Ozelenění / greening

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 12 úno 2015 16:47

Zdravím. Tato novota EU se tu ještě neřeší,i když je to poměrně dost aktuální. Jakým směrem půjdete? Je tam těch variant víc,ale jsem z toho celkem jelen a nevím,co vlastně vychází nejlíp. Máme čistě ornou půdu,ani ha trávy,bez dobytka.Cca 200 ha,což při 5% ozelenění znamená cca 10 ha.
A ještě jeden dotaz - pochopil jsem dotace na letošní rok správně tak,že se vyplácí SAPS ve výši 130 €/ha + na plochu spadající do ozelenění 2000 kč/ha a za porušení podmínek ozelenění je -2000 kč/ha z celé plochy SAPS?
U velkých podniků s ŽV je to jednoduché,stačí jim pár ha vojtěšky,případně TTP. Co ale menší hospodáři s čistě RV?? to zase někdo něco vymyslel :roll:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 198
Registrován: 01 dub 2014 15:37

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod AGportal.cz » 12 úno 2015 17:24

Já bych položil ještě doplňující otázku - předpokládám, že vše co se greeningu týče je pouze pro zemědělce s výměrou větší než 15Ha orné. Pokud to správně chápu menšímu zemědělci nebudou strhávat platbu SAPS při nedodržení podmínek. Je to tak?
http://www.AGportal.cz - Seznam manuálů, novinky ze zemědělství, vyhledávání a zadávání agroslužeb, jednoduchý agrobazar - vše ZDARMA a BEZ REGISTRACE

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 12 úno 2015 17:26

Limit je tam tuším 10 ha. Máme firmu na 2 části,ta druhá má cca 15 ha a vztahuje se to na ni taky
Ještě dodám jednu věc - při platbě SAPS 3600 kč/ha + 2000 kč/ha greening = 5600 kč/ha,což už je defakto výše nájmu z 1 ha po letošním zvednutí ceny půdy.Když vezmu,že na dané ploše nechám úhor,kde nemám žádný zisk,naopak výdaje na odplevelení,k čemu to je? Začíná to být zralý na to,vykašlat se na celý slavný dotace,protože se budou zřejmě dál snižovat.

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod provit » 12 úno 2015 17:53

Mě se greening netýká, protože jsem eko. Spíš asi nedosáhnu na ošetřování tavních porostů, protože mám 1,3VDJ na jeden ha a prý je tam rozmezí od 0,3 do 1,15 VDJ na ha. Na jedný straně mi platí za masná telala asi 5,5tis a na druhé mi strhnou, že mám hodně telat. Jinak tady družstevníci se připravují na biopásy skoro 20tis. na ha a přitom bez práce. Podmínkou je mít velký lány a na 3 roky u lesa udělat biopás myslím o šířce 20m...

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 12 úno 2015 17:55

A podmínky a platby za biopásy se dají najít kde?
Teď jsem koukal na ten greening a je to opravdu nad 15 ha

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod tomous » 12 úno 2015 18:03

skacel99 píše:Zdravím. Tato novota EU se tu ještě neřeší,i když je to poměrně dost aktuální. Jakým směrem půjdete? Je tam těch variant víc,ale jsem z toho celkem jelen a nevím,co vlastně vychází nejlíp. Máme čistě ornou půdu,ani ha trávy,bez dobytka.Cca 200 ha,což při 5% ozelenění znamená cca 10 ha.
A ještě jeden dotaz - pochopil jsem dotace na letošní rok správně tak,že se vyplácí SAPS ve výši 130 €/ha + na plochu spadající do ozelenění 2000 kč/ha a za porušení podmínek ozelenění je -2000 kč/ha z celé plochy SAPS?
U velkých podniků s ŽV je to jednoduché,stačí jim pár ha vojtěšky,případně TTP. Co ale menší hospodáři s čistě RV?? to zase někdo něco vymyslel :roll:


Hele a teď mi pověz o čem to hospodaření je? Já myslel,že i o chování dobytka apod. a ne jen dělat rostlinou. Vím,že se určitě nekoho dotknu,ale je mě to šumák. Já bych těm co nemají dobytek žádnej ještě ubral i z těch 3tis. A jestli ty s 200ha jsi menší hospodář to teda nevím.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 12 úno 2015 18:10

Organickou hmotu do půdy dodávám - zaorává se veškerá sláma. A ano,považuju se za menšího hospodáře,jsme rodinná firma kde to děláme víceméně ve 2 lidech. Já zase moc neuznávám ekologický provoz,protože to většina stejně nedělá z přesvědčení,ale protože je to líp zaplacený a není s tím tolik starostí.Každej má jinej názor a 100 lidí,100 chutí.Ale neřešmě tu kraviny mimo téma a držme se greeningu :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 140
Registrován: 06 říj 2007 17:41

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod venca43 » 12 úno 2015 18:18

skacel99 píše:Organickou hmotu do půdy dodávám - zaorává se veškerá sláma. A ano,považuju se za menšího hospodáře,jsme rodinná firma kde to děláme víceméně ve 2 lidech. Já zase moc neuznávám ekologický provoz,protože to většina stejně nedělá z přesvědčení,ale protože je to líp zaplacený a není s tím tolik starostí.Každej má jinej názor a 100 lidí,100 chutí.Ale neřešmě tu kraviny mimo téma a držme se greeningu :wink:



Tak to dělej taky ,když je to tak jednoduchý.
K tématu s greeningem spíš souhlasím. Každý si musí spočítat co se mu vyplatí.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 12 úno 2015 18:24

Tak odpadají problémy s chemií (registrace přípravků) a hnojení. Dělat to nehodlám,chci se normálně uživit a ne po sezóně přemýšlet,komu tu směs ječmene a ovsahy prodám a jestli za to vlastně něco dostanu. Nechci se nikoho dotknout,ale znám takový případy.
Založil jsem tohle téma z důvodu,aby se problematika greeningu dala probrat a poradit se,kdo,kde jak a proč to dělá tak,nebo onak. Ne řešit,jestli je čistá RV,nebo EKO správně,nebo špatně.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod medulin » 12 úno 2015 18:45

Já mám v plánu naplnit greening pěstováním plodin vážících dusík (jetel, lupina, soja) akorát 1ha těchto plodin naplní 0,7ha pro greening. Kolega nechá půdu ladem hlavně kolem lesů a vodotečí.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 12 úno 2015 18:51

Právě se doma dohadujeme,kterou z těchto cest jít. Já jsem pro půdu ladem na problémových místech (kolem lesů,vodotečí,špice a mokřiska) a taťka namítá,že se z toho platí nájem a produkce by žádná nebyla a chce zkusit plodiny vázající dusík. Tam je ale zase problém s datem,kdy musí být na pozemku. Chtěli jsme to nechat uklidit na zeleno,což se ale nestihne.Zbývá to tedy sklidit na zrno a pokud touto cestou půjde víc podniků,z bobu a hrachu se stane neprodejná komodita. Nicméně pro pšenici je to předplodina parádní.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod bold » 12 úno 2015 19:14

já mám kousek jeteliny a zbytek provedu zeleným pásem kolem vody. To že tam nevydělám, mně nevadí, dvakrát poseču a pokud to nikdo nebude chtít tak mulčovač.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod medulin » 12 úno 2015 19:14

Ty nadprodukce bych se tolik nebál když si vezmu kolik se do evropy dováží soji. Další možností greeningu je pěstování meziplodin kde je koeficient tuším 0,3? To je snadno zvládnutelný.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 12 úno 2015 19:21

Letní neziplodiny jsou z hlediska určeného data blbost,protože nestíhám uklidit jarní ječmen.Ale koukal jsem na datum těch podzimních a to vypadá dobře,úplně jsem to přehlídl.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod tomous » 12 úno 2015 20:46

no dělám na cca. 10-15% orné jetel a vojtěšku,tak je mě nějakej greening putna......

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod tele » 12 úno 2015 20:52

Z poslední verze vyřadili úředníci vojtěšku, nikdo neví proč. Já jdu 11.3. na školení, ještě před týdnem totiž ani úředníci nevěděli, co a jak bude. Je v tom pěknej bordel, je třeba počkat na poslední verzi.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod tomous » 12 úno 2015 21:53

No je to banda debilů. Jen aby se už začátkem března neselo. Hlavně že oni mají na všechno 3prdele času!

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 12 úno 2015 22:13

A finální verze má být zhruba kdy? Pokud by se mělo něco set,tak je nejvyšší čas řešit osivo

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod winis » 12 úno 2015 22:38

Tyhle řeči kdo je jaký zemědělec mě neskutečně baví :D Každý si to dělá podle svýho a aby mi někdo nařknul že sem horší zemědělec jen proto že nemám setinu dobytčí jednotky.... Ste k smíchu....

Jinak k tématu:
Pokud má zemědělský podnik více než 15 ha orné půdy, pak by od 1. ledna 2015 měl pro přiznání greeningové platby z její výměry vyčlenit alespoň 5 % (v následujících letech se může zvyšovat na 7 %) jako tzv. plochu v ekologickém zájmu - EFA.

Koeficient přepočtu hektarů:

Úhor 1,0
Souvrať 1.5
Meziplodina 0.3
Plodina která váže dusík 0.7
Rychle rostoucí dřeviny 0.3
Zalesněné plochy 1.0
Stromořadí 2.0
Soliterní dřevina 1.5
Skupina dřevin 1.5
Terasa 1.0
Mez 1.0
Travnatá údolnice 1.0
Příkop 2.0

Nejjednodušší cestou si myslim dělat meziplodiny. To při našich 228 ha vychází asi na 38 ha jestli se nepletu.... Napadlo mě taky rozhazovat třeba svazenku po řepce, to by se dalo stihnout a po 20. zasít ozim. Jinak holt před jařiny ozimou variantu.
Druhy meziplodin by měly být:

Bér vlašský
Čirok zrnový
Hořčice bílá
Jetel nachový (inkarnát)
Jílek mnohokvětý
Jílek vytrvalý
Koriandr setý
Kostřava červená
Krambe habešské
Lesknice kanárská
Lnička setá
Lupina žlutá
Mastňák habešský

Osivo na jarní setí už mám ve stodole od listopadu takže pro mě je letos jasno :)))

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod neznalek » 12 úno 2015 23:20

winis píše:
Nejjednodušší cestou si myslim dělat meziplodiny. To při našich 228 ha vychází asi na 38 ha jestli se nepletu.... Napadlo mě taky rozhazovat třeba svazenku po řepce, to by se dalo stihnout a po 20. zasít ozim. Jinak holt před jařiny ozimou variantu.
Druhy meziplodin by měly být:

Bér vlašský
Čirok zrnový
Hořčice bílá
Jetel nachový (inkarnát)
Jílek mnohokvětý
Jílek vytrvalý
Koriandr setý
Kostřava červená
Krambe habešské
Lesknice kanárská
Lnička setá
Lupina žlutá
Mastňák habešský

Osivo na jarní setí už mám ve stodole od listopadu takže pro mě je letos jasno :)))


Me třeba greening zhatil zatravnění pro novou pastvinu. Co jsem našel v provizorní příručce, tak na meziplodiny by se měla používat směs minimálně dvou plodin...jestli jsem to tedy pochopil správně. Naštestí se mělo uznávat farmářské osivo. Taky se chystám na školení, jsem zvedav s čím nakonec přijdou, protože tohle snad nekdo vymyslel zadnicí... asi nám chtějí dokazat, že se nemáme tak špatně....že muže být i hůř :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod winis » 12 úno 2015 23:40

Nejvíc mě štve že kvůli nitrátu tam nejsou dusik vazajici rostliny.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 13 úno 2015 15:23

Ano,meziplodina má být směs 2 plodin,z nichž při kontrole na pozemku jedna nesmí mít zastoupení vyšší,než 90%.
Napadlo mě totéž,přediskovat výdrol řepky a prosít svazenkou,ale v našich končinách je řepka málo kdy sklizená do 31.7. a navíc mám pocit,že řepka by svazenku absolutně zahlušila. Zřejmě teda Půjdeme cestou podzimních meziplodin,asi svazenka,ale musí se k ní najít nějaká jiná plodina,s podobnou velikostí semen,aby to šlo nějak normálně zaset.

Seznam meziplodin jsem našel takový:
bér vlašský, bojínek luční, čirok zrnový, Festulolia sp., hořčice bílá, jetel nachový (inkarnát), jílek mnohokvětý, jílek vytrvalý, koriandr setý, kostřava červená, kostřava luční, kostřava rákosovitá, krambe habešské, lesknice kanárská, lnička setá, lupina žlutá, mastňák habešský, peluška (hrách setý rolní), pohanka obecná, proso seté, ředkev olejná, řepka olejná, sléz krmný, slunečnice roční, srha laločnatá, svazenka vratičolistá, světlice barvířská (saflor), vikev panonská, žito trsnaté (lesní)


Jinak osivo na jaro už máme taky vyřešené,ale kdyby se šlo v greeningu třeba cestou hrachu,může to být problém.

Můžu se zeptat,kde zjistím nějaké informace ohledně školení?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Mr.Equable » 13 úno 2015 16:08

Taky by mi zajímalo jak to budu dělat. To školení popř.nějaká chytrá publikace by se šikla.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 13 úno 2015 16:15

U nás v okolí nikdo nic pořádně neví,jsou to pořát jenom odhady co a jak by mohlo být. Byli jsme dnes za jedním člověkem,co dělá poradenskou činnost a zjistili jsme,že toho ví zhruba stejně a všem z toho jde hlava kolem.

Jinak základní informace jsou na stránkách ministerstva

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod tele » 13 úno 2015 16:19

Mluvil jsem dnes s jedním opožděným zemědělcem, který poptává hrách do směsky s podsevem jetele a měl velkou honičku ho sehnat, skoro všichni dodavatelé mají vyprodáno.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod neznalek » 13 úno 2015 17:18

tele píše:Mluvil jsem dnes s jedním opožděným zemědělcem, který poptává hrách do směsky s podsevem jetele a měl velkou honičku ho sehnat, skoro všichni dodavatelé mají vyprodáno.


necertifikovaný hrách ( do směsky) 16400kč/t :lol: sháněl jsem cca pred mesicem a defakto sem ani jinou moznost neměl, nastesti sem potřeboval 300kg :D a zbytek nacpu peluškou. Jinak pořád mám na skladě ještě 9 vaku hořčice od kombajnu, kdyby někdo chtěl třeba na to zelené hnojení :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Pavel Toman » 13 úno 2015 18:12

skacel99 píše:Právě se doma dohadujeme,kterou z těchto cest jít. Já jsem pro půdu ladem na problémových místech (kolem lesů,vodotečí,špice a mokřiska) a taťka namítá,že se z toho platí nájem a produkce by žádná nebyla a chce zkusit plodiny vázající dusík. Tam je ale zase problém s datem,kdy musí být na pozemku. Chtěli jsme to nechat uklidit na zeleno,což se ale nestihne.Zbývá to tedy sklidit na zrno a pokud touto cestou půjde víc podniků,z bobu a hrachu se stane neprodejná komodita. Nicméně pro pšenici je to předplodina parádní.


Na úhory bacha. Úhor je nová kultura v LPISu, takže když budeš chtít jako úhor nechat jen část pozemku, tak ho budeš muset v Lpisu rozdělit na dva dílčí bloky, na jednom budeš mít dál ornou R a na druhým úhor (U)... takže ti v evidenci přibude dost nových bloků.. Navíc úhor můžeš mít na jednom místě max 3 roky (podle současný verze) a pak zase zpátky na ornou...

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 13 úno 2015 18:38

Tak souvrať tam ještě je jako varianta,ale ta se podle všeho musí něčím oset

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Pavel Toman » 13 úno 2015 19:00

Ano oset jdou prakticky čímkoliv, jen ne tím, co je na zbytku pole. Smí se chemicky ošetřit, ale nesmí se sklidit.
My uvažujeme že část protierozních pásů v kukuřici osejeme hořčicí nebo svazenkou a necháme to být... Normálně to oséváme obilím ale ne všechny pásy je možné sklidit, takže by se to vyřešilo takto.
Nás by se jinak greening dotknout neměl, měly by to pokrýt jetelotrávy. Byly tedy také zvěsti, že směsky jetelovin s travinami nebudou povoleny, ale zatím se to nepotvrdilo a všude se uvádí že povoleny budou.
Zbytek dohoníme meziplodinami, akorát škoda, že se musí letní meziplodiny zaorat a nejdou sklidit na zeleno.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 13 úno 2015 19:08

Na souvratích je zajímavý hlavně koeficient 1,5. Je jenom škoda toho setí,je to zbytečný pálení nafty. Druhá věc ale jsou výsevky - je někde určeno,ať už u meziplodin,nebo souvratí,jak se mají zhruba pohybovat výsevky,případně kolik rostlin na metr u dané plodiny musí být? Svého času jsme totiž svazenku házeli rozmetadlem. Energeticky je to nejmíň náročná operace,není tolik přejezdů po poli,ale vscházivost po následném zapodmítání nebyla nic moc.

Další

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků