Zelene hnojenie

Příspěvky: 19
Registrován: 04 srp 2007 00:14

Zelene hnojenie

Příspěvekod trastan 1 » 24 bře 2008 12:41

Vyuzivate niekto zelene hnojenie? ako sa vam to pozdava? ake miesanky pouzivate?

Příspěvky: 53
Registrován: 10 led 2008 21:02
Bydliště: Stredné Slovensko

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod martin88 » 25 bře 2008 21:23

Ja som vlani zasial po žatve do podmietky repku,a bola pekne vzídená,pokrývala všetku zem.Po hlbokej orbe som zasial pšenicu, tak uvidím čo to spravý,zatiaľ je veľmi pekná.

Příspěvky: 56
Registrován: 27 pro 2008 23:09

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod buchyn » 29 pro 2008 23:53

vynikajici je bila horcice nedam dopustit lepsi nez repka ja to davam pod vse

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Deutz-Fahr » 31 led 2010 20:48

Ahoj používate niekto na zelené hnojenie facéliu vratičolistú. Potreboval by som nejaké info z praxe. Rovno to tu môžete aj písať. Nejaké odporúčania alebo zvláštnosti. Vďaka
Deutz-Fahr

Příspěvky: 37
Registrován: 23 črc 2008 11:09

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod agronpav » 01 úno 2010 12:02

facélia vratičolistá, svazenka vratičolistá, Phacelia tanacetifolia
Patří do čeledi stružkovcovitých, nepřenáší tedy typické choroby běžných plodin, lze tedy i do sledů s brukvovitými. Výsevek na z.h. cca 12 - 20 kg.ha-1, hloubka setí 2 cm, pro rozumný nárůst fytomasy výsev nejpozději do 20.8. Proti hořčici má drobné semeno, je náročnější na vláhové podmínky při vzcházení, hořčice vzchází při mnohem nižším obsahu vláhy v půdě!!! Co jsem zkoušel, tak v podmínkách sušší ŘVO na těžké pelické černozemi měla oproti hořčici vždy pomalejší nárůst nadzemní hmoty, taky konečná výška porostu byla výrazně menší (20 - 50 cm), množství kořenů jsem bohužel srovnat nezkoušel, ale údajně by měla masivně prokořeňovat půdní profil, což by byla velká výhoda (hořčice - kůlový kořen, svazenka - vlásčité kořeny). Nemusí vždy vymrznout, když ale vymrzne, není po ní na jaře takové pokrytí půdy jako po hořčici vyseté ve stejném termínu.
Jako hlavní problém vidím pomalé vzcházení v závislosti na srážkách, jinak má svazenka určitě svoje uplatnění.

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod miki » 01 úno 2010 16:47

Osivo svazenky je dost drahé (kupoval jsem asi metrák)
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 115
Registrován: 26 lis 2011 11:58

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod CaseMXU » 26 pro 2012 20:37

Ahoj,s zeleným hnojivem nemám téměř žádné skušenostni,je možné meziplodinu zasadit každý rok po sklizni?? :idea: Napadla mě třeba taková možnost použít secí stroj JD 740 nebo 750,zasít s ní do strniště nějakou meziplodinu a na jaře osít už požadovanou sklízenou plodinou.Děláte to někdo taky tak? Mohl by mi někdo zásady s meziplodinamami krátce popsat. Děkuji :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Pavel Toman » 27 pro 2012 15:23

Na zelené hnojení se u nás nejvíce pěstuje hořčice bílá a svazenka vratičolistá.
Co se týče meziplodin musíš si uvědomit jednu zásadní otázku a to, jestli jí pěstuješ na zelené hnojení nebo jestli ji seješ jako ochranu před erozí a vyplavení živin (dusičnanů) z půdy.

Pokud ji chceš jako zelené hnojení (vzhledem k tomu jak se ptáš, tak předpokládám, že ano ;) ), tak ji zasej hned po sklizni, ideálně do podmítky. Hlavní je zasít kolem poloviny srpna, aby ti do podzimu udělala co nejvíc biomasy. Na zelené hnojení je nejvýhodnější meziplodinu zaorat ještě před nástupem zimy. Tahle varianta není nikterak dotovaná, ale dobře vzešlí porost hořčice poskytne i 13 a víc tun organické hmoty na hektar. Pokud ji zapravíš až na jaře, už tam jsou ztráty na biomase, z hořčice přes zimu vymrzne voda a její zbytky se na jaře v půdě hůř rozkládají, než zelená biomasa zaoraná na podzim.
Píšu hořčice, protože to je nejlevnější varianta, osivo je levné, seje se 8 - 10(2) kg/ha, dobře se seje, rychle vzchází a dobře pokryje povrch listím, takže zabrání výparu vody a růstu plevelů. Problém může být jen v případě, když v době vzcházení bude málo srážek. Svazenka má stejné schopnosti, je sice víc suchovzdorná, ale v chladnějším podnebí nebo počasí v ročníku vytvoří v porovnání s hořčici méně biomasy. Ale je to dobrá plodina na protierozní ochranu, perfektně prokoření půdní profil, přes zimu ji mráz rozdrobí na mulč, takže se dá do ni vysévat přímo. Seje se tak kukuřice, ale v praxi to jde dobře jen v teplejších oblastech, protože kukuřice potřebuje půdu prohřátou a toho se právě dosahuje hůře, když je pole pokryto mulčem svazenky. Jinak pokud bys na to chtěl brát dotace, tak musíš zaset do 20 září a zaorat až po 15. únoru, ale to je spíš pro větší výměry.
Jinak hořčici je logicky lepší nedávat na pole, kde se často objevuje řepka, jsou to brukvovité plodiny a choroby a škůdci by se tam jen hemžili, v tom má výhodu svazenka, protože je stružkovcovitá takže není příbuzná s ničím co u nás roste.

Na zelené hnojení se dá pěstovat hodně plodin, ale bude je problém, s přenosem chorob a škůdců z hlavních plodin, nebo s cenou osiva.
Ještě hořčici je lepší sít až nejdřív toho 15. sprna, když ji zaseješ dřív, často vykvete a té biomasy je míň.

Jo a meziplodinu můžeš sít na pole každý rok, pokud ji máš na zelené hnojení a zaořeš ji na podzim, je na pole jen tři měsíce, takže tam nevzniká únava. Ale je nutný vzít v potaz ostatní plodiny z osevního sledu :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod neznalek » 27 pro 2012 16:28

osobně mám zkušenosti s obojím, střídám jak svazenku tak horčici s tím, že osivo na zelene hnojení si dělám sám a seju na strniště práškovačkou a pak jeden přejezd kratkýma diskama namělko...5-8cm..Rychlé a velice efektivní, nikdy nebyl problém

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod bold » 27 pro 2012 18:28

kolik rozhodí rozmetadlo?
mám v plánu totéž, tak se ptám. :-)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod neznalek » 27 pro 2012 18:51

No mám na to zatim jen malej jednokotouč, ale těch 6-8m to dá, horčice lítá líp než svazenka. A porad je to rychlejsi a levnejsi nez to přejíždět sečkou.

Příspěvky: 115
Registrován: 26 lis 2011 11:58

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod CaseMXU » 27 pro 2012 20:01

Promiň Pavle,v tom tvém zdrcujícím popise jsem se nějak zamotal. :D Takže jsem pochopil že svazenka je prakticky lepší,takže by zde byla i možnost kterou jsem zde zveřejnil(zasít JD 750 A po sklizni do strniště meziplodinu,přez zimu nechat vymrznout a na jaře do toho zasít opět JD 750 A).Měl bych možnost tuto technologii setí uskutečnit,tak se ptám,protože jak říkám s zeleným hnojivem moc skušeností nemám. Děkuji :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Pavel Toman » 27 pro 2012 20:44

Záleží co od té meziplodiny čekáš.
Pokud chceš zelené hnojení, zasej ho nejlépe do podmítky. Pokud chceš sít bez zpracování půdy přímo do strniště, jde to, hořčice to většinou zvládne, ale svazenka většinou ne. A zaorej to na podzim.

Pokud chceš zabránit erozi a ztrátě dusíku z půdy, zasej to určitě do podmítky, ideálně ošetřené glyphosátem, nech to přes zimu vymrznout a na jaře by se do toho dalo teoreticky rovnou zasít, ALE! z pokusů se ukazuje, že tohle přímé setí do zbytku meziplodiny jakš takš zvládne kukuřice, ale i tam to není úplně ono. Musíš počítat s tím, že tu meziplodinu pravděpodobně budeš muset zmulčovat nebo postříkat roundupem, někdy i obojí. Takže sít obilí do vymrzlé meziplodiny je problematický, v extrému máš i 3 týdny zpoždění, nehledě na to, že půda je díky té meziplodině mokrá a pomalu vysychá, ty zbytky meziplodiny negativně ovliňují vzcházení a další.

Zkrátka, zkouší se to, ale jsou s tím velké problémy a ani v pokusech se to zatím nijak neosvědčilo. Výjimkou je ta kukuřice v teplejších oblastech.

Příspěvky: 115
Registrován: 26 lis 2011 11:58

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod CaseMXU » 27 pro 2012 21:07

Ok,dekuji za trpelivost,rád jsem se něce noveho přiučil.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod bold » 28 pro 2012 09:39

svazenka by měla jít víc do hloubky kořeny, používám ji jako "zlepšující" rostlinu na pozemky kde řádili cestáři.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Kahsa » 10 zář 2013 20:44

Zdravím, mám pár kilo bílé hořčice a rád bych jí použil na zelené hnojivo. není pozdě? za jak dlouho bude mít nějakou hmotu? díky za info nikdy jsem takhle nehnojil tak se ptám.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Pavel Toman » 10 zář 2013 21:10

Ideální termín je nejpozději do konce srpna, ale i při výsevu v těchto dnech stihne hořčice ještě nějakou hmotu vytvořit (záleží v jakých podmínkách hospodaříte). Pokud nejste někde na horách, tak ještě nic není ztraceno. Hmotu bude hořčice tvořit hlavně během října, takže se jejím zaoráním nespěchejte. Vzhledem k termínu by bylo vhodné zvýšit výsevek na cca 20 kg/ha.

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Kahsa » 10 zář 2013 21:38

Pavel Toman píše:Ideální termín je nejpozději do konce srpna, ale i při výsevu v těchto dnech stihne hořčice ještě nějakou hmotu vytvořit (záleží v jakých podmínkách hospodaříte). Pokud nejste někde na horách, tak ještě nic není ztraceno. Hmotu bude hořčice tvořit hlavně během října, takže se jejím zaoráním nespěchejte. Vzhledem k termínu by bylo vhodné zvýšit výsevek na cca 20 kg/ha.



díky za info, nene nejsem na horách... Jsem kousek od Prahy

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Mr.Equable » 25 led 2014 20:45

Taky přemýšlím o zeleném hnojení. Jestli teda chápu dobře, tak v půlce srpna bych mohl "zasít"(rozhodit rozmetadlem a zadiskovat) svazenku, a nechat jí do doby než budu orat pod pšenice, tzn.do půlky září. Bylo by to z hlediska zapravené hmoty reálné, nebo je něco přes měsíc málo. Nebo sít hned po sklizni?
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Pavel Toman » 25 led 2014 20:53

Měsíc je docela málo. Když je dobrý počasí tak je ideál 6 týdnů, lepší počítat 8.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod tele » 25 led 2014 21:31

Mr.Equable píše:Taky přemýšlím o zeleném hnojení. Jestli teda chápu dobře, tak v půlce srpna bych mohl "zasít"(rozhodit rozmetadlem a zadiskovat) svazenku, a nechat jí do doby než budu orat pod pšenice, tzn.do půlky září. Bylo by to z hlediska zapravené hmoty reálné, nebo je něco přes měsíc málo. Nebo sít hned po sklizni?

škoda peněz :mrgreen: akorát budeš mít problém s přípravou a vzcházením a té hmoty tam nějaké zásadní množství též nenaroste 8)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Mr.Equable » 25 led 2014 22:00

A zasít to hned "za kombajnem" taky asi přesně ono. To by to mohlo být v zemi dýl.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod tele » 25 led 2014 22:16

Mr.Equable píše:A zasít to hned "za kombajnem" taky asi přesně ono. To by to mohlo být v zemi dýl.

od zeleného hnojení očekávám 30 t/ha a prokořenění min do 1 m a směs by měla být z minimálně 8 plodin, aby byla pokrytá všechna patra :idea: hořčice nabo svazenka vegetující měsíc pro mě není zelené hnojení :mrgreen:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Mr.Equable » 25 led 2014 22:21

Právě proto se ptám, jestli by to mělo smysl. Na tak krátkou dobu vidím, že ne. Jařiny nepěstujeme, takže to využít nelze. Děláme jen Pšenici, ječmen a řepku. Na půl ha brambory. Když se to povede, tak je po nich pšenice, jinak něco jarního.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Martis » 25 led 2014 22:44

Tak hořčice by určitě stačila, pořád lepší než nic, ani nevím, co bych tam měl všechno z těch 8 plodin zaset, to je spíš pro vyčerpané pole. Seju hořčici hned po žních (jak to vyjde) ať pěkně naroste a znát to na poli určitě je....
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod vik » 21 srp 2015 21:15

jde zasít hořčice na zelené hnojení hned po sklizni ozimého ječmene a zaorat jí před setít ozimé pšenice?takže zasít cca 15 července a zaorat cca 1 října.má to smysl?děkuji

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod rsv » 21 srp 2015 22:57

vik píše:jde zasít hořčice na zelené hnojení hned po sklizni ozimého ječmene a zaorat jí před setít ozimé pšenice?takže zasít cca 15 července a zaorat cca 1 října.má to smysl?děkuji

Jestli to chceš kvůli greeningu, tak tam meziplodina musí být minimálně do 31.10.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod tele » 22 srp 2015 09:03

vik píše:jde zasít hořčice na zelené hnojení hned po sklizni ozimého ječmene a zaorat jí před setít ozimé pšenice?takže zasít cca 15 července a zaorat cca 1 října.má to smysl?děkuji

Podle mě je to komplikace. Když Ti naroste porost cca 1 m, jak to zapravíš, aby jsi kvalitně zasel? Až Ti bude pšenice klíčit v rozkládající se hořčici, taky to nebude žádná hitparáda :?

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod vik » 22 srp 2015 09:28

představu mam takovou přejezdit nejdříve mulčovačem,nechat 1-2 dny zavadnout a potom zaorat,ale jestli to půjde právě netuším.Celé rosliny mě ani nenapadlo zaorat to by asi nešlo tuplem.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod aram » 01 srp 2017 18:02

Chtěl bych se zeptat zkušenějších, zda má smysl pěstovat meziplodinu (podzimní varianta) před hrachem. Osevní postup máme: řepka-pšenice oz.- hrách j. -pšenice oz. Nemáme živočišnou, slámu veškerou drtíme, z hlediska bilance C je to možná v pořádku, ale chtěl bych začít s meziplodinou, jednak kvůli organice, a jednak kvůli krytu. Navíc to bude nejspíš potřeba pro greening, protože pěstovat hrách bez pesticidů je pěkná hovadina ...
Proto se tedy ptám, jestli to není trochu hloupost, dělat ji před hrachem. Přecejen hrách také dostatečně prokoření půdu a navíc naváže N, předplodina pro pšenici super... Nemůže meziplodina hrachu nějak vadit ?
Dělal bych nejspíš svazenku, či směsku něčeho se svazenkou. Zasela by se buďto co nejdřív, nebo po čase, podle toho co mi bude doporučeno. Až by to dost narostlo, tak by se to na podzim zdiskovalo a poté zaoralo (nebo rovnou zaoralo, ale to si myslím, že není moc reálné). Na jaře již normální příprava jako po sólo orbě.
Ještě mě napadla možnost začít dělat jarní ječmen a dávat meziplodinu pod něj a zařadit ječmen před řepku a sklízet z něj slámu. Bylo by to také řešení ? Nehrozí řepce po ječmeni něco oproti ozimé pšenici ?
Moc se mi do toho ale nechce, jednak dělat 4 plodiny, méně řepky a pšenice každý rok - musel bych se ještě učit pěstovat jarní ječmen, co si hlídat atd. ( pochopte jsme malí soukromníci ) a v neposlední řadě možné problémy se setím řepky kvůli prodlevě při lisování slámy, kterou by zajišťoval známý.
Předem díky za rady a postřehy :-)

Další

Zpět na Hnojení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků