Sklizeň svazenky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Sklizeň svazenky

Příspěvekod Pavel Toman » 29 led 2013 18:36

Mám dotaz co se týče semenářství svazenky. Kdy je ideální sklízet? Měl jsem loni kousek na záhumenku a zhruba na přelomu června a července kvetly ještě poslední kvítky a spodní semena už naopak vypadávala. Rostliny byly ještě poměrně vitální, takže kdy je ten vhodný termín pro sklizeň, nebo spíš kdy desikovat. Podle toho co jsem zatím viděl, tak se jako nejlepší jeví varianta desikovat porost porost právě ve chvíli kdy ještě kvetou poslední květy, ale nikde jsme na webu nenašel nic kloudného.

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Sklizeň svazenky

Příspěvekod Novas » 02 čer 2014 19:04

se svazenkou to je těžký, kdy desikovat ti asi nikdo přesně neřekne. Svazenku už pár let děláme, ale je sní spojená i kupa problému. Když je hustej a pěknej porost tak většinou polehne. Pak se musí jezdit z jedné strany porostu aby se sebrala komabjnem. Pak je problém s rozhodováním kdy zdesikovat. Jinak svazenka se udělat snad nedá aby něco nevypadlo. Desikovat se musí, když je dozrálé co největší procento semen kvůli výnosu. Takže většinou spodní už vypadávají a horní někdy i dokvítají. Jinak sklizen svazenky při dodržování termínů u nás vychází na sklízení těsně před ozimou pšenicí a nebo v průběhu sklizně ozimé penice. A pak poslední problém je výmlat, my si ji naštěstí mlátíme sami. Ale pokud by to mělo být službama tak to málo kdo umí a než seřídí kombajn tak toho kupa vyletí ven a někomu se to ani nepovede. A jestli máš jen malou záhumenku tak se půlka semínka ztratí po kombajnu a druhá půlka vyletí než se kombajn seřídí pokud to nebude mlátit někdo se zkušeností se svazenkou. Jinak jedna rada hlavní je přiškrtit na skoro na minimum vítr, protože svazenka je dost lehká a byla by hned všechna venku.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Sklizeň svazenky

Příspěvekod tomous » 02 čer 2014 22:26

Já mám naseto 0,7ha na zkoušku. Taky jsem se nikde nic nedočetl,tak to prostě budu brát pokus-omyl.

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Sklizeň svazenky

Příspěvekod Novas » 03 čer 2014 14:20

my dělám 5-7ha ročně už asi 5rokem. Jo a ještě tohle jsme zapomněl, když jí budete chtít pěstovat ve větším pro osevu na osivo tak choděj kontrolovat, když je svazenka v květu a musej jí schválit jako množitelskej porost. Ale s tím jsme zatím problém neměli a vždycky to dopadlo.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Sklizeň svazenky

Příspěvekod tomous » 03 čer 2014 14:51

Jen se zeptám na +- výnos a výkupní ceny? Dík Tom

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Sklizeň svazenky

Příspěvekod Novas » 03 čer 2014 15:48

výnos +- podle roku průměrně zruba 0,7t-0,8t/ha ale když se jeden rok povedl. Byl slušnej porost a nelehla tak k 1t/ha moc nechybělo oproti tomu byli zas roky kdy bylo 0,5t/ha. Taky záleží co vezeš od kombajnu jeden známej od strejdy ji minulej rok taky měl a do osevi přivezl 2opaváky semene a s toho si jeden odvezl zpátky bordela :D Jinak cena u nás okolo 35kč/kg ale teď jsi nejsem úplně jistej musel bych to najít a podívat se. Nerad bych někoho mistifikoval :)

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Sklizeň svazenky

Příspěvekod Novas » 03 čer 2014 15:53

jo a výnos je už téměř čistý. Už jí máme docela solidně čistou od kombajnu a dočišťujeme jí doma starou čištičkou předělanou z kliky na pomaloběžnej motor. Něco na způsob tohoto https://www.google.cz/search?q=star%C3% ... 1067%3B800

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Sklizeň svazenky

Příspěvekod tomous » 03 čer 2014 22:02

Dík. Já uvidím jak dopadnu s tou mou a další rok se z jara uvidí.

Příspěvky: 71
Registrován: 15 bře 2014 13:50

Re: Sklizeň svazenky

Příspěvekod Novas » 04 čer 2014 13:46

jj nemáš zač.

Zpět na Ostatní kolem rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků