Obnovitelné zdroje energie

Uživatelský avatar
Příspěvky: 350
Registrován: 13 lis 2005 10:08
Bydliště: Valašsko

Příspěvekod Karel » 11 led 2007 17:06

Rychle Rostouci Dřevina.

A jak vypadá takove to heblo na peletky? Dalo by sa to aj dom nějak vykutit? Slámy je dost, aj řepková ta ma pry velikou vyhřevnost srovnatelnou pry s hnědym uhlim ale narozdil od uhli je zadarmo.
Řekl sem do žní, je po žních. Zítra s ním jedu naposled.

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 11 led 2007 19:49

vykutit se to doma určitě dá,ale fakt jen k domácím ůčelům.ten lis za 200tis. je taky jenom takový hobby,píšou tam sice návratnost od 60t,ale jak dlouho těch 60t briket budu s hodinovým výkonem toho lisu vyrábět?a kupovat to za ty prachy jenom pro vlastní ůčely je pro mne docela drahá sranda.existuje firma ekover,mají technologii na zpracování sena a slámy,výsledkem jsou peletky,dokonce se ty balíky ani nemusí rozebírat a řezat na kratší řezanku,ale aby se to trochu rentovalo tak musí za rok udělat aspon 4000 tun hmoty,což je plusminus 15 000 kulatých balíků,a to už dá nějakou práci dát tolik hmoty dohromady,a to mi zatím ani radši nechtěli prozradit kolik ta sranda stojí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Příspěvekod libor » 11 led 2007 19:55

Zkoušel jsem tímhle topit a je to dobré i cenově ale chtělo by to přímo kotel přímo na to mě by spíš vyhovovalo kdyby to mělo větší velikost do krbu za metrák jsem dal 250 kč

http://www.ekover.cz/?pg=01020000

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 11 led 2007 20:00

tak to je zajímavá cena,mně bylo řečeno,že ty peletky ode mně zpátky odkoupí za 1350/t a pak že je to rentabilní až od 4000t :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 350
Registrován: 13 lis 2005 10:08
Bydliště: Valašsko

Příspěvekod Karel » 11 led 2007 21:17

Mno na 15 000 baliku je potřeba notny kus země. Tak zustaneme u stare dobre štěpky. Za jeden vikend navozim haluze na hromadu na druhy vikend si pučim štěpkovač (cca 700kč na vikend) s hodinovym vykonem cca 3,5-4m3 se dá nadělat hmoty na celou zimu za jeden víkend. Sice je potřeba častěji přikládat ale je to o dost levnějši než dřevo, uhli, a jak koukam tak aj peletky. Haluze sou v lese odpad který se pálí tak po domluvě si to vyzbiram, dovezu, nadrtim a topim. Zaplatiim jen za naftu a štěpkovač.
Řekl sem do žní, je po žních. Zítra s ním jedu naposled.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 710
Registrován: 21 pro 2005 21:16
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod david » 11 led 2007 22:21

Karel píše:Mno na 15 000 baliku je potřeba notny kus země. Tak zustaneme u stare dobre štěpky. Za jeden vikend navozim haluze na hromadu na druhy vikend si pučim štěpkovač (cca 700kč na vikend) s hodinovym vykonem cca 3,5-4m3 se dá nadělat hmoty na celou zimu za jeden víkend. Sice je potřeba častěji přikládat ale je to o dost levnějši než dřevo, uhli, a jak koukam tak aj peletky. Haluze sou v lese odpad který se pálí tak po domluvě si to vyzbiram, dovezu, nadrtim a topim. Zaplatiim jen za naftu a štěpkovač.
a jak to skladuješ když to není suchí na hrumadě to plesniví né?? nebo štěpkuješ je suchí

Příspěvky: 30
Registrován: 25 dub 2006 22:02
Bydliště: Bílovec

Příspěvekod McCormick » 12 led 2007 08:38

To matthew: my se tady asi bavíme každý o něčem jiném. Já mám představu o tom prodávat lidem a ne pro svou potřebu takže pochybuju že si nějaký zákazník kvůli peletám bude upravovat kotel či dělat zásobník. Kotel na dřevo plyn má daleko větší využití energie a proto si myslím že briketa je lepší a skladovatelnější.

To crossman: to je právě to co je dneska ještě problém, protože to nikdo nedotuje a návratnost je velká. Nám ale stačí udělat do 4000t 8000balíků :wink: i když s tou hmotou je to horší :( .

To Karel: Ono by asi bylo lepší tu štěpku slisovat jen na to mít prachy. Ušetří se místo a myslím že tu energii i lépe využiješ a tak často nepřikládáš :).
Každý správný ekologický zemědělec práškuje v noci :)

Site Admin
Uživatelský avatar
Příspěvky: 315
Registrován: 12 lis 2005 00:23
Bydliště: blízko Olomouce

Příspěvekod Martin » 12 led 2007 09:41

Sem rad že se tady rozjela diskuze .Dam ješte jeden pohled na využití slamy jako paliva .
Co řikate na palení slamy(nebo pelet) jako zdroj tepla na sušeni obilí v suškach .
Když vidim co za rok projede plynu na sušeni tak jsou to obrovske prachy .Když bych postavil ten lis na poskliznovku ,plevy lisoval hned a jeste dovažel slamu a hned tim topil na sušce. I kdybych to nepoužival dál na topeni tak tady se me to musi hodne rychle zaplatit.
vyjadřete se k tomuto napadu a najdete co by mohlo byt za problem při realizci tohoto napadu ,dik :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Příspěvekod libor » 12 led 2007 11:54

našel jsem zajímavé a rozsáhlé stránky

http://biom.cz/

Uživatelský avatar
Příspěvky: 710
Registrován: 21 pro 2005 21:16
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod david » 12 led 2007 14:21

Martin píše:Sem rad že se tady rozjela diskuze .Dam ješte jeden pohled na využití slamy jako paliva .
Co řikate na palení slamy(nebo pelet) jako zdroj tepla na sušeni obilí v suškach .
Když vidim co za rok projede plynu na sušeni tak jsou to obrovske prachy .Když bych postavil ten lis na poskliznovku ,plevy lisoval hned a jeste dovažel slamu a hned tim topil na sušce. I kdybych to nepoužival dál na topeni tak tady se me to musi hodne rychle zaplatit.
vyjadřete se k tomuto napadu a najdete co by mohlo byt za problem při realizci tohoto napadu ,dik :wink:
no podle mě jsme lajci a tak do toho tak nevidíme ale až zas takovej zázrak to asi nebude to už by měl každej dávno udělaný ta investice bude asi dooooost velká

Příspěvky: 1427
Registrován: 17 lis 2005 18:03
Bydliště: okolí Vyškova

Příspěvekod Jan Sedlák » 12 led 2007 14:37

Proč? Myšlenka je to dobrá. Já tomu teda taky nerozumím a ani sem se do toho nechtěl míchat. Podle mě by záleželo na typu a provedení sušky. Myslím rozvod vzduchu. Pak by se kotel ná pálení dal upravit nebo udělat.
Takhle to probrat se zástupci firem Pawlica nebo Stella.
Původně sem chtěl ale k těm peletám jak se tu někdo ptal..
Zařízení na výrobu má AGD Morkovice u Kroměříže. Lisuje pelety z toho co nezpracují. Loni na jaře si braly z Rostěnic kvantum makoviny i s makem která nebyla vhodná k čištění tak to z toho lisovaly. Dělají něco k 4000 tunám ročně. Kupuje to elektrárna na Hodonínsku a výtopna v Otrokovicích.

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 15:26

To McCormic: bavíme se správně oba o tom samém. Samozřejmě sem nemyslel výrobu pro vlastní spotřebu, to je při té investici naprostý nesmysl. Jelikož se v tomto oboru pohybuji, tak na trhu je absolutní zájem o peletky a ne o brikety. Nikdo peletky nebo brikety nebude používat kvůli jejich ekologičnosti, na to můžem zatím zapomenout. Jde především o cenu a zkvalitnění komfortu. Takže brikety se musejí přikládat ručně, tak už je jedno jestli do toho kotle sypu uhlí nebo brikety. Kdežto peletky zautomatizuješ tak, že se o topení nemusíš v podstatě starat. Jen jednou za týden vybrat popel. :D

To Martin: Několik let připravuji projekt elektrárny na biomasu a během dvou měsíců začneme stavět. Spuštění předpokládáme ke konci roku 2007. Spalovat budeme převážně slámu. Jelikož se jedná o klasický Rankin-Clausiův tepelný oběh, bude nám zbývat přibližně 4MW odpadního tepla, které budeme využívat převážně pro sušení, v létě obilnin po zbytek roku dřeva a podobných komodit. Myslím, že hodně podniků začne v tuto chvíli přecházet na sušení spalováním slámy. Investice do kotle není nikterak závratná. Výhodou bude to, že po zbytek roku mohou kotel využívat pro vytápění areálů. Pro představu námi zakoupený kotel o tepelném výkonu 6,5MW stojí přibližně 15 mil. kč. Kotel o výkonu 0,5-1MW, který by bez problémů stačil k běžným sušičkám je v řádu jednotek milionů kč.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 350
Registrován: 13 lis 2005 10:08
Bydliště: Valašsko

Příspěvekod Karel » 12 led 2007 18:55

K té dřevní štěpce. Bo po zkončení s jakymkoli zem. hospodařením na zahumence se ve stodole vyprazdnilo tak sem využil stodolu jako sklad-sušičku. Letos sem nadrtil cca 5m3 ořechoveho čerstveho dřeva a cca 9m3 smrkového chábí z lesa. Raz za čas ja asi tak jednou za tyden (protože mě to baví) vezmu TK12 do TBZ mam udělanou radlici a komplet to přehrnu. A protože stodola je dobře větraná tak do toho fouká a vysychá to. Pak to jen naložim na vlečku s shodim to do kotelny byvalym otvorem na uhle. Sice když to nebylo ještě tak proschle tak to mocně dýmilo ven ale hřálo. Bydlim na samotě tak si sousedi nestěžovali. :)

Zkoušim experimentovat i se slamou mam na patře nad stodolou cca 200 malych baliku z K 454 nebo jak je ten lis od Forschritu. Je to trošku pracnější než vzit lopatu a hodit do kotle štěpku. Přece jen ten balik musim rozřiznout, rozdělit a nafutrovat ho do kotle. A je tam problem že slama hoři daleko rychleji než dřevo tak mi ani pořadně utahnuty balik nevydrží moc dlouho.

Na to spalování v sušičkach sem se koukal a zdala se mi to jako dobra alternativa. Dle mě by se to dalo využit nejen k vysoušeni ale i k vytapění hal (pracovnich) zručnějši svařeč by takovy kotel dokazal udělat i v družstvě tak řikajic na koleni. A vytápění horkým vzduchem sice vysušuje sliznici ale na druhe straně je rychlejši. Ale. U nas by to asi neprošlo protože hospodařeni se slamou se jim jaksi nedaři 3 tydny před žni se kupuje slama nebo se rube ještě moc mokre bo neni čim stlát. By s tim museli počitat a lisovat slamu i z uvratniku.

K tomuto celemu ja zdviham ruku a sem pro. Když to de tak proč toho nevyuživat. Uran a ropa jsou nerosty které přece jen jednou dojdou tak se snažme neřikam že všichni využivat alternativnich zdroju. Buď jak jezdit na příměsi do benzinu či nafty, tak na řepkovy olej jak tu kdesi Martin dal odkazy, nebo využivat větrne či slunečni energie a nebat se že nam bude vrtule protinat vzduch za barakem. Otazka proč to všude jinde de jen ne u nas je zbytečna. Všichni vime jak to tu je. Při mé cestě po Dánsku byly všude o to vidět snahy.
Řekl sem do žní, je po žních. Zítra s ním jedu naposled.

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 19:10

To Karel: V amatérských podmínkách by sice kotel vyrobit šlo, ale moc dlouho by si s nim netopil. Touto problematikou se zabývám několik let a je jen málo firem, které dokážou vyrobit kotel na slámu. Teď mám na mysli větší výkony cca. od 0,5MW. Největší problém u slámy je ten, že se nesmí překročit teplota tuhnutí popela, která je u slámy okolo 650 stupňů, kdežto třeba u štěpky je to 900 stupňů. Takže se musí dost precizně řídit přívod vzduchu a teplota v topeništi se musí stále držet ve velice úzkém rozsahu, což nelze bez počítače a spousty čidel udržet (proto to nelze udělat amatérsky, jinak kotel je zjednodušeně řečeno pár svařených trubek, což zvládne kde kdo). Pokud se tato teplota překročí, popel ztuhne a pak už nepomůže nic jiného než zbíječka a vybourat to i s vyzdívkou.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 350
Registrován: 13 lis 2005 10:08
Bydliště: Valašsko

Příspěvekod Karel » 12 led 2007 19:15

Až takhle? Tož to přestanu valit slamu do kotla. Nechcu rubat popel majzlem
Řekl sem do žní, je po žních. Zítra s ním jedu naposled.

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 19:31

No v menších kotlích s tím zas až takový problém asi není, ale přesto z dloouhodobého hlediska to kotli moc neprospívá. Je to i jeden z důvodů nevýhody slaměných peletek. Ale zkoušeli jsme dělat i slaměné peletky s obsahem různcýh příměsí, například uhelného prachu a vlastnosti se podstatně zlepšily. Ovšem bylo to v době, kdy uhlí stálo 100kč/q, tak by to těžko hledalo místo na trhu. Dnes už to pomalu význam začíná mít. A pokud by se uhlí přidávalo do 8%, tak by to bylo stále klasifikováno jako ekologické :D .

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 12 led 2007 19:33

mccormick- tak to už je jedno jestli bude ten balík mít 500kg nebo 300kg,záleží na tom jakým lisem budeš lisovat,hmoty to je pořád 4000 tun a to není málo,akurát že ušetříš na nákladech(v tomto případě dost),takže ano,radši koupím lis který bude dělat těžší balíky

Příspěvky: 30
Registrován: 25 dub 2006 22:02
Bydliště: Bílovec

Příspěvekod McCormick » 12 led 2007 20:23

To Matthew: možná že máš pravdu já to beru jen podle nás, ale je fakt že všichni topí uhlím a těžko od této pohodlnosti upustí. Nicméně by mě zajímalo na kolik přijde takový peletovací lis, který je schopen vyrobit minimálně 100kg/hod. Já si vždy myslel že briketa hoří déle a tak o ni bude větší zájem. I když stále nepřestáám doufat že lidé začnou konečně pomýšlet na tu ekologii :(

To crossman: to jsem samozřejmě myslel jen z legrace, ale těch nákladu ušetříš hodně. A navíc ty balíky z vysokotlakého lisu můžeš skladovat dlouhodobě venku a nepromočí se. Nedovedu si představit 8000tis. balíků na hromadě :roll:
Každý správný ekologický zemědělec práškuje v noci :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Příspěvekod libor » 12 led 2007 20:43


Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 12 led 2007 20:46

no a to si predstav že jsem to nejdřív počítal na 15 000 balíků :shock: ted už je to jedno,nedal bych dohromady asi ani těch 8000tis.,ale zajedu se na to podívat,at mám trošku přehled,protože věřím že to má budoucnost.jinak na ty brikety jsem měl stejný názor jako ty,ale peletky mě přesvědčily,metjů má pravdu.a musíme něco vymyslet,protože v našich podmínkách(severní morava)se zemědělco lehko nežije,takže to chce nějakou přidruženou výrobu

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 20:47

To McCormick: peletka je stlačená minimálně stejně, spíš více než briketa. Takže ikdyž mi to ze začátku taky rozum nebral :D to hoří stejně pomalu jako třeba ta briketa. Peletovací lis o výkonu 100kg za hodinu se asi moc nedělá. Nejběžnější jsou výkony okolo 1 tuny za hodinu. Cena takovéhoto lisu bude přes milion korun, k tomu další potřebná technologii minimálně další milion. Celkovej příkon takový linky bude okolo 100kW. Já mam lis vlastní konstrukce, který jsem si nechal vyrobit. Cena byla několikanásobně nižšší. Kupodivu to je i o cca 25% míň energeticky náročný než srovnatelnej lis. Kvalita je stejná jak z tradičních granulačních lisů.

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 12 led 2007 20:52

tak to co sem dal libor je sice hezke,ale je to ten lis co stoji kolem 200tis.,a s jeho výkonem to je tak akurát pro vlastní potřebu-super stroj např. pro karla,ale ten to asi nezaplati.další problém kromě malého výkonu u te mašiny je že ta sláma nebo seno musí být nařezané na 3-4cm-kdo to bude dělat?

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 20:53

Nechci nijak hanit výrobce toho lisu, jehož odkaz sem dával Libor, ale oproti tomuto lisu bude stlačení peletky tak pětinásobné :D . Ale pro domácí použití by se to využít možná dalo.

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 20:57

Ale jestli to opravdu stojí 200 tisíc, tak to je uplně k ničemu. Dle mých zkušeností by takovýto šnekový lis šel vyrobit i v poloamatérských podmínkách a výrobní náklady by nepřesáhly tak 30-40 tis. kč, možná i míň.

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 12 led 2007 21:01

metjů za kolik ti ten lis udělali?jak to funguje?má nějaký velký zásobník kam dáš celý balík a ono to pak samo rozdružuje nebo musíš rozdružovat extra a tepr pak to dávat do lisu?hodinový výkon máš kolik?kolik by bylo třeba zpracovat hmoty(a jaké?)aby to bylo rentabilní?co všechno obnáší ta linka aby mohla pořádně fungovat?

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 12 led 2007 21:03

no to mas pravdu,je to takove to heblo co jsem rikal karlovi,ze by ho skutil i doma :D stojí od 190 do 260tis.,ale věřím že pár lidí si to koupí.ale je jen otázka času než to někdo skopči a začne dělat za polovinu-např.Bystron a podobní

Příspěvky: 679
Registrován: 18 lis 2005 19:11

Příspěvekod Miro » 12 led 2007 21:04

Presne ten lis som mal aj na mysli. Predajná cena je u nás 240000 Sk, v ČR tusím 200000 Kč a u výrobcu v poľsku vyjde cca 120-130000 Kč. Majú na tom dobrý biznis.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Příspěvekod libor » 12 led 2007 21:05

asi proto ho chce prodat za ty penize se doma neviplatí a na kšeft to si na sebe nevidělá já si myslím že ani nebude tak dobře lisovat jak lis na dřevo na tu slámu bude muset byt i vyši tlak aby ta sláma držela nebo viděl to někdo v provozu jak to lisuje co jsem viděl lisy na pilyny tak to byly dost velky mašiny

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 12 led 2007 21:20

asi to bude tak jak rikal metju:poradna linka stoji od milionu nahoru

Příspěvky: 30
Registrován: 25 dub 2006 22:02
Bydliště: Bílovec

Příspěvekod McCormick » 12 led 2007 22:53

když to shrnu jako laik který tomu moc nerozumí a orientuje se pouze v cenách a výkonech či spotřebě energie tak mi vyjde lepší ten briketovací lis. Vím že kvalitní stojí okolo půl milionu s násypníkem který se plní tak dvakrát za den, ale zase není schopen vyrobit takové množství jako peletovací. Nicméně pořídit si celou linku to už vyžaduje nutnou dávku odhodlání. Já bych přeci jen volil nejdřív ty brikety, protože mě vyjde levněji pořízení a podle toho jestli by byl zájem o ekologické palivo přešel bych na pelety.
Sakra to musí být tak drahé?! :evil:
Každý správný ekologický zemědělec práškuje v noci :)

PředchozíDalší

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků