Cesta přes pozemek

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Cesta přes pozemek

Příspěvekod miki » 28 zář 2015 19:47

Mám takový problém. Přes úvratí pozemku vedla polní cesta, kterou používal soused k příjezdu na svůj pozemek, ale jinak tam chodili pouze lidé pěšky a na kole. Daná cesta nebyla nikde vedena v mapách a není zapsána ani jako břemeno a při digitalizaci,která proběhla asi před 7 roky nikdo z vlastníků ji nechtěl vytvořit. Nyní si pozemek vedle souseda pronajal člověk, který tam jezdí osobním autem i 5x denně a na pozemku pořádá akce při kterých se tam otočí za den i 40 osobních aut. Tato jeho činnost se mě samozřejmě nelíbí a nechci, aby můj pozemek byl pro tuto činnost používán. Nemám nic proti pěším, cyklistům a proti tomu když tam párkrát za rok projede traktor na údržbu louky, ale osobáky tam jezdí bez jakéhokoliv ohledu na stav pozemku a rozjíždějí ho.
Dá se proti tomu nějak účinně bránit?
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod slava » 28 zář 2015 20:34

je to váš pozemek tak co vám brání v tom aby jste ho řádně obhospodařoval ,obnova poškozeného lučního porostu začíná orbou

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod bold » 29 zář 2015 08:15

Otázka č1. Je sousedův pozemek přístupný z jiné strany z obecního či státního pozemku. (Musí být přístupný , teoreticky by stačila cestička, ideální je možnost vybudovat příjezdovou cestu a je vcelku jedno jak bude drahá)
Otázka č2. Byl tento přístup či příjezd zaužíván v minulosti?
Vjezd na cizí pozemek umožňuje zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník (starý odkaz- byl novelizován- nemám nastudováno, ale bude to podobné), v rámci úpravy sousedského práva pouze vlastníkům sousedících pozemků na nezbytnou dobu a v nezbytné míře, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Právo na volný průchod přes pozemky podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, není právem průjezdu a neplatí pro motorové vozidlo.
Určit, zda cesta je, nebo není účelovou komunikací podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, je v terénu obtížné a nejisté, přitom nezbytné k posouzení práva vjezdu.

Definice veřejně přístupné účelové komunikace

Zákon o PK definuje tuto kategorii pozemních komunikací stručně v § 7 odst. 1)

(1) Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků. Příslušný silniční správní úřad může na návrh vlastníka účelové komunikace a po projednání s příslušným orgánem Policie České republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka.

Je tedy evidentní, že zákon o PK rozlišuje jednak tzv. veřejně přístupnou účelovou komunikaci (VPÚK) a účelovou komunikaci veřejně nepřístupnou. Nejprve k definičním znakům VPÚK podle zákona o PK. Prvním znakem je, že musí jít o dopravní cestu. Toto poměrně banální konstatování může na první pohled vypadat, že v praxi nečiní větší problémy, avšak není tomu tak. Musí se totiž jednat o stále znatelnou cestu v terénu, nikoli např. o dočasně vyjeté koleje v trávě, a to ještě takovou, která nemění svůj průběh v terénu, což souvisí s dalším, níže uvedeným znakem. Tento znak se však neaplikuje, pokud uživatelé nemohou užívat cestu v důsledku nezákonného jednání (zpravidla umístění pevné překážky) subjektu (zpravidla vlastníka VPÚK) a cesta se tak stane v důsledku neznatelnou v terénu. Druhým znakem je, že cesta spojuje nemovitosti navzájem nebo nemovitosti s ostatními pozemními komunikacemi, tento znak nečiní v praxi problémy (snad pouze cesta, která by vedla toliko na jednom pozemku a nenapojovala by tento pozemek na jinou pozemní komunikaci, ani by dopravně nenapojovala nemovitosti navzájem, by nesplňovala tento znak VPÚK).
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod slava » 29 zář 2015 16:59

Já jsem z dotazu vyrozuměl že tento pozemek není veden v KÚ jako jakákoliv komunikace ale je veden jako zemědělský pozemek asi orná nebo ttp proto zákon přimo majiteli ukládá takto vedený pozemek udržovat ve stavu jak je veden to znamená že nemá povinnost trpět nějaké vyježděné cesty znám to z vlastní zkušenosti když se chatařum na vyježděnych kolejích bořily kola začali tam vozit vše čeho se potřebovali zbavit kamení stavebmi suť a vykopanou hlušinu .

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod miki » 29 zář 2015 17:48

To Slava: Ano je to orná půda. A jelikož je to hned vedle potoka tak po úvrati chodí lidi a jezdí na kole. Ale teď se tam začalo ve velkém jezdit osobáky a to nechci. On ten pozemek na který se jezdí těmi auty byl v sousedním družstvu a to na něho přistupovalo z druhé strany.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod slava » 29 zář 2015 18:27

já bych to osobně vyřešil zoráním pole alespoň té kritické částí stím že bych ponechal prostor pro pěší a cyklisty ale určitě ne pro auta mluvim z vlastních zkušeností jak se ustoupí tak je zle mě začali navázet do pole i asfaltový obrus od cestářů jen proto aby si mohli zkrátit cestu

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod Denis » 29 zář 2015 18:39

slava píše:já bych to osobně vyřešil zoráním pole alespoň té kritické částí stím že bych ponechal prostor pro pěší a cyklisty ale určitě ne pro auta mluvim z vlastních zkušeností jak se ustoupí tak je zle mě začali navázet do pole i asfaltový obrus od cestářů jen proto aby si mohli zkrátit cestu


Koukám, že je to všude stejný. :roll:

Řešil bych to stejně - zorat a když nedaj pokoj, tak na vjezd dát balvan, nebo nějaký překlad.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod bold » 30 zář 2015 07:19

je pozemek na který jezdí auta (soused) přístupný i z jiné strany? Nejlépe ze státního či obecního pozemku. Pokud ne, tak to nebude tak jednoduché a jednoznačné. Každopádně pokud je to tvůj pozemek tak s ním můžeš nakládat dle libosti (v rámci zákona) a soused se musí domáhat přístupu u soudu. Každopádně cestu zlikvidovat co nejdřív, osadit značkou zákaz vjezdu (požádat na kraji- je to složité ale musíš to mít ofic)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod provit » 30 zář 2015 12:31

Já mám hospodářství na polosamotě u města. Dříve si zkracovali lidi cestu klidně i přes dvůr. Před osmi lety jsem udělal okolo pastviny s el. ohradníkem a ovčím pletivem a mám zlatý klid. Od té doby se mi nic neztratilo... i EONi za mnou přijdou, abych je pustil na svůj pozemek. Doporučuji el. ohradník a je klid. :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod bold » 30 zář 2015 15:31

Jakékoliv ohrazení pozemku znamená zákaz vstupu. A většina ho respektuje, včetně energetických společností- Hlavně teda ty , které měli možnost se setkat s rozzuřeným hanákem :lol: :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod slava » 30 zář 2015 18:22

já bych nic neohrazoval nový nájemce určitě ví že jezdí bez povolení po soukromém pozemku tak bych si počkal až tam budou auta a sdělil jim ze jedu pozemek orat a je na nich zda vyjedou či nikoliv když tam zůstanou a nedostanou se ven tak jim při slušném chováni nabídnu že za nějakou uplatu jsem ochoten jim část pro vyjeti přejet smykem
to řešení ovčim pletivem má svá uskalí ta pastvina je určitě i honebním pozemkem a na něm se nesmí bránit volnému průchodu zvěře

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod zemědělec » 30 zář 2015 20:24

Nový nájemce určitě neví a vidí cestu tak po ní jezdí a bude ještě pět let aby měl "vydržené právo" a potom už mu bránit nebudeš moci.Tak pozor na těch pět let, ono to uteče.... S tím oplocováním to není tak jednoduchý, to musí schválit ŽP.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod poulm » 30 zář 2015 20:36

Pokud vím,tak pro takové či jiné ůčely máme Městskou popř. Státní policii.
Pokud mi někdo bez vědomí vniknul na pozemek a poškozuje ho,no tak zavolám policii,třeba i opakovaně a nechám si o tom sepsat zápis.
Jakékoli ploty či ohrady jsou nemalé náklady,které jdou z váší kapsy jen proto,že někdo není ochotný akceptovat váš majetek.
V tomto případě do vjezdu nabouchat ceduli "Soukromý pozemek" a popř. se svědkem ústně upozornit škoditele,že je to váš pozemek a už si nepřejete po něm jezdit,což většinou nepomáhá,pak tu policii a postupně přitvrzovat jako vyorání brázdy 30-40cm hluboké,3tunové panely atp. Jde o to,že v případě sporu jste prokazatelně učinil veškeré smírčí kroky.
Všichni to známe a pořád je to nekonečný boj,který potrvá ještě mnoho generací. Kdo byl v Irsku nebo Skotsku a v podobných zemích,tak tam si nikdo nedovolí ani šlápnout mimo cestu,natož někde vjíždět a dělat bordel,to by jste brzo skončili jako žrádlo pro prasata.
Nedávno jsem viděl někde na bazoši takovou velkou šípovou radlici za DTíka,která se používala tuším snad na prohlubování struh na pastvinách či drenáží atp.,na tohle by to mohlo být fajn :-)))
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod provit » 02 říj 2015 23:10

Ten el. ohradník se spíš hodí do oblastí, kde jsou pastviny. Náklady velké nejsou 12ku roxor 150cm cca 25kč plus drát, ale tam kde je průmyslové zemědělství nevím, ani bych tam nechtěl hospodařit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Cesta přes pozemek

Příspěvekod poulm » 04 říj 2015 17:40

Roxor nebrat,je kovový,u nás by byl tak na jednu noc :lol: :lol: :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků