Jak se bojuje s konkurencí...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 27
Registrován: 02 črc 2008 16:26

Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod Still Alive » 02 kvě 2010 01:34

Ve vidlích je síla.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod bold » 02 kvě 2010 15:03

Je potřeba aby prvovýrobce uváděl svůj produkt na trh sám, popřípadě aby vyráběl polotovary a tyto uváděl na trh. Jen tak dostaneme zaplaceny aspoň minimálně náklady. Skuste si stoupnout na trh a prodávat brambory za 6kč/kg a uvidíte reakci ostatních překupníků. A tak je to všude. Proto jen víc automatů a víc takových nápadů.
Mohla by se obnovit minulost, malé farmy které prodávají své výrobky. Dřív měli zemědělci skladovací kapacity na skoro 100% svých výrobků. Dokáže si někdo představit co by se stalo kdyby soukromníci uskladnili všechny své produkty a prodávali jen "volně" mezi lidi. Samozřejmě za solidní cenu jak pro sebe tak i pro ostatní kupující.
Bohužel jsme zatím nuceni prodávat za nízké ceny a kupující zas nadávají na vysokou cenu. pokud já jako výrobce prodám pšenici za 2200kč/t a pak zjistím že ve výkupu ji prodávají za 4000,- tak mně to přímo ..... My neseme všechna rizika spojená s výrobou-oni pouze uskladní a čekají....
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod neznalek » 02 kvě 2010 16:11

Tento článek mi zvedl mandle, už když jsem jej četl na straskach ASZ, plně souhlasím s Boldem. Tady se jedna o naprostou dezinformovanost široké veřejnosti, které se předkladají jen informace a uměla dogmata, ktera se hodí uzké skupině zájmových organizací, at už zmíněný Tetrapack, mlékárny, výkupy komodit, obchodní řetazce a ruzní jiní překupníci.
Jak se může stát, že cena obilí, mléka a vlastně i masa ( je jedno jeslti vepřové nebo hovězí) spadla meziročně o víc než 50% a přitom na pultech obchodů se toto absolutně neprojeví, ba naopak, ceny zustaly stejné nebo vyšší. Když pak lidi nahoře dovolí rustu cen veškerych komodit, aby mely duvod opět podražit konecné vyrobky, tak se vše svede na zemědělce, protože Ti zdražují.... Jak je možné, že mléko dodávám za 5.60Kč/l, mlékarna ho obratem vyveze do německa a zpátky se vrací za 10 a víc Kč? Věřím, že kdyby tohle vyšlo najevo veřejně, neco by se změnilo, ale ta doba bude ještě hodně dlouhá. Sám hospodařím, navzdory veškeré naprosto nesmyslné byrokracii, nařízením a kontrolám, me to stále baví a zatim se i daří, ale když nekdy čtu podobné články, tak me to prostě zabolí, naštve a pak si říkám, zda by se tohle všechno mohlo stát kdekoli v EU, nazápad od našich hranic...

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod miki » 03 kvě 2010 07:18

Kolik úředníků (finanční úřad, celníci, odbory, komora, ministerstva, dotace, životní prostředí atd.) se živí na jednom zemědělci?
Jaký mají průměrný příjem v porovnání s ním?
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod bold » 05 kvě 2010 19:45

Ještě jeden poznatek- VYTVÁŘET HODNOTY LZE JEN DVĚMA ZPŮSOBY- VÝROBOU NĚČEHO A TĚŽBOU NEROSTNÝCH SUROVIN!! My vyrábíme (pěstujeme a chováme) my vytváříme hodnoty- ostatní co jsou zapojeni do tohoto řetězce mezi námi a konečným spotřebitelem parazitují na naší práci. Nechci je úplně odstavit (nejsem až tak schopný manažer) chci jen aby si to uvědomili. A chovali se podle toho.jak je možné že celkový zisk z produktu je 50% výrobce a 50% překupník. Bohužel všichni se na to vykašlat nemůžem ale strašně rád bych byl svědkem toho jak výrobce prodává produkt přímo zákazníkovi za 75% nynější celkové ceny.
Bohužel došlo ke skoupení sil a skladů soukromým investorem-Podle mých informací je to jedna společnost co vykupuje a dodává umělá hnojiva. Takže my vlastně pracujeme pro tento subjekt. Záleží jen na něm jaká bude výkupní cena obilí a za kolik nám dodá hnojiva. Umí si velmi dobře vypočítat jaké musíme mít zisky abychom přežili. proto když se náhodou zvedne výkupní cena obilí tak se zničehož nic zvedne cena UH. pokud spadne jdou dolů i hnojiva-proč asi- kdybychom všichni skončili tak nebude mít kdo dělat. Pomalu se z nás stávají nevolníci kteří ovšem dělají na svém. Bohužel je to důsledek nadvlády třešní která rozprášila malé farmy a nastavila laťku pro velkofarmy. Toliko MŮJ názor na tuto problematiku.- HOWG
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod neznalek » 05 kvě 2010 20:19

bold to opět napsal naprosto přesně :) bohužel, je to tak. Ale to neni jen s cenami UH, ale s chemickymi přípravky jako takovými. Kdo pamatuje dobu před evropskymi plošnymi dotacemi, tak ví, jak se hospodařilo, za kolik se nakupovalo a prodavalo....tak si jistě uvedomí, že dotace nezustavají zemedelci, ale konci uplně nekde jinde....osobne bych volil prvni variatnu bez dotací..at kazdy ukaze co umí (jakakoliv finanční podpora je nemotivující, ale bohužel v dnešní době se jich dobrovolně zříct je holy nesmysl)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod farmářJH » 05 kvě 2010 20:54

to není ani tak jednoduché, ani tak složité. Pan Babiš vlastní Agrofert a ovládá hnojiva. Mimo jiné má spoustu zemědělské půdy. Má privilegovaný přístup k datům MZe a SZIFu o zasetých rozlohách.Podle toho dopředu pouze stanoví ceny hnojiv. Optimalizace zisku pro něj.
Dělá něco špatně? v podstatě, ne. Dělá to dobře,ale pro sebe.
Zpracovatelé jsou jiná věc. Likvidace masen, v plánu je nechat jeden dva velké masokombináty a pár mikrojatek. To je podle mne ...špatné.Totéž je mléko....pamatujete dokument Švýcarské mléko? nevím, zda je v archivu čt. V podstatě je to jediná cesta, naučit se prodávat bez překupníků své výstupy a to pokud možno v co nejvíce zpracovaném stavu, tedy třeba jako oni mléko pasterovat a balit. Přiblížit se co nejvíce koncovému zákazníkovi a nabídnout mu čerstvost, kvalitu a cenu.
Souhlasím s Boldem.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod kordl » 09 kvě 2010 19:50

Plně s vámi chlpi ve všem souhlasím. Taky mě nesmírně hejbá ze žlučí to,když na nás nejvíce parazitují překupníci,kteří mají 2 krát tolik z našich mozolů. Sám sem zkoušel pěstovat ostropestřec a prodávat ho přímo zpracovateli,ale marně. Nevím možná,že sem dělal něco špatně,ale neměl sem šanci se přímo ke zpracovateli dostat. Kontaktovali mne jenom samí překupníci. A když sem kontaktoval já zpracovatele tak mi bilo řečeno,že svého dodavatele má i když sem šel níž než on. Připadalo mi jako kdyby drželi spolu. Skrátka je to řetězec,kterej jen tak rozbourat nejde.

Stejně tak souhlasím s Neználkem s tím, aby se zrušili dotace a at každý ukáže co umí. Jenomže při dnešních cenách by to asi bylo obtížné. já osobně bych zrušil dotace a z toho bych zadotoval výkupní ceny komodit. At každej zemědělec a farma ukáží co umí vypěstovat. U nas se totiž s dotacema oběvili rádobi zemědělci z měst co měli peníze na lacinou zemědělskou půdu a začli hospodařit s doměním že budou celej rok ležet a pak 2krát za léto zmulčujou louky a stáhnou dotace. Nebo nakoupí dobitek a spásají a přitom jejich neznalostí o všem co se zemědělství týká vzniká na pozemcích ukrutnej nepořádek.
Můj názor možná malinko přemrštěný je ten, že celý zěmědělství u nás musí klesnout až na uplné dno,aby se mohlo odrazit a stoupat vzhůru.
Nedávno sem od jednoho známého zemědělce slišel poříkadlo,že zemědělec je jako vrba.Čím víc nás ořezávají tím víc budem obrůstat.

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod Dark » 10 kvě 2010 21:18

Panové zrušit dotace není až tak jednoduché, stejně jako to nejde dotace srovnat na stejnou úroven pro všechny členy EU. Dneska řveme že chcem dotace jako mají sousedi kteří mají dotace vyšší , ale kdyby se to stalo dostanou tyhle dotace i poláci, madaři ... a zasypou nás tu produkty za babku. A to nemluvím o Číně a jejich "kvalitních" výrobcích. :(

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod bold » 11 kvě 2010 16:55

jediné řešení je uskutečnit svou vlastní cestu k zákazníkovi. Nebavím se o farmách které mají víc jak 500ha. Myslím si že malí soukromníčci jsou schopni uskladnit a prodat své zásoby. Jen je potřeba logisticky zvládnout tuto problematiku. Pocházím z řepařské oblasti ale řepu jsem už 10let neviděl. Kdybych měl ty možnosti tak postavím cukrovar (malý provoz) a začnu pěstovat cukrovku a dělat cukr.Nasr.... na nějaké kvóty-cukr je drahý jak prase takže nasadit nižší cenu a hurá do světa-ALE kde vzít peníze do začátku. EU na cukrovar nedá ani euro. Všechny cukrovary v okolí překopané- technologie prodané do šrotu. a cukr máme ze zemí EU. Kde je náš cukr, kde je kvalitní maso, kde je mléko se sraženou smetanou? To poslední už se začíná objevovat-díky bohu. Doufám že se vrátí časy kdy na dědině budou chrochtat prasata, bučet krávy,a kvokat slepice. Zatím "uvědomělí" zastupitelé zakazují chov čehokoliv. aby to nesmrdělo lufťákům pod nos.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod farmářJH » 11 kvě 2010 18:18

to mi povídej. Koupil jsem bývalý kravín, měli v něm prasata. Náplavy tvrdí že se bude bourat, koukám jako blázen a nestačím žasnout. Chci tam konírnu a něco , ale to by jim skoro smrdělo. Dal jsem jim vybrat....budou tam koně nebo dobytek, nebo opět prasata (ty smrděly fest) ... prý to bys neudělal.
Já bydlím na vesnici. Pokud se někdo nastěhuje sem, postaví si na louce barák, on přijímá status quo místa, ne ho mění.

Problém bych definoval tak, že nás nikdo nechce vidět vyrábět hotový prodejný produkt, naopak. Jenže je to asi naše jediná šance - nevyrábět to, co neumíme zpracovat, neprodávat překupníkům, ale navázat si stálé smlouvy s cílovými odběrateli a když vybudujeme tuto síť, budeme se muset snažit ji uhájit. To je cesta, kdy jednotlivé provázanosti a závislosti na bázi stálých kontaktů nám dají šanci fungovat nezávisle na tom, jak se nějaký "monopolista" vyspí. Jíst se bude pořád a kvalita potravin co sem proudí z EU není opravdu nic moc.
Chleba z mouky namleté z obilí, co je tak na výkrm prasat, rohlíky taktéž, mléko jsou ochuzené zbytky po výrobě, maso ujede v chlaďáku či mrazáku víc km, jak my za měsíc s autem než skončí na stole. Vejce zkažená už v krámě.... sýry bez tuku s olejem, hořké ... na konci poživatelnosti.Jogurty sračkovaté a chemické, řízlé škroby.... Nic proti, ale tomuhle se dá konkurovat! A já říkám, díky bohu za to, že globalizace zničila potraviny. Kdyby nabízeli kvalitu, jsme fakt v loji :?
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod miki » 11 kvě 2010 20:15

No jo pánové, jenomže existují "moudří zákonodárci", "zelený partaje" a podobný humus, který akorát zná jitrnici ze zabíjačky koupenou u řezníka a kterýmu doma uschnou aji kaktusy, a tihle "mocipáni" nám do toho budou kecat pomocí ujetých zákonů a nařízení. Dneska si nemůžu sám doma ani udělat legálně zabíjačku (ikdyž doma vraždíme po dvacet let s bratrem a rodiči každý rok dvě prasátka), protože nemám "papír" že su řezník. Chlívek na prasátko abych nahlásil jako stáj atd. (Je to horší jak za Hitlera (dle prarodičů) a komančů (dle rodičů a vlastní zkušenost)). Celý život žiju na vesnici, mezi zvířaty, rostlinami, vím kde a kdy co zaset, zasázet, kde hrozí vodní, větrná eroze a najednou budu poslouchat nějaké lidi, kteří nic ve skutečnosti nedokázali, jenom mají "nějaký"papír a ohání se nesmyslnými, nelogickými a byrokratickými zákony a nařízeními. Projevuje se to i v oblasti techniky. Vše se schvaluje na EU, ale když se podívám za hranice ať už do Rakouska, Německa, tak je tam situace podstatně jiná. Jsme papeštější než papež.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod bold » 12 kvě 2010 14:04

To že kvalita produktů je v háji- to víme všichni. To že se začal český národ probouzet je taky fakt. Pozoruju že odbyt brambor začíná pomalu stoupat (mám jen cca 1ha) -prostě mně už bylo řečeno, nemáš tam ještě ty brambory za 8k/kg- ty z obchodu se nedají jíst byť jsou za 4kč. Koupil jsem si pekárnu (né provoz-tu malou domácí) mouka ze šroťáku (i s otrubama) trochu experimentování (kolik čeho) a mám svůj výborný chleba. Příští rok seju žito-páč dělat chleba jen z pšenice je blbost (nadýchaný jak prase)
Kdyby byla solidní firma, která za solidní cenu dodá malý mlýn a balící linku tak nezaváhám ani minutu. Stačí vyrobit 100kg balené mouky za 8hodin. prodávat to přímo z farmy, spolu s kvalitním masem by to přitáhlo lidi z daleka.
Kdo pekl z čerstvě namleté mouky, ví o čem mluvím.
Zákony schvalují politici. Prosazují je právnící. Selský rozum ten jsem nikde nenašel. Nejradši bych se odhlásil z naší země a vyhlásil svou vlastní-bohužel nemůžu, takže trpím a živím tu spoustu zákonodárců, kteří nejeví jakýkoliv zájem o spodních 10tisíc.
To že se z vesnic stávají satelitní městečka pro zbohatlíky je úplná tragédie, oni chtějí klid, čistý vzduch ale na druhou stranu počítají s kvalitním masem a jinými vesnickými vymoženostmi, bohužel si neuvědomí že každý živočich má svůj charakteristický zápach a že mezi koloběh přírody patří i hnůj. Plně souhlasím s tvrzením že pokud jde někdo na vesnici tak bude sem tam čmuchat odér poněkud jiného ražení než je rozkvetlá louka. Těm co vadí charakteristická vůně vesnice doporočuju návštěvu jekékoliv čističky aby věděli co všechno tvor zvaný člověk vyprodukuje pro své pohodlí-nejen produkty vytvořené na zařízení zvané wc ale spousta chemie-prací prášky,prostředky na nádobí-dezinfekce jakéhokoliv použití. toto neumí jiné zvíře-to umí pouze člověk. Podle tabulek je na 1 člověka 200litrů vody na den. Vy co chováte zvířata víte kolik zvířat vystačí s 200litry vody denně.
Člověk který chodí do bytu spát (pochybuju že se v bytě dá dělat cokoliv jiného) nikdy nepochopí systém který funguje na vesnici už hodně let.A takoví nám kážou jak máme žít a co máme dělat
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 27
Registrován: 02 črc 2008 16:26

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod Still Alive » 13 kvě 2010 22:32

Po delší odluce se opět hlásím.

Plně souhlasím s Vašimi názory. Hlavní díl viny bych ale neházel na byrokraty a EU ale na spotřebitele. 90% z nich je naprosto jedno, že místo z mlíka se jogurty "vařej" ze škrobu, protože (jak jistě sami uznáte :roll: :lol: ) dyť je to tak levný, místo jednoho "skleněnýho madeťáka" za dvě pětky mam těch jogurtů 5. No a to se přece vyplatí... :lol:

Ne, teď vážně. Základem je lidi naučit na "poctivej" kus žvance. Já to vidim i doma, když si koupim v cestou z chaty v Olešnici sejra přímo z kravína a donesu to domu. Babče hned přiběhne a "Co to máš, kdes to koupil a kolik to stálo?". A já, že v kravíně za šest pětek 250g hermelínu lepšího než pohlazení. A babča vokoštuje a řekne: "Hmm, dobrý... ale za ty prachy bych se na to vysr..., v Lidlu (Penny atd., dosaď dle libosti) koupim stejnej za 15 kč." Zkuste jí vysvětlit, že tenhle je stokrát lepší, bez chemie a neni polskej. Neprůstřelný..... a tak je to u všech. To samý zelenina. Kolik lidí si dneska pěstuje doma zeleninu?

Prostě se lidi musej "přecvičit" na "normální" čerstvý a zdravý jídlo. Primární příčinu současnýho stavu bych viděl hlavně ve 40 letech "budování lepších zítřků" - lidi sou furt z toho pokřivený....

A teď do mě... :mrgreen:
Ve vidlích je síla.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod farmářJH » 09 čer 2010 10:31

pravdu díš, což smutné jest. Lidi se naučili v dobách dřívějších, že co do pupku dáš jedno jest, hlavně že břich je syt :mrgreen: takže cena a díky ní množství je směrodatnější....jenže to je vážně ta spodina konzumní společnosti. To nechci nikoho urazit, ale v podstatě si všimněte, že živočišné bílkoviny se nahrazují v tom lepším případě rostlinejma a v tom horším škroby. Osobně mám radši kvalitního méně, ale mnohem chutnějšího a hodnotnějšího než naopak. Vždyť i my na gruntech se teprve odvykáme, možná nám v tom pomáhá právě to, jak se k nám všichnbi chovají, jako k vyžírkům společnosti a něčemu, co akorát brání v kšeftování s pozemky.
Také se dostáváme do fáze, že práce jsou nějak zvládnuté, mechanizované, ty největší problémy vyřešené a rozvoj se často žel nekoná, protože není kam.
Podle pravidla dostupnosti pozemky vyžadující častou práci jsou do 4km od farmy, což přesně vychází. Také mi nabízejí půdu, ne draho,ale 10 km ode mne. To nechci, jsem malinká farmička, spíš one man show, takže to nemá smysl.
V téhle fázi se asi shodneme hledáme alternativy, vyšší stupeň přidané hodnoty k naší produkci. Bolt by rád pekárnu a já se ti nedivím, bylo by to zajímavé. Ty jogurty ve skle, to je chytrá technologie. Agro-la v JH je na výrobně prodává ochucené za 11 Kč, neochucené myslím za 10, nyní je v akci opět ananasový za 9Kč. Výroba je v podstatě primitivní, akorát je potřeba se s někým spojit kvůli odběru skla od výrobce a uzávěrů, aby to dalo množstevní slevu.
Asi jsem již zmiňoval dokument švýc. televize, odvysílaný kdysi na čt, Švýcarské mléko. Švýc. farmáři v Rusku mají mléčnou farmu a průtokově pasterizují a neošizené mléko stáčí do UHT krabic a dodávají do krámů. Rusko, a taky to jde. Ta linka je jednoduchá a malinká, to by byla cesta. Jo a pro ne dlouhé převozy ho ani nehomogenizují, stačí zatřepat,
Sýry , to byla kapitola sama pro sebe, donedávna strašlivý průůů...dnes stačí schválit prodej ze dvora. Ovšem co jsem vyrozuměl, snadné je to pouze pro nepodnikající v zemědělství, čili záhumenkáře, kteří tak smí zpracovávat pouze své mléko. Spousta lidí to obchází ehm krmnými sýry a já tomu fandím, protože byrokracie je s tím jinak darda. Když si vzpomenu na Rakušáky co nechávají "zrát" kari špek v truhle ve sklepě, pak to klidně prodávají, myslím, že tam by naši hygienu kleplo. Vivat EU vivat ČR :evil:
Jdu radši obracet :wink: kafe je vypité.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 85
Registrován: 06 led 2008 00:22

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod Jano SK » 07 črc 2010 19:52

..co do pupku dáš jedno jest, hlavně že břich je syt .. som hlboko presvedceny o tom, ze musi dojst navrat normalnej doby a kvalita potravin bude nieco, za co sa bude platit a bude to vyhladavany tovar. Kedy to bude, zalezi na tom, ci spotrebitelia ( my ) budeme mat na to peniaze a samozrejme ci este niekto dovtedy vydrzi z producentov a bude este kvalitu ponukat. Moj nazor je, ze ak sa celkovo zvysi prijem obyvatelstva ( takze bude slapat ekonomika ), stale viac ludi bude ochotnych zaplatit kvalitu. To asi my neovlplyvnime a ak to pojde zle ostaneme na repovej polievke a margarine ako za vojny. Druha otazka je, ci ak by sa aj nasli peniaze u ludi, bude dostatok kvalitnych potravin? Tie sa nedaju vyrabat vo velkom - velkovyroba principialne vyzaduje co najmenej zmien v akosti vstupov a celom procese vyroby, co sa neda zabezpecit s prirodnymi materialmi. Takze kvalita nebude pre vsetkych. Krasne je to vidno napr.na pive - renesancii malych pivovarov a roznych chuti oproti supermarketovym tekutinam v plaste. Zakaznikov maju obe strany, otazka je - v akom pomere. Toto iste plati aj pre maso, vyrobky, pecivo a pod. Je to o peniazoch a trochu o mentalite - ci farmari su ochotni a schopni dohodnut sa na spolocnom podnikani - predaji vlastnych vyrobkov, ktore budu cisto z ich produkcie. Treba ale brat do uvahy aj fakt, takto to funguje v rakusku a pod, kde maju 20 krav a zopar luk - to je podla mna cesta pre malych farmarov aj u nas, otazne ci sa dostanu ku potrebnych zdrojom. Neriesi to problem podnikov, kde nadoja denne tisice litrov mlieka a tie musia niekam odviezt.

Coho sa ale obavam viac je tlak medii a reklamy producentov hromadneho blivajzu. Normalne je, ze sa plati za hodnotu niecoho - jedlo kupujeme, lebo potrebujeme energiu, ktora je v nom obsiahnuta - dnes sa ale ako spravne prezentuje kupovat a jest nieco, co vobec ziadnu energiu nema...vsetky tie low-fat, lite a pod.velmi "zdrave" produkty. Jeme pre pozitok z chuti ( umelina. "Ecko") a nie preto, aby sme sa najedli. Nech to neznie ako mudrovanie, ale toto je miesto na osvetu a nasledne k vyhladavaniu nie "zdravych", ale uplne obycajnych ,normalnych potravin. Lebo extrem uz jestvuje - nemecko ma u deti problem, ktory sa nikdy nevyskytoval - obezita a podvyziva zaroven... Obezita = cukry+tuky, podvyziva = chybajuce vitaminy, vapnik a pod.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod bold » 08 črc 2010 08:15

Já mám jeden zajímavý poznatek. Dělám pouze ornou (brambory, ječmen ,pšenice,oves). Přišla tzv krize a ejhle začínají chodit lidi na krmné brambory, na ječmen, na pšenici. Každý kdo má možnost si pořídil kačeny, nějaké to prasátko, slepice a jéje ono to chce žrát, takže honem sehnat nějaký žvanec.Prodej ze dvora se zvýšil o cca 50%
Vedle v baráku si chtěli dát kotel na obilí (po mém přesvědčování o výhodě tohoto paliva) Takže jsem jim zazálohoval cca 6tun ječmene (nic moc kvalita) Kotel se bohužel nekonal z důvodu průtahů na stavebním úřadě, já byl v děsu kde udám ty nadnormativní zásoby a hup- žně na krku a já zametám prázdnou sýpku. Pšenice není už 3 měsíce a lidi čekají na žně jak na smilování. Osobně mám poznatek že český národ se vrátil k pěstování drobného zvířectva a tím pádem si vyprodukuje sám kvalitu. Tento rok musím uskladnit víc obilí a tím pádem bude o něco větší zisk. Nemusí pršet stačí když kape.
Je to jen o chtění mít kvalitu, a pro tu kvalitu něco udělat. Plně souhlasím s politikou rodiných farem. u nás je rodiných farem cca 12%, zbytek megalomanské společnosti. V okolních státech je to kolem 80% a to je kua rozdíl. Dřív jsem chtěl dělat cca 100ha orné, nyní jsem trošku jiného názoru, stačí polovina, víc produktů, přímý prodej a uživím rodinu. Možná jsem blázen ale chci skusit pěstovat i proso pro ptáčkaře, pšenici špaldu (melu mouku,peču chleba) a jiné "speciality" podle požadavků trhu. Samozřejmě tyhle speciality si dovolím pěstovat tak na 10% své výměry- zbytek budou osvědčené plodiny. Toliko nastínění mojí úvahy jak na konkurenci.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod neznalek » 08 črc 2010 08:37

o špaldové pšenici a prose sem uvažoval i já, nebyl by problém s odbytem. Bohužel ptáčkaři vetšinou chtějí celé klasy prosa a špaldova pšenice se požaduje EKO/BIO, protože potraviny s tím spojené nesou toto modní označení. Též sem uvažoval o slunečnici, bílé, proužkované, též pro ptáčkaře...ale s tím se jestě uvidí...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod farmářJH » 08 črc 2010 22:29

Bolde, moje řeč. Ano, s tou špaldou je problém. Lidé, co jsou v tomhle potenciálními zákazníky už jsou zblblí certifikací.Podle mne certifikace k ničemu v podstatě není. Ale dobře se tím živí ti, kdo ji zajišťují.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod bold » 09 črc 2010 07:28

Chlapi čeho se bojíte? Kua mám tady 10tun špaldy, chcete nebo nechcete a hotovo.V dnešní době nabídky a poptávky se toho nebojím.Poslední dobou jde krmivo líp jak konzum, takže EKO/BIO nevim. Víte moc dobře že eko/bio v dnešní době je celkem náročné (nechci psát nemožné) Jistě pokud mám někde v kopci 5ha tak si to můžu dovolit ale tady na rovině, obklopen sousedními pozemky s hromadou chemie, popř. genetiky to dost dobře nejde.
Palice ptáčkařům trhat asi nebudu, o slunečnici jsem uvažoval taky. Chci skusit i žito (chleba jen z pšenice je o ničem). Všechno je otázka technologie. Jen tak na okraj, neznáte na moravě nějakého odborníka co mně postaví projekt na mladého začínajícího- míchárna krmiv+ balící linka? Mám ještě půl roku na to abych na tuhle dotaci došáhl, ale sám to dohromady nedám.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod farmářJH » 09 črc 2010 08:31

já se nebojím vůbec ničeho :lol: při prodeji ze dvora je to mnohem snažší takže osobně si myslím, že i tito "značkami" postižení snadno pochopí, že v tomhle případě to není vůbec potřeba.
Teď budu skoro sprostej,ale celé ekologické zemědělství je trochu podvod. Ne v tom, že se nestříká a nahrazuje se to dodržováním klasických postupů, tvrdej boj s plevely a abdikace na škůdce, ale v tom, že hnojit se prostě musí. To, že někdo žije z toho, co v půdě je až do vyčerpání, pak to zatravní a i tu trávu všechnu sklidí do sena, otav či senáží a po čase mu na pozemku už neroste skoro ani ta, je nedodržování bilance živin. Něco jako důlní těžba :lol: brát, dokud je co.
A Eko/Bio jablka z plantáže 500 metrů od dálnice.....to je snad sranda.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod bold » 09 črc 2010 12:39

Jojo pravdu máš. Hnojení klasickým hnojem je sice dobré ale chtělo by to hnůj z bio pole. ostatní hnoje nejsou dostatečne uzrálé aby v nich nebyla zásoba plevelů. takže hnojení hnojem je prakticky setí plevelných rostlin. BIO je snad jedině to co si vypěstuju na svojí zahrádce pod svým dohledem.
Já osobně se zákazníkem vycházím zadobře, nedůveřivci brambor rozkrojím aby viděl že není samá černá mapa a je pěkně žlutomasý. Někteří sice nechápou proč nemám šrot na sklad, když jim řeknu že šrot po určité době zhořkne tak na mně hledí jak na vidláka. Jsou tři typy zákazníků, jedni mají přehled a vědí co chtějí, druzí si nechají poradit co je dobré a co ne, no a třetí je tzv pražskej machr (nic proti Pražanům) všude byl všechno zná, ty brambory mají klíčky (jistě je už červen a nervu do toho hafo chemie) v super hyper mají pěknější za 3kč/kg (na toto už reaguji větou Nejbližší hyper je centro zlín račte vyrazit na brambory za 3 ). Těmto odborníkům brambory oberu od 2cm klíčků a oni jsou spokojení- co na tom že brambor nasadí na druhé a je z něj houba.Hlavně že mají krásný brambor (o kvalitě brambor za 3 se bavit nebudu)
Nikomu svoje zboží nevnucuju, většinou se prodá samo bez problémů.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod neznalek » 09 črc 2010 14:48

Je pravda, že dobrý produkt si své zákazníky najde sám, protože spokojený zákazník je nejlepsi a nejlevnější reklama. Obilí prodávam pouze ve žních, pytlované přímo z vozu, poptávka rok od roku roste, lidé zjistily, že je lepsí koupit přímo za 350 a udelat si zásobu, než kupovat od překupníků za 600 a víc :wink: . To samé s masem, jednou do roka si na jatkách nechám zabít býka nebo jalovici odchovanou na pastvě, lidi by utrhaly ruce, jaky o to mají zájem...doma naplním mrazák a zbytek se rozprodá, nekdo si bere celé čtvrtě, jiní berou "tašky", kde je od kazdeho neco. Maji za polovinu ceny co v krámě, my vyděláme a oni mají jistotu, že to neni maso z sestilety kravy nebo nejakyho nedochudčete...Už sem uvažoval o zřízení chladícího boxu a tento prodej aspon okrajově zlegalizovat přes "prodej ze dvora"

Příspěvky: 26
Registrován: 06 črc 2007 08:58

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod Mirek » 09 črc 2010 23:36

Pro Neználek: neupsal jsi se s tou cenou obilí? U nás se v současnosti prodává obilí tak okolo 230,-Kč/q, ale jsou i tací v mém okolí co ve žních prodávají za 180,-Kč/q. O ceně pytlovaného obilí za 600,-Kč jsem v životě neslyšel. Prodej obilí, ale i dalších komodit přímo z farmy je u nás rok od roku slabší (ve srovnání 19 let hospodaření), u nás v dědině už v podstatě nikdo nic nechová, jen jeden má ještě pár králíků a nějaké slepice, všichni ostatní již nakupují levné potraviny pouze v supermarketech. A to kdysi jsem veškerou produkci z farmy rozprodal na přímo, skoro v každé chalupě měli prase, kozu, králíky či slepice, o tom si dnes můžu nechat jenom zdát. Dnes mají anglické trávníky, bazény (někteří i kryté) a já jim tady prý smrdím s dobytkem, případně hrčím traktorem či kombajnem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod bold » 10 črc 2010 09:35

Mirek píše:Pro Neználek: neupsal jsi se s tou cenou obilí? U nás se v současnosti prodává obilí tak okolo 230,-Kč/q, ale jsou i tací v mém okolí co ve žních prodávají za 180,-Kč/q. O ceně pytlovaného obilí za 600,-Kč jsem v životě neslyšel. Prodej obilí, ale i dalších komodit přímo z farmy je u nás rok od roku slabší (ve srovnání 19 let hospodaření), u nás v dědině už v podstatě nikdo nic nechová, jen jeden má ještě pár králíků a nějaké slepice, všichni ostatní již nakupují levné potraviny pouze v supermarketech. A to kdysi jsem veškerou produkci z farmy rozprodal na přímo, skoro v každé chalupě měli prase, kozu, králíky či slepice, o tom si dnes můžu nechat jenom zdát. Dnes mají anglické trávníky, bazény (někteří i kryté) a já jim tady prý smrdím s dobytkem, případně hrčím traktorem či kombajnem.

minulý rok byla cena obilí do výkupu 2200kč/t osobně prodávám ze dvora za 350kč/q šrot 450. uskladním tak 15t pšenice a 15t ječmene. Tento rok bude i trochu ovsa. Základ je to uskladnit a lidi se naučí chodit.pšenici nemám už 3měsíce a to mně trochu štve, ječmen je na tom líp zbývá ho tam tak 300kg (když vymetu kouty) lidi už teď chodí a zamlouvají si obilí ze žní ( po žních to napytluju a rozvezu-zbytek roku chodí většinou sami, i když "stařenkám to sem tam hodím i do domu)
Cena 600 není až tak přehnaná, mrkni na ofic výkupy za kolik ti na jaře prodají obilí, budeš se divit.To že většina dvorků jest pokryta intenzívně sečenou travou a bazény velikosti orlíku, je prostě fakt. Že se množí stížnosti "nových" domorodců- ono mu to tam smrdí- to je taky fakt. Ale když si přijdou pro domácí hovězí tak mlčí.
To neználek: Taky jsem měl kdysi hovězí-zabíjelo se doma-ještě před šílenou krávou, naskládané maso v "síni" na kamené podlaze aby vychládlo, lidi to brali jak blázni-domácí-levnější jak v krámu-spokojení všichni. Jo holt teď už nic EU má jinou "sterilní" představu o prodeji masa. Na tu přehnanou sterilitu všichni dojedem.........
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod neznalek » 10 črc 2010 12:50

Mirek: s tou cenou sem se neupsal, co ve žních dodám do ZZN za 200-350 kč/q, to na jaře kupují známy pro slépky odtatud za 600kč/q a víc :wink:. POkud prodávam ze dvora, vždy za cenu nižší než v okolí, ale abych prodával obilí pytlované za 180kč/q, to mi nezaplatí ani bolavá záda :wink: (vim, že prodávam obilí čisté, kvalitní, vetsinou v potravinářské kvalitě) Pokud nekdo prodava obili, ve kterem je víc slámy a bordelu, tak se ceně 180kč nedivím ....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod farmářJH » 10 črc 2010 13:52

tak celej chlaďák je sranda postavit, v podstatě je to mrak polystyrenu (až jeden metr stěna) a u vnitř vyzdívka "na cihlu" obložená keramikou. Samozřejmě ze všech stran, tedy i zespoda. Chlazení je pořád stejnej výměník jako všude jinde.
Taky jsem zabíjel, ale dával jsem to na jatka. Prodával nejraději po čtvrtích.Šlo to, ale prostě tuhle cestu jsem již opustil.
S bramborama je to tak, mám tu na louce skauty, z pytle brambor půlka odpadu. Prostě chemie to nezachrání ani náhodou.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 34
Registrován: 16 bře 2009 10:32

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod 7011 » 10 črc 2010 20:54

Dobrý den tak přidam několik poznatku chodim do pace a farmu mam jako konička farmu mam postavenou na produkci brambor a trochu
psenice pro sve prase . Brambory pěstuji na 5ha a snazim se o sazeni těch nejlepšich konzumnich odrud jako Dali,Princess,Ditta,Marabel.
A celou urodu prodam ze dvora a kdyz něco zbyde tak zavolam prěkupnika a koncem května vyrazi Š1203 na Brno.Hospodařim od roku 95
A s každym rokem přibyva poptavka i po sadbě tak zě přemyšlim žě budu muset sazet vic a čast zdesikovat na sadbu .
Ze skusenosti se snazim skutečně o kvalitu a s odbytem nemam problem.
Akorat kolegove na vedlejsich polich kteri nasazi ,,Krmelec pro mendelinky,, mně delaji starosti v dubnu nasadi v záři se jdoupodivat
jestli se bude sklizet hlavne že jdou dotace.
V loni jsem byl službou vazat slamu po BIO psenici pole v těsne blizkosti D1 a pak cely den cistil traktor a lis od černeho prachu z pneumatik a asfaltu
potom jak muselo vypadat to zrno.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod farmářJH » 10 črc 2010 21:54

no jak, jak. Velkej "kšeft" dělali čechorakušáci tady v jižních čechách, od soukromníků co na moc chemie neměli vykupovali obilí a prodávali ho v rajchu jako bio. Ziskové jako hrom.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: Jak se bojuje s konkurencí...

Příspěvekod traktor Zetor » 10 črc 2010 21:58

7011 píše:Dobrý den tak přidam několik poznatku chodim do pace a farmu mam jako konička farmu mam postavenou na produkci brambor a trochu
psenice pro sve prase . Brambory pěstuji na 5ha a snazim se o sazeni těch nejlepšich konzumnich odrud jako Dali,Princess,Ditta,Marabel.
A celou urodu prodam ze dvora a kdyz něco zbyde tak zavolam prěkupnika a koncem května vyrazi Š1203 na Brno.Hospodařim od roku 95
A s každym rokem přibyva poptavka i po sadbě tak zě přemyšlim žě budu muset sazet vic a čast zdesikovat na sadbu .
Ze skusenosti se snazim skutečně o kvalitu a s odbytem nemam problem.
Akorat kolegove na vedlejsich polich kteri nasazi ,,Krmelec pro mendelinky,, mně delaji starosti v dubnu nasadi v záři se jdoupodivat
jestli se bude sklizet hlavne že jdou dotace.
V loni jsem byl službou vazat slamu po BIO psenici pole v těsne blizkosti D1 a pak cely den cistil traktor a lis od černeho prachu z pneumatik a asfaltu
potom jak muselo vypadat to zrno.


Ahoj to kolem 100 tun brambor prodáš ze dvora? Čím to pak vybíráš? Máš vlastní kombajn, nebo si někoho zjednáváš?
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Další

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků