Boj o pozemky...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Boj o pozemky...

Příspěvekod Agronom » 03 říj 2011 19:15

Začínám a chtěl bych přibrat pozemky... situace u nas asi stejná jako všude... tzn. v okolí samé velké podniky (šikovně zprivatizovaná družstva), které pronajatou půdu "zdědily". Mate nějaké zkušenosti, rady, jak se dostat k pozemkům, jak přesvědčit majitele, aby to pronajali právě Vám!? Nebo obecně jaké máte zkušenosti s přebíráním pozemků?

Příspěvky: 12
Registrován: 06 črc 2011 11:19

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod ... » 03 říj 2011 19:24

Tak na tohle má krásnou písničku ABBA............money money money :D :D :D :D :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod bold » 03 říj 2011 21:07

většina lidí nechce měnit zaběhlé skutečnosti. Dokonce ani dvojnásobný nájem s některými nepohne. Doporučuju sehnat nějakého místního stařešinu a s tím obejít pár vlastníků. Osobní přístup mnohé už přesvětčil.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 136
Registrován: 07 bře 2010 22:48
Bydliště: Znojmo

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod zdeni » 03 říj 2011 21:23

lepši je si pole rovnou koupit
když to nejde vem kladivo

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod Agronom » 04 říj 2011 21:29

zdeni píše:lepši je si pole rovnou koupit

Tak o tom žádná! :-) ...jenze mam ted 50 ha a dalsi min 50 bych jeste potreboval... tzn. cca 5 mil. Kc pri cene 10 Kc za metr... a to ze nekteri nevedi, co si za pole rict... Ale dobra, od nekoho pronajmu, od nekoho koupim, ale nejhorsi jsou zatvrzelci, kteri maji uprostred honu pul hektaru a nehne s nima nic... ridi se heslem, kdyz nemam ja, nebudes mit taky! :?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod Agronom » 04 říj 2011 21:32

bold píše:většina lidí nechce měnit zaběhlé skutečnosti. Dokonce ani dvojnásobný nájem s některými nepohne. Doporučuju sehnat nějakého místního stařešinu a s tím obejít pár vlastníků. Osobní přístup mnohé už přesvětčil.

Mam stejnou zkusenost. Nejlepsi cesta skrze zname stare starousedliky... jenze dobra polovina pozemku u nas uz patri lidem, co na tom poli ani v zivote nebyli a maji to k nam treba pres celou republiku...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod Agronom » 04 říj 2011 21:33

... píše:Tak na tohle má krásnou písničku ABBA............money money money :D :D :D :D :D

Jasny! :D Necekana odpoved! :D Kolik platite u Vas najmy za pole? Berme klasiku, ne zadnou zeleninu a tak...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod bold » 05 říj 2011 11:41

už se to tu někde řešilo, u nás je "normální" cena 1500+daň.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 108
Registrován: 22 pro 2009 23:05
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod farmarpetr » 11 říj 2011 22:53

Zkušenost měsíc stará, obešel jsem vlastníky cca 200 ha. Dosud pronajímají místní a.s. (klasicky bývalými komouši z vedení zprivatizované družstvo). Podařilo se mi dohodnout necelých 40 ha, bohužel na většinu musím kvůli výpovědní lhůtě čekat 5 let. Jo akciovka platí cca 260 Kč/ha/rok + daň, moje nabídka byla 800 až 1200 Kč/ha/rok + daň + navyšování dle inflace. Shrnuto totální konzervativizmus, stále dokola stejné řeči, družstvo (potažmo akciovka) se o pozemky vždy postarala, co když já zkrachuju, kdo to pak bude sekat, můj návrh smlouvy je pro ně nevýhodný (přitom ani nevěděli co akciovce ve smlouvě podepsali) atd. atd. Jsem totálně znechucen jak komouši zničily venkov. Původní sedláci co se na těch pozemcích pachtili jsou již po smrti a jejich děti a vnoučata považují za normální současný stav a přitom často ani nevědí, kde jejich pozemky přesně jsou.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod bold » 12 říj 2011 08:22

tohle je všeobecný problém. Proč něco měnit když jsem doposud neměl žádné starosti. Mnoho vlastníků neví kde má pozemky a nemají zájem o stav svého majetku. Bohužel absolutní neúcta k úrodné půdě je už zakomponována v lidech.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod Agronom » 13 říj 2011 22:15

farmarpetr píše:Zkušenost měsíc stará, obešel jsem vlastníky cca 200 ha. Dosud pronajímají místní a.s. (klasicky bývalými komouši z vedení zprivatizované družstvo). Podařilo se mi dohodnout necelých 40 ha, bohužel na většinu musím kvůli výpovědní lhůtě čekat 5 let. Jo akciovka platí cca 260 Kč/ha/rok + daň, moje nabídka byla 800 až 1200 Kč/ha/rok + daň + navyšování dle inflace. Shrnuto totální konzervativizmus, stále dokola stejné řeči, družstvo (potažmo akciovka) se o pozemky vždy postarala, co když já zkrachuju, kdo to pak bude sekat, můj návrh smlouvy je pro ně nevýhodný (přitom ani nevěděli co akciovce ve smlouvě podepsali) atd. atd. Jsem totálně znechucen jak komouši zničily venkov. Původní sedláci co se na těch pozemcích pachtili jsou již po smrti a jejich děti a vnoučata považují za normální současný stav a přitom často ani nevědí, kde jejich pozemky přesně jsou.


Bohužel 100% souhlas! Naprosto stejne zkušennosti! Než se o pozemky člověk začne zajímat, ani nevědí, že vůbec nějaké mají! Odtržennost lidí od půdy. Majitelé pozemků jsou druhá, třetí, čtvrtá generace původních sedláků a ze dvou třetin žijí na druhé straně republiky nebo v Praglu (ty jsou největší "chytráci").

Babiš to dělá dobře... koupí celý družstvo (a.s.), které má největší hodnotu právě v těch smlouvách na pronájem půdy. Koupí akcie za pár milionu a 3 tisíce hektarů jsou doma! :-)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod bold » 14 říj 2011 09:45

nejlepší by bylo podporovat malé sedláky, ti totiž živí celou rodinu na cca 100ha. Velký podnik utáhne cca 10 pracovníků+ brigádníci a to se bavím o tisíci hektarů... ti z toho mají byznys, taky je potřeba si uvědomit že zatím co sedlák má pouze to pole, tak podniky většinou disponují skladovacími prostory manipulačními prostory a podobným nadstandartem.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 108
Registrován: 22 pro 2009 23:05
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod farmarpetr » 01 úno 2012 23:44

Tak boj o pozemky jde do další etapy.

Pár hektarů by mi měla akciovka vydat již teď. Samozřejmě se mi to snaží co nejvíc znepříjemnit a chtějí abych si pozemky které bych měl užívat (ať již moje nebo pronajaté) nechal vyměřit, že jinak se nedá určit co mi mají vydat. Podle mě to nemá žádné opodstatnění, a celé je to myslím založeno na tom, že si myslí, že to vzdám. Co si budem povídat, zaměření pozemků by stálo šílený balík. Moje představa je taková, že si pozemky „vytyčím“ sám. Díky satelitním snímkům a mapám na stránkách katastru nemovitostí a Lpisu si troufá tvrdit, že si sám určím hranice s přesností na metry. Pro jistotu „zaberu“ o nějaký metr míň a za rok či dva až budou nové družicové snímky udělám korekci a zaberu zbytek o který bych se v prvním kroku ošidil.
Je to takhle reálné, nebo má akciovka nějakou oporu v zákonech, aby mě nutila nechat si vše za šílené peníze vyměřit?

Další věcí je dostupnost pozemků, některé jsou přístupné jen po cestách které jsou sice na katastrálních mapách (vlastník obec nebo PF), ale v reálu neexistují. Může mi akciovka bránit projet po těchto „cestách“ které má zahrnuty do svých lánů?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod neznalek » 02 úno 2012 00:15

farmarpetr píše:Tak boj o pozemky jde do další etapy.

Pár hektarů by mi měla akciovka vydat již teď. Samozřejmě se mi to snaží co nejvíc znepříjemnit a chtějí abych si pozemky které bych měl užívat (ať již moje nebo pronajaté) nechal vyměřit, že jinak se nedá určit co mi mají vydat. Podle mě to nemá žádné opodstatnění, a celé je to myslím založeno na tom, že si myslí, že to vzdám. Co si budem povídat, zaměření pozemků by stálo šílený balík. Moje představa je taková, že si pozemky „vytyčím“ sám. Díky satelitním snímkům a mapám na stránkách katastru nemovitostí a Lpisu si troufá tvrdit, že si sám určím hranice s přesností na metry. Pro jistotu „zaberu“ o nějaký metr míň a za rok či dva až budou nové družicové snímky udělám korekci a zaberu zbytek o který bych se v prvním kroku ošidil.
Je to takhle reálné, nebo má akciovka nějakou oporu v zákonech, aby mě nutila nechat si vše za šílené peníze vyměřit?

Další věcí je dostupnost pozemků, některé jsou přístupné jen po cestách které jsou sice na katastrálních mapách (vlastník obec nebo PF), ale v reálu neexistují. Může mi akciovka bránit projet po těchto „cestách“ které má zahrnuty do svých lánů?


nevím, jestli je to nějak zakotveno v zákonech, ale sám tohle řeším naprosto stejně, pokud je pozemek v bloku bez znatelnych hranic musi ho majitel nechat vymeřit... nic neni zadarmo ;), co si budem povidat spravně by to tak mělo být, že je to drahé, je jasné. nejlepší řešení je samosebou vzájemná dohoda a směna pozemků (parcela uvnitř bloku vymeřená na okraji s přístupem...ale to ve Vašem případě jak vidno asi nebude možné...na druhou stranu chápu puvodního nájemce, že se mu nebude líbit cesta vyjeta v osetém poli...vše je o lidech no....

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod medulin » 02 úno 2012 08:25

U nás si to nechávám na pozekovém uřadě vytyčit. Dělají to s přesností 40cm a zadarmo. Při vytyčení přizvou obě strany podepíše se formulář dostanu mapu na ni jsou zakreslené body kam zatloukly kolíky. Zatím na to vždycky slyšeli a nikdo z proti strany neměl výhrady.
Jak je to s přístupem na pozemek který je někde v lánu to nevím ale jestli je tam cesta zakreslená a i tak vedená v katastru nemovitostí je šance že se tam dostaneš a o to větší šance že se budou chtít dohodnout na směně pozemku aby jim neubylo z výměry.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod bold » 02 úno 2012 08:40

Parcelu by měl někdo vydat. Buď původnímu majiteli nebo novému nájemci. Pokud odmítá původní nájemce parcelu vydat, tak mu pošlu doporučený dopis, nebo si nechám potvrdit žádost o vydání. Pokud i po této žádosti odmítá původní nájemce vydat pozemky, tak konám, vyměřím sám a zaberu. Opět doporučeně nebo potvdit oznámení o vyměření a o tom že na této parcele hospodařím. Pokud se to nebude původnímu nájemci líbit, tak bude muset napadnout tvou činnost u soudu. No a musí dokázat tvůj zlý úmysl a soud provede zaměření. pokud nebudeš přesahovat hranice a tím pádem budeš mít méně tak by jsi neměl být nijak postižen, navíc doložíš neochotu původního nájemce se nějak dohodnout. Pokud bude dotčený pozemek uprostřed honu tak musí být zpřístupněn (vyměření by měla zabezpečit obec, nebo pozemkový fond) Opět vše písemně a doporučeně.
Tohle je varianta při absolutní neochotě komunikovat. Osobně volím cestu dohody a kompromisu.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod tele » 02 úno 2012 09:12

Tak s vyměřením pozemku by problém být neměl, vždy jsem se dohodl s AZV na přesné lokalizaci v terénu pomocí GPS. No a přístup na pozemek uvnitř bloku musí být umožněn, to je bez debat. Osobně preferuji vydání bloku před vydáváním jednotlivých parcel, ale někdy není jiné řešení, např. když s druhou stranou není dohoda možná. V minulosti byl každý pozemek přístupný, stačí se podívat do PK. Také nerad vydávám pozemky, ale pakliže má někdo platnou nájemní smlouvu a výpověď tak to nelze řešit jinak. Na AZV mi bloky vyřadí během okamžiku, když nejsem schopen doložit důvod k užívání :!:

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod larsen.l » 02 úno 2012 09:31

to já mám trošku jiný problém, rodiče dali pole do nájmu a potom mi ho darovali, byl jsem za nájemníkem ohlednš zrušení pachtu.Ten mi řekl že s tím souhlsí, ýe stejně za pole už neplatí ani daň. Poslední roky na tato pole bral dotaci, jako na pole ležící ladem, potom je propachtoval s druhým velkým zemědělcem. Takže ted jsem doplácel dan za rok pozpátku, a na polích je 2 metry vysoká lebeda a bodláčí. na koho se mám obrátit na uvedení polnoastí do původního stavu? Na původního nájemníka nebo na jeho pachtýřa?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod farmářJH » 02 úno 2012 13:12

na toho, s kým jsi ty měl smlouvu. Ale co si člověk neudělá sám, většinou nemá. Pokud je tam pcháč a je ho hodně a chceš dělat ornou, budeš to muset vzít roundupem a po tom, co to zajde zorat sám. Stejně poté budeš několik let mít problém se semeny, poroste to stále.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod larsen.l » 02 úno 2012 13:49

to znamené, do konce května než na to vyběhám dotaci, postřkat, zmulčovat zorat a co tam potom zaset? V květnu se seje snad jen oves?

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod medulin » 02 úno 2012 14:34

U nás se takovýto stav bere jako porušení smlouvy. Máme ve smlouvě že se opůdu budem starat jako vzorný hospodář..... pozemky udržovat v bezplevelném stavu....pozemek se vrací podmítnutý
jestli tam neni pýr pozemek bych nachystal k setí a v obilovinách se nechá použít dost pesticidů s vysokou učinností. Před sklizní si podle situace pomůžeš glyphosátem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod bold » 02 úno 2012 18:12

larsen.l píše:to já mám trošku jiný problém, rodiče dali pole do nájmu a potom mi ho darovali, byl jsem za nájemníkem ohlednš zrušení pachtu.Ten mi řekl že s tím souhlsí, ýe stejně za pole už neplatí ani daň. Poslední roky na tato pole bral dotaci, jako na pole ležící ladem, potom je propachtoval s druhým velkým zemědělcem. Takže ted jsem doplácel dan za rok pozpátku, a na polích je 2 metry vysoká lebeda a bodláčí. na koho se mám obrátit na uvedení polnoastí do původního stavu? Na původního nájemníka nebo na jeho pachtýřa?

bohužel tohle je problém. Osobně si své pozemky obhlížím a jakmile bych shledal nějakou kulišárnu tak to hned řeším (bavím se o pozemcích které jsou fyzicky moje avšak máme je vyměněné kvůli celistvosti bloků). Osobně bych chtěl svůj pozemek vrátit ve stavu ve kterém jsem ho předával (nebo ve kterém si ho přebíral nájemce) na tomhle bych trval. Pokud by odmítl tak bych udělal haló ve spolupráci se všemi státními institucemi, včetně návrhu na odebrání dotací. Nelze ponechat pozemek jen tak a brát dotace, je to v rozporu s rostlinolékařským zákonem.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod zemědělec » 06 úno 2015 13:05

Mám malý dotaz. Vlastník pronajal pozemky s 10letou výpovědní lhůtou a s tím že povinnosti přecházejí na příp. nového vlastníka. Když to převede na syna, jak to bude podle nového obč. zákoníku? Nájemce /pachtýř/ s ním musí udělat novou smlovu/ pachtovní /, ale s roční výpoědní lhůtou? To by se z toho vyvázal nebo si to myslím blbě?

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod provit » 06 úno 2015 14:18

Uživatel nebude dělat novou smlouvu se synem, protože tam má starý smlouvě výpověď 10let... Podle NOZ je výpověď jeden rok, ale když se dohodne pachtýř s propachtovatem, tak si mohou klidně dát výpověď 7 let.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod bold » 06 úno 2015 19:14

Staré smlouvy jsou platné dokud se nezruší. Ale už několikrát jsem psal že víc jak jeden rok je proti dobrým mravům a lze se z tohoto závazku vyvázat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 592
Registrován: 19 led 2009 16:29
Bydliště: Praha-Východ

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod standais » 20 led 2016 18:58

zase trošku oživím toto vlákno. momentálně řeším s místním ZD vydání cca 5ha a potřeboval bych, jestli někdo nemáte něco jako směnnou smlouvu. dřív jsme to řešili podnájemní smlouvou, ale teď bych potřeboval něco, co by korespondovalo s NOZ. z důvodu nepřístupnosti se jedná se o vydání hekatrů, nikoliv jednotlivých parcel. díky za odpověď
Teorie je, když všechno víme, ale nic nefunguje.
Praxe je, když všechno funguje, ale nikdo neví proč.
My jsme spojili teorii s praxí: nic nefunguje a nikdo neví proč.

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod provit » 20 led 2016 19:08

Jestli družstvo má staré nájemní smlouvy před NOZ, tak nemusí mít souhlas majitele a dalším pronájmu tzv. trojsměny. V pachtovní smlouvě podle NOZ už musí být písemný souhlas k dalšímu pronájmu. Jinak je to důvod odstoupit od pachtovní smlouvy. Teda aspoň si myslím. :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 592
Registrován: 19 led 2009 16:29
Bydliště: Praha-Východ

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod standais » 20 led 2016 19:22

smlouvy jsou pravděpodobně před NOZ, když jsme v minulosti řešili vydávání pozemků, nebyl v tom nikdy problém, případně je snad jejich boj aby si souhlas majitele zajistili, ne? nicméně vracím se k původní otázce a sice neměl by někdo směnnou smlouvu jako vzor, případně jak jí zformulovat?
Teorie je, když všechno víme, ale nic nefunguje.
Praxe je, když všechno funguje, ale nikdo neví proč.
My jsme spojili teorii s praxí: nic nefunguje a nikdo neví proč.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod tele » 20 led 2016 19:46

standais píše:smlouvy jsou pravděpodobně před NOZ, když jsme v minulosti řešili vydávání pozemků, nebyl v tom nikdy problém, případně je snad jejich boj aby si souhlas majitele zajistili, ne? nicméně vracím se k původní otázce a sice neměl by někdo směnnou smlouvu jako vzor, případně jak jí zformulovat?

Myslíš dohodu o směně užívání parcel v rámci bloku nebo katastru? Jestli vydržíš cca měsíc, tak mě taky jedna čeká.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Boj o pozemky...

Příspěvekod tele » 20 led 2016 19:55

Trošku mimo téma. Včera se mi dostala v rámci dědictví do ruky na konzultaci smlouva na dobu určitou ( 10 let ). Nájemné je stanoveno na 200 kg krmného obilí za ha/rok, místo plnění sklad nájemce. Smlouva uzavřena v roce 2007, 95% parcel po pozemkové úpravě, neodpovídá výměra ani číslování. Pronajímatel ročník 1948, podnik transformovaná a.s., jediný majitel JUDr. z Václaváku. Fakt nářez :twisted:

Další

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků