Přestvaba horalu na dobytčák

Pravidla fóra
Vše ohledně oprav a úprav traktorů Zetor piště, prosím, do fóra Opravy, úpravy - Zetor, v sekci Dílna.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 103
Registrován: 28 črc 2007 20:17
Bydliště: Rychnovsko

Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod jurysek » 20 črc 2014 08:42

Zdravím,

už delší dobu řešíme problém s převozem dobyka na pastvu. Přeci jenom kára pro 3 dospělé kusy není na převoz 30 a více zvířat... To aby člověk jezdil několik dní:-)
Opavský přepravník MV8 je moc vysoký, nové přepravníky jsou zase hrozně drahé...

Zahrávám si s myšlenkou sehnat nějaký starší horal, ideálně dvounápravový, uřezat sběrač, trochu mu zesílit bočnice a tradá, perfektní nízkopodlažní kára 6m dlouhá, tzn. se dvěma komorami na 6ks je na světě:-)

Co vy na to? Hmotnosti by měli sedět, však 60cbm sena taky něco vážilo... Mohlo by to vadit polacajtům? Unese mi to závěs na traktoru?

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod tomous » 20 črc 2014 10:35

No nevím,ale policajti se na to asi moc tvářit nebudou. Ten 60 m3 zběrák (sts svitavy) měl vnitřní plochu snad 8m a nostnost 7t. prázdnej měl něco kolem 45metráků.

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod miki » 20 črc 2014 10:53

Policajti by proti tomu nic mít nemohli. Sběrač je demontovatelný a pokud nebudeš zasahovat do podvozku tak nemohou nic namítat. Necháš tak cedulku s číslem. Je to zem stroj a nikdo ti nemůže nakázat jak a co tam vozíš pokud to nejsou lidé
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 103
Registrován: 28 črc 2007 20:17
Bydliště: Rychnovsko

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod jurysek » 20 črc 2014 12:54

právě na dlouhý STS svitavy mám políčeno, ale zrovna ty nejsou moc levné..:-) Takže kdyby někdo o něčem levném věděl, tak sem s tím...

Jde mi o to, jak se ta náprava chová, když je např. zatížen jenom na předek-asi lépe než jednoduchá a nemělo by to tolik tížit na traktor...

Co se policajtů týče, asi úplně ofiko když je to určené na převoz slámy, by mohli požadovat schválení nástavby-přestavby... Nemáte s tím někdo zkušenost? Ale do města s tím jezdit neplánuju a ani neplánuju to provést tak nekvalitně, aby to mohlo způsobit nějaký problém..: 8) :) ale samozřejmě, náhoda je blbec..

Uživatelský avatar
Příspěvky: 262
Registrován: 05 úno 2008 19:29

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod K10 » 20 črc 2014 21:27

jurysek píše:Jde mi o to, jak se ta náprava chová, když je např. zatížen jenom na předek-asi lépe než jednoduchá a nemělo by to tolik tížit na traktor...



Bude se chovat naprosto stejně jako jednoduchá protože jednoduchá je,jedná se o rouru na jejímž koncích jsou umístěny "houpačky" a oproti tomu Opavskému MV8 zase nemá podlahu o tolik níž.
Cena samozřejmě odpovídá poptávce a nabídce,prostě kdo dělá slámu a seno na volno tak na 95 procent používá tyto vozy.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 103
Registrován: 28 črc 2007 20:17
Bydliště: Rychnovsko

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod jurysek » 06 úno 2015 15:22

Tak už jsem přivezl MV3 042. Užitečná hmotnost 4 tuny. Není to moc, ale mohlo by to stačit. Vypadá to, že kromě zadního čela už nebude moc dalších úprav potřeba..:-) Pak dám nějaké fotky z přestavby...

Příspěvky: 52
Registrován: 20 lis 2011 19:50

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod mate » 06 úno 2015 21:23

Nový vůz se podle mě ani nevyplatí, pokud nemáš hodně skotu. Taťka koupil "vůz" od soukromníka z vedlejší vesnice za šrot. Je teda pravda, že když pro něj jel, tak musel odřezat 2 stromy o průměru 20cm z prostřed vozu, takže už něco pamatuje :). Doma jsme to trochu opravili a je tak na 2-3 kusy. Na to, že na jaře vyvezeme 1km 25 krav tak je to dostačující. Sousední ZD má přes 300 krav na mléko, kde se krávy střídají rychleji. Mají předělanou 9tku vlečku na nějakých 6 krav. Musí je vyhánět přes rampu, protože je to dost vysoko. Ještě mají podobný vůz jak my a nedávno byl traktorista zastaven PČR. Na dobytčáku nemají značku, ani to nemá výrobní číslo, takže to není ani pojištěny, ale policajt prý nic neřekl. Snad mají i trochu rozum a můžou si vydělávat na výplatu stavěním osobáků :)

Příspěvky: 36
Registrován: 24 pro 2014 01:14

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod tuner » 12 úno 2015 15:29

Dobry den, nemel byste zajem koupit dobytci vuz? kapacita 6 krav, nebo 30 prasat. vice info na email jarda.hornik@seznam.cz

Příspěvky: 4
Registrován: 13 úno 2015 23:28

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod čech » 15 dub 2015 22:39

Když tě zastaví PČR tak samy neví co kontrolovat :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 262
Registrován: 05 úno 2008 19:29

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod K10 » 16 dub 2015 20:15

[quote="čech"]Když tě zastaví PČR tak samy neví co kontrolovat :lol: :lol:[/quote

Tak nějací okrskáři určitě,ale garantuji ti že pokud půjde o dopravku resp. celníky,tak ti nebude chutnat ještě tři neděle :mrgreen:

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod tomous » 16 dub 2015 20:48

Jestli si myslíš,že přepravovat dobytek po silnici jde jen tak v kde čem,tak počkej,až tě zastaví policajti s veterinou. Tě vyprc.j jak malýho kluka a na ten flastr budeš dlouho vzpomínat.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod bold » 17 dub 2015 07:08

čech píše:Když tě zastaví PČR tak samy neví co kontrolovat :lol: :lol:

Věz že ví a moc dobře. Občas ale ze sebe dělají nevědomé a radši tě pustí, páč kdyby se do toho dali podle zákona tak by jsi mohl taky odejít po svých. Zatím se zemědělci moc neřeší, zatím nejsou nějaké velké průsery skrs zemědělskou techniku a je každému jasné, že je to hlavně o tom, jak se nadřít, ale jen je drážděme svými poznámkami o jejich neschopnosti a nevědomosti a brzy uvidíme jak vypadá vyžadování striktního dodržování zákona i od zemědělců. Traktory bez SPZ, přehazování čísel z jednoho vleku na druhý a pod. To se nám ta komunita pěkně pročistí. Někteří koupí koně a bude spousta strojů na ND :lol: :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod vik » 17 dub 2015 12:26

a neni jednodušší si na to nechat udělat papíry za cca 6-7 tis a mít klid?pokud bude nosnost do 6t a rychlost do 25km/h tak na úřadě vystaví doklady.stačí jen štítek na nápravě nebo nějaký technický průkaz z čeho to předěláváš.Zrovna budu takhle řešit horala na přestavbu na plato na balíky,a na úřadě řikal není problém.vyzvedni si na to formulář tam to popíšeš co a jak bude vypadat a pak na evidenčku na stk zpátky na úřad a je hotovo.

Příspěvky: 4
Registrován: 13 úno 2015 23:28

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod čech » 18 dub 2015 11:43

[quote="K10"][quote="čech"]Když tě zastaví PČR tak samy neví co kontrolovat :lol: :lol:[/quote

Tak nějací okrskáři určitě,ale garantuji ti že pokud půjde o dopravku resp. celníky,tak ti nebude chutnat ještě tři neděle :mrgreen:[/quote

Ano, samozřejmě vím že když by to začaly řešit jiní lidé než jen dopravní policie, tak by to byl hodně velký problém.Nedejbože aby jsi se s tím nepřihlášeným vlekem způsobil dopravní nehodu :oops:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 103
Registrován: 28 črc 2007 20:17
Bydliště: Rychnovsko

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod jurysek » 07 kvě 2015 19:26

No, uvidíme jak to půjde, na tu oficiální přestavbu se ještě přeptám... Každopádně podvozek je to legální, pojištění si na něj udělám..

Hlavní podle mně bude to mít pěkně udělaný, aby se jednak nic nestalo a pak aby to taky vypadalo trochu k světu... Už mám koupenou pěknou zelenou, dvousložkovou barvu, jako na ZDT;-) Práce jde pomaleji než jsem předpokládal, ale už se to rýsuje...zadní čelo je spasované a dovírá, stěny jsou provařené a vyztužené... až to bude hotové a vyzkoušené, dám foto...dříve ale ne :wink: 8) :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 103
Registrován: 28 črc 2007 20:17
Bydliště: Rychnovsko

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod jurysek » 09 pro 2015 00:18

Tak, "zkušební demojízdy" už mám za sebou 8) :D

Nakládka z roviny se dá, kravky to vyběhnou, ale záleží jak se jim prostě zrovna chce nebo nechce. :idea: :P Jednou jsme museli dopředu jednu natáhnout na laně aby další šli za ní, jindy se nám jich tam zase narvalo 10 a museli jsem jich pár vyhnat dolů:-) Určitě ale platí, že čím nižší podlaha tím lepší. Musela by se trochu převařit oj, aby byl předek ještě výš, čímž by klesla zadní část kaverny... Jízdní vlastnosti jsou vynikající s malou károu na 3 kusy co máme se to nedá srovnat. Agregace s NH 100k, měl jsem naloženo 6 krav a dvě telata, cca 4,5t a dalo se frčet po rovině 40kou. Přes hrboly to s kravkama téměř nehrkalo, protože tandemová náprava hodně nerovnostní vyrovná sama.

http://postimg.org/gallery/i8gc6afc/

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Odstrojili jsme zbytečnosti (nechcete někdo nějaké ND na tento horal?) Jako docela zajímavé součástky mi zbyly elektroventily Orsta a hydromotor posuvu...ale k čemu by se to dalo použít? Stejně jsem si připadal dost neuctivě, takovýhle horaly v té době stály hromadu peněz a já to takhle zničil...

Podlahu jsme zatím udělali jenom dřevěnou...je to na zkoušku, nechtělo se mi dávat dalších 10 tis za podlahové plechy... Původní podlaha zůstala, prkna na vrch jsou 30ky... Kravky ji neprošláply, ale pružej pěkně:-)

Pružiny původně na zavírání zadních vrat horalu jsme použili na odlehčování nástupního čela...docela dobře to funguje. Pro případ bolavých zad je tam i naviják...ale při nakládce se to akorát pletlo...



Zjara, až se oteplí, to dostane nový lak a elektriku a bude to jako http://www.wtc-pisecna.eu/prepravniky-zvirat-pardal-7-5 :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Přestvaba horalu na dobytčák

Příspěvekod poulm » 10 pro 2015 20:55

Nápad je to dobrý,když to bude i pěkně natřené a ještě tomu doděláš i střechu,tak to může být schůdné,ale pro jistotu jezdi raději zadem a potichu.
V případě nehody nebo jiného konfliktu by mohl být problém.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Zpět na Opravy, práce na strojích

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník