Církevní restituce - co bude dál?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod Pavel Toman » 12 říj 2014 18:31

Co myslíte, že bude dělat církev s pozemky co získá v restitucích? Zrovna na jednom takovém pozemku mám 13ti arový záhumenek. Je to pozemek o velikosti 7 ha, můj záhumenek se krčí v koutě, mám jen 13 arů. Zbytek pozemku mělo podle pozemkové úřadu pronajato několik fyzických osob. Nevím kdo všechno, ale dva největší, kteří na zbytku hospodaří o mě vědí a nijak jim to nevadí (na záhumenek se velká technika nedostane, takže přede mnou tam byly jen kopřivy a bodláky). Na pozemkovém úřadu mi řekli, že v takovém případě mi pozemek nepronajmou a bude nejlepší se jen dohodnout s ostatními, což se také stalo.

Teď se ale věci změnily, na stránkách katastru je hlášení, že aktuálně probíhá převod na římskokatolickou církev místní obce, která zde působí a je právně zastoupená plzeňským biskupstvím.

Takže na co se chci zeptat: už jste se někde někdo setkal s vrácení pozemků církvi, pokud ano tak jak to proběhlo a co následovalo? Jde mi o to, jeslti budou církve svolné pozemky pronajímat a prodávat normálním lidem a za kolik... Nebo jestli všechni skončí v rukou Dánů a Němců...

Ještě před pár lety se farské pole tady pronajímaly za 1 Kč na 100 let.. Už jsem smířený s tím, že tohle se určo opakovat nebude :cry:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod neznalek » 12 říj 2014 22:07

Pavel Toman píše:Co myslíte, že bude dělat církev s pozemky co získá v restitucích? Zrovna na jednom takovém pozemku mám 13ti arový záhumenek. Je to pozemek o velikosti 7 ha, můj záhumenek se krčí v koutě, mám jen 13 arů. Zbytek pozemku mělo podle pozemkové úřadu pronajato několik fyzických osob. Nevím kdo všechno, ale dva největší, kteří na zbytku hospodaří o mě vědí a nijak jim to nevadí (na záhumenek se velká technika nedostane, takže přede mnou tam byly jen kopřivy a bodláky). Na pozemkovém úřadu mi řekli, že v takovém případě mi pozemek nepronajmou a bude nejlepší se jen dohodnout s ostatními, což se také stalo.

Teď se ale věci změnily, na stránkách katastru je hlášení, že aktuálně probíhá převod na římskokatolickou církev místní obce, která zde působí a je právně zastoupená plzeňským biskupstvím.

Takže na co se chci zeptat: už jste se někde někdo setkal s vrácení pozemků církvi, pokud ano tak jak to proběhlo a co následovalo? Jde mi o to, jeslti budou církve svolné pozemky pronajímat a prodávat normálním lidem a za kolik... Nebo jestli všechni skončí v rukou Dánů a Němců...

Ještě před pár lety se farské pole tady pronajímaly za 1 Kč na 100 let.. Už jsem smířený s tím, že tohle se určo opakovat nebude :cry:


Kolega z Plzně-jihu je nyní ve výběrovém řízení na pronájem církevních pozemnku tam u nich.. říkal něco o 30-ti ha a že to vypada, že mu to vyjde. Počítám, že postup bude podobný i u ostatních církví....tedy přes výběrová řízení (kdo dá víc bere)...nicméně určitě je lepší být s nimi v kontaktu. V mém okolí bohužel/bohudík zadné takové pozemky k mání nejsou.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod poulm » 13 říj 2014 08:56

No řekl bych,církev necírkev,ačkoliv se jedná o lidi,kterým je bible zákon,tak se zcela jistě budou chovat nanejvýš tržně a možná se od nich dočkáme ještě hodně zajímavých věcí.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod bold » 13 říj 2014 12:59

církev nemá s bohem už nic společného, po porážce husitů jenom hamižní kde by co získali. Ale to je můj názor.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod zemědělec » 13 říj 2014 15:33

Řekněte mi nějaký důvod, proč by se církev neměla chovat tržně? Proč by to měla pronajímat tomu kdo dá méně? Slyšel jsem, že nebudou pronajímat pole na pěstování energetických plodin,ale není to jistý.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod bold » 13 říj 2014 15:52

každý subjekt by se měl chovat tržně, jde jen o to na co použije získaný groš, jestli si pozlatí další trůn či naperou břich nebo to použijí na zvelebení budov pro chudé.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod poulm » 13 říj 2014 18:59

Nechci tady rozdmychávat nějaké spory,ale vždycky jsem si myslel,že hlavní funkcí církve a víry je pomáhat duševně i fyzicky těm kteří to potřebují, resp. chudým,nemocným,postiženým a jím podobným, ale místo toho se snaží shromažďovat hmotné statky,aby mohli mít více zlatých řetazů na krkách a přitom sami kážou vodu a pijí víno.O opaku mně nikdo nepřesvědčí.
Ale to je jedno,co člověk to názor. Navíc si myslím,že ne vždy je honba za ziskem ta správná cesta,resp. tržní soutěž vždy nevede ke kladnému výsledku.
Nu což,uvidíme sami kam to všechno povede. :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod Pavel Toman » 13 říj 2014 20:34

Mě by docela zajímalo, jak a podle čeho budou určovat a zaměřovat "původní farské" pozemky. Tam kde je katastr digitalizovaný je to o něco snažší, ale když to zase uvedu na tom mým problému, tak ta dotyčná parcela je ještě zaznamenána na původním Pozemkovým katastru, který vznikl v dobách Marie Terezie, a ta část pozemku, kde hospodařím, byla oplocena a oddělena od zbytku někdy v roce 1965 - 1970, ovšem v katastrální mapě to je vše pořád jako jeden pozemek. Vím že tu řeším prkotinu o pár arech, ale jde mi o princip.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod poulm » 14 říj 2014 11:10

A jsi v katastru zapsaný jako majitel té parcely,nebo ji máš jenom v nájmu a teď nevíš s kým nájem řešit?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod tele » 14 říj 2014 20:52

Církevní restituce jsou velice individuální záležitost. Jeden známý řeší s odpovědným pracovníkem církve založení společné firmy, kdy on vloží know-how a diecéze pozemky a zisk si rozdělí a církev ho použije na obnovu chátrajících nemovitostí charitu. Další případ se stal již před rokem v Jižních Čechách, když se restituce teprve rozjížděly a za jedním velkým soukromým zemědělcem přišel významný regionální politik z nejmenované pravicové strany a snažil se vyjednat výši nájmu za balík cca 600 ha církevní půdy, kterými disponoval na základě plné moci. Nevyloučil ani následný odkup, samozřejmě s mírnou provizí do stranické pokladny :mrgreen:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod bold » 15 říj 2014 07:54

proč mně to nepřekvapilo :lol: :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod poulm » 17 říj 2014 21:47

Poláci mají jedno pěkné pořekadlo:
" Od myši až po císaře, každý chce žít z hospodáře " :lol: :lol: :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 67
Registrován: 16 zář 2009 23:58

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod rakosniklubomir » 25 říj 2014 21:09

Pánové,pokud to církvi /římsko./vydrží,tak dle kardinála Duky chtějí přednostně pronajímat soukr.zemědělcům,členům ASZ,protože asaociace se za círk.restituce stavěla,na rozdíl od veleby a spol./proč asi-aby to družstevníci měli dál a jiný se k tomu nedostal/.Jinak jsem byl přítomen jednání s panem vikářem z ostr. opavské diecéze a ten prohlásil,že pole soukromníkům a v lesích dostanou práci jen místní živnostníci.No a teď víte proč se můžou sockomouši vzteknout.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod Pavel Toman » 26 říj 2014 17:06

Fajn, takže si to rozeberou soukromníci a zatravní... no to pak má smysl se o tu ornou starat..

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod bold » 26 říj 2014 17:37

osobně mám pronajato pouze od lidí z vesnice. Nepředpokládám že bych dostal nějakou "státní" či "církevní". Ale pro mně je osobně vůle vlastníka nejdůležitější, je to jeho půda a pokud se rozhodne že tam bude chovat slepice tak je to jeho rozhodnutí. Jistotu mám pouze na vlastním. Omezovat někoho jak nakládá se svým majetkem nehodlám. Otázka jak k němu přišel je na dlouhé povídání a není to ani smyslem této diskuse.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 26
Registrován: 17 kvě 2012 18:09
Bydliště: Jistebnice, Tábor

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod petrvalyi » 26 říj 2014 18:17

Pavel Toman píše:Fajn, takže si to rozeberou soukromníci a zatravní... no to pak má smysl se o tu ornou starat..


No, řekl bych, že je to lepší, než když všechno dostanou družstevníci. Éra kolektivního blahobytu je už holt pryč... Myslíš, že družstevníci nezatravňují, že nejdou po dotacích? Dokonce bych si troufl tvrdit, že dotační tituly mají zmáklý jako málokterý soukromník. Nic ve zlým, jen se mě nějak dotýká, když se někdo naveze do soukromníků. A jestli církve budou upřednostňovat drobné soukromníky, tak snad poprvé v životě před nimi smeknu klobouk.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod Pavel Toman » 26 říj 2014 18:53

Už jsem to tady psal jiném vláknu. Se soukromníka v okolí mám v převážně negativní zkušenosti - většina si vydupe vydání orné půdy, následně ji zatravní levnou směsí a porost do roka s bídou dvakrát poseče, nebo zmulčuje. Pokud usuší seno, nejmíň půlku prodají na pelety a pod. Meliorace, vápnění, hnojení jim nic neříká. Pokud mají ornou, hudlují ji tak, aby na co nejvíc vydělali, pluh a hnůj neznají. Dokonce tu teď jeden soukromník už dělá řepku po řepce. Jedno zdiskování, slámu samozřejmě prodává, hnůj nemá...
Rád věřím, že jinde to je lepší, ale tady je to se soukromníkama většinou katastrofa. A ti větší (400 - 600 ha) už dneska mají založený s.r.o, takže to už nejsou soukromníci...

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod tomous » 26 říj 2014 21:27

Všichni soukromníci nejsou idioti. Neboj najdou se i normální. Taky znám podnik v řádu tisíce ha a pole hnůj neviděli od revoluce a to prodávají i slámu.........

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod Pavel Toman » 26 říj 2014 21:47

Zrovna tak se najdou i normální podniky, které se o pole starají

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod Jarda X » 26 říj 2014 22:47

No já myslím, že je možná pro tu půdu lepší to zatravnění, než kdyby tam byla kukuřice pořád dokola pro nenasytnou bioplynku. :lol:

Příspěvky: 67
Registrován: 16 zář 2009 23:58

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod rakosniklubomir » 27 říj 2014 10:38

Dobrý den,mimo jiné se také na výše uvedené sešlosti přetřásalo,že Min.financí snižovalo ceny pozemků /daně z nem.(na již.Moravě z důvodu zhoršení bonity půdy/lidově zplundrování/ a naopak zvýšilo např. tuším na Českolipsku-hodně TTP,zvýšila se tam bonita.Osobně bych zatravnění nikomu nezazlíval,na problematických stanovištích je to rozhodně krok správným směrem.Jinak také drobný soukromník asi nedá peníze různým agenturám na vymodlení dotací na to či ono,které nic neriskují ,nic nevymodlí,ale chtějí zaplatit i to nevymodlení.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod poulm » 27 říj 2014 12:43

Ono to stejně bude individuální a jako vždy zase o lidech. Někde církev dá přednost malým soukromníkům a někde ne.
U nás jeden soukromník se kdysi dal na víru,aby získal od věřících restituentů pole,je dobrej a daří se mu a nyní mu opět přeje vítr do plachet :lol: :lol: :lol:
Tkže zase vzniká prostor prů různé čachry a kejkle,co víc k tomu dodat.

Co se týče zatravňování,tak to někde smysl má a někde ne. Výnamné to vidím hlavně na kopečkách kde za dlouhá desetiletí eroze a špatného orání a obdělávání už hlína nebývá a jen se tam svítí žlutice a kamení. No a na rovinách zase rostou průmyslové zony,satelitní městečka,obchvaty a jiné fajn stavby.Takže tímto trendem budeme za 20let pást ovce na kopečkách. :lol: :lol: :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod tomous » 27 říj 2014 16:28

Pavel Toman píše:Zrovna tak se najdou i normální podniky, které se o pole starají


Však určitě. Znám dost soukromníků co by patřilo nakopat do prd.le. Mě hlavně vadí,že většina tehdejších JZD vydrbala z restitucemi,udělali a.s. a nazdar. To mě sere nejvíc.

Příspěvky: 56
Registrován: 03 dub 2011 16:53

Re: Církevní restituce - co bude dál?

Příspěvekod vendelín » 27 říj 2014 17:31

No, řekl bych, že je to lepší, než když všechno dostanou družstevníci. Éra kolektivního blahobytu je už holt pryč... Myslíš, že družstevníci nezatravňují, že nejdou po dotacích? Dokonce bych si troufl tvrdit, že dotační tituly mají zmáklý jako málokterý soukromník. Nic ve zlým, jen se mě nějak dotýká, když se někdo naveze do soukromníků. A jestli církve budou upřednostňovat drobné soukromníky, tak snad poprvé v životě před nimi smeknu klobouk.[/quote]


Do družstevníků se tu naváží skoro každý, tak bys to mohl překousnout. U nás skoro všechna zrestituovaná půda vypadá jak Krakonošova zahrádka.

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků