování nebyl. Moravské Budějovice


Kde v Buďovicích, příležitostně ti to na poli spočítám.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 17 čer 2016 13:11

Rolník74 píše:Prosím Tele,minulý týden jsem objevil v Granny rez,protože už kvetla,tak jsem použil vychvalovany Zamir,ale včera jsem se byl podívat a rez je ještě více rozlezla a vesele si bují.Psenice má krásný široký praporec a nádherné klasy s 13ti patry!!Rez je nyní asi na 20%plochy a napadených je cca 50%rostlin.Ma smysl ještě něco aplikovat,případně co?Jedná se o 4ha exkluzivního porostu....v neděli jsem umyl a poprvé od března odprahl postřikovač s tím,že jsem pro letošek zkoncil... Pannonia začíná žloutnout a v Premio jsem včera večer vyplasil dvě bachyne s mladými,který tam vlezli z řepky.Premio jim nechutná,klasy co okousali zase vyplivli, asi se jim osinky příčí v krčku!!

Na akutní rez jsem poslední 2 sezóny používal epoxiconazol a vždy to zafungovalo. Dal bych pro jistotu kolem 100 g.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 17 čer 2016 13:20

Buclík píše:Tak jsem teď napočítal při výsevku 200kg a 4 odnoží v Tobaku 650 a v Rebellu 550 klasů a jsem tím zklamán. Chtěl jsem aspoň o 100 víc. Nevysvětlujte mi, že to je akorát. Budu muset na podzim nějak podpořit tvorbu odnoží a kořenového systému. Zajímá mě, jestli někdo máte aspoň 800 klasů v pšenici a jak jste toho dosáhli !!!

Rebel je klasovka a 550 klasů je na horní hranici slušného výnosu. Víc klasů, víc slámy, nižší výnos zrna. V klasu můžeš mít něco kolem 2 g zrna, což je 11t/ha. Je ti to málo? A Tobak je taky v pořádku, na 650 klasech je hustota porostu optimální. Pochybuji silně, že by jsi měl tak kvalitní pozemek, aby Ti utáhnul 800 klasů na m2, což je výnos někde mezi 14-16 t/ha. Je to hlavně o přístupnosti vody, která by se měla pohybovat v EC 37-61 kolem 350 mm srážek na m2 a potenciál zásobenosti v půdě alespoň 250 l/m2. Je třeba řešit aktuální problémy - zpracování půdy, zásobenost živinami, aplikaci stopových prvků, rajonizaci odrůd a potom se může sedlák poohlížet po stabilních výnosech nad 10t/ha :wink:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Buclík » 17 čer 2016 15:13

tele píše:
Buclík píše:Tak jsem teď napočítal při výsevku 200kg a 4 odnoží v Tobaku 650 a v Rebellu 550 klasů a jsem tím zklamán. Chtěl jsem aspoň o 100 víc. Nevysvětlujte mi, že to je akorát. Budu muset na podzim nějak podpořit tvorbu odnoží a kořenového systému. Zajímá mě, jestli někdo máte aspoň 800 klasů v pšenici a jak jste toho dosáhli !!!

Rebel je klasovka a 550 klasů je na horní hranici slušného výnosu. Víc klasů, víc slámy, nižší výnos zrna. V klasu můžeš mít něco kolem 2 g zrna, což je 11t/ha. Je ti to málo? A Tobak je taky v pořádku, na 650 klasech je hustota porostu optimální. Pochybuji silně, že by jsi měl tak kvalitní pozemek, aby Ti utáhnul 800 klasů na m2, což je výnos někde mezi 14-16 t/ha. Je to hlavně o přístupnosti vody, která by se měla pohybovat v EC 37-61 kolem 350 mm srážek na m2 a potenciál zásobenosti v půdě alespoň 250 l/m2. Je třeba řešit aktuální problémy - zpracování půdy, zásobenost živinami, aplikaci stopových prvků, rajonizaci odrůd a potom se může sedlák poohlížet po stabilních výnosech nad 10t/ha :wink:

Ano tele, na zpracování půdy, zásobenost živinami, aplikaci stopových prvků a tím více podzimních odnoží a lepší podzimní kořenový systém, na to se od nového setí zaměřím. Uvidím letos až na váze, co se děje. Ale loni měl Tobak taky 650 klasů, 38 zrn v klasu, skutečnou váhu tisíce zrn nevím, ale pronásobením s tabulkovou hodnotou VTS bylo 10,5t a skutečnost 7,5 t. Ještě si koupím tabulku na napočítání tisíce semen a budu je vážit, abych se ze skutečného výnosu k něčemu dopočítal, třeba Výnos:skutečný počet zrn v klasech:skutečná VTS= počet klasů a porovnám to s mnou napočítanými klasy. Když jsem to tak počítal loni, vyšlo mi jen 460klasů, ale já v porostu napočítal 650.. Furt si říkám, že víc dobře nakrmených klasů dá víc než míň stejně nakrmených klasů. Ta úměra víc klasů, víc slámy, nižší výnos zrna neplatí obecně, ale až po překročení určité hranice, jako neplatí obecně míň klasů, míň slámy, vyšší výnos zrna. Proto by mne zajímalo, kolik skutečně klasů kdo kde v jaké odrůdě máte(a jaký pak dosáhnete skutečný výnos).

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 17 čer 2016 19:21

Buclík píše:
tele píše:
Buclík píše:Tak jsem teď napočítal při výsevku 200kg a 4 odnoží v Tobaku 650 a v Rebellu 550 klasů a jsem tím zklamán. Chtěl jsem aspoň o 100 víc. Nevysvětlujte mi, že to je akorát. Budu muset na podzim nějak podpořit tvorbu odnoží a kořenového systému. Zajímá mě, jestli někdo máte aspoň 800 klasů v pšenici a jak jste toho dosáhli !!!

Rebel je klasovka a 550 klasů je na horní hranici slušného výnosu. Víc klasů, víc slámy, nižší výnos zrna. V klasu můžeš mít něco kolem 2 g zrna, což je 11t/ha. Je ti to málo? A Tobak je taky v pořádku, na 650 klasech je hustota porostu optimální. Pochybuji silně, že by jsi měl tak kvalitní pozemek, aby Ti utáhnul 800 klasů na m2, což je výnos někde mezi 14-16 t/ha. Je to hlavně o přístupnosti vody, která by se měla pohybovat v EC 37-61 kolem 350 mm srážek na m2 a potenciál zásobenosti v půdě alespoň 250 l/m2. Je třeba řešit aktuální problémy - zpracování půdy, zásobenost živinami, aplikaci stopových prvků, rajonizaci odrůd a potom se může sedlák poohlížet po stabilních výnosech nad 10t/ha :wink:

Ano tele, na zpracování půdy, zásobenost živinami, aplikaci stopových prvků a tím více podzimních odnoží a lepší podzimní kořenový systém, na to se od nového setí zaměřím. Uvidím letos až na váze, co se děje. Ale loni měl Tobak taky 650 klasů, 38 zrn v klasu, skutečnou váhu tisíce zrn nevím, ale pronásobením s tabulkovou hodnotou VTS bylo 10,5t a skutečnost 7,5 t. Ještě si koupím tabulku na napočítání tisíce semen a budu je vážit, abych se ze skutečného výnosu k něčemu dopočítal, třeba Výnos:skutečný počet zrn v klasech:skutečná VTS= počet klasů a porovnám to s mnou napočítanými klasy. Když jsem to tak počítal loni, vyšlo mi jen 460klasů, ale já v porostu napočítal 650.. Furt si říkám, že víc dobře nakrmených klasů dá víc než míň stejně nakrmených klasů. Ta úměra víc klasů, víc slámy, nižší výnos zrna neplatí obecně, ale až po překročení určité hranice, jako neplatí obecně míň klasů, míň slámy, vyšší výnos zrna. Proto by mne zajímalo, kolik skutečně klasů kdo kde v jaké odrůdě máte(a jaký pak dosáhnete skutečný výnos).

No, myslel jsem to trošku jinak. Nejdřív by měl mít člověk v pořádku základní agrotechniku a až potom se snažit o stabilizaci výnosu na úrovni 8-12 t/ha. Některé klasovky dávají top výnos na 450-500 klasech - např. Akteur. A to je právě problém - sedlák by měl respektovat, jakým způsobem tvoří odrůda výnos. Zda-li je to kompenzační nebo klasová odrůda a nebo tvoří výnos hustotou porostu. Každý by si měl najít vhodné odrůdy a několik let je pěstovat, aby dokázal využít jejich potenciál a ošahal si je pokud možno za všech podmínek :wink:

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků