Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod alik1234567 » 30 pro 2010 15:03

Zdravim, doma pěstujeme už řadu let brambory, ale pouze pro vlastní potřebu Já bych chtěl v budoucnu začít s pěstování i jako vedlejší zdroj příjmu. Doposud jsme se o brambory starali malotraktorem na cca 17 arech. Nyní bych chtěl nakoupit stroje za náš zetor 6945. Na pořízení strojů, sadby a všeho okolo toho můžu uvolnit 100-150 tis. Máme pole o rozloze 70aru, na kterým bych chtěl začít, pak dále pronajímáme cca 7 Ha na kterých bych do budoucna chtěl taky pěstovat brambory. Ale zatím bych to chtěl zkusit jen na tech 70 arech a obdělávat to ve svém volnu (dělám 12tky na směny, tři dny v práci, tři dny doma). Jak to vidíte s realností od pěstování po prodej???Jsme z královehradeckého kraje. Budu rád za každou radu či info jak to děláte vy.Předem dík

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 30 pro 2010 15:41

prodej samosběrem , zbytek postupně. U Lišova prodává brambory z dodávky na parkovišti jeden zemědělec již roky. Lidé si docela zvykli. Máš to do ruky, po pytlích cca 20 kilo.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod alik1234567 » 30 pro 2010 17:56

a čím třeba drtíš nať??? nemáte tady někdo fotky, jak co postupně děláte???máte někdo zkušenosti s výkupem brambor ve škrobárnách???

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 30 pro 2010 20:31

kouzlo je v tom že nic nedrtím, mám už jen TTP :)

Pokud děláš brambory, víš, že máš 2 volby....mechanicky ( drtiče leží ještě na dvorech jezeďáků, pardon, býv. družstev, zkus se domluvit , než to dají do šrotu) a nebo provést chemicky...desikace natí. Pak logocky postřikovač bude to pravé éro.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 23 úno 2011 08:13

Zdravím potřebuji poradit.jestli to není blbost co budu dělat. Budu dávat brambory na pole kde není hnojeno cca 4-5let. (jen se tam pasly kravy) jinak předtím se pole hnojilo hnojem ob rok. co myslíte vyrostou tam nějaký brambory? Nebo poradíte mi jak to naposlední chvíly zachránit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 73
Registrován: 29 pro 2010 22:52

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Petr.J » 23 úno 2011 16:16

Tož, jestli se ptáš, jestli to bude vadit, když nehnojíš hnojem...tak nevadí. Ale pokud plánuješ to nehnojit minirálníma draslem atd...tak už to bude mít vliv. Ale neboj, vždcky tam něco vyroste, jen je otázkou kolik :D

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 02 bře 2011 09:27

Petr.J píše:Tož, jestli se ptáš, jestli to bude vadit, když nehnojíš hnojem...tak nevadí. Ale pokud plánuješ to nehnojit minirálníma draslem atd...tak už to bude mít vliv. Ale neboj, vždcky tam něco vyroste, jen je otázkou kolik :D



Omlouvám se za opožděnou reakci. No přihnojit to něčím chemickým budu určitě muset. Teď jsem jsem sehnal hnuj který lezí cca 5let ve chlívě no skoro 1m výška a placha 150m2. co myslíte můžu to ještě ted zavorat?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 02 bře 2011 11:51

pokud není vyschlej, tak je to to pravé ořechové. Čerstvý hnůj je na nic, musí také uzrát. Takže ničeho neboj. Navíc pos*at nic nemůžeš ani mizerným hnojem. Jen nesmí mít moc nerozložené slámy, jinak ti baterie rozkladu budou krást dusík. Takže pětiletej ležák může být krásná věc :) šoupni ho tam.
Ad druhá věc, časově - samozřejmě. Navíc asi víš, že hnuj nemá být rozmetaný na cimpr campr, ale aby tvořil kousky....ne velké ale přeci jen kousky. Rozhodit, hned zaorat. Aby ti dusík nevyprchal z hnoje do vzduchu, škoda ho. Budeš dávat nějaký preemergentní herbicid? pokud to nechceš dělat postaru s mechanickým ničením, docela se mi to osvědčilo.
Rozhodit, zaorat, zasadit.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 02 bře 2011 14:29

Jo hnuj je ulezelej pěkně a vyschlej si myslím taky nebude. Ale jak píšeš o té chemii, tak sní nemám žadnou zkušenost. Je mi jasný že se občas nedá nic dělat (mandelinka) a musí se použít chemie, ale jinak bych se rád chemii vyhnul.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod bold » 02 bře 2011 14:58

Bez chemie tak cca 0,2ha. A musíš mít ideální stanoviště. Jinak bez chemie neuděláš dnešní dobou nic. Hnojení, plísně, mandelinka,plevele. I když ta mandelinka není až tak hrozná.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 02 bře 2011 20:28

tak s mandelinkou neuděláš bez chemie nic, to je jasné. To, co fungovalo na tu mrchu loni,letos nemusí být pravda, tak je ta svině odolná.
Plevele, to je opravdu věc stanoviště,ale pokud to jde po drnu, po pastvě, bude to samý kořen, samé semeno. Tam se opravdu vyplatí s tím zabojovat,abys to pak neměl jak zvlněnou louku , jen sem tam brambor :) můžeš válet a proorávat, jasné, ale to chce kultivační kola. Mě dobře vyšel třeba Sencor. Nedáš ho hned po zasázení, působí jak půdně tak na list, doba ochrany je slušná.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod neznalek » 02 bře 2011 21:13

mandelinka a plevele dejme tomu, ale s plísní se bez chemie asi nic dělat neda....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 02 bře 2011 21:58

...vždycky můžeš doufat :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 02 bře 2011 22:05

Jo a na tu plísen jsem zapomněl :-)) ale jo asi máte pravdu. Že po té pastvině to bude chtít stříknout proti plevelu. Koukal jsem na agromanuálu na ten sencor. Tak jak řiká, tady kolega že se mu osvědčil, tak pujdu do něj. Taková ještě otázka mimo. Co si myslíte o konském hnoji tědka do brambor. Někde jsem četl že je dobrej do skleníku.ale jak na pole?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod neznalek » 02 bře 2011 22:21

koňský hnuj je jako oheň, dobrý pomocník ,ale zlý pán :D Většinou si tim na pole přitáhneš tolik bordelu, že se to ani nevyplatí jim hnojit. Víme čim koníčkáři krmí, že :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 73
Registrován: 29 pro 2010 22:52

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Petr.J » 03 bře 2011 00:53

Mno právě...trus od koní je jako slunečnice...plná semínek :lol: Mno ale pokud mohu poradit, když jsi to měl jako pastvinu pro skot, tak já si myslím, že když tam ted zaořeš hnůj, tak ten výsledek až tak neovlivníš...když si ještě přepočítáš náklady na orbu atd. Ale je to věc názoru. A kolik že toho chceš dělat?

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 03 bře 2011 08:30

Petr.J píše:Mno právě...trus od koní je jako slunečnice...plná semínek :lol: Mno ale pokud mohu poradit, když jsi to měl jako pastvinu pro skot, tak já si myslím, že když tam ted zaořeš hnůj, tak ten výsledek až tak neovlivníš...když si ještě přepočítáš náklady na orbu atd. Ale je to věc názoru. A kolik že toho chceš dělat?




Neni to až tak velkej kus. Pole má něco okolo5600m2, no nechám to u toho hnoje z chlíva. na 5000 dám brambory a na zbytek nějakou zeleninu.

Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 19:45

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod JAN777 » 03 bře 2011 10:18

Já už bych to neoral,půda už neumrzne a bude se Ti špatně připravovat/pokud nemáte hodně lehké půdy).

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 03 bře 2011 11:02

JAN777 píše:Já už bych to neoral,půda už neumrzne a bude se Ti špatně připravovat/pokud nemáte hodně lehké půdy).



Jak neoral??? jako už to prostě letos nepřipravovat? To si myslím ze klidně můžu, kór když to stříknu proti plevelu. nebo jsem tě špatně pochopil?

Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 19:45

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod JAN777 » 03 bře 2011 11:28

No a čím budeš stříkat?Zorat a zrovna sázet je špatně.

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 03 bře 2011 13:47

JAN777 píše:No a čím budeš stříkat?Zorat a zrovna sázet je špatně.




Jak mi výše doporučil kolega, postřik sencor.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 03 bře 2011 15:12

Koňskej hnuj není špatnej,ale zase jako každej slamnatej ( a bacha aby neměli piliny) ...pokud nebude uleželej a zralej, rozloženej, bude krást sláma dusík co jsi nahnojil NPK bramborům.
Koníkáři krměj senem a mačkaným obilým, nebo šrotovaným, jak kdo, jsou dva názory. Nic moc od krávy jinýho, jen se mnohem víc prostele slámy, tak je to slamnatý až hrůza.
Můžeš orat na jaře, copak to,ale musíš si vyzkoušet, že se bude půda drobit, jinak si uděláš akorát tvrdý kusy na pytel. A pořádně zaklopit, obrátit.Nejlepší je mít na pluhu smykovací lištu...kus traverzy, rovnou urovnáš a rozbiješ.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod tozer » 03 bře 2011 17:14

že se pletu do diskuze, ale osobně bych řekl že teď už je na hnojení a orbu pod brambory pozdě...ono ten hnůj taky potřebuje nějakej čas v půdě aby k něčemu byl.....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 03 bře 2011 19:38

opět se vracíš k čerstvej kontra uleženej.
Pozdě na orbu drnu je, ale že by to nešlo, se říct nedá. Kdo to nikdy nedělal, zkouška, kdy se dá orat je , že vezmu do ruky hlínu, zmáčknu ji a od výše pasu pustím na zem. Pokud se rozpadne, jde orat, pokud ne, je moc mokro. Jen tak na okraj :)
Pozdě na zaorání hnoje není. Pokud je dobře zralej.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 19:45

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod JAN777 » 03 bře 2011 20:04

No jestli nemáš ještě pole zoráno tak to radši nesázej.Samotný sencor všechny plevele nevyřeší,navíc bude hůř učinkovat,protože nebudeš mít jemnou strukturu půdy.A navíc jesli je to delší dobu louka můžeš mít problémy s drátovci nebo slimáky a těm se nelíbí častá kultivace.Radši si to pole pořádně připrav a sázej až za rok.Já když si beru pozemek do nájmu <byl ladem>a chci tam dávat brambory,takdělám 2x pomítka,2x roundap, hnůj a orba.

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 03 bře 2011 20:19

Já to zkusím zasadit a uvidím. jinak pole bylo jako pastva cca4-5let.

Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 19:45

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod JAN777 » 03 bře 2011 20:30

Zkus to..Jestli to máš jako vedlejšák a 0,5 ha tak tolik neztratíš.Ale sadba je letos hodně drahá.

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod Kahsa » 03 bře 2011 20:47

Mám to jako vedlejšák, třeba to vyjde a bude dobře. :-)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod farmářJH » 04 bře 2011 01:01

Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: Pěstování brambor - vše o okolo toho

Příspěvekod traktor Zetor » 27 bře 2011 14:22

Kahsa píše:Mám to jako vedlejšák, třeba to vyjde a bude dobře. :-)


A třeba to nevyjde a ty zapláčeš nad prodělkem ...
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Další

Zpět na Okopaniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník