Navigace

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Navigace

Příspěvekod Buclík » 27 kvě 2015 20:28

bold píše:obsáhle to nebude, neb to bude pouze navádět do řádků u kukuřice, a v ječmeni jsem si poněkud zmastil kolejáky takže i tady mně to bude hlídat. No a ukládat pozemky.

Asi to teda umí hodně a ne "pouze". To budeš plečkovat mezi řádky kukuřice? Jak to umí vést klikatými řádky? Já myslel, že se pozice uloží při setí a pak se to automaticky navede na řádek a vede přesně i po klikatém řádku. Točí to kolama traktoru? Kolik to koštovalo?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Navigace

Příspěvekod bold » 28 kvě 2015 07:48

mám jen jednotku navigace, další ptákoviny (asistované řízení) zatím nevedu. Ono do 72 by to bylo zajímavé neb by to volantem asi nehlo. Samozřejmě že toho umí dost. umí mapovat pozemek, umí si zapamatovat překážky a pak na ně upozornit. Všechna data lze přenést do počítače a pak z toho dělat výkaz (tvrdil prodejce-nemám prakticky vyzkoušeno) Na jeden rok je tam zdarma otevření kanálu Glonas takže přesnost +-15cm, ale já to mám zatím coby pomocníka k navedení do řádků při aplikaci chemie, neb v době noční je problém zjistit kde jsem byl a kde ne. (zatím mám 800l nádrž, tudíž je hodně "nadpojování") Původně jsem chtěl základ-250 ale po průzkumu vhodnosti padla volba na 750. Líbí se mně tam právě ta možnost uložení každého pozemku a následného vyvolání, dále je k tomu anténa AG25 kterážto je poněkud lepší než AG15 což zapříčiňuje lepší příjem a tudíž i přesnost. Do budoucna jest možno dokoupit asistované řízení a rozšířit tak využití. Na podzim to půjde přehodit do "tahouna" a zkusím kterak to bude fungovat v přípravě "ob řádek". V poli mokro, tudíž se aplikace posouvá :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Navigace

Příspěvekod bold » 30 kvě 2015 09:00

Tak se prováděla aplikace dle GPS. Jelikož jsem s tím bojoval sám, tak počáteční problémy katastrofa, zjistit jak nastavit souvrať a umístění bodu A,B chvilku trvalo, výběr křivky taky. Ovšem po jednom dni používání jsem se s tím popral a můžu uznat že je to super. Nemusím počítat řádky v kukuřici, a hlavně v ječmenech a rozházených kolejových řádcích jsem aplikoval správně.
P.S. Jaké máte programy na správu dat ?, neb jsem stáhnul Farmwork office a nějak mám problém s kopírováním dat- jsem již nějaký pátek na světě a tak se s každou novinkou dost peru.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Navigace

Příspěvekod Buclík » 30 kvě 2015 09:30

bold píše:Tak se prováděla aplikace dle GPS. Jelikož jsem s tím bojoval sám, tak počáteční problémy katastrofa, zjistit jak nastavit souvrať a umístění bodu A,B chvilku trvalo, výběr křivky taky. Ovšem po jednom dni používání jsem se s tím popral a můžu uznat že je to super. Nemusím počítat řádky v kukuřici, a hlavně v ječmenech a rozházených kolejových řádcích jsem aplikoval správně.
P.S. Jaké máte programy na správu dat ?, neb jsem stáhnul Farmwork office a nějak mám problém s kopírováním dat- jsem již nějaký pátek na světě a tak se s každou novinkou dost peru.

Neporadím neb neumím, ale blahopřeju !!! My máme jen primitivní 250, mně nejvíc dává - uklidňuje na obrazovce to vybarvování pásu 12m postřikovače kde jsme už stříkali a taky ukazatel rychlosti.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Navigace

Příspěvekod bold » 30 kvě 2015 14:07

já ji chtěl taky, ale okolí mně přesvědčilo že mám jít do 750, už kvůli anténě AG25 která je na tom o dost lépe jak AG15 která je u 250. Ceny neskutečně spadli (kupoval jsem ji pod 60 tis.) což byla cena 250 před rokem nebo dvěma. To podbarvení je perfektní, až na to že ječmeny jsem aplikoval bez toho, neb jsem bádal kde se to nastavuje a té ikonky jsem si nevšiml,(schovali ji zbaběle přímo na displej :lol: ) to je tak když se člověk zaškoluje sám a honem honem. A co jsem si užil srandy když jsem nastavil souvrať a přímku AB když mně to začalo nahánět z řádků pryč podle přímky, ale už jsem se s tím trošku seznámil, dokonce překážky naklikal do pozemků tak jsem zvědav když tam pojedu příště.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Navigace

Příspěvekod Buclík » 30 kvě 2015 15:56

No já jsem maximalista, takže bych nejrači to s nejvyšší výbavou včetně točení kolama, ale není na vyhazování peněz. I když už teď syn jezdí v kolejích od dřívějších přejezdů, tak to vždy zapne a kochá se kde už stříkal, přesná rychlost umožňuje, že mu jícha akorát vyjde a ví přesně kde mu došel postřik a s novou plnou nádrží bez rozhlížení naváže. Před deseti dny házel do pšenic Dasu rozmetadlem 24m, takže jezdil ob koleje, ale zase se kochal jak mu to vybarvuje pole kde už házel. Plně se to využije když na poli po zasetí není se čeho držet, to je paráda. Tobě to pomůže i v noci že budeš na obrazovce vidět kde na poli jsi. Je to v traktoru kamarát.

Příspěvky: 128
Registrován: 27 čer 2013 00:11

Re: Navigace

Příspěvekod fastluk » 01 čer 2015 23:27

Ahoj chcem sa opytat mam 10 hektarov ktorych uzivam a na dalsi rok budem mat zase viacej .
a tiez ma to nebavi ze pocitat kde ist a nebat sa zeby som nieco nepostriekal viacej alebo zeby som zas daco nepostriekal :D
ta ez guide 250 by mi stacila ? alebo rovno 750 ?
ja ju hlavne chcem na postreky a na hnojenie. na sejacku mi to netreba tam mam znackare .

a ootazka pre buclik vy mate k tej 250 dokupenu tu antenu AG15 ci aka tam ide.
alebo nemate tu antenu. a aku mate prestnost ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Navigace

Příspěvekod winis » 02 čer 2015 07:22

750 je idealni, velky displej, jednoducha obsluha, uchazejici presnost....necha se na to napojit i automat ovladani sekci postrikovace, za dalsich cca 50 tis. Jedine co ji chybi je isobus. :(
Ohledne hitech navigaci co jezdi samy, pocitejte s investici radove 400-500 tis. Sou to ohromne palky, 100 tisic displej, 100 tisic antena, 20 tisic kabely, ruzna cidla nebo ovladaci systemy rizeni stoji dalsi desetitisice. Na znacce ani moc nezalezi. Vsechno stoji zhruba stejne.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Navigace

Příspěvekod bold » 02 čer 2015 08:16

je potřeba brát v úvahu polohu pozemku a schopnost navigace vyrovnat se s výpadkem signálu (stromy, sloupy napětí) Kolega má jednu z prvních 750 a měl problém pod vedením jelikož na to měl napojené rozmetadlo. Já zatím problém neměl (pod VN) dnes jedu pod VVN tak uvidím. osobně předpokládám výměnu stroje na aplikaci chemie a UH tudíž jsem šel do 750 kvůli možnosti automatického řízení a ovládání aplikačních strojů. Pokud nepředpokládáte tuto možnost tak by měla být dostatečná i ta 250. Já to používám v kolejových řádcích a tam mně to podle přímky A-B za chvilku háže hodně bokem neb i když se jezdí na znamenáky tak se dokáže posunout kolejový řádek o několik cm a po deseti přejetí to může být i půl metru, nuž zatím to řeším přidáním přímky A-B. Navíc uhlídat přesnost navigace jen očima a rukama je i při přesnosti 25cm dost náročné, nedokážu si představit nahánět traktor rukama ve 2,5cm.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 128
Registrován: 27 čer 2013 00:11

Re: Navigace

Příspěvekod fastluk » 02 čer 2015 13:07

ja nepotrbujem automat. ovladanie sekcii na postrekovaci alebo tiez nepotrebujem aby mi traktor jazdil sam ja mam 7745 a 6911.
ja len potrebujem zeby mi ukazala navigacia kde ist ci dola va ci doprava. :D
tak ja mam pozemky na rovinke a cez 2 mi ide vysoke napetie.ale bez stromov bez nicoho.
ja ju len budem pouzivagt len na aplikacia chemikalii pri striekani a este budem ju pouzivat pri rozhadzovani Umeleho hnojiva

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Navigace

Příspěvekod Buclík » 02 čer 2015 18:33

fastluk píše:Ahoj chcem sa opytat mam 10 hektarov ktorych uzivam a na dalsi rok budem mat zase viacej .
a tiez ma to nebavi ze pocitat kde ist a nebat sa zeby som nieco nepostriekal viacej alebo zeby som zas daco nepostriekal :D
ta ez guide 250 by mi stacila ? alebo rovno 750 ?
ja ju hlavne chcem na postreky a na hnojenie. na sejacku mi to netreba tam mam znackare .

a ootazka pre buclik vy mate k tej 250 dokupenu tu antenu AG15 ci aka tam ide.
alebo nemate tu antenu. a aku mate prestnost ?

Ja jsem s 250 s posilovaci antenou AG15 spokojenej. Zatím používáme jen navigaci po přímce(bod AaB) a používáme to jen na postřiky a rozmetání minerálních hnojiv(granulovaných). Jezdíme podle navigace jen dokud nejsou vidět vyjeté koleje v porostu, pak ji máme taky zapnutou, ale jezdíme ve vyjetých kolejích a jen sledujeme na obrazovce vyznačené pásy kde už jsme aplikovali, třeba ve špicích pole, kde abychom nepřestříkávali. tak ručně ze zadního okna traktoru vypínáme podle zobrazení na obrazovce jednotlivé sekce postřikovače. Zároveň sledujeme rychlost traktoru na obrazovce, takže výsledkem je, že nám namíchaná jícha přesně vyjde akorát na pozemek. Dá se nastavit jestli a kolik chcete přestříkávat - překrývat postřiky, my máme nastavenou nulu. Jaká je přesnost nevím, ale podle mne je pro stříkání a rozmetání zcela dostatečná, nevidím na porostech žádný problém.

Příspěvky: 128
Registrován: 27 čer 2013 00:11

Re: Navigace

Příspěvekod fastluk » 02 čer 2015 21:06

no tak potom vyborne lebo ja tiez to tak chcem pouzivat tak ako ty buclik .
takze ste s nou spokojny.
ako som vravel ja tiez budem sam si cez okno ked tak vypinat sekcie ja ani nemam taku striekacku za traktor nic.
dakujem buclik
a sa chcem opytat kde si ju kupoval cez internet ked ano nedas mi stranku lebo u nas na slovensku som nenasiel kde ju predavaju.
alebo neviete kde by sa dala kupit na slovensku alebo jak sa k tomu dostat ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Navigace

Příspěvekod winis » 02 čer 2015 21:57

Spíš bych se poptal po okolních prodejcích techniky jestli to neprodávají... ono kupovat něco naslepo přes net nedejbože bez češtiny a bez český zákaznický podpory (technika na telefonu co tomu rozumí a zaučí při předání) nemusí být zrovna to pravé ořechové........

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Navigace

Příspěvekod bold » 03 čer 2015 07:57

Osobně bych se taky zeptal prodejců. například NH mněl teď akci na 750 ale věřím že skoro každý prodejce zemědělské techniky dělá i navigace. Určitě bych ji nekupoval na internetu bez zákaznické podpory. Opravdu je potřeba mít někoho na telefonu aspoň v začátku. Instalaci zvládne průměrný běloch bez problémů. Ale občas je problém s nastavením což se dá se základním návodem prokousat ale chce to klid a ne časový pres kdy je namíchaná jícha a od západu se žene déšť :lol:
Ohledně vedení- pouze na jednom pozemku byla navigace slepá asi 5minut. Mám to v kopci a dole vede VVN 400kV přesně v jižním směru souběžně se směrem jízdy jeden řádek jsem jel na slepo, ale dá se to neb funguje ukazatel aplikace a zmizí pouze údaje o vzdálenosti od ideální křivky a zhasne světelná lišta.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Navigace

Příspěvekod Buclík » 03 čer 2015 08:55

Jo já jsem to fastuku taky kupoval od firmy vedle 16km co prodává traktory a další zemědělskou techniku a jejich technik nám to na traktor včetně antény během pár minut nainstaloval a "zaškolil" jak se to nastavuje. Dostali jsme v češtině vytištěný manuál a odjeli. Už jsme jim nemuseli nikdy volat, zajeli jsme s traktorem bez nářadí vedle do bývalého JZD kde jsou volné vybetonované plochy a tam jsme to zkoušeli nastavit, zejména metodou pokus - omyl. Až se nám to podařilo, tak jsme to neuměli zopakovat, no sranda, nakonec i pomocí manuálu jsme našli cestu co máme namačkat. Zdaleka neumíme ještě všechno, protože to nutně nepotřebujeme, ale časem budeme zkoušet pokročilejší užití - nastavení. Takže se ptej okolních soukromníků, kde to koupili nebo u nejbližších dodavatelů zemědělské techniky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Navigace

Příspěvekod bold » 03 čer 2015 15:11

chlapi, zopakuji otázku. Jaký software pro zpracovávání dat z navigace do počítače???????
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Navigace

Příspěvekod Buclík » 03 čer 2015 16:26

Ehm bolde, tam kdes kupoval tu 750 to neví ?!!!

Příspěvky: 128
Registrován: 27 čer 2013 00:11

Re: Navigace

Příspěvekod fastluk » 03 čer 2015 17:30

Tak dakujem chlapci za info tak ide do tej 250 kedze 750 mi je zbytocna a priliz namna momentalne draha .
a uz patram po predajcoch co by mi to vedeli predat.dakujem este raz pekne pani

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Navigace

Příspěvekod bold » 04 čer 2015 07:41

Buclík píše:Ehm bolde, tam kdes kupoval tu 750 to neví ?!!!

rozhozené sítě... zatím bez reakce..... 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Navigace

Příspěvekod bold » 04 čer 2015 14:06

Tak trimble vydává Farm Works, nuž trial verze stažena, a mnou poněkud nepochopena. Tudíž sháním jednoduchý program v kterém si otevřu data z navigace, či který je bude umět překlopit do nějaké formy evidence co a jak.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 141
Registrován: 19 led 2012 22:12

Re: Navigace

Příspěvekod karfík » 20 led 2016 18:07

Existuje nějaká plnohodnotná navigace s přesností +- 10-15 cm? Mám na mysli neplacený signál. Chtěl bych to používat nejenom na aplikaci chemie, ale i na setí. Seju zetor 16245 + secí kombinace Amazone /3m/.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Navigace

Příspěvekod bold » 20 led 2016 19:13

bez placeného signálu se neobejdeš (aspoň nevím že by to někdo poskytoval), navíc 15cm je na setí moc......Navíc nahánět jen volantem je nejspíše nemožné, já naháním +-20 cm a je to děs.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Re: Navigace

Příspěvekod libor » 20 led 2016 20:29

Na setí RTK a diody nahánět nejdou. Když jsme začínaly tak jsme jezdily na znamenák i navigaci aby to nebylo do zatáčky tak nám to pomohlo. znamenák ti ukáže kam jed a navigací si to srovnáváš. problém byl že to někdy uskočilo třeba po obědě nebo po naplnění secího stroje. tak nakonec autopiloti a vlastní RTK

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Navigace

Příspěvekod Mr.Equable » 20 led 2016 21:31

Já se zeptam jinak. Neznáte někdo aplikaci na mobil, kterej zaznamenává trasu pohybu a jde pauznout a navázat. Sem tam se mi stává, že se ztrácim v řepce(nejsou vidět kolejáky, nebo je jich tam víc) a nevim kudy jet. S tim že teď budu mít dvoje kolejáky, služba jezdí s 30m posřtikovačem a já hazim ledek na 18m. V tom se teď ztratim.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 141
Registrován: 19 led 2012 22:12

Re: Navigace

Příspěvekod karfík » 20 led 2016 23:02

Díky za odpovědi. Mám 30 ha, kolik by stálo zřízení RTK stanice? Má s tím někdo zkušenost? A autopilot na 16245? Jde to vůbec technicky?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Navigace

Příspěvekod tele » 20 led 2016 23:30

karfík píše:Díky za odpovědi. Mám 30 ha, kolik by stálo zřízení RTK stanice? Má s tím někdo zkušenost? A autopilot na 16245? Jde to vůbec technicky?

Nákup RTK neřeš, to jsou statisíce. Do 16245 jedině snad externí pohon na volant, ale osobní zkušenost nemám. V některých regionech funguje to, že podnik, který má pokrytí RTK, tak ho přeprodává okolním zemědělcům.

Příspěvky: 141
Registrován: 19 led 2012 22:12

Re: Navigace

Příspěvekod karfík » 20 led 2016 23:33

tele píše:
karfík píše:Díky za odpovědi. Mám 30 ha, kolik by stálo zřízení RTK stanice? Má s tím někdo zkušenost? A autopilot na 16245? Jde to vůbec technicky?

Nákup RTK neřeš, to jsou statisíce. Do 16245 jedině snad externí pohon na volant, ale osobní zkušenost nemám. V některých regionech funguje to, že podnik, který má pokrytí RTK, tak ho přeprodává okolním zemědělcům.

Hmm, tak to tady nehrozí, v okolí nikdo nic takového nemá. Ještě se zeptám, šlo by na EZ 250 dát AG 25? A jaké výhody to bude mít oproti AG 15?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Navigace

Příspěvekod bold » 21 led 2016 09:09

Nuž nevím nakoli chceš investovat, ale prvním problémem je stroj do kterého to budeš montovat. 16145 není úplně ideální a pokud se s tím bude motorek na volantu prát (a to jakože bude, neb řízení nejde nejlehčeji- pokud tedy nemáš orstu) tak záleží jak dlouho to vydrží. Druhý problém je investice, neb nejspíše převýší hodnotu traktoru 8) . Každopádně nevím nakolik si pomůžeš lepší anténou, neboť 750 má dva přijímače (jak GPS tak GLONAS) navíc má duální přijímač takže bere omnistar, egnos, RTK, VRS. 250 má bohužel jen egnos (máš ale možnost dokoupení externího příjímače na zbytek) Zatím je nejlepší volbou na setí znamenák, nic lepšího zatím vynalezeno nebylo :lol: U nás začali zkoušet trojnožku na poli, zatím nevím nakolik úspěšně. Bohužel jedou ve žlutozelených navigacích a nevím nakolik by jejich síť komunikovala s mojí, ale o koupení signálu jsem uvažoval, ovšem po zkušenostech s ježděním "na lištu" jsem od toho upustil. Ano navigačka pomůže, ale ideálně při následných aplikacích, kdy se člověk drží řádku a nemusí hypnotizovat světelnou lištu, protože hledět na lištu a korigovat traktor znamená nevědět co se děje kolem :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Navigace

Příspěvekod winis » 21 led 2016 09:40

Zřízení samotné rtk stanice stojí zhruba 300 tisíc, vybavení traktoru navigací aby to zatáčelo samo zhruba 400 tisíc. Na 161 sem neviděl, že by to někdo dával.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 522
Registrován: 08 led 2006 00:49
Bydliště: okolí Litovle

Re: Navigace

Příspěvekod libor » 21 led 2016 18:35

já měl kdysi dávno navigaci 250 před předním sklem a hleděl jsem na znamenák a jen tak okem pokukoval na navigaci, hlavně mě to pomohlo přes horizont že pokud se pole narovnalo měl jsem známenák neustále rovný, je to samozřejmě začátek navigace, dnes už máme vlastní RTK a autopiloty ale taky jsme velký podnik kde to není problém ale v menším je to samozřejmě problém investovat nemalé peníze.

PředchozíDalší

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků