Akumulátory

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Akumulátory

Příspěvekod miki » 25 zář 2010 20:33

Pánové, chtěl jsem se zeptat, jaké máte zkušenosti s akumulátory do traktorů atd.Jakou značku či typ?
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Akumulátory

Příspěvekod bold » 26 zář 2010 08:57

Jako u všeho-kupovat aspoň trochu osvědčené značky,Akuma,varta a pod. Nějaké no name nebrat, sice tam napíšou 150ah ale skutečnost je jiná. Samovybíjení katastrofální, po měsíci už nenatočíš.V traktorech má většinou akumy. V osobáčku (nissan patrol) mám Vartu.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Akumulátory

Příspěvekod miki » 26 zář 2010 09:40

No právě, co jsou to osvědčené značky? Varty mám doma 9 (120 Ah, 3011)a 10 (143 Ah, 5245) roků a právě odešly. Byly bez problémů, ani jsem o nich neviděl. Co čtvrt roku jsem kontroloval hladinu, ale po 5 letech, kdy jsem nedolil ani kapku jsem to zredukoval.
Jaké máte zkušenosti s akumulátory ZAP připadně jiné značky.
Případně jaké používáte nabíječky, já mám BATIUM 15-24 6/12/24V a jsem spokojený.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 44
Registrován: 18 kvě 2009 21:35

Re: Akumulátory

Příspěvekod tomík6910 » 26 zář 2010 12:19

Nevím kdo to pro ně vyrábí, ale máme v desetiletým JD6910 pořád původní aku (samozřejmě JD :) ) a pořád točí jak divá.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Akumulátory

Příspěvekod farmářJH » 26 zář 2010 13:28

Varta a Akuma. Banner mi po 3 letech odešla, Varta žije stále a stále :) 9 a 10 let? zdá se ti to snad málo? nádherné, vžyť záruka na baterie není ani 2 roky!
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Akumulátory

Příspěvekod medulin » 26 zář 2010 15:27

Cervena optima 14let bez údržby. Pak se v kabine u radia něco povolilo a lehce ji to zkratovalo to pro ni byla konečná.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Akumulátory

Příspěvekod bold » 27 zář 2010 08:03

Pokud nejsi zrovna ve finanční tísni tak kup Vartu nebo Akumu (preferoval bych ale Vartu) životnost těchto baterií je dvojnásobná oproti jiným neznačkovým. Má někdo 10let Yuhasu nebo něco podobného? Navíc je tu i samovybíjení-pokud to stojí přes zimu. Dělal jsem 5let s baterkama.Opravdu se vyplatí jít do kvality, potřebuješ v zimě trošku větší proudy a právě ty nekvalitní mají problém. Nedívej se jen na kapacitu (Ah) ale i na startovací proud což je maximální proud co jde z baterky vycucat při startu. Navíc právě tímto proudem bych si nebyl u "neznačkových" baterií jistý. S nostalgií vzpomínám na černé asfaltové Akumy, to byly držáky, 10let bez problémů-pokud se na nich prováděla údržba.
Pokud ještě pořád nevíš tak si najdi na internetu nějaké testy baterií-teď toho bude hodně-je před zimou.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Akumulátory

Příspěvekod Jarek » 27 zář 2010 19:35

Jestli se můžu taky přidat tak já kupuju vždy tu nejlevnější.Už jsem vyskoušel kdejakou baterku a žádná nevydržela déle jak tři roky.Ani zázračná Varta.Akuma mi odešla v novém traktoře po roce a půl.Asi je chyby ve mě!!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Akumulátory

Příspěvekod bold » 28 zář 2010 20:43

Jarek píše:Jestli se můžu taky přidat tak já kupuju vždy tu nejlevnější.Už jsem vyskoušel kdejakou baterku a žádná nevydržela déle jak tři roky.Ani zázračná Varta.Akuma mi odešla v novém traktoře po roce a půl.Asi je chyby ve mě!!!

Možná špatné kusy. Osobně mám doma baterky i 10let. Dvakrát do roka je vytáhnu přebiju, doleju vodu a pod. na zimu je vytahuju do dílny. Traktory v mrazech ohřívám tělískem. Prostě se snažím šetřit co nejvíc baterky. Ony mně to vracejí. Špatné skušenosti mám s nějakýma no name. ty vydrží právě tak 2-3 roky. Pokud ti nic nevydrží tak si kup optimu-sice drahota ale přežije i dnem vzhůru. Jinak baterky jsou nejchoulostivější "agregát" na traktoru. Musí být řádně upevněny a podloženy gumou.Pokud jedeš po poli a baterka lítá jak kus hadru v kastlíku, naráží do stěn tak to jdou separátory do hajzlu velmi rychle,to samé při startu typu zmáčknu tlačítko a držím dokud nenaskočí motor, nebo se přestane točit starter. baterka která se vybije pod 10,5v ti tzv sulfatuje a prostě zaroste bílým sajrajtem a už ji nikdy nenabiješ na správnou kapacitu. Doporučuju jednou za 2roky baterku vybít právě na těch 10,5v a po dosažení této hranice nabýt na plnou kapacitu tzv. přeformátovat. Taky to prodlouží životnost.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Akumulátory

Příspěvekod farmářJH » 29 zář 2010 11:00

Bolde, potěším tě, mám yuasu v motorce už dlooouho :) legrace je že před dvěmi lety byla tak na vyhození, nedržela, od té doby se zase vzchopila. :wink:
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Akumulátory

Příspěvekod bold » 29 zář 2010 18:05

farmářJH píše:Bolde, potěším tě, mám yuasu v motorce už dlooouho :) legrace je že před dvěmi lety byla tak na vyhození, nedržela, od té doby se zase vzchopila. :wink:

Co máš za motorku? Já měl v 350 (Jawa) taky yuhasu-či co to bylo- počítám že bych ji ještě někde našel-naposled jsem ji přebíjel před 3rokama. Kupovaná v roce.........1995 asi. Takže výdrž taky-ovšem je to motorka-žádný extrémní zimní start a pod. Neříkám že je yuhasa šmejd, taky mám DVD pochybné značky a jede od chorvatské ofenzívy bezchybně. Ale já osobně preferuju kvalitu. Hokus pokus přenechávám svému druhému zaměstnavateli.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Akumulátory

Příspěvekod Jarek » 30 zář 2010 20:01

bold píše:
Jarek píše:Jestli se můžu taky přidat tak já kupuju vždy tu nejlevnější.Už jsem vyskoušel kdejakou baterku a žádná nevydržela déle jak tři roky.Ani zázračná Varta.Akuma mi odešla v novém traktoře po roce a půl.Asi je chyby ve mě!!!

Možná špatné kusy. Osobně mám doma baterky i 10let. Dvakrát do roka je vytáhnu přebiju, doleju vodu a pod. na zimu je vytahuju do dílny. Traktory v mrazech ohřívám tělískem. Prostě se snažím šetřit co nejvíc baterky. Ony mně to vracejí. Špatné skušenosti mám s nějakýma no name. ty vydrží právě tak 2-3 roky. Pokud ti nic nevydrží tak si kup optimu-sice drahota ale přežije i dnem vzhůru. Jinak baterky jsou nejchoulostivější "agregát" na traktoru. Musí být řádně upevněny a podloženy gumou.Pokud jedeš po poli a baterka lítá jak kus hadru v kastlíku, naráží do stěn tak to jdou separátory do hajzlu velmi rychle,to samé při startu typu zmáčknu tlačítko a držím dokud nenaskočí motor, nebo se přestane točit starter. baterka která se vybije pod 10,5v ti tzv sulfatuje a prostě zaroste bílým sajrajtem a už ji nikdy nenabiješ na správnou kapacitu. Doporučuju jednou za 2roky baterku vybít právě na těch 10,5v a po dosažení této hranice nabýt na plnou kapacitu tzv. přeformátovat. Taky to prodlouží životnost.



No já pravě mám všechno jak píšeš.V zimě taky ohřívám takže startuju jak vlétě.Baterky mám ve všech traktorech upevněné jak májí být.A napětí vidím na přístrojové desce jak u New Hollanda tak u forterry akorát u proximy ne.Tam mám baterku vpředu před chladičem a tam si myslím že to je pro tu baterku smrtící.No a když byly traktory nové byly tam akumy a po 2 letech jsou fuč.u holanda vydržela 3 roky.Proto už kupuju to nejlevnější.A vydrží taky 3 roky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Akumulátory

Příspěvekod bold » 01 říj 2010 16:42

Pokud ti odejde akuma po 2 letech tak je něco špatně. Baterka má životnost mezi 4-10lety (vlastní skušenost) nebavím se o nějakých šméčkách. Pokud vydrží 2 roky tak je fakt něco špatně. Buď malá kapacita a tudíž její přetěžování, nebo častější starty a krátké úseky na dobití. Pokud to ráno natočíš a večer zdechneš tak baterka musí vydržet.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Akumulátory

Příspěvekod neznalek » 01 říj 2010 19:00

já bych řekl, že baterie, co kus to originál (bez rozdílu značky), v osobním autě nám vydržela 12 let (Varta), v novem traktoru mám za 5 let provozu již druhou baterii (puvodní AVIA, nyní FRAM 135Ah), v 7745 je jakási BULL power(180Ah) baterie již 8 let a predtím točila dvě sezony v sypači...krom posezoních kontrol o ní vubec nevím. V zetorech 3011 mám baterie vyslouzilé v autobusů (Varta a Akuma obe 180 Ah), meni je tusim po dvou letech, v traktorech jsou nyní 8 let, kromě dolívání a výměny sežranych svorek o nich taktéž nevím, tyto traktory stoji od listopadu do dubna, nedobíjim, na jaře prijdu naleju vodu, ometu pavučiny a nastartuju jako bych stroj odstavil včera..... Nicméně baterie v kombajnu 2x 180 Ah vydrzí dvě sezony a je jedno jakou tam dám značku, prostě do dvou letech mi steží utánou el. ohradník. Podotýkam, že to s péčí nijak nepřehánim, ale zároveň nejsem břídil...Když jsem ještě vlastnil HON 053, tak tam byla jeste prastará černá pokroucená pryžovka a taky slouzila naprosto bezproblému...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Akumulátory

Příspěvekod farmářJH » 01 říj 2010 19:39

Bolde Yuasu mám v Kawa GPZ900R, Top Gun.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Akumulátory

Příspěvekod Jarek » 02 říj 2010 19:35

bold píše:Pokud ti odejde akuma po 2 letech tak je něco špatně. Baterka má životnost mezi 4-10lety (vlastní skušenost) nebavím se o nějakých šméčkách. Pokud vydrží 2 roky tak je fakt něco špatně. Buď malá kapacita a tudíž její přetěžování, nebo častější starty a krátké úseky na dobití. Pokud to ráno natočíš a večer zdechneš tak baterka musí vydržet.


Ve věech třech traktorech má 160Ah.Většinou jezdím stylem rano nastartuju večer vypnu.Takže se spíš přikláním k tomu co napsal NEZNALEK.Na baterky nemám štestí.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Akumulátory

Příspěvekod bold » 02 říj 2010 20:00

Jo holt se někomu nepoštěstí a hned po záruce jsou v pr..... Osobně mám dobré skušenosti s akumulátory černé-poctivě zalité asfaltem-to byly držáky. Teď mně odešli baterky ve 161 ovšem jak jsem zjistil regulátor to přebíjel a tak se odporoučeli. Mám nové tak jsem zvědav.
Všeobecně se na baterky v traktorech moc nehledí, často jsou bez vody, dobíjecí soustava v mizerném stavu- a taky vydrží..... takže to bude asi fakt nějaká špatná aura...
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: Akumulátory

Příspěvekod traktor Zetor » 23 říj 2010 19:42

V traktoru mám baterii Bannener, teďka nevím jak silnou, asi už něco nachodila, byla v traktoru už když jsem ho koupil, tak těžko říct jak je stará, ale spokojenost je dostačující. Nejhorší baterie jsou ty černé, protože když praske, tak se nedá zalepit, u bílé baterie už to jde. A vůbec nejhorší když je baterie černá a když praskne a je bezúdržbová. Tohle se stalo nám a beterie už byla k ničemu a z dalšího traktoru šla ven. :twisted:
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Akumulátory

Příspěvekod bold » 25 říj 2010 17:25

traktor Zetor píše:V traktoru mám baterii Bannener, teďka nevím jak silnou, asi už něco nachodila, byla v traktoru už když jsem ho koupil, tak těžko říct jak je stará, ale spokojenost je dostačující. Nejhorší baterie jsou ty černé, protože když praske, tak se nedá zalepit, u bílé baterie už to jde. A vůbec nejhorší když je baterie černá a když praskne a je bezúdržbová. Tohle se stalo nám a beterie už byla k ničemu a z dalšího traktoru šla ven. :twisted:

No nevím, dělal jsem u baterek, Baterka praskla buď mrazem (toho ..... co to nechal zamrznout bych přizabil) nebo prošlehla u startu a prostě bouchla. Oba dva případy jsou u baterky na odpis. Pokud ji někdo rozmlátí mechanicky (buch křáp třísk) tak ať si koupí pionýra, ten se dá roztlačit.
Jinak u černé se dá vyměnit článek, víčko, spojky, udělat nový kontakt bez rizika propálení baterky. Uděláš tohle u bílé?
Pro pořádek černou baterkou rozumím ty AKUMácké které mají nahoře normální olověné spojky a jsou zalité asfaltovou hmotou.JOJO nostalgie, kde jsou ty časy kdy to stálo za hovno.
Všechny ostatní umělohmotné, bezúdržbové, jsou na jedno použití.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Akumulátory

Příspěvekod miki » 25 říj 2010 19:06

bold píše:
traktor Zetor píše:V traktoru mám baterii Bannener, teďka nevím jak silnou, asi už něco nachodila, byla v traktoru už když jsem ho koupil, tak těžko říct jak je stará, ale spokojenost je dostačující. Nejhorší baterie jsou ty černé, protože když praske, tak se nedá zalepit, u bílé baterie už to jde. A vůbec nejhorší když je baterie černá a když praskne a je bezúdržbová. Tohle se stalo nám a beterie už byla k ničemu a z dalšího traktoru šla ven. :twisted:

No nevím, dělal jsem u baterek, Baterka praskla buď mrazem (toho ..... co to nechal zamrznout bych přizabil) nebo prošlehla u startu a prostě bouchla. Oba dva případy jsou u baterky na odpis. Pokud ji někdo rozmlátí mechanicky (buch křáp třísk) tak ať si koupí pionýra, ten se dá roztlačit.
Jinak u černé se dá vyměnit článek, víčko, spojky, udělat nový kontakt bez rizika propálení baterky. Uděláš tohle u bílé?
Pro pořádek černou baterkou rozumím ty AKUMácké které mají nahoře normální olověné spojky a jsou zalité asfaltovou hmotou.JOJO nostalgie, kde jsou ty časy kdy to stálo za hovno.
Všechny ostatní umělohmotné, bezúdržbové, jsou na jedno použití.

Mám dotaz, jak může správně nabitá a nalitá baterie zamrznout? Při jaké teplotě? Vlivem nízké teploty může poklesnout její kapacita, to chápu, ale nechápu zmrznutí elektrolytu.Jednou jsem na vojně vyděl jak bouchla přebitá baterie, kdy při pokaženým regulátoru dobíjení začal elektrolyt vřít a pára nestačila utíkat odplynovacím otvorem v zátce. Tak se celá baterie nafoukla a jeden článek se vydul tak, že vystřelila zátka.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Akumulátory

Příspěvekod bold » 26 říj 2010 17:39

Ano, jak říkáš- Správně nabitá baterie nezamrzne a o to právě jde. Většinou mně donesli baterku že "sama" praskla, posléze bylo zjištěno že nechali něco zapnuto a ona se vybila a zamrzla. U přebíjení většinou vyběhlo víčko, navíc je to charakterizováno odérem vařící se kyseliny a vodíku. Když někdo odstavil auto aby zjistil závadu a pak chtěl natočit tak to byly právě ty exploze co trhali baterky.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 299
Registrován: 18 úno 2007 18:46

Re: Akumulátory

Příspěvekod franta » 05 pro 2010 10:18

zdravim ja mnel bosch 180 v zetoru 6911 8 let potom přestala v zimne startovat tak sem si pořidil nejakou neznačkovou od nekvindy 145ah za 2000 kč a kdybi mi vydržela při mem jezdeni jen 5 let tak budu spokojeny

Uživatelský avatar
Příspěvky: 24
Registrován: 11 kvě 2011 00:49
Bydliště: Jihlava

Re: Akumulátory

Příspěvekod toman » 08 čer 2011 13:47

mohu zajistit gelové baterie OPTIMA za velmi příjemné ceny :)
Dříve: pokud se nic nepokazí, nic s tím nedělej
Dnes: pokud se nic nepokazí, tak je to předimenzované...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Akumulátory

Příspěvekod bold » 08 čer 2011 13:59

tak to sem nasázej
Typ-cena
ať víme co je příjemná cena :)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Akumulátory

Příspěvekod poulm » 01 led 2012 13:04

Mému známému vydržela v Z8011 přes 10 let a vůbec se o ni nestaral.
Ikdyž ta cena bude určitě větší jak olověné baterie,tak se to vyplatí.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Akumulátory

Příspěvekod farmářJH » 01 led 2012 18:10

tak co ty gelovky za příjemné ceny?
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Akumulátory

Příspěvekod bold » 01 led 2012 19:39

Asi došli. Nebo zasáhla PČR :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 136
Registrován: 07 bře 2010 22:48
Bydliště: Znojmo

Re: Akumulátory

Příspěvekod zdeni » 15 úno 2012 22:10

tak jsem našel zajimavé ceny proti obchodu velkej vyběr nechci dělat reklamu co vy na to jestly znáte lepši dejte vědet 8)
http://www.battery-import.cz/varta-silv ... --12v--m18
když to nejde vem kladivo

Uživatelský avatar
Příspěvky: 24
Registrován: 11 kvě 2011 00:49
Bydliště: Jihlava

Re: Akumulátory

Příspěvekod toman » 11 led 2013 22:24

Nj, jsem nějak zapoměl.
Tak třeba autobaterie OPTIMA 730: Rozměry (mm)237 x 171 x 197
Jmenovité napětí (V)
12 V
Kapacita (EN)
44 Ah
Studený startovací proud (EN)
730 A
Rezervní kapacita (BCI)
90 min
Vnitřní odpor
0,0030 Ohm

cena: 4 800,-- Kč + DPH

_____________________________________________--
Optima 815
Rozměry (mm)
245 x 172 x 199
Jmenovité napětí (V)
12
Kapacita (EN)
50 Ah
Studený startovací proud (EN)
815 A
Rezervní kapacita (BCI)
104 min
Vnitřní odpor
0,0030 Ohm

OPTIMA - správné baterie pro:
- traktory a sklízecí stroje
- lesní a stavební stroje
- vojenská, dieselová a sezonní vozidla
- veterány, motorsport

cena: 5200,--Kč + DPH
_____________________________________________________________________________

atd., při odběru 3 a více kusů uděláme slevičku :-D
Dříve: pokud se nic nepokazí, nic s tím nedělej
Dnes: pokud se nic nepokazí, tak je to předimenzované...

Příspěvky: 136
Registrován: 07 bře 2010 22:48
Bydliště: Znojmo

Re: Akumulátory

Příspěvekod zdeni » 11 led 2013 22:48

50ah není to malo na traktor když je tam jedna baterka
když to nejde vem kladivo

Další

Zpět na Náhradní díly

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků