Senáž

Příspěvky: 47
Registrován: 10 pro 2015 23:45

Senáž

Příspěvekod jardys451 » 15 úno 2016 15:59

Nepozoruje někdo letos horší kvalitu senáží? Mám podezdření, že to letošní opravdu horké léto nějakým způsobem ovlivnilo kvašení senáže. I když máme myslím si opravdu dobře slisováno, dobře zabaleno a folie není nikde porušená balíky jsou hodně plesnivé. Není vyjímka, že vyhodím i třetinu hmoty. Nemá s tím někdo obdobné zkušenosti, nebo neví čím by to mohlo být? Pravda je, že velká část balíků se zabalila na poli a až poté svezla na sklad. To vše ale proběhlo během pár hodin a jak píšu, folie není porušená.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 140
Registrován: 06 říj 2007 17:41

Re: Senáž

Příspěvekod venca43 » 15 úno 2016 17:13

Jaká je barva folie? Mam informace , že na jámach je více odpadu než jiné roky. My máme vaky a jsou naprosto v pořádku.

Příspěvky: 47
Registrován: 10 pro 2015 23:45

Re: Senáž

Příspěvekod jardys451 » 15 úno 2016 17:16

Mám na myslí balíky, světle zelená folie. Máme ji poprvé, ale nemyslím si, že by v tomhle byl problém.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 140
Registrován: 06 říj 2007 17:41

Re: Senáž

Příspěvekod venca43 » 15 úno 2016 17:35

jardys451 píše:Mám na myslí balíky

Ano umím číst.

Pokud vím existuje i černá a jelikož jsem od více lidí slyšel,že letos jámy vypadají hůř než obvykle, tak jsem se ptal na barvu. Taky mě napadla souvislost s tím vedrem ,které by u relativně maličkých balíků muselo působit mnohem víc. Ale říkám bílé vaky naprosto OK. Spíš bych to viděl na špatnou sušinu nebo tak něco.

Příspěvky: 47
Registrován: 10 pro 2015 23:45

Re: Senáž

Příspěvekod jardys451 » 15 úno 2016 18:21

Folie jsou k dostání téměř v jakékoli barvě. Co se týče sušiny, těžko říct. Nějaký pátek už to děláme, a myslím si že to nebylo moc suché, spíš tak akorát zavadlé bych řekl. Nevím. :?

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Senáž

Příspěvekod vik » 15 úno 2016 23:11

cca 500 balíků a zatím vše v pořádku až na pár do,kterých se pustila myška.Ono ten převoz je hrozná věc folie se nemusí poškodit,ale jak ho drapneš zmáčkneš tak se folie odchlípne a je to v .....,nejlépe balík zabalit a hned dát na místo.Jinak vše v bílé folii.Nepoužil jsi nějakou lacinou a nekvalitní?

Příspěvky: 47
Registrován: 10 pro 2015 23:45

Re: Senáž

Příspěvekod jardys451 » 15 úno 2016 23:59

Nekvalitní asi ne, jediná změna byl přechod z bílé na světle zelenou. Každopádně tam byl ten převoz, i když byl max do 4 hodin od zabalení. Ale třeba z minulých let mám zkušenost, že přišla porucha na traktoru a balíky se stohovaly až další den a úplně v pohodě. Divné.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Senáž

Příspěvekod Jarda X » 16 úno 2016 00:08

Stane se mi, že někdy svážím třeba i po týdnu, a neviděl jsem rozdíl v kvalitě oproti sveženým týž den. Jinak balík se nějaký proplesnivělý najde kolem dírky, ale je to jak každý rok a nestojí to ani za to tu trochu ztoho vyhazovat :lol: .

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Senáž

Příspěvekod neznalek » 16 úno 2016 11:47

zmiňujete barvy folií, máte někdo zkušenost s tmavě zelenou? Od bílé sem upustil, nyní mám světle zelenou, ale zamlouvá se mi víc ta ještě tmavší "khaki". Asi řeším blbosti, ale z čistě z praktického hlediska ty balíky tak nebijou do očí a když bych je nechával mimo areál, tak i v krajině to pak bude vypadat jinak. Kdysi počátkem 90-tých let, když tahle technologie u nás teprve začínala, balil jeden známý do černé folie a 70% balíku musel vyhodit. Balíky potrhané nebyly, a těžko soudit, jestli nebyla naprd folie nebo proste nebyla žádná zkušenost a chyba byla jinde. Každopádně od té doby jsem balíky v černé folii viděl jen na fotkách a videích z Irska a severských zemí....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 140
Registrován: 06 říj 2007 17:41

Re: Senáž

Příspěvekod venca43 » 16 úno 2016 12:38

Můžeš napsat datum seče, čas od začátku sekání do do konce schrnování ,za jak dlouho slisováno a baleno, počet balíků/ha, co to bylo za materiál, řezání,počet ovinutí,výrobce folie? Pokud možno co nejpřesněji pro ty nejhorší balíky.

Neber to jako nějaký rejpání ,ale podle toho co si zatím napsal byl technologický postup naprosto OK akorát z toho jsou plesnivý balíky. Sám dobře vím,že udržet linku poblíž maximálního hektarovýho výkonu a zároveň vozit materiál v co nejoptimálnějším stavu je těžká alchymie. Taky jsem to párkrát pos..zkazil.

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: Senáž

Příspěvekod zemědělec » 16 úno 2016 12:58

Moje zkušenost s balíky, ty co byly ve stínu a také podzimní senáže jsou OK. Ty co do nich pražilo slunce jsou z té strany abnormálně plesnivý. Z folií je na sluníčku nejlepší bílá a ve stínu je to jedno.

Příspěvky: 47
Registrován: 10 pro 2015 23:45

Re: Senáž

Příspěvekod jardys451 » 16 úno 2016 16:09

No tak konkrétně ta louka, ze které jsou balíky nejplesnivější jsem kosil (Krone AM 283 CV) asi v 6 večer, má cca hektar. Je to rok stará louka, nádherná tráva a opravdu hodně hmoty. Červený jetel, byla to ale první seč (4.6.2015) a už to bylo možná na náš vkus trošku přerostlé. Další den jsem ji hrabal kolem 13:00 hod. Hned na to se lisovalo. Lis vikon, variabilní komora. Zabalilo se to do hodiny po lisování na louce. Chvíli na to se balíky svezly na skladiště a uložily kleštěma na plochou stranu 2 balíky na sebe. Řekl bych že vlhkost byla akorát, už jsme dělali mokřejší senáže, ale i mnohem sušší, a nikdy nebyl problém. Balíky mají plesnivé oka, často úplně ztvrdlé plesnivé pláty trávy. Nejplesnivější bývají místa kde se balíky dotýkají jeden druhého, když se třeba nakloní, zbortí a pod. Nutno dodat že ty dny bylo fakt horko, ostatně jako skoro celé léto. Balíky jsou uskladněny na místě, kde na ně svítí z východu polovinu dne. (U lesa) Třeba ale ještě v den lisování jsem kosil ráno jednu louku, obyčejná stará louka. Tam to tolik asi neproschlo a plesnivé to skoro nebylo. Každopádně se ten den dělalo více luk a i jinde se plíseň objevovala podstatně víc, než jiné roky. Na té zmiňované ale určitě nejvíc. Ke značce folie, bohužel nemůžu sloužit, balil to známý na službu, který nám balí každou senáž a nikdy s tím nebyl problém. Světle zelená folie 750 mm. Pravda ale je, že když jsme balili 2. otavu, tak jsem si s tou samou baličkou a folií balil sám. A na každém 5. balíku se mi stalo, že ve chvíli kdy jsem chtěl začít balit další balík a roztočil jsem baličku, folie se mi utrhla z toho přidržovače. Nevím jak moc je to normální, nebo byla opravdu nějaká slabá.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 140
Registrován: 06 říj 2007 17:41

Re: Senáž

Příspěvekod venca43 » 16 úno 2016 16:49

Tak to vypadá asi opravdu na to vedro. Ztvrdlý kusy bílý plísně mně vždy připadaly ,že jsou z přeschlého materiálu. Jakou teplotu senáž vydrží pokud je z okolního prostředí ohřatá nevím ,ale určitě to trvanlivosti nepomáhá.

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Senáž

Příspěvekod provit » 16 úno 2016 17:41

Já teď krmím senáž, kterou jsem dělal koncem října. Tráva byla už prošlá mrazem, tak už byla skoro suchá při sečení. Balíky nechávám na kraji louky v řadě asi 10cm od sebe. Při dotýkání byl taky problém. Nevím jak je výživná,ale u Angusů se to neřeší i ovcím chutná a mají pořád bobky. Mokrá senáž jim sice taky chutná, ale ty hovna....

Příspěvky: 47
Registrován: 10 pro 2015 23:45

Re: Senáž

Příspěvekod jardys451 » 16 úno 2016 17:46

No právě mi podobnou situaci potvrdil kolega, který dělá obrovské množství balíků a jsou na tom podobně. Kdysi jsem někde četl, že by při kvašení neměla senáž přesáhnout 40 stupňů. A vzhledem k tomu, že kvašení samo produkuje teplo, a v létě bylo na slunci i víc než 40 stupňů... tak teplota v balíku musela být až kdo ví kde. Otázka co je na tom pravdy.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Senáž

Příspěvekod rsv » 16 úno 2016 21:56

Svůj podíl na tom má i použitý biologický konzervant. Pokud konzervant nepoužíváte a spoléháte se na mikroorganismy žijící na loukách, tak s největší pravděpodobností tam letos žádné nebyli, protože byli spálené od slunce. To samozřejmě zhoršuje kvašení, které se pak zvrhává z mléčného na bůhvíco a neni kontrolovatelné. Neříkám, že je biologický konzervant samospása, ale určitá pojistka to je. Stojí obvykle 20-30kč na tunu.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Senáž

Příspěvekod medulin » 16 úno 2016 22:20

V našem případě senáže z lonského roku naprosto v pohodě dá se říct lepší nežli předešlou sezonu. Pár let zpátky nám krátce po zabalení na balíkách skákala parta dětí i když nebylo vidět poškození folie ztráty byly obrovské.

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Senáž

Příspěvekod koprkam » 20 črc 2016 22:22

Ahoj, pokud mohu z trochu jiného soudku. Do budoucna bych chtěl pořídit i hovězí a potřeboval bych řešit siláž a senáž. Kulaté balíky ani vaky nechci. Vakování je drahý a lis na kulatý balíky nemám, ani nikdo v okolí ho nemá. Proto chci senážovat (silážovat) na betonovou plochu. Ovšem nastává problém čím dusat. Mám k dispozici 16145 a unc 750, do budoucna bych chtěl i druhej traktor (nějakou uř 1), ale teď je problém, jestli mám koupit např. starého Torona, nebo taženou řezačku za 16145. V případě Torona bych přepřahal vlek a tahal ho domů uř1 a šlapala by 16145, ale pokud by ona byla v řezačce, tak by muselo šlapat unc. To váží cca 3t, ale je na kolech širokejch cca 26cm (tlak 0.4MPa), kdežto 16145 má pneu o šířce cca 52cm (zadní) a váží 6.3t (tlak cca 0.2MPa). Jde mi o to, jestli u dusání senáže jde o měrný tlak na podložku, nebo pouze o hmotnost vozidla. Pokud o hmotnost, je pro mě asi nejlepší sehnat nějakou Unk 320, ale pokud o měrný tlak, tak mi stačí unc, ALE u něj by mi mohlo dělat problém, že je nízké. Co radíte vy zkušenější? Jde mi o to, že nechci udržovat další motor, baterie a celkově jeden silně jednoúčelovej stroj.
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Senáž

Příspěvekod neznalek » 20 črc 2016 22:28

koprkam píše:Ahoj, pokud mohu z trochu jiného soudku. Do budoucna bych chtěl pořídit i hovězí a potřeboval bych řešit siláž a senáž. Kulaté balíky ani vaky nechci. Vakování je drahý a lis na kulatý balíky nemám, ani nikdo v okolí ho nemá. Proto chci senážovat (silážovat) na betonovou plochu. Ovšem nastává problém čím dusat. Mám k dispozici 16145 a unc 750, do budoucna bych chtěl i druhej traktor (nějakou uř 1), ale teď je problém, jestli mám koupit např. starého Torona, nebo taženou řezačku za 16145. V případě Torona bych přepřahal vlek a tahal ho domů uř1 a šlapala by 16145, ale pokud by ona byla v řezačce, tak by muselo šlapat unc. To váží cca 3t, ale je na kolech širokejch cca 26cm (tlak 0.4MPa), kdežto 16145 má pneu o šířce cca 52cm (zadní) a váží 6.3t (tlak cca 0.2MPa). Jde mi o to, jestli u dusání senáže jde o měrný tlak na podložku, nebo pouze o hmotnost vozidla. Pokud o hmotnost, je pro mě asi nejlepší sehnat nějakou Unk 320, ale pokud o měrný tlak, tak mi stačí unc, ALE u něj by mi mohlo dělat problém, že je nízké. Co radíte vy zkušenější? Jde mi o to, že nechci udržovat další motor, baterie a celkově jeden silně jednoúčelovej stroj.


za cenu UNK a vyšeptalé řezačky sežene dneska solidní a funkční senážovací linku - lis + balička nebo si sežeňte službaře. Dělat siláž/senáž na hromadu byt na betonové plato z hlediska legislativy taky nebude jen tak,
a jak říkáte, po zbytek sezony budete mít navíc nepotřebné další dva verky... řezačku a UNK...

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Senáž

Příspěvekod koprkam » 21 črc 2016 08:13

No, asi takhle. Lis už doma máme (fortschritt k550) a druhý nechci. Možná by se dala dělat senáž do velkých hranatých balíků. Ale jak je to s tím dusáním? Se službami moc dobrý zkušenosti nemám, protože na nás, co máme jen pár hektarů, si udělají čas až si udělají velký kševty, což je z hlediska hlídání sušiny a tak podobně prostě problém. Protože pokud si objedná na dvanáctou kombajn a on ten den nepřijede a druhý den mi do obilí naprší, děkuji nechci. A v čem vidíte legislativní problém u silážování na beton? Fůra lidí to tak dělá, někteří dokonce silážují jen tak na hlínu. Vyhláškou to snad taky nijak ošetřený není.
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Příspěvky: 56
Registrován: 03 dub 2011 16:53

Re: Senáž

Příspěvekod vendelín » 21 črc 2016 20:35

Dusání uncem si nedovedu představit. Při dusání musíš jezdit stopu vedle stopy přes celou šířku jámy, nebo hromady, nevím, jak to budeš mět široké ty, ale při šířce kol UNC bude trvat pěkně dlouho než se dostaneš z jedné strany na druhou. Navíc je lehký a má nízkou světlost, bude se pořád zahrabávat a to, co udusá zas načechrá. Musíš mět něco s vyššíma kolama (traktor), nejlíp napuštěnýma vodou.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Senáž

Příspěvekod bold » 22 črc 2016 07:31

Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 140
Registrován: 06 říj 2007 17:41

Re: Senáž

Příspěvekod venca43 » 22 črc 2016 08:02

UNCčkem senáž šlapat nepude - zahrabe se. Rezačka je nesmysl jedině nějakej senážovací vůz. Na pár hektarů doporučuju balíky. Počítej s tím ,že z hromady vyhodíš 25-50% ,čím nižší a hůř ušlapaná a zakrytá tím víc.

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Senáž

Příspěvekod koprkam » 26 črc 2016 18:29

Dobře. S těma balíkama, jdou senážovat i balíky z lisu bez řezání?
To bold: dostal jsi mě :D
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Senáž

Příspěvekod tomous » 26 črc 2016 21:02

Když budou kloudně zmáčklý tak proč ne. Jen rozbalování bude porod teda pokud si to dobytek nebude rozebírat sám. A s tou řezačkou je to návrat tak o 50 let z5.

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Senáž

Příspěvekod koprkam » 26 črc 2016 21:40

Zatím lisujem seno na 40 bar, ale není v provozu vázání, co je druhé z prava, tak aby nebyly do rohlíka. Když budou kloudné špagáty a všech pět vázání Ok, tak si myslím, že budu moct jít i přes sto barů, snad nedostane sto šedesátka moc po kulkách. Dík moc za rady.
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Příspěvky: 52
Registrován: 20 lis 2011 19:50

Re: Senáž

Příspěvekod mate » 01 lis 2016 21:57

Nemám žádný měřák na vlhkost sušiny, ale letos jsem zkoušel 5 časových variant (od posekání po slisování a zabalení) pro zjíštění lepší kvality. Hodně tedy záleželo i na počasí a teplotě. např. když jsem sekl oves se směsí trav, tak jsem dosekl v 8 večer a ráno jsem začal nahrabovat. Bylo horko a než jsem to nahrabal a službař slisoval, tak to bylo akorát zavadlé. Když jsem senážoval louky okolo řeky a jatelotrávu, tak jsem dosekl také večer, druhý den jsem odpoledne nahrnul a až třetí den v poledne se lisovalo. Ovšem ty dny byla zima a zataženo.

Balíky po slisování navezu všechny domů a potom balíme. Používáme už 5 rok pouze bílou folii. Loni nám jeden známý řekl, že stačí 18 otáček na 750mm folii. Letos otec balil na 22 otáček a hned stohuji. Po prvních pár balících musím zaklepat na dřevo :), zatím bez ztráty ;).

Senážoval jsem ještě minulý týden a tam už nebylo co vymýšlet :) Ke konci výměry jsem byl dohnán shrnovačem a lisem, takže tam se to moc "neohřálo" :-). Takže jsem zvědavý, jak to bude vypadat :)

Letos jsem po Anglii vyděl docela dost balíků růžové barvy. Bohužel v nabídce Eurobaggingu nemají :)

Zpět na Ostatní kolem rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník