kotle na obilí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

kotle na obilí

Příspěvekod bold » 26 lis 2009 19:03

Jaké máte skušenosti s kotlem na obilí? Werner mně připadá dobrý ale ta cena. Prý jsou už dostupné kotle z polska, máte s tím někdo skušenosti?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 10
Registrován: 07 kvě 2009 09:37

Re: kotle na obilí

Příspěvekod Hrach » 26 lis 2009 20:27

Ta cena je opravdu vysoká 160000-25 kw,ale ted je tam dotace 90000.Firma je dokonce vyřídí.Myslím si že pro SHR je to určitě zajímavé

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: kotle na obilí

Příspěvekod bold » 27 lis 2009 14:13

Hrach píše:Ta cena je opravdu vysoká 160000-25 kw,ale ted je tam dotace 90000.Firma je dokonce vyřídí.Myslím si že pro SHR je to určitě zajímavé

no jo ale ta dotace je pouze jako náhrada za pevná paliva. pokud mám v baráku plyn tak můžu na dotace zapomenout
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 10
Registrován: 07 kvě 2009 09:37

Re: kotle na obilí

Příspěvekod Hrach » 27 lis 2009 16:23

Prý to jde. Je to na základě čestného prohlášení/asi musím lhát/.Ale nevím kdo a jestli to někdo vůbeo kontroluje.No já asi odstavím plyn a zapojím starý kotel na uhlí,ještě že zůstal ve sklepě.A na jaro asi už pořídím vernera.Ty polské kotle nevím,je to nevyskoušené.Známí má vernera 4 roky a je spokojen.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: kotle na obilí

Příspěvekod neznalek » 27 lis 2009 17:55

omlouvam se, že se pletu do diskuze, ale chci se zeptat, jak jsou na tom tyto kotle na biomasu (at už na peletky, brikety či obilí) s životností? Přecejen nestoji par korun a představa, že mi vydrzí 6-7 let (jako kazdy jiny plecháč, ktery jsme doma mely)a budu ho muset menit mi smazava všechny vyhody, včetně uspor za topení....rozumíte mi?. btw. zatím používam litinovy viadrus, je tam sest let a doufam, že nejmin deset jeste vydrží...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 403
Registrován: 28 zář 2007 21:13

Re: kotle na obilí

Příspěvekod lukasbranka1 » 27 lis 2009 19:05

litinak vydrzi pry 70 let co zanam instalatery tak ho jeste nikdo nedemontoval protoze by byl spatny stane se praskne clanek ale vetsinou jen u cerstve noveho a ten uz menili
mam taky viadrus a doufam ze ja uz ho nikdy nebudu menit

Příspěvky: 67
Registrován: 16 zář 2009 23:58

Re: kotle na obilí

Příspěvekod rakosniklubomir » 29 lis 2009 00:13

Dobrý večer,obilím jsem topil i v kotli Dakon,chce to jen kotel roztopit uhlím, aby rošt byl pěkně zakryt žhavým a pak přiložit obilí.To se mi pak speklo a žhnulo jako koks a pomalu odhořívalo.Nejlépe hořelo žito a triticale,z toho zbyl jen prach,pšenice má tendenci trošku dělat škváru.Ječmen a oves jsem zatím nezkoušel.Chce to hlídat kotel přišlo mi že obilí má o dost vyšší výhřevnost.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: kotle na obilí

Příspěvekod bold » 29 lis 2009 14:51

To že kotle Werner jsou kvalitní je fakt. ovšem ta cena je dost vysoká. Kotel na plyn vyjde na nějakých 40 tis. kotel na obilí něco kolem 150 tis.což je cca 4krát tolik. pokud topím plynem tak protopím cca 20tis za rok (ovšem počítám i vaření) pokud budu topit obilím tak mně bude stačit cca 5 tun na rok což je cca 10 tis. pokud budu dobře počítat tak návratnost investice kotle na obilí je někde u 11-14 let. což je jeho životnost. Když k tomu připočítám manipulaci a uskladnění tak mám pocit že to až tak výhodné není.Jsem ovšem "výrobce" obilí takže jsem schopen snížit výrobní náklady. Proto řeším "Polské" kotle za rozumnou cenu. Pokud ho koupím za 80tis a vydrží 10 let tak na sebe vydělá.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Re: kotle na obilí

Příspěvekod matthew » 03 pro 2009 22:28

Levnější alternativa je koupit pouze retortový hořák (cca 30 tis.kč, polský ještě levnější) a namontovat ho do klasického kotle. Kdo je trošičku zručnej, tak stačí koupit pouze litinovou retortu cca 1000kč a zbytek si vyrobí sám. Jednotlivý díly hořáku se dají koupit třeba od Benekovu. Takovéto hořáky jsme dělaly asi tři a fungují už čtvrtou sezonu. Všechny jsou namontovány v obyčejných dakonech. Zkoušeli jsme všechno, od slaměných peletek, po obilí, makovinu, a třeba i uhelný prach a nebyl žádný problém.

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: kotle na obilí

Příspěvekod Dark » 04 pro 2009 15:00

matthew a šlo by to i do viadruse ? A nemáš to na fotkách ?

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Re: kotle na obilí

Příspěvekod matthew » 05 pro 2009 00:16

Nevím přesně jak vypadá uvnitř viadrus, ale pokud se tam ten hořák vejde tak neni problém. U těch dakonů to šlo jednoduše, vyndají se ven všechny ty rošty a přední dvířka a nasadí se tam hořák. Původně sme to dělai přes ty dvířka kvůli tomu, kdyby to náhodou nemakalo, tak aby nebyla v boku zybtečně vyříznutá díra. Ale jak říkám, maká to už několik sezon vzhledem k ceně dakonu je to už dávno několikanásobně zaplacený. Poslední dva roky se jede jenom na makovinu, protože už skoro nic jinýho než mák neděláme. Vyfocený to asi někde mam, ale těžko to najdu, když si někdy vzpomenu až to nebude hořet, tak to vyfotim.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 32
Registrován: 31 pro 2009 20:56

Re: kotle na obilí

Příspěvekod Bílý jednorožec » 17 úno 2011 01:06

Fuj, pálit obilí, to vás musí Pánbůh potrestat. Přečtěte si moje povídání o RRD v technických plodinách. Námi používaný kotel Fr"ohling na dřevoplyn
má patentované spalování. V komoře pro vývin plynu není teplosměnná plocha. Za touto komorou je spalovací komora a následující tepelný výměník už přichází do styku pouze se spáleným plynem bez dehtu. Tento kotel vůbec! nedehtuje a v Rakousku servisuje výrobce kotle staré i padesát let.
Má vestavěnu úplnou automatiku a není za babku, účinost přes 80%. V Česku ho dodává firma Rioni Klánovice.
Vladimír-zahradník

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: kotle na obilí

Příspěvekod bold » 17 úno 2011 12:29

Bílý jednorožec píše:Fuj, pálit obilí, to vás musí Pánbůh potrestat. Přečtěte si moje povídání o RRD v technických plodinách. Námi používaný kotel Fr"ohling na dřevoplyn
má patentované spalování. V komoře pro vývin plynu není teplosměnná plocha. Za touto komorou je spalovací komora a následující tepelný výměník už přichází do styku pouze se spáleným plynem bez dehtu. Tento kotel vůbec! nedehtuje a v Rakousku servisuje výrobce kotle staré i padesát let.
Má vestavěnu úplnou automatiku a není za babku, účinost přes 80%. V Česku ho dodává firma Rioni Klánovice.

Když pánbůh dopustí ceny 2200/tuna potraviny, tak za co chce trestat? Je to otázka zvyku, někde nejí hovězí, někde vepřové, někde pro změnu sežerou i psa. Nevím-nečetl jsem pojednání o technických plodinách, ale vím jedno, ve vlastní režii vypěstuju,sklidím,uskladním a proženu kotlem. Stačí mně k tomu stávající technologie, nemusím kupovat nic nového (kromě kotle) Jo až bude pšenka za 4000/tuna(při normální úrodě), tak budu topit třeba elektrikou-protože na to prostě budu mít, zatím nemám.Takže pánbůh,nepánbůh je to rostlina jako každá jiná......
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: kotle na obilí

Příspěvekod farmářJH » 17 úno 2011 16:56

bohužel máš B. pravdu. Proč je cena pečiva stejná nebo roste a cena základního vstupu stále klesá? Asi proto, aby se tím nějakým zázrakem stlačila cena uhlí nebo co?
Bohužel je to perfektní topivo. Naše nářky jsou jen že nás to uráží,ale na druhou stranu, ty výkupní ceny uráží víc. To radši nas...u překupníkům a topím ekologicky. Souhlas.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: kotle na obilí

Příspěvekod OŤAS » 17 úno 2011 21:54

bold píše:
Bílý jednorožec píše:Fuj, pálit obilí, to vás musí Pánbůh potrestat. Přečtěte si moje povídání o RRD v technických plodinách. Námi používaný kotel Fr"ohling na dřevoplyn
má patentované spalování. V komoře pro vývin plynu není teplosměnná plocha. Za touto komorou je spalovací komora a následující tepelný výměník už přichází do styku pouze se spáleným plynem bez dehtu. Tento kotel vůbec! nedehtuje a v Rakousku servisuje výrobce kotle staré i padesát let.
Má vestavěnu úplnou automatiku a není za babku, účinost přes 80%. V Česku ho dodává firma Rioni Klánovice.

Když pánbůh dopustí ceny 2200/tuna potraviny, tak za co chce trestat? Je to otázka zvyku, někde nejí hovězí, někde vepřové, někde pro změnu sežerou i psa. Nevím-nečetl jsem pojednání o technických plodinách, ale vím jedno, ve vlastní režii vypěstuju,sklidím,uskladním a proženu kotlem. Stačí mně k tomu stávající technologie, nemusím kupovat nic nového (kromě kotle) Jo až bude pšenka za 4000/tuna(při normální úrodě), tak budu topit třeba elektrikou-protože na to prostě budu mít, zatím nemám.Takže pánbůh,nepánbůh je to rostlina jako každá jiná......


Jen doplním. Cena potravinářské pšenice 5300 Kč za tunu a krmné 4500 Kč za tunu. To jsou ceny z konce ledna.
Každý člověk má právo na můj názor.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: kotle na obilí

Příspěvekod bold » 18 úno 2011 08:51

jasně- letos! Já prodával po žních 3300 krmná, můžu uskladnit cca 50 tun obilovin zbytek musím prodat. a to jsem jeden z mála s takovou kapacitou. navíc sladovnického ječmene bylo z 12ha cca 20tun (voda-deště-škoda neuznána-nebyla povodeň ale zátopa)
Kolik bylo minulý rok? To byla normální úroda. Dejte 4000 za tunu a nepotřebuju dotace. ale při ceně 1800 (ano i takhle jsem jednou prodával potravinu) to nepokryje pomalu ani náklady a už několikrát jsem s tím chtěl seknou a jít do fabriky hrabat se v motorech. Ovšem je to dědictví otců a tak se s tím rvu dál.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: kotle na obilí

Příspěvekod farmářJH » 18 úno 2011 15:03

konec ledna znamená 6 měsíců uskladněného obilí, často na sile, s poplatky. Dále při placení obilím za chemii to taky po sklizni nebude dvakrát nejlepší cena, hádám? Takže pokud nemám kapacity, je po žních a musím platit faktury, musím prodat. Co nejdříve...a když se mrknu na ceny ze žní, no sláva to tedy není. Cena v lednu je s tím opravdu málo podobná.
Na topení je dobré koupit zmršené zbytky ze sila. Když ztratí kvalitu, je napadené...kotli je to jedno.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 32
Registrován: 31 pro 2009 20:56

Re: kotle na obilí

Příspěvekod Bílý jednorožec » 26 črc 2011 22:10

Pánové,
sleduji tyto energeticko- potravinářské diskuze a dovolím si jednu úplně kacířskou myšlenku. Obilí je za 2500,- tuna, 5t/ha představuje 12.500.-
Sázejte česnek!
V celém Česku je ho jak šafránu, kuchaři naříkají že čínský nečesnekuje a náš není! Z ha dostanete 5000 - 7500kg x 180.- = 900.000.- až 1,350.000.- Kč.
Pak bez pláče topte tepelným čerpadlem na elektřinu a k večeři si můžete dát kobylí vejce.
Myslím, že nejzákladnějším problémem našeho zemědělství je vědět co vypěstovat a předem vědět, komu to prodat.
Vladimír-zahradník

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: kotle na obilí

Příspěvekod farmářJH » 26 črc 2011 23:17

blahopřeju k večeři ze Šalamounova ho*na. Pán je dobrý zahradník, česnek mu jde všude jak po másle , koukám :lol: ach jo. A výborný obchodník.....prodá produkci šmahem.....k tomu je na to vybavenej a práce nehraje roli.
Aneb je to jako rada vrtat ropnej vrt na zahradě, ropnej šejk je taky fajn povolání!
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: kotle na obilí

Příspěvekod neznalek » 26 črc 2011 23:58

jen bych dodal, že letošní cena obbili začíná na 4000 kč/t při kvalitě "z pole", takže kdo letos bude topit obilím, bude topit dráž než kdyby topil uhlím :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: kotle na obilí

Příspěvekod bold » 27 črc 2011 07:24

no nevím, obilí stále stojí na poli, furt do toho teče-kvalita jde do pryč.......skusím si domluvit nějaký odpad z obilí....uvidíme kolik ho bude.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: kotle na obilí

Příspěvekod poulm » 29 črc 2011 09:54

Tady kousek v jednom zeměděslkém podniku mají kogenerační jednotku na bioplyn z kejdy,mají to upravené tak,že tam můžou dávat i obilí a mají to spočítané,že pokud cena spadne pod 2500kč/t, tak se jim to vyplatí prohnat přes to a prodávat elektřinu do sítě.Taky je to zajímavá alternativa.

O spalování obilí uvažuji již dlouho,pšenice má výhřevnost podobnou jak hnědé uhlí,které stojí u nás přes 500kč/q
Zkoušel jsem ho spalovat i v normálním článkovém litinovém kotli Viadrus a v kombinaci se dřevem není problém.

Můj známý má dělaný velký mega kotel na vytápění bramborárny,celé kouzlo je v šamotu,Kotel je třeba mít vyložený kvalitním šamotem a ten jak se rozpálí do běla,tak už se dá topit čistým obilím naplněný až po okraj.Roztápí ho asi 20litry vyjetého oleje nalitý v obilí a různém odpadu co se najde po dílně atp. :lol: :lol: :lol:

Než dávat velké peníze za drahé automatické kotle,tak je lepší nějaký velký starý litiňák a v něm to míchat se dřevem,uhlím a čímkoliv co se sežene,jen je nevýhoda,že se musí chodit pravidelně přikládat.Já to tak už dělám dlouhé roky a ušetřím až 2/3 dřeva nebo uhlí.Jako doplněk uvažuji spíš nad automatickým adaptérem na spalování vyjetého oleje,kterého je všude mraky za odvoz.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: kotle na obilí

Příspěvekod bold » 29 črc 2011 12:26

neřeš spalování starého oleje tady na fóru, páč tě nějaký ekoterorista sežere, pošle na tebe své spolubojovníky a pokuty jsou vysoké... :)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků