oprava pístového čerpadla na postřiovač

Pravidla fóra
Vše ohledně oprav a úprav traktorů Zetor piště, prosím, do fóra Opravy, úpravy - Zetor, v sekci Dílna.
Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod nabocklish » 05 úno 2014 16:01

Ahoj,
pustil jsem se do opravy tří pístového čerpadla na postřikovač Jessernigg. Vzhledem k tomu, že se s výrobcem nějak nemůžu domluvit, musím si poradit nějak sám.
Nové membránové čerpadlo nechci. Nechce se mi dávat osm tisíc za čerpadlo, které mi neudělá dostatečný tlak (25 atm) a je celé takové... plastové. A přitom nahradit tuto poctivou práci.

Takže oč jde: jednotlivá těla pístů nejsou v bloku, ale oddělená na tři samostatné "trubky". Tyto trubky jsou uvnitř smaltované nebo glazované a píst je gumový. Z nějakého důvodu se smalt porušil, a vyžraná rez odrhla gumový pístek. Tyto díly jsou neopravitelné.
Je několik způsobů jak je udělat nové: buď utočit trubku z normálního železa a sehnat někoho, kdo mi dovnitř nanese smalt (obtížné, ale ne nereálné). Nebo by se smalt mohl nahradit např. chromem (nevím jak je chrom odolný). Ideální řešení se mi jeví použít bronz a uvnitř co nejlépe vyleštit. Souhlasíte?
A teď gumový pístek: nevím přesně kde sehnat gumovou kulatinu, ale dejme tomu, že bych sehnal. Pak nevím jakou tvrdost ve °sh mám shánět aby bylo možné ji opracovat na soustruhu. Poradí někdo? Ještě by bylo možná šlo gumu nahradit silonem. Při dostatečné přesnosti by to mohlo těsnit, co myslíte?
ObrázekObrázekObrázek

Uživatelský avatar
Příspěvky: 262
Registrován: 05 úno 2008 19:29

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod K10 » 05 úno 2014 18:43

Jen tak ze zvědavosti,k čemu potřebuješ na postřikovači 25 atm ?

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod nabocklish » 05 úno 2014 18:51

rosič do vinic a sadů...

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod slava » 05 úno 2014 18:57

mam do srotu podobne cerpadlo ze starého tazeneho postrikovace nevim jak vypada uvnitř mozna to ma stejny streva

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod bold » 05 úno 2014 20:15

válce z nerezu. dražší ale nafurt
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod tele » 05 úno 2014 21:16

Udivuje mě, že je to z těchto materiálů málo odolných vlivu agresivních pesticidů :?:

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod nabocklish » 05 úno 2014 21:43

Nejde ani tak o cenu, budu potřebovat všehovšudy 22 cm trubky a to bude za pár korun. Spíš jde o vhodné spasování materiálů a nejlepší technologický postup.
Bolde proč doporučuješ nerez? Má nějaké lepší vlastnosti než bronz?
Slavo napíšu SZ... doufám, že to budu umět :)
Jen tak od boku bych řekl, že smalt je proti postřikům odolný nejvíc, je to vlastně sklo. No ale jak vidět tak není.

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod nabocklish » 05 úno 2014 21:48

edit. hm tak neumím :roll:
Nicméně: Bylo by možné se nějak domluvit na prodeji? Zkusíš mi to třeba v první fázi vyfotit, a trochu oměřit ať vím jestli nejsme někde úplně mimo?
Tělo má průměr 60 mm, celková délka je 71 mm, z toho je 2 x 9 mm osazení, takže by jsi měl naměřit na pohledové části nějakých 53mm.

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod slava » 05 úno 2014 21:58

jo zítra se na to podivam a mozna i vyfotim mam vlastne dve cerpadla jedno je znacky PLATZ to bylo na postrikovaci HARDI a to druhé je vetsi ted nevim znacku ale zítra to prozkoumam na prodej to není ale vymenim třeba za bombonieru horsi je asi vzdalenost ja jsem od Usti nad Labem

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod bold » 06 úno 2014 19:21

nerez nejlépe odolává oxidaci.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod slava » 06 úno 2014 19:24

dostal jsem se domu az za tmy tak nebyl cas jen jsem zhruba zmeril ty valce prumer je 58 a delka co je videt tak je asi 60 u toho většího jsou valce kolem 80 takze se to asi nehodi snad udelam fotku pro informaci

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod nabocklish » 07 úno 2014 02:21

Jo takhle jsi to myslel... to ano, souhlasím. Ale jak už jsem říkal, jde o to vymyslet vhodnou kombinaci dílů tak, aby to vydrželo rychlé tahy pístu (je to tak 1-2 za sekundu).
Slávo v pohodě, de facto mám na první postřik čas do června :D
No, jinak jsem se po různých konzultacích dostal ke kombinaci vyleštěného bronzu a manžety z PUR napuštěnou grafitem. Ale rozhodl jsem se, že nebudu konstruovat nový druh pístového čerpadla. Zavolal jsem znovu do Rakouska, přehazovali si mě jak horkou bramboru, protože nikdo neumí anglicky (a já nemluvím německy skoro vůbec), až jsem skončil u generálního. Ten anglicky mluví, řekl mi, že díly vedou, dokonce snad i skladem. Tak jsem mu napsal email co přesně potřebuji. Na email mi neodpověděl, ani nepotvrdil přečtení. A to je vážní pátý email, který jsem do téhle firmy posílal. Achjo :roll: Pokud se s nimi domluvím, tak tu naši věc můžeš Slávo pustit z hlavy, pokud ne, moc rád bych toho využil.

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod nabocklish » 10 úno 2014 23:31

ahoj Slávo, bylo by na Tebe nějaké spojení, ať se můžeme domluvit? když tak napiš na martin.horacek@centrum.cz. Předem díky

Příspěvky: 1
Registrován: 17 úno 2014 12:50

Re: oprava pístového čerpadla na postřiovač

Příspěvekod jirina » 17 úno 2014 13:01

slava píše:jo zítra se na to podivam a mozna i vyfotim mam vlastne dve cerpadla jedno je znacky PLATZ to bylo na postrikovaci HARDI a to druhé je vetsi ted nevim znacku ale zítra to prozkoumam na prodej to není ale vymenim třeba za bombonieru horsi je asi vzdalenost ja jsem od Usti nad Labem

Dobrý den pokud by jste se rozhodl je prodat tak mám vážný zajem nabizím 2000 za obě pokud jsou opravitelné nebo se mužeme domluvit na jiném způsobu úhrady Jirina

Zpět na Opravy, práce na strojích

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník