Hnojení louky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 33
Registrován: 22 čer 2012 21:25
Bydliště: Pardubický kraj-Ústí nad Orlicí- Řetová

Hnojení louky

Příspěvekod xvirusx » 25 čer 2012 20:22

Zdarec. Stále uvažuji jestli poslední roky stojí za prd a nebo jestli se mě to jen zdá. Přijde mi že mám čím dál méně hmoty na louce. každý rok polejvám močůvkou od krav. což už jsem usoudit že je hloupost polejvat na podzim ale že je lepší na jaře uvláčet a pak to hned polejt. Tak jsem si i tak říkal že pro tu louku to je dost málo letos jsem sice zvolil metodu sekat na sušení 3x (pokud to vyjde) ještě do nějakého 22 května jsem měl úspěšně usušeno vše lidé mě říkali že jsem blbec tak brzo sekat ale tráva byla odkvetlá takže ten správný čas. sice bylo sice o něco méně než když bych to nechal jak jiný aby to byla stařina. Ale říkal jsem si co by to provedlo na podzim nabrat hnuj uhnilí do rozmetadla a louku s tím pokydat a pak sněhem to nechat rozpadnout ty kusy hnoje a pak bránami to dodělat aby se vše ztratilo a neměl jsem to pak v seně.

Co na to říkáte? bude to efektivnější a nebo mám raději koupit prášek a hnuj prodat 10kč za metrák jsem schopen se ho zbavit. :)
Zetor 4011

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Hnojení louky

Příspěvekod bold » 26 čer 2012 10:19

kolik toho hnoje máš? 100 za tunu to beru hned :-). jinak hnojení UH je poněkud efektivnější. Ale toto je názor laického obilnáře. :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Hnojení louky

Příspěvekod farmářJH » 26 čer 2012 10:37

letos je u mne polovina hmoty. Někteří jsou na tom ještě hůře. To že hnojíš, je moc pěkné,ale louky chtějí i vápnit a to nikoliv jen kvůli pH, ale i kvůli tzv. zvrhávání fosforu, tedy přeměnám hůlavně na formu rozpustnou ve vodě, dobře přijímanou rostlinami. Druhá forma je rozpustná ve slabých a třetí v silných kyselinách, ta i když je přítomna, rostliny ji nečerpají, neumí to. Proto to chce občas trochu vápnit louky. Zkus to.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 33
Registrován: 22 čer 2012 21:25
Bydliště: Pardubický kraj-Ústí nad Orlicí- Řetová

Re: Hnojení louky

Příspěvekod xvirusx » 26 čer 2012 16:14

Tak hnuj jsem prodával do zahradnictví. převoz něco okolo 15km jedna cesta ale to mě neštve sami si to odvozili na své náklady a tak též by si to i naložili svojí technikou ale kvůli tomu jaké mám hnojiště jsem musel dát 200kč za naložení 20 tun což je pár korun :D

Jinak je fakt že to vápno by asi se i možná hodilo i když je pravda že nespozoroval bych nějaký změny že by bylo víc mechu což se hlavní rozdíl v kyselé zemi pokud dobře vím... Jinak myslíte že když koupím ve stavebninách nehašené a poházím tím louku že to bude v klidu? Jinak když bych měl někde jet bych se spíše nedoplatil když vezmu že sekám něco okolo hektaru z toho jen polovina je mého vlastního pozemku tak abych nehnojil cizí když si tam pak někdo začne stavět baráky... Jinak jsem si říkal že té louce bych něco dát měl uvažoval jsem nad mulčováním před sněhem to celé přejet ale zase jsem si říkal kde ho sehnat a něco kupovat je skoro hloupost na ty mé potřeby i když by byli pak nějaké kšefty určitě. takže od toho jsem upustil a spíše se přiklonil k tomu hnoji a to vápno. zase když tam dám prášek tak ten vyplaví voda a nebude z toho pak skoro nic zatímco ten hnůj udělá asi dlouhodobější efekt ne? ještě k tomu když každý rok polejvám močůvkou. Jinak jsem v nadmořské výšce něco okolo 520-550metrů. A říkám si když už se s tím dřít ať je víc hmoty ať obracák se pěkně pak zapotí s rozhazováním hmoty a ať nemám víc pryč nafty než užitku i přes to že moje 40tka prožraná není. :D
Zetor 4011

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Hnojení louky

Příspěvekod tozer » 26 čer 2012 16:54

že se zapojuji do diskuze, pokud je tam málo hmoty i po močůvce, tak bych se spíš přikláněl k obnově porostu nebo alespoň přisetí. umělý hnojiva jsou krásná věc ale nejsou zázračná, pokud chybí kvalitní drn výnos nebude...
jinak k tý močůvce nejlépe na výnos působí jarní aplikace, ideálně znovu po první seči(nejlépe před nebo za deště), podzimní aplikace podporuje růst kořenového systému ale jsou relativně velké ztráty N...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 33
Registrován: 22 čer 2012 21:25
Bydliště: Pardubický kraj-Ústí nad Orlicí- Řetová

Re: Hnojení louky

Příspěvekod xvirusx » 26 čer 2012 17:19

tozer píše:že se zapojuji do diskuze, pokud je tam málo hmoty i po močůvce, tak bych se spíš přikláněl k obnově porostu nebo alespoň přisetí. umělý hnojiva jsou krásná věc ale nejsou zázračná, pokud chybí kvalitní drn výnos nebude...
jinak k tý močůvce nejlépe na výnos působí jarní aplikace, ideálně znovu po první seči(nejlépe před nebo za deště), podzimní aplikace podporuje růst kořenového systému ale jsou relativně velké ztráty N...

Tak polejval jsem na podzim, pak jsem si uvědomil že sníh toho dost vezme a lejt to do mrtvé země před mrazem je jak flusnout do deště k ničemu tak jsem zvolil po uvláčení ale také musíte uznat že všeho moc škodí, ono je hezké něco tam dát ale chce to dodržet i nějakou rovnováhu takže samotná močůvka je v podstatě i na škodu občas dle mého. Jinak s tím polejváním po prvním sekání si nejsem jist přeci musí být nějaká doba po aplikaci co se pak smí sekat aby nebylo smradlavé seno. a natož kolikrát chytnout počasí je umění, občas má člověk i strach aby mu to nezrezlo když to vezme více u země. což se skoro stalo mě letos jen při samotném sekání vzal jsem to víc a teď koukám na to že louka sekaná o týden déle má daleko více trávy a sekal jsem jí o trochu výš a pak zmokla po usušení. Takže volit po prvním sekáním nebude asi nejlepší. :)
Zetor 4011

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Hnojení louky

Příspěvekod tozer » 26 čer 2012 18:03

dovolím si nesouhlasit, když se aplikuje po seči(samozřejmě v co nejkratším termínu) není šance aby následně narostlá hmota nějakým způsobem zaváněla.. jinak podle chytré literatury by se močkou mělo hnojit cca 1x za 4 roky v množství 30tun/ha... ale je to každého věc.. osobně vyvážím jímku na jaře, během vegetace před dešti(když je kam) a samozřejmě před zimou kvůli uvolnění kapacity jímky...ještě záleží kolik té močůvky máte, jestli od 2-3 kravek tak ten 1ha nikdy nepřehnojíte tak aby jim seno nechutnalo...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 33
Registrován: 22 čer 2012 21:25
Bydliště: Pardubický kraj-Ústí nad Orlicí- Řetová

Re: Hnojení louky

Příspěvekod xvirusx » 26 čer 2012 19:15

tozer píše:dovolím si nesouhlasit, když se aplikuje po seči(samozřejmě v co nejkratším termínu) není šance aby následně narostlá hmota nějakým způsobem zaváněla.. jinak podle chytré literatury by se močkou mělo hnojit cca 1x za 4 roky v množství 30tun/ha... ale je to každého věc.. osobně vyvážím jímku na jaře, během vegetace před dešti(když je kam) a samozřejmě před zimou kvůli uvolnění kapacity jímky...ještě záleží kolik té močůvky máte, jestli od 2-3 kravek tak ten 1ha nikdy nepřehnojíte tak aby jim seno nechutnalo...


Spíše by mohl nastat problém že si to budeš šetřit na polití po prvním posekání a pak se ti naskytne rok že bude stále +25°C a více, málo srážek a ty budeš mít plnou jímku a co s tím? budeš spěchat na louku a spálíš si tím trávu. jelikož ne vždy to vyjde jak to tak bývá. ... Jinak máš pravdu první tráva sama osobě je dost hustá a druhá je taková řidina která by si zasloužila podpořit. ale jak píšu je to risk a raději to poleju před první trávou :)
Zetor 4011

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Hnojení louky

Příspěvekod tozer » 27 čer 2012 10:29

aha, lehké nedorozumění :D nebylo myšleno vynechat jarní aplikaci, protože do první seči se nějaká močka zpravidla nahromadí a pokud následně počasí dovolí tak provést aplikaci, není toho tolik jezdí se rychleji a nehromadí se v jímce do podzimu...ale jinak každého věc..jinak s tím hnojem to provozuje kamarád a jen si libuje,jen se to ensí přehnat, aby se to stihlo rozložit....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 33
Registrován: 22 čer 2012 21:25
Bydliště: Pardubický kraj-Ústí nad Orlicí- Řetová

Re: Hnojení louky

Příspěvekod xvirusx » 27 čer 2012 10:40

tozer píše:aha, lehké nedorozumění :D nebylo myšleno vynechat jarní aplikaci, protože do první seči se nějaká močka zpravidla nahromadí a pokud následně počasí dovolí tak provést aplikaci, není toho tolik jezdí se rychleji a nehromadí se v jímce do podzimu...ale jinak každého věc..jinak s tím hnojem to provozuje kamarád a jen si libuje,jen se to ensí přehnat, aby se to stihlo rozložit....


Právě mě šlo o ten hnuj, jestli to je ideální jednou třeba za 3 roky rozmést jestli to udělá ten správný efekt. Natož jak se říká když to je ,,zadarmo,, proč toho nevyužít. :) Jinak močku bych klidně dal i po prvním sekáním ale to co mám tak je zanedbatelné že se mi to nevyplatí v podstatě ani.
Zetor 4011

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Hnojení louky

Příspěvekod tozer » 27 čer 2012 11:39

ideální to určitě není, protože hnůj se má dostat do země, ale praktikovat se to dá, efekt by tam měl být taky, rozhodně větší než za pár korun prodat do zahradnictví...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 33
Registrován: 22 čer 2012 21:25
Bydliště: Pardubický kraj-Ústí nad Orlicí- Řetová

Re: Hnojení louky

Příspěvekod xvirusx » 27 čer 2012 13:15

tozer píše:ideální to určitě není, protože hnůj se má dostat do země, ale praktikovat se to dá, efekt by tam měl být taky, rozhodně větší než za pár korun prodat do zahradnictví...

Nemyslím hnůj to co kráva dneska vys*re tam dát druhý den.. ale prostě kloudně uleželi shnilí černou hmotu jak hlína v podstatě :) Jinak pro mě lepší prodat než dát do ZD zadarmo... a pak platit ještě slámu. Jelikož své pole zatím nemám i když bych mohl se starat o 10 hektarů svého vlastního pozemku z kterého teď od ZD dostáváme nájem.
Zetor 4011

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Hnojení louky

Příspěvekod tozer » 27 čer 2012 17:43

no však to myslím taky :)...efekt bude, ale na poli by byl 10x lépe využitý

Uživatelský avatar
Příspěvky: 33
Registrován: 22 čer 2012 21:25
Bydliště: Pardubický kraj-Ústí nad Orlicí- Řetová

Re: Hnojení louky

Příspěvekod xvirusx » 27 čer 2012 19:23

Také ho neplánuji dávat v takovém množství na tu louku jako se dává na pole. :D Jinak když ho mám proč ho tam nedat. než ho prodávat za 10kč za metrák....
Zetor 4011

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Hnojení louky

Příspěvekod farmářJH » 28 čer 2012 10:24

hnuj aplikovat jde, nejlépe na podzim a na jaře zbytky usmykovat. Samozřejmě opravdu malá dávka a žádné velké kusy. Mohl bys to aplikovat i na jaře, ale přes zimu to krásně zmizí. Proto se přikláním k přihnojení hnojem po poslední seči.
Jak jsem již psal....vápno nikoliv z důvodu půdní kyselosti. Nejde o podporu pufrace, ale přeměn forem fosforu nerozpustných a těžko rozpustných na rozpustné ve vodě a přijímané dobře rostlinami.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 33
Registrován: 22 čer 2012 21:25
Bydliště: Pardubický kraj-Ústí nad Orlicí- Řetová

Re: Hnojení louky

Příspěvekod xvirusx » 28 čer 2012 11:10

Tak to mi je jasné že nebudu dávat hnoje jak pod orbu pod kukuřici co se dává.. Ale jen tak zlehka aby tam něco bylo a ne zase moc. což ovšem závisí i na tom jak to bude uhnilé. když hodně dobře tak se dá toho dát více když to sníh rozloží společně pak s deštěm a zbytek se pak vezme bránami. Tak též zvažuji co s tím vápnem asi by bylo dobré to hodit do rozmetadla a vzít to pak na jednou s hnojem? Nebo se to bude mezi sebou prát?
Zetor 4011

Uživatelský avatar
Příspěvky: 140
Registrován: 06 říj 2007 17:41

Re: Hnojení louky

Příspěvekod venca43 » 30 pro 2013 18:57

Pokud si to pamatuju ,tak hnuj s vápnem najednou se nedává,protože vápník se naváže místo dusíku a ten se uvolní.

Teď dotaz: Zkoušel někdo hnojit louky hnojem - jakým rozmetadlem?dávka?efekt? atd.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Hnojení louky

Příspěvekod Pavel Toman » 05 led 2014 12:18

My hnůj na louky dáváme. Máme hnůj na jednom odlehlejším zimovišti, tak ho necháme přes léto pěkně uležet a na podzim ho rozmeteme na okolní louky. Děláme to rozmetadlem ZDT, co máme jako nástavbu na Mana, dávka kolem 10 - 15 t/ha, aby to vyšlo na co největší plochu. Pěkně to rozcupuje na malý kousky, na jaře je hnůj rozložený. Na porostech je znát, kde se rozmetalo a kde ne, ale není to takový efekt jako u kejdy nebo fugátu.
Jinak soused pohází vždycky před zimou po zahradě co seče na krmení slepičince, na jaře co zbyde zase pohrabe, a trávy má až až...

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Hnojení louky

Příspěvekod koprkam » 31 črc 2016 09:46

Ahoj, a může být i hnůj od koní? Přeci jen je poněkud sušší a je v něm dost slámy. Máme 16 ha ttp po jezedácích a hnoje máme od koní až až. Stačila by na rozmetání i Rur 5?
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Hnojení louky

Příspěvekod provit » 31 črc 2016 13:16

Já mám hnůj z hluboké podestýlky (ovce, skot), který na podzim vozím rovnou na louku RU 3 a na jaře ještě přejedu lučními branami . Když dělám seno, tak po hnoji ani památka a porost super i přes 20 balíků (150cm) z ha :) . Na jaře ještě rozmetám zbytky, které mám od krmiště, ale ty pouze na pozemky které pasu.

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Hnojení louky

Příspěvekod koprkam » 02 srp 2016 09:18

Super, díky za radu. :)
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Hnojení louky

Příspěvekod koprkam » 04 bře 2017 12:51

Ještě jeden takový dotaz. Chtěli by jsme rozmést Npk na louky. Chtěl bych se zeptat kolik toho prášku dát? 200-300 kg/ha?
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Zpět na Trávy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků