Obnovitelné zdroje energie

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Obnovitelné zdroje energie

Příspěvekod libor » 12 lis 2006 18:57

Chtěl bych se zeptat jestli někdo zvás pěstuje nějakou plodinu na výrobu tepla / štovík atd. / , brykety , štěpky , brykety ze slámy nebo jestli o tom někdo uvažuje. Podle mého názoru by se to mohlo měly by zemědělci stálý přísun pěněz i když se náš stát k tomu nemá sice v televizi řikaly že by obnovitelny zdroje měli spadnout do menší daně ale špatně to vysvětlily a mluvily jen o lesích a ne o plodinách ted to vypadá že by se měly vydrancovat lesy.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 365
Registrován: 04 dub 2006 21:24
Bydliště: Ostrov (Karlovarsko)

Příspěvekod Martin x » 12 lis 2006 20:00

Pro podniky bez živočišný výroby by bylo výhodný prodávat slámu do elektráren. Zní to divně co?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 710
Registrován: 21 pro 2005 21:16
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod david » 12 lis 2006 20:08

no jednou to přijde že se to u nás bude dělat třeba ta sláma to jo tomu věřím ale kdy to netuším

Příspěvky: 562
Registrován: 12 lis 2005 11:19
Bydliště: České Budějovice

Příspěvekod jirka » 12 lis 2006 20:16

To se přeci normálně dělá. Jen se projeďte v srpnu někde blíž rakouskejch hranic. Ale i hloubš vevnitrozemí. Všude rakouský lisy, traktory svážej a rakouský náklaďáky valej do plnejch přes hranice. Jo, podle mě dobrej kšeft. A nejen přes hranice. Topí se s tím už i u nás. Jinak k tématu. Śťovík sem eště na poli neviděl,ale určitě to už pár lidí dělá.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Příspěvekod libor » 12 lis 2006 20:28

U nás soukromník místo zaorání slámy ji raději prodá a má stoho peníze. Ale zdá se mi že to náš stát nějak nepodporuje.. Viděl jsem na videu ukázku jak sklidí balíky slámy dají je do velkých hal a pak je celou zimu strkaj do stroje a dělali ztoho brykety v dnešní situaci kdy nás škrtí v cukru by to byla dobrá alternativa co v zemědělství dělat a pak by se možná přestalo topit uhlím a topilo by se těmito zdroji Mám doma krb na dvojité spalování za slušny prachy ale vyplatí se to a ještě když topím dřevěnyma briketama tak z komína jde opravdu velice málo škodlivin. a ještě je to krásný když to doma v mísnosti tak krásně hoří trošku jsem odbočil ale mě se to moc líbí takový koloběh vypěstujem ohřejem se a pak stále dokola nemusíme bít pak závíslí na jiných zdrojích které taky někdy dojdou

Uživatelský avatar
Příspěvky: 365
Registrován: 04 dub 2006 21:24
Bydliště: Ostrov (Karlovarsko)

Příspěvekod Martin x » 12 lis 2006 20:56

Nevíte jestli se dá topit i řepkovou " slámou " ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 350
Registrován: 13 lis 2005 10:08
Bydliště: Valašsko

Příspěvekod Karel » 12 lis 2006 22:29

Dá a tabulkově ma větší vyhřevnost než hnědé uhlí. Ale pozor nechat ju vyschnout nelisovat dokud je to mokré.
Řekl sem do žní, je po žních. Zítra s ním jedu naposled.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 67
Registrován: 13 srp 2006 15:13
Bydliště: Olomoucko

Příspěvekod Pája » 12 lis 2006 23:00

U nás byl letos zasetý amarant. Až když se sekl řezačkou, tak jsem si to začal zjišťovat a zjistil jsem, že je to vládní zakázka, kdy se z toho budou dělat brikety a bude se zkoušet výhřevnost. Ale zatím je to na hromadách na kraji pole. Tak si myslím, že to příští rok rozmetají na pole a bude :roll: :roll: No nechám se překvapit, jak to dopadne.

Příspěvky: 132
Registrován: 13 lis 2005 18:53
Bydliště: Český Dub okr.Liberec

Příspěvekod Zdenek Srytr » 12 lis 2006 23:11

Já když byl letos fotit kukuřice,tak jsem byl až u hranic a tam normálně sklízeli kukuřici na siláž,která následně končila v Německých tepelných elektrárnách.

Site Admin
Uživatelský avatar
Příspěvky: 315
Registrován: 12 lis 2005 00:23
Bydliště: blízko Olomouce

Příspěvekod Martin » 13 lis 2006 12:38

Nevim jestli kukuřice na silaž muže končit v elektrarnach na topeni,ale vim urcite ze v německu konči silažni kukuřice v bioplynkach .
O vyuziti zemedelske produkce k vyrobě enegii už přemyslim dlouho a již sem to tady psal jak by byla hezka představa jezdit na řepkový olej ktery si vylisujete z vlastni řepky kterou vypěstujete. No a slamu slisovat naves dom a tam mit automatickej kotel na slamu a topit a ohřivat vodu .A když pujdu uplne do extremu tak nejakej starej diesl agregat pohanet ho taky tim řepkovym olejem a mit i vlastni elektriku. Jo jako sen je to hezke a vidim v tom tu usporu penez za paliva a hlavne neničí to tolik přirodu jako nafta a spol.
A ted nam dali nulovou dan na používani biopaliv tak ted na to zacnou všichni jezdit a za 2roky to zdaněj jako prase a dopadne to jako s přimotopy :D

Příspěvky: 82
Registrován: 14 lis 2005 18:59

Příspěvekod Zajíc » 13 lis 2006 14:17

Martine máš to pěkně promyšlené :wink:
Mě se velmi líbí kotle na spalovaní oblilovin, doma máme kotel na dřevo je to ekologiské z obnovitelných zdrojů taky na to kdysi slibovali dotace a skutek utek, nedělali jsem to stejně kvůli dotaci ale v té době to bylo ekonomicky výhoné ale je stim fura práce pokácet vytahat nařezat roštípat uskladnit nechat vyschout takže se zahřejete dvakrát když dělate dříví a pak v zimě :lol: proto by asi topeni obilim bylo mene pracné, casově néně naročné, némě skladovacích prostorů na zahumence vypestujete a pak to při požadované vlhkosti sklidíte a uskladnite do nejaké mistnosti kde mate podávací šnek a kolet si dávkuje podle potřeby, i kdyby se obili muselo kupat tak to vyjde levněji než uhlí, eletriky a srovnatené se dřívím kdyz je v CR nadprodukce obilovin a každy rok se opakuje tě kdo nestihne sklidit vcas tak kvalita je potom mizerna a vykupy to nechtějí a výkupní cena je nizká.
K té slámě kdo nemá živočišnou tak potřebuje na poli nechat rostline zbytky protože kdyz nemá organická hnojiva tak z tech rostlinych zbytku vytváří humus v půdě

Uživatelský avatar
Příspěvky: 112
Registrován: 09 led 2006 17:04
Bydliště: okolí UH Hradiste

Příspěvekod Tomáš K » 13 lis 2006 16:42

Souhlasim se zajicem s tim drevcem.Nevim jak u vas ale u nas stoji metr dubu,buku,habru kolem 620Kc a pujde to navrch,ale i tak se to vyplati narozdil od plynu,samo ze pocitat pracu tak sem v zavratnych cislech ale de to? pocitat pracu.Jinak repkova slama by mela horet dobre dyt je to olejnata plodina.Skoro vsechno z pole se da zpalit, ale kolik je v cr spaloven a kde?
A co vim tak kdyz se na podrcenu slamu prida trochu dusiku tak je to kvalitni hnojeni
Chemii k ne/uspechu a spokojenosti z ne/dobre sklizne.GMO je budoucnost

Uživatelský avatar
Příspěvky: 350
Registrován: 13 lis 2005 10:08
Bydliště: Valašsko

Příspěvekod Karel » 13 lis 2006 17:51

Cca před pěti lety sme vyseli olše na skoro 2 ha v kopcovitem terenu na zorané louce. Letos sme sklízeli. Docela dost slušné hmoty. Nemáme a mít na to nebudeme řezačku tak ručně a do drtiče haluzí. Byl to hodně velký fůrik. Nechalo se to proschnout na roštěch a už sme s tim začali topit. Výhřevnost celkem slušná jen by to chtělo na kotel nějaký zásobník at tam nemusím furt létat. Jinak zkoušeli sme aj řepkovou slámu. Taky slušné ale když je suchá tak to hoří docela rychle.
Řekl sem do žní, je po žních. Zítra s ním jedu naposled.

Příspěvky: 679
Registrován: 18 lis 2005 19:11

Příspěvekod Miro » 13 lis 2006 18:37

Slama sa dá pekne zlisovať do brikiet a páliť normálne miesto dreva. Výhrevnosť rovnaká, len na objem sa toho musí našupovať do kachiel viacej (iná merná hmotnosť). Keď sa to nepreháňa nemal by sa ani olepiť kotol od zvyškov. Na výrobu sa dá zohnať lis ktorý sa plní drvenou slamou cca 2-5 cm. Nad tým premýšlam aj ja, len cena je dosť vysoká pre vlastnú potrebu (cca 200 tisíc kč za polský lis je s výkonom do 50 kg/h trochu moc) a odrádza ma zatiaľ nízka predajná cena brikiet.

Příspěvky: 132
Registrován: 13 lis 2005 18:53
Bydliště: Český Dub okr.Liberec

Příspěvekod Zdenek Srytr » 13 lis 2006 21:33

Ne opravdu,nevymýšlím si.
Normálně probíhala sklizeň,je pravda,že délka řezanky musela být 4 mm a z toho důvodu i řezačka jezdila pomaleji než obvykle,ale následně se posečená hmota vozila klasicky na jámu,kde se zakonzervovala jako při klasické siláži.Přikryla se a následně se nechalo působit kvašení.Sám jsem tomu nejprve nevěřil aje i škoda,že jsem o tom nezjistil více informací.Ale pokusím se zjistit ještě něco o tom,samotného mě to zajímá.Jsem velkým příznivcem obnovitelných zdrojů a také si myslím,že toto je jedna z cest,jak povznést nejen ekologii,ale i zemědělskou činnost jako takovou.

Příspěvky: 132
Registrován: 13 lis 2005 18:53
Bydliště: Český Dub okr.Liberec

Příspěvekod Zdenek Srytr » 13 lis 2006 21:37

Jen bych se chtěl zeptat,co si myslíte o tom pěstění š´tovíku,je to lákavé,ale domyslel někdo negativní vlivy na okolí,jak třeba následné zamoření nejbližšího okolí a velké náročnosti na následné ozdravění pole a uvedení do původního stavu.
Dál by mě zajímalo,zda by mě někdo vysvětlil,v jaké fázi se daná rostlina sklízí?A jaké jsou její nároky na přihnojování půdy nebo jestli stačí nechat ji jen tak růst.
Díky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 350
Registrován: 13 lis 2005 10:08
Bydliště: Valašsko

Příspěvekod Karel » 13 lis 2006 21:55

třesky plesky. Dokud to nebude dotovane tak to u nas moc lidi dělat nebude jen z toh duvodu že sou fandove do obnovitelnych zdroju. Opravdu málokdo u nas lisuje slámu na topení, natož tak pěstuje šťovík či dokonce rychlerostouci dřeviny. Přitom do roku 2008 či do kdy ma byt 7% energie z obnovitelnych zdroju. Tak by mě zajímalo jak to chcou stihnout. Sice sem slyšel že kdesi v jižnich čechah je cosi na kejdu či co. A vyrábět etylalkohol nebo řepkovy olej pro auta a dat na to nulovou nebo nizkou spotřebni daň (jak psal Martin) či nějake úlevy třeba neplatit silnični daň nebo něco na ten zpusob by nebyl snad až tak velky problem dle mě. Vemte si Finsko, Rakousko,... De to všude jen ne u nas.
Řekl sem do žní, je po žních. Zítra s ním jedu naposled.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 20
Registrován: 06 led 2007 01:00
Bydliště: Zap.Slovensko

Slama

Příspěvekod Polnohospodar » 09 led 2007 18:36

Nase mesto uzavrelo dohodu s jednou firmou z Brna na prestavbu kotolne na spalovanie slamy.Slamu bude dodavat tunajsie druzstvo.Som zvedavy ako ta spolupraca fungovat bude,a hlavne aky lis kupia,doteraz len volne stohovali ,alebo zaoravali slamu.

Příspěvky: 30
Registrován: 25 dub 2006 22:02
Bydliště: Bílovec

Příspěvekod McCormick » 10 led 2007 16:28

Tak já už o této alternativě hospodaření přemýšlím dlouho. Nejdříve jsem chtěl dělat dělat štěpku a lisovat do briket jenže to je tak energeticky náročné že jsem to ihned zavrhnul. Dokud bude uhlí na stejné cenové úrovni nehrozí nějaká valná poptávka po biopalivech. Ačkoliv šťovík jde vypěstovat velice levně a navíc vydrží až 15 let od zasetí. Problém bych viděl ve vstupních investicích. Osivo(speciálně vyšlechtěný), briketovací lis(cca 500tis.) a další věci s tím spojené. V Zemědělci jsem četl že to někdo dělá a prodává za 2500Kč/t. Což je úpně směšné když si vezmete v úvahu rizika spojená s pěstováním. Nejhorší bude asi usušit tu hmotu na 15 -17% vlhkosti(tu totiž předepisuje výrobce lisu)a uskladnit, protože veškerý šťovík neslisujete za jeden den při rychlosti 100-140kg/hod. Každopádně dokud nebude dostatečná podpora státu a ekologické smýšlení lidí na západní úrovni nemá u nás biomasa své místo ačkoliv si myslím že má budoucnost. Jedině vývoz do zahraničí.
Každý správný ekologický zemědělec práškuje v noci :)

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 10 led 2007 20:04

Problematikou biomasy se zabývám už několik let. Se šťovíkem to ale není jednoduché. Osivo není nikterak drahé, na hektar to vyjde okolo 2000kč. Ovšem musíte se o to starat jako o kteroukoli jinou plodinu, hnojit atd. Problém se zamořením okolí je nesmysl a následné zrušení porostu je to nejmenší, 3l/ha Roundupu si s tím hravě poradí. Největší problém ale vidím v ceně šťovíku pokud bych ho měl nakupovat. Když si ho vypěstuji sám, tak ta ekonomika vychází celkem slušně, ikdyž ten výnos neni tak jak se uvádí 12t, ale bude to spíš mezi 6-8 tunami. Výhodou peletky ze šťovíku je to, že je klasifikována stejně jako peletka ze štěpky, takže s odbytem není problém. Zkoušel sem i peletky ze slámy, což vyjde na pár korun a při dnešní ceně uhlí by mu to již konkurovalo. Ale peletky ze slámy jsou špatné a nikdo o ně nemá zájem. Ikdyž pokud uhlí bude stoupat tak jako letos, zavede se daň na uhlí, tak potom budou vycházet slaměné peletky o dost levněji a pokryje to jejich negativa.
Jak píše McCormick problém se sušením, tak i to sem už vyřešil, neboť mám lis vlastní konstrukce, který dokáže zpracovat hmotu do vlhkosti 30% a kupodivu je to méňe energeticky náročné, než klasické granulační lisy.
Letos budeme zkoušet lisovat jeden druh kukuřice. Pokud testy dopadnou dobře, jako že pravděpodobně ano, tak tady vidím největší potenciál. Nikomu nemusím říkat, kolik je hmoty z kukuřice. :D

Příspěvky: 30
Registrován: 25 dub 2006 22:02
Bydliště: Bílovec

Příspěvekod McCormick » 10 led 2007 20:18

To matthew: vy se zabýváte peletami, ale mě by spíš zajímaly briketa, protože je spousta potencionálních odběratelů co mají kotle na dřevo plyn a nebo by raději uvítali brikety kvůli manipulace. S hnojením bych si hlavu nelámal zatím využíváme kejdu prasat a i když to dost okyseluje půdu šťovíku to příliš neškodí. Mám o tento způsob výroby velký zájem a tak si k Vám budu chodit pro rady :P . S tou kukuřicí je to dobrý nápad ačkoliv má velké nároky na hnojení a to nejen průmyslovými hnojivy. U nás se kukuřici příliš nedaří a v neposlední řadě ji likviduje černá zvěř :(. Přeju ať Vám to vyjde.
Každý správný ekologický zemědělec práškuje v noci :)

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 10 led 2007 20:49

To McCromick: peleta je myslím lepší a dá se také spalovat v běžných kotlích, ikdyž ne tak efektivně jako ve speciálním kotli. Také je možné to zautomatizovat šnekovým dopravníkem, což brikety nejdou. A slaměné brikety jsou ještě horší než slaměné pelety. Ze šťovíku by brikety jít měly. Ale pokud se pustíš do výroby, tak raději pelety. Zatím se dají vyvézt za slušné ceny do zahraničí.

Příspěvky: 30
Registrován: 25 dub 2006 22:02
Bydliště: Bílovec

Příspěvekod McCormick » 10 led 2007 21:12

matthew píše:To McCromick: peleta je myslím lepší a dá se také spalovat v běžných kotlích, ikdyž ne tak efektivně jako ve speciálním kotli. Také je možné to zautomatizovat šnekovým dopravníkem, což brikety nejdou. A slaměné brikety jsou ještě horší než slaměné pelety. Ze šťovíku by brikety jít měly. Ale pokud se pustíš do výroby, tak raději pelety. Zatím se dají vyvézt za slušné ceny do zahraničí.

To je věcí názoru. My co jsme zvyklí topit dřevem se přikláníme k briketám a někomu přijdou lepší pelety ale výhřevnost je stejná. Vše ukáže poptávka.
Každý správný ekologický zemědělec práškuje v noci :)

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Příspěvekod OŤAS » 10 led 2007 21:32


Uživatelský avatar
Příspěvky: 710
Registrován: 21 pro 2005 21:16
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod david » 10 led 2007 21:33

podle mě jsou lepší brykety na peletky potřebuješ specoš kamna

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 10 led 2007 23:22

Akorát že peletky nasypeš do zásobníku a nemusíš se o to třeba týden starat. Brikety nejdou nijak zautomatizovat a ani s hořením to není nejlepší. Také manipulace s peletkami je lepší, protože si je můžeš nechat rovnou nafoukat do zásobníku, kdežto brikety musíš nosit ručně.
A klasický uhlený kotel předěláš na peletky celkem snadno, přidá se tam pouze specielní hořák. Ale dají se spalovat i bez úprav, akorát to není nejideálnější.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 51
Registrován: 29 pro 2006 23:31
Bydliště: okr. Poprad, Slovensko

Příspěvekod Rasto » 10 led 2007 23:25

Miro píše:Slama sa dá pekne zlisovať do brikiet a páliť normálne miesto dreva. Výhrevnosť rovnaká, len na objem sa toho musí našupovať do kachiel viacej (iná merná hmotnosť). Keď sa to nepreháňa nemal by sa ani olepiť kotol od zvyškov. Na výrobu sa dá zohnať lis ktorý sa plní drvenou slamou cca 2-5 cm. Nad tým premýšlam aj ja, len cena je dosť vysoká pre vlastnú potrebu (cca 200 tisíc kč za polský lis je s výkonom do 50 kg/h trochu moc) a odrádza ma zatiaľ nízka predajná cena brikiet.


Miro, nemáš nejaký link na tie lisy na slamu. :wink: Tu rezanú slamu získaš rezaním v lise alebo ako?
Dik

Uživatelský avatar
Příspěvky: 365
Registrován: 04 dub 2006 21:24
Bydliště: Ostrov (Karlovarsko)

Příspěvekod Martin x » 10 led 2007 23:29

No maj to pěkně vymyšlený ty Jevišvice.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Příspěvekod medulin » 10 led 2007 23:30

Znamej dela rrd. Dal je na podmacenou louku ktera mu delala akorat vrasky na cele dostal na to dotaci prvni dva roky to musel osetrovat aby mu to nezadusila trava a ted jen kouka jak to roste. A ze to roste opravdu rychle. :shock: Ted jeste zalezi na tom jakou to bude mit vyhrevnost.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 365
Registrován: 04 dub 2006 21:24
Bydliště: Ostrov (Karlovarsko)

Příspěvekod Martin x » 11 led 2007 14:57

Co je to RRD ? :oops:

Další

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků