Založení živnosti

Příspěvky: 30
Registrován: 23 bře 2014 13:20

Založení živnosti

Příspěvekod KambaCZ » 01 dub 2014 22:50

Ahoj,

potřeboval bych poradit se založením živnosti v rostlinné výrobě. Můj děda má živnost a vlastní okolo 20 ha orné půdy a další ha má v pronájmu. Je to už starší pán a zdraví mu furt nebude sloužit a tak bych chtěl po něm převzít živnost. Na internetu jsem se dočetl, že pro založení živnosti potřebuju buď výuční list z oboru a nebo 6 let praxe v oboru. Jenže studuji strojní průmyslovku a půjdu na vysokou školu technického zaměření. Tím pádem nemohu mít ani vyuční list a na 6 let jit někam pracovat se mi nechce. Jde třeba považovat za praxi i to, že se s dědem v podstatě odmalička okolo zemědělství motám? Nebo to jde nějak obejít? Prosím poraďte mi. :) Díky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Založení živnosti

Příspěvekod Mr.Equable » 02 dub 2014 07:44

Ahoj, já jsem byl na živnostenském úřadu a tam jsem řekl, že bych chtěl podnikat v oboru zemědělství. Vytiskli mi formulář a rozmysli se. Vrátil jsem se druhý den, zaplatil poplatky a dostal osvědčení. a bylo to. :) zajdi si na úřad a pozeptej se tam.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení živnosti

Příspěvekod bold » 02 dub 2014 07:48

no osobně jsem to nezjišťoval, ale mám pocit že lze založit živnost s "ručitelem" Což je garant toho že to budeš dělat správně. Ale já jsem automechanik a firmu jsem přebral na sebe, nechal jsem si potvrdit že jsem pracoval ve naší firmě ale nikdo to nepožadoval. Ale to už jsem měl za sebou zkoušky ohledně nakládání s přípravky na ochranu rostlin a podobné atrakce.Takže taky žádost,vyplnění a bylo.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 30
Registrován: 23 bře 2014 13:20

Re: Založení živnosti

Příspěvekod KambaCZ » 02 dub 2014 19:26

Díky, dost jste mi pomohli. :)

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Založení živnosti

Příspěvekod larsen.l » 02 dub 2014 20:54

Ještě něco k tomu osvědčení pro zem. podnikatele. Pokud chceš brát dotace z EU fondů musíš mít alespoň zedělské minimum. To je kurz, třeba u nás na JM to dělá Medělova Univerzita, ale termín je nastaven dost blbě, začína to obyčejně v půli října a končí to před Vánoci, stojí to 15000 Kč. Závěrečná zkouška se skládá z testu, potom je tam volné téma, které spracuješ a u ústní zkoušky to obhajuješ. Ten termím je neštastný proto, že tady probíhá vinobraní, kdy se dělá i o víkendech, a ty se musíš 4x za týden zůčastnit vyuky, tj, Po - Čt. to je asi tak všechno co k tomu mohu říct. Délám 5 rok na tento živnosták, krom služeb ve vinohradech dělám živočišnou a polařinu.

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Založení živnosti

Příspěvekod Denis » 02 dub 2014 21:06

larsen.l píše:Ještě něco k tomu osvědčení pro zem. podnikatele. Pokud chceš brát dotace z EU fondů musíš mít alespoň zedělské minimum.


Náš živočišnej druh je zralej na vymření. Muset dokazovat, že jsem schopen činnosti, který se lidstvo věnuje již několik tisíc let. Šmarjá... :roll: :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení živnosti

Příspěvekod bold » 03 dub 2014 07:53

no nechci se nabonzovat, ale zem minimum nemám,pouze v tom žiju cca 20let. Ale já přebíral živnost (na vlastní IČO) od otce, a tak nějak to nikdo nepožadoval. Mám pocit že to lze obejít nějakým garantem-ale to vařím z vody.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Založení živnosti

Příspěvekod larsen.l » 03 dub 2014 22:14

To jsem si myslel taky, ale .... Raděj jsem si to udělal

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Založení živnosti

Příspěvekod kas » 07 dub 2014 21:45

Požadavky minimální zemědělské kvalifikace musíte dokladovat pouze u vybraných investičních dotací z PRV (I.3.2 ZČMZ, I.1.1. Modernizace, a pod.). Pro získání Osvědčení o zápisu do evidence zemědělského podnikatele nepotřebujete nic.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Založení živnosti

Příspěvekod kas » 07 dub 2014 21:49

KambaCZ píše:Ahoj,

potřeboval bych poradit se založením živnosti v rostlinné výrobě. Můj děda má živnost a vlastní okolo 20 ha orné půdy a další ha má v pronájmu. Je to už starší pán a zdraví mu furt nebude sloužit a tak bych chtěl po něm převzít živnost. Na internetu jsem se dočetl, že pro založení živnosti potřebuju buď výuční list z oboru a nebo 6 let praxe v oboru. Jenže studuji strojní průmyslovku a půjdu na vysokou školu technického zaměření. Tím pádem nemohu mít ani vyuční list a na 6 let jit někam pracovat se mi nechce. Jde třeba považovat za praxi i to, že se s dědem v podstatě odmalička okolo zemědělství motám? Nebo to jde nějak obejít? Prosím poraďte mi. :) Díky



Pokud hodláte začít podnikat a zároveň převzít farmu, tak je vhodné využít dotačního titulu Zahájení činnosti mladých zemědělců. Předpokládaný termín nového kola žádostí je březen 2015. Více vysvětlím přes SZ.

Příspěvky: 19
Registrován: 15 bře 2014 10:28

Re: Založení živnosti

Příspěvekod Vasek731 » 11 dub 2014 21:54

Dobrý den. Mám dotaz co se týče dotací. Začínám hospodařit a v těch brožůrách k dotacím se absolutně strácím. Poradí mi někdo v kostce jaé jsou podmínky získání dotací,jaké potřebuju k tomu podklady. Mám zatím jen 2 ha svoje,2 pronajaté.Jaké jsou možnosti dotací a naco. Děkuju moc za rady. Vašek

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: Založení živnosti

Příspěvekod traktor Zetor » 20 dub 2014 19:08

larsen.l píše:Ještě něco k tomu osvědčení pro zem. podnikatele. Pokud chceš brát dotace z EU fondů musíš mít alespoň zedělské minimum. To je kurz, třeba u nás na JM to dělá Medělova Univerzita, ale termín je nastaven dost blbě, začína to obyčejně v půli října a končí to před Vánoci, stojí to 15000 Kč. Závěrečná zkouška se skládá z testu, potom je tam volné téma, které spracuješ a u ústní zkoušky to obhajuješ. Ten termím je neštastný proto, že tady probíhá vinobraní, kdy se dělá i o víkendech, a ty se musíš 4x za týden zůčastnit vyuky, tj, Po - Čt. to je asi tak všechno co k tomu mohu říct. Délám 5 rok na tento živnosták, krom služeb ve vinohradech dělám živočišnou a polařinu.


Tak to je zajímavý až teď se dozvídám že jsem ušetřil 15000 Kč. 8) To co jsi napsal je úplný nesmysl,... Dotace z EU čerpám, vystudovaný mám úplně jiný obor než zemědělství, osvědčení pro zem. podnikatele jsem bezroblému po zaplacení poplatku dostal a nikdo po mě žádný minimální vzdělání nepožaduje, ... takže asi tak
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Založení živnosti

Příspěvekod neznalek » 20 dub 2014 20:03

traktor Zetor píše:
larsen.l píše:Ještě něco k tomu osvědčení pro zem. podnikatele. Pokud chceš brát dotace z EU fondů musíš mít alespoň zedělské minimum. To je kurz, třeba u nás na JM to dělá Medělova Univerzita, ale termín je nastaven dost blbě, začína to obyčejně v půli října a končí to před Vánoci, stojí to 15000 Kč. Závěrečná zkouška se skládá z testu, potom je tam volné téma, které spracuješ a u ústní zkoušky to obhajuješ. Ten termím je neštastný proto, že tady probíhá vinobraní, kdy se dělá i o víkendech, a ty se musíš 4x za týden zůčastnit vyuky, tj, Po - Čt. to je asi tak všechno co k tomu mohu říct. Délám 5 rok na tento živnosták, krom služeb ve vinohradech dělám živočišnou a polařinu.


Tak to je zajímavý až teď se dozvídám že jsem ušetřil 15000 Kč. 8) To co jsi napsal je úplný nesmysl,... Dotace z EU čerpám, vystudovaný mám úplně jiný obor než zemědělství, osvědčení pro zem. podnikatele jsem bezroblému po zaplacení poplatku dostal a nikdo po mě žádný minimální vzdělání nepožaduje, ... takže asi tak


no já bych nechválil dne před večerem... ono to pujde do doby, než si toho nějaký aktivista všimne :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Založení živnosti

Příspěvekod bold » 21 dub 2014 10:03

Bohužel je to další idiotský požadavek EU. Ale ona platí a tak holt poroučí. I když nejsem přesvědčen že je to z pera EU. Předpokládám že se v zemích EU dědí hospodářství z otce na syna a dost pochybuju že mají všichni zemědělské vzdělání.
Já taky nemám minimální zemědělské vzdělání, ale snažím se dělat své poslání pořádně a pořád se vzdělávat. Je tady jeden pan ing. kterýžto má zemědělské vzdělání, na poli v únoru kukuřice, půl metru vysoká a ve vzdálenosti 2m, zalitá 20cm kejdy. A nikdo si na něj nedošlápne, pole má jen kvůli dotacím. Takže dokud si stát neporadí s takovým ksindlem tak ať mně laskavě nebuzeruje. Toliko k minimálnímu vzdělání a jiným požadavkům EU
P.S. Uživím se i bez dotací a pak mně už nemůžou vůbec nic, v té naší banánové republice. :lol: 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 1
Registrován: 30 kvě 2014 12:40

Re: Založení živnosti

Příspěvekod Kekos » 30 kvě 2014 12:57

Ahoj,
snad se to již neřešilo. Hledal jsem tady na fóru i jinde na internetu a odpověď jsem nenašel. Jak je to tedy s povinností být registrován jako zemědělský podnikatel? Letos poprvé jsem podával jednotnou žádost na cca 16ha TTP a registrován nejsem. Do žádosti jsem vyplňoval pouze rodné číslo. Pozemky obhospodařuji pro vlastní potřebu, na části pasu koně a krávy, zbytek mám na seno/senáž. Nic tedy neprodávám. Existuje nějaká podmínka, kdy už být registrován musím pro získání dotace?

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Založení živnosti

Příspěvekod kas » 03 čer 2014 20:45

Kekos píše:Ahoj,
snad se to již neřešilo. Hledal jsem tady na fóru i jinde na internetu a odpověď jsem nenašel. Jak je to tedy s povinností být registrován jako zemědělský podnikatel? Letos poprvé jsem podával jednotnou žádost na cca 16ha TTP a registrován nejsem. Do žádosti jsem vyplňoval pouze rodné číslo. Pozemky obhospodařuji pro vlastní potřebu, na části pasu koně a krávy, zbytek mám na seno/senáž. Nic tedy neprodávám. Existuje nějaká podmínka, kdy už být registrován musím pro získání dotace?


U běžných plateb na plochu SAPS a AEO být registrován nemusíte. Tato podmínka je nutností pouze u většiny investičních dotací z PRV.

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků