Software Agronom od AG info

Uživatelský avatar
Příspěvky: 90
Registrován: 19 bře 2008 17:17
Bydliště: okres HK

Software Agronom od AG info

Příspěvekod rotez30 » 18 úno 2015 18:06

Zdravím všechny uživatele tohoto programu, něco málo přes rok s ním již pracuji, ale v současné době jsem narazil na pár nejasností s počítáním dusíku. Pokud jde o podzimní limit, tak by to mělo odečítat 20 kg/ha na rozklad slámy a případně upozornit na překročení limitu (porušení nitrátové směrnice). Co se týče limitu na (celkový dusík zobrazovaný v Sumáři dusíku na plodinu), tak tam mi to při označení N na rozklad slámy započítává celou dávku, uvedu-li příklad, před založením porostu řepky ozimé byl aplikován amofos v dávce 142 kg/ha (17 kg N) a 200 kg/ha síranu amonného (42 kg N) - "na rozklad slámy" a v říjnu pak, kde to bylo možné, ještě 100 kg síranu, tudíž 80 kg N. V sumáři by se mi tedy mělo objevit 60 kg N/ha (po odpočtu 20 kg na slámu), takže si můžu určit, že pro jarní aplikaci s nechá použít 170 kg N/ha. ...ale skutečnost je jiná, jak jsem již uvedl, dávku N mi to ze sumáře odečítá celou, tudíž se mi objeví místo 60 kg jenom 40 a hned bych si mohl myslet, že můžu počítat ještě se 190 kg/ha. Jelikož se jedná v rámci podniku o výměru řepky cca 265 ha na několika blocích o velikostech 1,3-62,5 ha a dávky nejdou napsat vždy v celých číslech (např. na desítky kg), je problém se pak čehokoli dopočítat, tudíž by mi sumář uvádějící reálnou skutečost vůči směrnici dost pomohl. Nemá s tímto někdo zkušenost, popř. jak to doladit?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Software Agronom od AG info

Příspěvekod winis » 18 úno 2015 18:31

nemam to u sebe a nejsem v tom zatim tak moc zběhlej, ale jestli si dobře pamatuju tak když sem to vyplňoval tak tam byla kolonka "na slámu" kde byla možnost Ano nebo Ne, když se to tam zaškrtne neponíží se ta dávka?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 90
Registrován: 19 bře 2008 17:17
Bydliště: okres HK

Re: Software Agronom od AG info

Příspěvekod rotez30 » 18 úno 2015 22:33

Pamatuješ si to velmi dobře a o to ponížení N mi právě jde, že když při dávce vyšší než 20 kg N/ha zaškrtnu A (ano - na rozklad slámy), tak mi to odpočítává ze sumáře celou dávku a takhle bych tam mohl nasypat na slámu třeba 50 kg navíc. Zatím nevím, jestli by mi to při max. dávce na plodinu (+ 20 kg na slámu) podalo hlášení v případě překročení limitu, ale rád bych měl podle sumáře přehled o již aplikovaném množství, dle kterého bych si dopočítal, kolik mi ještě zbývá do "limitu plodiny", přičemž tyhle hodnoty se následně pro různé bloky liší už třeba "jen" různými aplikačními pásmy a zákazy hnojení v různém období...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Software Agronom od AG info

Příspěvekod winis » 09 dub 2015 20:27

Já když si chci zkontrolovat kolik je tam celkem N tak si přehodim slámu na N, kliknu na přepočítat, zkontroluju a pak zase přehodim na A. Orientuju se podle barvy buňky, nebo si fiktivně přidám dusík abych věděl jaký je strop.

Mám teď ale jinej problém, aplikoval sem na podzim Galeru podzim a ted na jaře něco opravoval Galerou a vyskakuje mi chyba že byla 2x aplikovaná stejná účinná látka :/
A pak mám taky problémy obćas něco najít v katalogu třeba Cereastart nebo mi to hlásilo že ClartexNeo neni registrovanej do řepky ale na ukzuzu je, tak sem ho musel propsat do pšenic ale to už mi rozhodí ekonomiku.... :/

Uživatelský avatar
Příspěvky: 90
Registrován: 19 bře 2008 17:17
Bydliště: okres HK

Re: Software Agronom od AG info

Příspěvekod rotez30 » 13 dub 2015 20:24

Děkuji za reakci. Pokud se k přepočítávání dusíku ještě vrátím, tak jsem došel k závěru, že na slámu se mimo zranitelné oblasti nechá vypsat ohromné množství N, což jsem si ještě ověřil u profíků z Agroeko Žamberk, tudíž toto mě už netíží... :) Možnost fiktivního přidávání N při podzimním hnojení jsem rovněž zkoušel, jinak se snažím orientovat podle údajů z LPISu, kde jsou napsaná aplikační pásma jednotlivých bloků.

S evidencí ochrany rostlin Ti příliš neporadím, protože tu si vede kolega do sešitů, ale co vím od sousedů, využívajících AG info, tak ten problém s rozlišením 2 přípravků s podobným názvem tam občas bývá...

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků