Jak začít, jako soukromý sedlák?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod neznalek » 20 lis 2009 08:15

každej Ti poví, že býk nejlíp naroste u žlabu (ja krmím nejdele 18 -20mesicu), žel bohu, vazné ustájení je defakto téměř zakázané. Takže bys mel mít býky v kotcích na volno nebo na te pastve. Ale toho bych se docela bál, jedna věc je ušetřit si práci, druhá věc je se nechat zabít nebo zmrzačit sebe či nekoho dalšího....ono nahánět kdesi po pastve 7metrákový kousky neni žádna lahoda, jak se kolikrat zdá z filmů v televizi :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod bold » 20 lis 2009 15:58

Ať si EU nařizuje cokoliv, buď na pastvu a nebo uvázat. Při představě že zas naháním 8 metrákového býka ve chlívech a přivazuju ho...dejte pokoj. Je fakt že stačilo nasypat do žlabu a pak jen zepředu uvázat ale běda když jsi měl ruce mezi šprušlama, přivazoval řetázek a on si vzpoměl že půjde pryč,popřípadě že tě odstrčí.......
Já osobně vykrmoval tak něco kolem těch 22 měsíců, je fakt že to bylo spíš jako přilepšení k rostlinné ale nechal jsem toho. Zpřísnily se podmínky a bylo to dost práce navíc, i když mimo hlavní sezónu, navíc je to každodenní práce, pokud jsi sám tak zapomeň na dovolenou někde v cizině.
Na závěr bych jen připomenul že zemědělství je srdeční záležitost, to se nedá dělat kvůli zisku.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 13
Registrován: 19 led 2009 23:00

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Zero » 06 pro 2009 23:34

Zdravím ! Musím súhlasiť z Boldom: Nech si v Bruseli nariaďujú čo chcú :evil: !!Nech si to príde niekto vyskúšať naháňať býka po lúke :lol: !!Veď je to samovražda !!Z jedným súkromníkom som nemohol nahnať kravu do návesu a nie to ešte 8 metrákového býka !!Uviazať a basta !!A popri skole sa to dá stihnúť ale treba mat na to nervy. Ráno vstávať o hodinu skôr... :wink:

Příspěvky: 22
Registrován: 21 úno 2009 14:04

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod kovet » 24 pro 2009 11:39

tak teda ked sem to čital neviemč i sa to oplati ked mam všekto obhospodarujeme 2 ha a chcem to poraidne rozjet techniku neaku mam to sa oplati?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 32
Registrován: 31 pro 2009 20:56

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Bílý jednorožec » 31 pro 2009 22:36

Což takhle dát si na pár hektarů RRD?(Rychle rostoucích dřevin) Topol 105 snadno zasadíš, obdělání si můžeš i objednat. Na údržbu stačí malý mulčovač, třebas na Hondě. Po dvou letech už si topoly poradí samy,ovšem trávu můžeš i sklízet. Po třech až pěti letech ořezáváš první sklizeň. Průměrný přírůstek dle Ing.Wegera z VU Průhonice je 5-19tun sušiny z hektaru za rok, podle kvality pozemku. Tuna je dnes asi za 2000Kč, ovšem při rostoucí drahotě všech energií to může být za pár let úplně jinde a dřevo se bude prodávat snadno. Zájemcům o věc poradíme, můžeme předvést na poli. Sklizené pařezy příští rok znovu obrostou do několikametrové výšky. Založená plantáž nevyžaduje změnu půdy v bloku, RRD jsou zemědělskou plodinou s nárokem na dotaci. Vydrží asi 30 roků a další náklad je jen na sklizeň, kterou můžeš v nouzi dělat i pilkou do vozíku za koněm. Když neprodáš, můžeš topit sám. Výhřevnost usušeného topolu je stejná jako hnědého uhlí.Pro informaci přidávám tabulku náhodně staženou z internetu:

PALIVOVÉ DŘEVO jehličnaté měkké
(smrk, borovice) - přírodní vlhkost 2,00 Kč/kg 750,- Kč/prm
PALIVOVÉ DŘEVO jehličnaté měkké
(smrk, borovice) - sušené 3,00 Kč/kg 770,- Kč/prm
PALIVOVÉ DŘEVO listnaté tvrdé
(buk, bříza, dub, habr) - přírodní vlhkost 2,60 Kč/kg 1200,- Kč/prm
PALIVOVÉ DŘEVO listnaté tvrdé
(buk, bříza, dub, habr) - sušené 3,50 Kč/kg 1300,- Kč/prm
DŘEVNÍ ŠTĚPKA měkká - přírodní vlhkost 1,50 Kč/kg 400,- Kč/prms
DŘEVNÍ ŠTĚPKA měkká - sušená 3,00 Kč/kg 500,- Kč/prms
Vladimír-zahradník

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod neznalek » 03 led 2010 18:18

Kolegové, chci se zeptat, nemáte či neznáte někoho, kdo by používal ty plachtovy pristřešky co dodává Agrafa (např.: http://agricultura-modular.de/ )? Je jedno jestli ty pevné nebo převážecí, zajímala by me, jaka je s nimi spokojenost a jestli to přecejen nema nějaky výrazny mouchy, díky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 32
Registrován: 31 pro 2009 20:56

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Bílý jednorožec » 03 led 2010 22:56

Mám stájový přístřešek od Agrafy H.Slavkov 10x50m na uložení strojů. Donutil jsem je ho postavit na začátku ledna 2009, za kruté zimy a sněhu. Nechtěl jsem už další zimu nechat všechnu techniku venku. Zatím jsem velmi spokojen, byly dvě vichřice, přístřešek se ani nehnul.
Stojí mi ve svahu. Plachta je dobře vypnutá a pevná, systém nedělá zřejmě žádný nováček. Mohu doporučit.
Přílohy
IMG_1772.JPG
Vnitřek je prostorný a stroje jsou chráněny před nepohodou.
IMG_1772.JPG (159.41 KiB) Zobrazeno 2183 krát
IMG_1670a.jpg
Celkový pohled na halu od Agrafy Slavkov
IMG_1670a.jpg (140.95 KiB) Zobrazeno 2183 krát
Naposledy upravil Bílý jednorožec dne 22 lis 2011 00:50, celkově upraveno 1
Vladimír-zahradník

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod neznalek » 03 led 2010 23:07

fotky by byly super, email je nebudsnek@seznam.cz. Ja to chci hlavne na slamu a pak na stroje, senik jako takovy mám, ale kdyz tam nastrkam kombajn a pod. tak se tam toho už moc nevejde....taky se mi líbí, že to nemusi mít povolení, popřípadě, že se to da složit a postavit jinde....a ta cena se mi taky líbí. Děkuju za info a fotky :wink:

Příspěvky: 92
Registrován: 24 led 2008 08:01
Bydliště: plzeňsko

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Lukáš Tříska » 04 led 2010 09:34

Bílý jednorožec píše:Mám stájový přístřešek od Agrafy H.Slavkov 10x50m na uložení strojů. Donutil jsem je ho postavit na začátku ledna 2009, za kruté zimy a sněhu. Nechtěl jsem už další zimu nechat všechnu techniku venku. Zatím jsem velmi spokojen, byly dvě vichřice, přístřešek se ani nehnul. Stojí mi ve svahu, dobře udělané odvodnění zajišťuje uvnitř perfektní sucho. Plachta je dobře vypnutá a pevná, systém nedělá
zřejmě žádný nováček. Už uvažuji o nastavení o dvacet metrů pro uložení dřeva na topení.Chceš-li, pošlu ti fotky.Napiš mail, tady přílohy nejdou.



pošli i mne pár fotek na lukas.triska@seznam.cz , slyšel jsem ,že někde stojí i 20let a plachta je OK
síla sílu zmáhá

Uživatelský avatar
Příspěvky: 32
Registrován: 31 pro 2009 20:56

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Bílý jednorožec » 04 led 2010 11:38

Posílám, škoda, že zde nejdou dávat obrazové přílohy k textu. Velmi by to zjednodušilo dorozumění.
Vladimír-zahradník

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod maclos » 04 led 2010 12:03

Bílý jednorožec píše:Posílám, škoda, že zde nejdou dávat obrazové přílohy k textu. Velmi by to zjednodušilo dorozumění.


Skús cez toho....http://imageshack.us/

Příspěvky: 22
Registrován: 21 úno 2009 14:04

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod kovet » 04 led 2010 23:54

pls pošli to aj mne na kovet@azet.sk A aka je u toho tka asi tak cca cena?

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod ja.zeze » 05 led 2010 21:18

Bílý jednorožec píše:Mám stájový přístřešek od Agrafy H.Slavkov 10x50m na uložení strojů. Donutil jsem je ho postavit na začátku ledna 2009, za kruté zimy a sněhu. Nechtěl jsem už další zimu nechat všechnu techniku venku. Zatím jsem velmi spokojen, byly dvě vichřice, přístřešek se ani nehnul. Stojí mi ve svahu, dobře udělané odvodnění zajišťuje uvnitř perfektní sucho. Plachta je dobře vypnutá a pevná, systém nedělá
zřejmě žádný nováček. Už uvažuji o nastavení o dvacet metrů pro uložení dřeva na topení.Chceš-li, pošlu ti fotky.Napiš mail, tady přílohy nejdou.



Ahoj, zajímala by mě cena takovéhoto přístřešku. aspoň orientční. Díky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 32
Registrován: 31 pro 2009 20:56

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Bílý jednorožec » 06 led 2010 12:52

Přístřešek 10x50m stál v lednu 2009 500 tisíc vč.montáže.
Vladimír-zahradník

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod farmářJH » 06 led 2010 21:57

pokud jde o jeden dva kousky traktoru, na Aukru a jinde se vyrojily mraky plechových kolen z Polska nebo odkud.Nemá to výšku, ale u některých modelů to jde vrazit na vyšší podezdívku a dohnat to tím.Cena dobrá.

Jinak já tu honil po farmě 6metrákového býka , tedy spíš on mne. Sranda to není, sehnat někoho s narkotizační puškou a narkotiky....tak jsem se seznámil se svým nynějším vetem. 2 střely jak hovado, po jedné mu nic není, malá dávka. Jalovice jsou prý ještě horší, na uspání. Po tomhle kdy jsem dal 30metrů sprintu, že by Bolt záviděl, už bejky nechovám.Měl jsem tu radši i kamaráda s kulovnicí,kdyby se vydal bejk do vsi. Když obvoláte sosuedy, že zdrhl bejk, aby nikam zbytečně sem nechodili co myslíte že se stane? vezmou ženu děti psy a jdou se podívat,to ještě neviděli!!! :evil: A Brusel....no comment.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 19
Registrován: 11 led 2010 14:26

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Tomas 45 » 12 led 2010 09:22

Cauko ja by sem take chcel zacat podnikat v polnohospodarstve chcel by som si kupyt kombajn New Hooland CR 980 aky mame na druzstve ale ja by som chcel ojazdeny tak do 130 000 euro ale pozicku mi dneska nigdo neda v hotovosti take nemam a rozmyslal sem ze keby sem nezehnal financie tak klidne prodam ledvinu za 130 000 euro len zehnat kupca heh ale rozmyslam ze by sem si chcel napr vybavit dotaciu co ja vim z EU ale nevim jak sa nato informovat atd nikedy sem to nerobil tak prosim vas o rady dik

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod farmářJH » 12 led 2010 15:40

to jsi optimista. Starý stroj=nižší spolehlivost.Bohužel, únava materiálu a spotřeba spotřebního materiálu je znát.
S tou ledvinou je to dost zoufalé.
Takže bys měl předem nasmlouvané kšefty, pro celé žně od nížin až po kopce, abys jezdil co nejdéle? dostatek financí na to, aby sis vše platil, než ti zaplatí faktury? a dost zdatné zákazníky, aby ti je vůbec zaplatili? to zní jako dobrá podnikatelská příležitost,hele.
Tak to si spíš někde u dealera dohodni ekonomický pronájem stroje, odjedeš si sezonu a příští můžeš mít zase jinou mašinu, i se servisem. Nebyl bys první, kdo takhle funguje ve službách.
Nebo jsi to myslel jako na svém?
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 19
Registrován: 11 led 2010 14:26

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Tomas 45 » 12 led 2010 16:24

Dik mas pravdu skusit by sem to mohel dat stroj do pronajmu otazka je ci by mi ho nekdo pozical nevis jak to chodi ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod farmářJH » 12 led 2010 19:48

jako s každou zápůjčkou, nějakou jistinu chtít budou, tomu bych věřil, též historii firmy, nebo se s nimi dohodnout na holportu....pokud si dáš dohromady slušný podnikatelský záměr, budeš mít zajištěné hlavní zákazníky, budou ochotnější do toho jít. Pokud nemáš vůbec nic, je to sázka do loterie.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod bigbul » 05 úno 2010 22:04

Nedá mi to abych nezareagoval,taky jsem začínal s 1,5ha a čtyřma ocáskama ve chlévě,měl jsem traktor 6911 celou linku na výrobu sena ,lis pluh rur-5,brány se smykem 5m a kultivátor,předěvalal jsem chlév tam jsem utratil všechny úspory co jsem měl a koupil jsem si 5 telat a o nákupu nějaké techniky se mi mohlo jen zdát z Jzd jsem dostal svých 14ha a pln strachu jak to zvládnu jsem zasel pšenici,musím podotknout že jsem měl kamaráda kteří hospodařili od 60tých let tak byl technicky někde jinde akterý mě hodně povzbuzoval a pomáhal.Příští rok se mi podařilo koupit 16ha státní půdy a pronajat 12ha tak jsem se potil jak to vše zvládnu koupil jsem v dražbě 8011 za 37t a tek 20t a byl jsem holý, ale na blízku tu opět byl můj kamarád který mi se vším pomohl a hlavně na mě nespěchal s placením.Za nějaké tři roky jsem se vypracoval a to taky díky dotacím že jsem mohl nakoupit aspoň nějakou novou techniku do staré jsem nechtěl už jít.Musím konstatovat že kdyby mě to nebavilo tak už bych se asi na to vykašlal ale mě to zatím baví já to beru jako koníčka a poslání tak se držím už nedovedu představit že bych dělal něco jiného a nikdy jsem nespoléhal na nějaké dotační programy pro mladé a tak.Všem kteří chtějí začít přeji hodně elánu a pevných nervů a hlavně aby si sundali růžové brýle že jim chce někdo pomoci,co si neuděláte sami to nebudete mít.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Jenda Kortán » 08 bře 2012 10:56

Ahoj všem,

na úvod bych se chtěl zeptat, jestli náhodou tenhle web není nějak zapovězený živočišný výrobě, protože se o tom nikdo moc nerozepisuje a v tématech to není už vůbec. Abych třeba neporušil podmínky a nebyl vyhoštěn :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod farmářJH » 09 bře 2012 13:40

no máš bohužel pravdu, už nás s tím jednou vypakovali.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Předchozí

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků