Koupě půdy od PF podle § 7

Uživatelský avatar
Příspěvky: 108
Registrován: 22 pro 2009 23:05
Bydliště: Podkrkonoší

Koupě půdy od PF podle § 7

Příspěvekod farmarpetr » 22 pro 2009 23:32

Prosím o radu - před pár lety jsme si pořídili rozpadlý statek na polosamotě a začali ho dávat do kupy, od letošního léta zde i provizorně bydlíme. Máme vlastních něco přes 5 ha, které v současné době obhospodařuje místní akciovka. Do budoucna bych si rád splnil svůj sen od studijních let na zemědělce a začal soukromě sedlačit. Optimismus z dob studií mě už přešel a tak mě zatím živí řemeslo. Teď jsem se dozvěděl, že jsou v nabídce PF na prodej podle § 7 i nějaké parcely sousedící s našimi pozemky (jde o tři parcely o celkové výměře asi 1 ha). Chtěl bych je koupit, ale co jsem si o tom zatím přečetl, tak asi nemám moc šancí. Nejsem ani oprávněná osoba, zatím ani soukromě hospodařící rolník, ani vlastník 10 ha. V místě jsme noví a ačkoliv jsem vyrůstal na vesnici (ale jinde) zdejší starousedlíci na nás koukají spíš skrz prsty, takže varianta, že by to pro mě koupil někdo jiný, není moc reálná. Na internetu jsem našel pár firem zabývajících se obchodem s restitučními nároky, ale dělá to na mě spíš dojem, že jde o různé spekulantské firmy a nikdo se nebude za rozumný peníz zabývat jedním hektarem kdesi v zapadákově. Navíc je za 5 minut 12, nabídky mají být podány do 11.1.2010. Máte někdo zkušenosti s nákupem půdy podle §7, případně nějaké rady pro náš konkrétní případ? Nebo je všechno marné a prodeje mají stejně obšancované spekulanti a je škoda s tím trávit čas? Předem díky za každou reakci.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Koupě půdy od PF podle § 7

Příspěvekod bold » 23 pro 2009 16:13

Osobně bych se s tím moc neštval, podej si žádost a uvidíš, jde jen o to projít prvním kolem, pak už je to normální dražba. Já kupoval pozemky přes známého. Víceméně jsme se domluvili já dal peníze na kauci řekl jsem mu které pozemky bych chtěl a on je koupil. Kupovalo se to ale až v normální dražbě tudíž kdo víc dal ten měl. Bylo nabídnuto cca 20 pozemků pouze na 3 bylo předkupní právo (§7) o zbytek jsme se normálně porvali. To že nejsi místní vůbec nevadí, bylo tam taky spousta překupníků kteří měli zájem o pozemky kolem obce (viděli v tom laciný zisk-koupí ornou za 10 a prodají po pár letech stavební místo za 150) Ale i tyto pozemky jsem jim skoro všechny sebrali. Takže sežeň zálohu a podej žádost.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 61
Registrován: 21 kvě 2008 22:10

Re: Koupě půdy od PF podle § 7

Příspěvekod caryfuk » 02 led 2010 14:34

Dle mého nemáš vůbec nárok. Jak si již napsal, nesplňuješ ani jednu ze tří podmínek. Jediná šance je, že by je někdo pro tebe koupil. Problémem je, že pokud má někdo pozemky v nájmu déle než 3roky, má dle zákona přednost koupě za nejnižší nabízenou cenu. Ve věšině případů toho takto oprávnění využívají. Ale je i možnost, že se o pozemky v nabídce nikdo nepřihlásí, pak jdou pozemky do veřejného prodeje tušim §8 a tam se již může účastnit jakákoliv osoba.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Koupě půdy od PF podle § 7

Příspěvekod bold » 03 led 2010 13:36

caryfuk píše:Dle mého nemáš vůbec nárok. Jak si již napsal, nesplňuješ ani jednu ze tří podmínek. Jediná šance je, že by je někdo pro tebe koupil. Problémem je, že pokud má někdo pozemky v nájmu déle než 3roky, má dle zákona přednost koupě za nejnižší nabízenou cenu. Ve věšině případů toho takto oprávnění využívají. Ale je i možnost, že se o pozemky v nabídce nikdo nepřihlásí, pak jdou pozemky do veřejného prodeje tušim §8 a tam se již může účastnit jakákoliv osoba.

no tak nevím. Přišlo mně pak vyrozumění s tím že dle §7 je jen pár pozemků-jelikož byl na tyto pozemky vždy jen jeden zájemce tak mu to bylo přiklepnuto a ostatní šli normálně do dražby. Této se účastnili i jedinci v kravatách kteří určitě neměli splněnou ani jednu podmínku §7. Takže po této skušenosti bych to nehrotil a normálně si zažádal, stejně pokud bude mít někdo předkupní právo tak tě předběhne za odhadní cenu.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 61
Registrován: 21 kvě 2008 22:10

Re: Koupě půdy od PF podle § 7

Příspěvekod caryfuk » 03 led 2010 18:23

Ti kravaťáci jak píšeš, se toho unás většinou účastní taky a většinou se divím, kolik pozemků v daných katastrech vlastní. Respektivě jsou to jen zástupci nějakých s.r.o.
Znám jednoho člověka, který v jednom klatovském katastru zakopil nějaké pozemky na §7. Jelikoš byl jediným přihlášeným, hned podepsali smlouvu. Než smlouva prošla katastrem, PF zjistil, že v tomto katastru nevlastní 10ha déle než 3 roky. Smlouva byla zpětně zrušena a pozemky odejmuty.

Docela by mě zajímalo bolde, zda li tě ten dotyčný, na kterého jsi ty pozemky kupoval ty pozemky již převedl? Jako formou jste to provedli? Prodejem? Co na to PF ? Protože on si vyhrazuje v každé smlouvě předkupní právo pro takto prodané pozemky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Koupě půdy od PF podle § 7

Příspěvekod bold » 04 led 2010 18:26

jde o to na koho to kupuješ. Je to chlap kterému maximálně věřím. Jak se říká slovo dělá chlapa-takto to u nás i funguje. Kdykoliv jsem něco potřeboval tak mně vyšel max vstříc ať to byli peníze na koupi strojů nebo tajná rada jak to udělat aby se vlk nažral a koza zůstala celá.Pokud bych o ty pozemky přišel tak by mně víc mrzelo že mně podrazil a pozbyl jsem kamaráda než že jsem přišel o pozemky. Mám toho pouze za 350 000,- nejsou to milionové částky. Navíc to budem řešit postupným splácením pozemků a převodem na mně (postupně)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník