Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvky: 1
Registrován: 01 led 2012 23:35

Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod panMilan » 02 led 2012 00:12

Zdravím, máme vlastní pozemky o výměře necelých 5 ha (3 ha orná, 2 ha travní porost). Dosud jsou v pronájmu místní zemědělské a.s. Pokud bychom chtěli začít sami (nejednalo by se o hlavní činnost, dělali bychom jí s bratrem při zaměstnání) uvažovali jsme pouze o rostlinné výrobě, žádná zvířata. Jakou základní techniku na tuto výměru vybírat (nová nepřichází v úvahu). Co bychom mohli oželet a mohli si zajistit formou služby od jiného subjektu. Vybavení nemáme žádné, jen VARI k zahrádce u baráku. Traktor by měl stačit jeden, uvažovali jsme o ZETOR 56-6911,
max 7011, ev. Crystal 8011 vzhledem k prodejním cenám. Dále jsem hledal nějaké info kde žádat dotace (nemyslím pro rozjezd, financovali bychom z vlastních zdrojů). Zkoušel jsem spočítat dle prům. cen komodit a prům výnosu jak by to vypadalo s rentabilitou ale vyložené náklady byly bez dotace vyšší než zisk. Je někde nějaký odkaz, kde se dovíme něco konkrétního? Děkujeme za rady a tipy

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bold » 02 led 2012 10:41

Při zaměstnání se dají dělat obiloviny, kousek brambor.
Důležité je zajistit buď uskladnění nebo prodej. Výkupní ceny jsou sice pěkné ale jde o to prodat.
nyní je potřeba si položit otázky:
1, Plodiny- co chci pěstovat a co prodám do výkupu a co doma.
2,Technologie- budu provádět klasický postup (podmítka,orba,příprava,setí/sázení,) nebo bezorebně
-budu hnojit UH nebo hnojem
-budu dělat bez chemie na ochranu rostlin nebo s chemií
-sklízet budu sám nebo službou (předpokládám službou)
3, financování- kolik mám počátečního kapitálu, kolik jsem schopen první rok "obětovat" do zemědělství
4,čas- kolik hodin jsem tomu schopen věnovat.

Orná: traktor, pluh, podmítač,bránosmyk (kultivátor) secí stroj,rozmetadlo,postřikovač,vlek
louky: buď mulčovač nebo sekačka,obraceč,lis.
Dotace podložit vlastnictvím (katastr) a požádat na szif

Podmínkou je sehnat někoho kdo to dělal a bude ochoten poradit.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 18
Registrován: 01 črc 2011 15:31

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod brzacek » 02 led 2012 11:41

Pane Milane,já si mislím lepší uděláte když pole necháte v zemědělské a.s. a za ušetřené peníze si zajedete na dovolenou nebo si lehnete ,zpočítejte sy kolik do toho vrazite a zisk je v nenavratnu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bold » 02 led 2012 13:29

Bohužel se už blíží doba kdy si vlastníci budou brát své políčka nazpět. Z důvodu možnosti vypěstovat si něco pro sebe a na přilepšenou. :roll:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod farmářJH » 02 led 2012 14:05

pokud k tomu máte nějaký vztah, půjde to.
Kombinace orná a louka je kombinací dvou prací. Obávám se, že nějaké zvíře si pořídit budete muset. Stádečko ovcí, nebo jednoho koně, či krmit dvě jalovice a podobně....aneb minimální intenzita chovu.
S tou ornou ..... sklízecí mlátička je pro vás nerentabilní, tedy ji držet. Možná nějakou historickou malou.
Další věc u TTP - o prodeji sena moc neuvažujte. Co se zuřivě zatravňovalo, odbyt je nejistý, to chce dohodu v místě a stejně půjdete někam k nákladům, jen aby bylo pryč.

Objevila se i zde 7011 za dobrou cenu, tedy cenu 69tky. Šáhl bych po ní bez rozmyslu a byla by perfektní. Sice by vám teoreticky stačila i 5211 ale ty jsou v ceně.
2ha louky sklidíte jako nic, 3 ha orné, když budete dělat kousek brambor na přilepšenou a zbytek střídat obilí, plus nějaký přerušovač (třeba jetel, obohacuje půdu a jde senážovat), je pořád zvladatelné.
Pokud to, co sklidíte, neproženete rozumným zvířetem, nebude to asi o rentabilitě. A to ještě počítejte, že nejlépe maso prodáte, když ho sní vaše vlastní rodiny :) ale budete vědět, co jíte. Mladé zdravé maso.

A přesně jak říká Bold, k tomuto to opět směřuje. K samozásobení, k částečné soběstačnosti. Zelenina, brambory, maso.
Naposledy upravil farmářJH dne 24 čer 2013 18:15, celkově upraveno 1
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bold » 02 led 2012 14:41

začínám opět uvažovat o zrušení skladovacích prostor ve chlívu a násladném ustájení 5ks hovězího. Ovšem napřed bude asi rozvod :lol: :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod farmářJH » 02 led 2012 18:50

nejdřív osmahni stejky. Pak to (po vášnivé noci) proberte. :mrgreen:
popravdě : přemýšlím o 16ti místém volném stání pro jalovice a otavu opět do balíkové senáže.
To jsem dělal tady dole na baráku. Lepší je vazné,ale nejsem takový Herodes :) nejradši bych je měl i venku navolno. Ale v přemýšlení mě brzdí jakási zasraná intenzita chovaných zvířat. Uživil bych je, i s koňmi ale už je toho moc. Papírově. Brusel pitomej.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bold » 02 led 2012 20:06

nejhorší je že paní moc dobře ví jak chutná domácí hovězí, ovšem taky moc dobře ví jak to vypadá na dvoře, odér nepřerazíš a hnůj taky někde musíš dát. Poslední kus se zabíjel před cca 6ti lety-což není zas tak dávno. Technika na seno ještě je, jen chce oprášit.sice malé balíky ale aspoň to dám sám na hůru. Mladej má 12 tak se za chvilku bude taky snažit-doufám. :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bigbul » 02 led 2012 20:40

Zdarec pánové,nějak jste zapoměli řešit dotaz pana Milana :?: a řešite ty svoje,farmař JH má pravdu domácí je domácí já zabíjím 1x až 2x do roka a maso se dá srovnat s vepřovým.Když mám i živku jsem ve svém živlu,hnůj vozím na vlečku a 2x týdně ho vyvážím .
Jinak Bolde mladého ber k práci, můj kluk (13) už seče ,obrací,pod lisem jezdí, oře před setím mi připravoval i k seti jsem ho pustil ,musíš ho něčím nabudit ať má zájem 8)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bold » 02 led 2012 21:13

Jelikož panMilan nereagoval, tak se to tu poněkud zvrhlo :lol:
problém motivace u "mládeže" jest podstatou problému, jak ho vyrvat od počítače a pozitivně ho namotivovat co práce. Už popojíždí (rozjezd-zastavení-přeřadit) ale do traktoru ho samostatně posadím až si to zaslouží. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod farmářJH » 03 led 2012 12:23

Bigbulle, protože se pan Milan již neobjevil, stalo se co se stalo :)
On neexistuje žádný instantní návod, jak začít a co dělat. Zalejt vodou ze sudu a protřepat :)
Naposledy upravil farmářJH dne 24 čer 2013 18:19, celkově upraveno 1
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 2
Registrován: 23 čer 2013 12:17

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod vladi5 » 23 čer 2013 12:24

Můj mužskej už blbne taky, máme pár hekatrů a chce vypovědět zemědělcům, chystají se bioplynky a krom, kukuřice a řepky se nic jiného nechystají pěstovat....proto uvažujeme o navrácení, než se půda totálně vyčerpá....
Našla jsem tento blog, každá vaše zkušenost je cenná....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod farmářJH » 24 čer 2013 18:19

vzhledem k tomu, že naše půdy nejsou až na výjimky moc vhodné na plodiny, náročné na živiny jako jsou kukuřice BPS či řepky, je to tak, jak píšete.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 2
Registrován: 14 srp 2013 08:24

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bauxi » 14 srp 2013 08:45

Mám stejnou situaci jako paní před mnou. Mám u domu pole na kterém hospodaří družstvo (necelý hektar). Mám v plánu koupit ještě jedno u dědiny, na kterém nikdo nehospodaří, které dlouho leží ladem. K tomu mám malé políčko na kterém nyní pěstuji brambory a krmnou řepu (asi 0,2ha), k tomu mám ještě sad z vinohradem a zahradu. Celkem by se mi jednalo asi o 2 ha půdy (1,5ha velké výmery + 0,5ha malé). Traktor mám 3011, dokoupil (nebo dodělal) bych ještě nějaké nářadí jako kultivátor, brány, možná mulčovač. Chci to dělat jen jako přilepšení při práci, pro vlastní spotřebu. Všechny pozemky jsou okolo domu, bylo by to bez větších přejezdů. Pěstoval bych brambory, řepu, jetel, pšenici(ječmen).
Ve všem mám jasno krom onoho necelého hektaru, na které se vztahuje nájemní smlouva. Kdy mohu zajít do kanceláře a smlouvu vypovědět, za jak dlouho budu moct na půdě sám hospodařit?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bold » 14 srp 2013 09:27

záleží co je uvedeno ve smlouvě, pokud je to 1ha tak se lze domluvit i hned. Záleží jak se k tomu postaví nájemce. Ale nevím, smlouvu jsem neviděl. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2
Registrován: 14 srp 2013 08:24

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bauxi » 14 srp 2013 12:10

Na smlouvu se večer podívám. Jde o že je to parcela hned za humny. Výhodou je, že tu vede polní cesta a parcela není někde uprostřed velkého lánu. Soused o tři domy vedle má na stejné úrovni také parcelu, ale už asi 30 let to má oplocené a má zde ovocný sad. Vyčlenil bych tu moji parcelu, vznikl by mezi mým polem a jeho sadem pro družstvo jakýsi zub, kam by museli zajíždět (asi 30x300 metrů), nevím jestli by to nebyl problém.
Případně šlo by nájemní smlouvu zrušit tím, že by se vlastnictví převedlo přímo na mne? Nyní je to psané na máti.

Příspěvky: 97
Registrován: 05 bře 2007 15:49

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod svec » 14 srp 2013 14:18

převodem nemovitosti nezaniká nájemní smlouva ta pokračuje dále.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bold » 14 srp 2013 15:15

hlavní je smlouva, co je tam napsáno za jakých podmínek se vypovídá. A vypovídá se většinou do konce září.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod larsen.l » 14 srp 2013 18:55

Smlouva je smlouva, mám od kamaráda pronajatoi měřicu pole, on vedle koupil 80 arů pole, kterémá v nájmu družstvo, to si pronajmu taky, ale......
ve smlouvě napsáno , roční výpovědní lhůta, takže od 30.9. 2013 poběží teprve výpovědní lhůta, takže mě to může pronajmout až od 1.10 2014, pokud se k té výpovědi bude hlásit příští rok

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod bold » 14 srp 2013 20:20

lze se domluvit, pokud je to v kraji honu tak některé slušné družstva vychází vstříc, no a pak lze zatlačit- projít smlouvu s právníkem, on určitě nějakou kličku najde. Ovšem v zájmu dobrých mravů bych asi počkal-rok není tak dlouho
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 60
Registrován: 30 lis 2009 20:23
Bydliště: Praha-východ

Re: Jak začít s podnikáním v zemědělství

Příspěvekod Kahsa » 19 říj 2013 01:50

Já mám to samý, děda když skončil hospodařit tak to pronajal družstvu a smlouva je s výpovědí 10let!!! a domluvou to nechtějí dát, to je přece hrozný to mi bude 40let až to vrátí. Nevím jak docílit navrácení, přemýšlím už nad zoufalostma. Pozemky jsou ve dvouch "lanech", každý "lán" má cca 25-30ha a vněm mám cca po 3HA celkem tedy 6HA, tak si říkám na štípu pod bárákem na louce pruty vrb a vysázím to na hranici pozemku...:-) aby měli komplikovaný práce a museli se vyhýbat. Myslím že na toto mám právo a nemůžou nic. Nebo si nechám vytyčit hranice mezníkama a ty taky nemohou porušit,

Snažil jsem se s nimi domluvit, aby mi dali ty pole okolo vsi o výměře do 1až 2HA že nepotřebuji celek, ani to nechtěj, oni chtějí každý metr pro sebe....dotace, dotace, dotace...

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků