NIKON D40X

DSLR a objektivy, EVF a kompakty
Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

NIKON D40X

Příspěvekod cocik007 » 18 kvě 2008 21:22

Je tady někdo, kdo má tak jako já tento foťák a mohl by se s námi podělit o zkušenosti s ním????

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: NIKON D40X

Příspěvekod maclos » 19 kvě 2008 15:33

No neviem či by som ti mohol nejak pomôcť, lebo ja mám len D40 :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Re: NIKON D40X

Příspěvekod cocik007 » 20 kvě 2008 18:17

to Maclos: Pomoct nepotřebuju, spíš mě zajímá, jestli jsou tady lidi, kteří ho mají (i tu D40 - ať máš radost). Jak jsou s ním spokojeni, popřípadě jestli měli nějaký problémy s tímto foťákem, atd. Nebudu se zlobit ani za nějaký postřehy a vychytávky...............

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: NIKON D40X

Příspěvekod maclos » 23 kvě 2008 19:43

Tak v prvom rade stále neviem fotiť za horšieho počasia, podľa mňa sú tie fotky takmer nepoužiteľné, oblohu mi vykresľuje strašne svetlú, až bielu, popri tom je zamračené a naživo je šedá.... :cry:
Po nejakom mesiaci som si našiel to optimálne nastavenie, ktoré už používam vždy pri fotení, ale zásadne fotím väčšinou len za jasného počasia. :idea:
Na veľmi slnečné počasie mienim ešte zakúpiť slnečnú clonu, filter som už kúpil a som s ním nadmieru spokojný :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Re: NIKON D40X

Příspěvekod cocik007 » 23 kvě 2008 21:14

to maclos: Tak to jsme na tom stejně, jak dlouho ten NIKON máš????? a jakej máš na mysli filrt??? Polarizák???

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: NIKON D40X

Příspěvekod maclos » 23 kvě 2008 21:22

Foťák mám od Februára tohto roka, filter polarizačný (PL circular M52 ) Hama....sprva som mal problámy že mi foťák robil strašne sveté fotky, ale po nastavení som s ním spokojný......
Mohol by si mi napísať tvoje nastavenia???
Možno raz keď budem mať chuť experimentovať tak skúsim tvoje nastavenia :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Re: NIKON D40X

Příspěvekod cocik007 » 23 kvě 2008 21:34

Skoro nic jsem nenastavoval, jedu většinou podle nastavení foťáku a jenom za pěknýho počasí - nebo spíš z valné většiny.
1. mám nastavený sériový snímání - pro větší šanci trefení fotky
2. jsem nastavil ISO 200 (občas 400)
3. většinou fotím jen na dva režimy - AUTO, nebo SPORT
Ale zkoušel jsem experimentovat ještě s manuálním - ale to chce ještě dostat do ruky - a na tom poli - musíš uznat na manuál není moc času........

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: NIKON D40X

Příspěvekod maclos » 24 kvě 2008 06:53

Ja fotím vždy na režime "P", je tam skoro všetko automatické, len manuálne si viem nastaviť clonu a uzávierku, čo dosť používam, to sa mi na tom programe páči a nezapne mi to blesk hocikedy aj keď to nechcem :idea:
A používaš funkciu Noise Reduction?? Alebo si pri používaní zistil nejakú zmenu??
Ja to mám vždy zapnuté spomaľuje to síce sériové snímanie, ale zdá sa mi, že niekedy to odrobí svoju robotu.
Jedno mínus čo mi strašne vadí na mojom foťáku je to, že pod kryt displaya a mi od 4-smerového ovládača dostáva čím ďalej tým viac prachu a netuším ako to odtiaľ odstrániť, aby som nemusel rozobrať Nikoníka :(

Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Re: NIKON D40X

Příspěvekod cocik007 » 24 kvě 2008 08:53

no, tak tohle je zajímavý - zkusím to někdy v praxi. Toho prachu jsem si nikdy nevšiml. Je fakt, že když na mě letí na poli oblak prachu,tak foťák letí pod tričko.....Ty máš sadu s jedním objektivem????

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: NIKON D40X

Příspěvekod maclos » 24 kvě 2008 11:59

Jj mám setový objektív 18-55mm a som plne spokojný, minimálne zoomujem, lebo čím viac zozoomujem tým sa mi tá fotke menej páči, na foto je menej oblohy, menej zemi proste moje pravidlo je čím bližšie ku stroju :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Re: NIKON D40X

Příspěvekod cocik007 » 24 kvě 2008 18:41

No, to pravidlo je zajímavý, ale i ten ZOOM má svý kouzlo a klady - např. tu prašnost!!!!! (to myslím jako klad) Já vzal tu D40X jako ten největší balík se dvěma objektivy a musím uznat, že oba jsou perfektní, ale to přehazování je na dost dlouho a ještě s tím musím vždycky do auta. :? ale jinak paráda - jsou stejný, takže filtry seděj na oba samý - jen je fakt, že ten Zoomovák je lepší na stativ - dost blbě se drží z ruky....

Příspěvky: 562
Registrován: 12 lis 2005 11:19
Bydliště: České Budějovice

Re: NIKON D40X

Příspěvekod jirka » 25 kvě 2008 09:46

Nikona nemám,vlastně nemám žádný foťák, ale nedá mi to nezapojit se. Nebojte, jen k pár věcem. Jednak - nevím, proč za slunečného počasí používat ISO 200, ale je to zrcadlo, i když nižší třída, tak dejme tomu, šumět to nebude, no. Osobně však nevidím důvod.
Ale co chci hlavně napsat je "pozor na nastavování úprav fotek přímo ve foťáku" (myslím tím různé druhy saturace případně zde zmíněnou noise reduction). Proč? Jednodudše. Když si to nastavíte ve foťáku, nemáte nad tím žádnou kontrolu. Mnohem lepší (pokud to samozřejmě s tou fotkou myslíte vážně, ale zase proč byste si kupovali zrcadlo, kdybyste to nemysleli vážně) je vše takové fe foťáku vypnout a cokoliv chcete s fotkou udělat, udělejte v počítači. Ať je to odšumění (Neat image, Ninja,.... -cokoliv z programů vám udělá lepší práci a zachová více detailů, jen je třeba přijít na správné nastavení toho programu, ale existují i profily jednotlivých foťáků v těchto programech a ty přímo redukují šum podle toho, jak konkrétní foťák šumí) nebo je to saturace (viz neustálé vyptávání na Zetorovu oblohu-normálně má ve foťáku nastavenu vyšší saturaci, proto je modrá tak modrá a červená tak červená atd.) To opět uděláte v každém solidnějším editoru - nemusíte zrovna platit 20 tisíc za Photoshop nebo ho pokoutně krást. Zoner stojí zhruba 1500 a v tomto druhu focení vám udělá uplně stejnou práci. Bo klidně Gimp, ale to už je vyšší dívčí do toho proniknout. A tak by se dalo pokračovat. Každý jsme jiný, nikomu necpu svůj názor, jen ho dávám k zamyšlení. Někdo prostě nechce nad fotkou trávit večer a tak si to nastaví ve foťáku, ale každé světlo je jiné a foťák je prostě pouze procesor a nikdy na svět nekouká vašima očima, proto lepšího výsledku dosáhnete vlastní citlivou úpravou. Podmínkou je však dobře nastavený monitor (třeba přes Power strip, když už sondu na nastavení asi zrovna mít nebudeme (ani já).
A eště jedna věc. Píšeš, že obloha neni vono, nechci objevovat Ameriku, ale zkusil bych si pohrát s nastavením měření expozice (střed, celoplošné, celoplošné s prioritou středu,...nevim co vše vám to nabízí, asi eště zónové). Já vždy fotil s nastavením na střed, kdy si foťák vlastně měří dopadající světlo pouze z plochy, na kerou namíříte, pak jen namáčknout (tím zamknete expozici) a pak už jen pohnutím foťáku tak, aby vyhovovala kompozice a domáčknout. Tím by ale logicky právě měla být ta obloha horší, páč se s ní vlastně nepočítá. Tak zkusit celoploš. Prostě s timhle si pohrát za těch podmínek, který vám nevyhovují a poznáte, co je pro vás nej pro to a to.
K tomu "zoomování". Maclos má recht. Základem je jít co nejblíže k focenému objektu. Ale sám vím, jak často jsem používal dlouhé sklo. Ale spíše proto, že sem měl EVF a tímto trikem jsem si pomáhal k lepšímu zdůraznění hloubky ostrosti, páč jinak to EVF moc neumí. Každá situace je jiná, určo se vám někdy stane, že byste pro ultrazoom vraždili, ale když už máte na čipu 8-10 mega, tak je to fuk. Uděláte správnej výřez a nemaproblema.
A závěrem dvě věci. Fotit na sekvenci je určo dobré,ale fotograf by měl to co chce vyfotit vědět dopředu, ne naflákat filmovej pás a pak si vybrat políčko. Tak se foťej formule, ale ruku an srdce, i když traktor trošku potuníte, 300 z něj nedáte ani z kopce s narvaným návěsem. :) Určo to má svoje, ale přijde mi to zbytečné. Na kalsiku ste také fotili na max 36 fotek a eště ste výsledek nemohli zkontrolovat na dipsleji. Tim nehanim, jen je lepčí přemýšlet dopředu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Re: NIKON D40X

Příspěvekod cocik007 » 25 kvě 2008 17:36

to Jirka: Jsem rád, že se do tohoto tématu zapojil někdo z té nejvyšší třídy fotografů FW (tím nechci urazit maclose). k tomu ISO 200: Většinou fotím stejně na AUTO, nebo na SPORT/POHYB, takže to ISO jestli se nepletu by mělo stejně bejt přednastavený v daným režimu. a druhá věc je to sekvenční snímání. Nefotím na sériový pořád, ale když mě zaujme třeba krajina v nějakým místě, tak chci mít jistotu, že některá z těch fotek bude slušně vyfocená. V dalším používám sekvenci např. ve chvíli kdy se některej stroj otáčí na souvrati a já chci vidět porovnání ze kterýho úhlu vypadá nejlíp. Počty fotek v sérii se u mě pohybujou od cca 2 do cca 5, takže to taky moc nehrotím. Každopádně díky za rady. :wink:

Příspěvky: 562
Registrován: 12 lis 2005 11:19
Bydliště: České Budějovice

Re: NIKON D40X

Příspěvekod jirka » 25 kvě 2008 18:21

Však vpořádku. Digitální fotka je výborná právě v tom, že udělám víc snímků a v klidu domova vyberu to nejelpší, já to jen pochopil tak, že fotíš jen na sekvenci, což mi přišlo zcestné. Jasný, že když už se člověk vydrápe třaba na posed, tak to cvaká jak to jde a pak si vybere. Však ej někdy rád, že se vůbec drží.

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: NIKON D40X

Příspěvekod maclos » 25 kvě 2008 18:45

To Cocik007: Tak mňa si ozaj neurazil, ja sa radím medzi takých, čo sa snažia (snáď ich bude na FW čím ďalej tým viacej), proste chyby si priznám a som len rád keď mi niekto povie v čom sa mám zlepšiť....
K tomu sériovému snímaniu, mám tú funkciu zapnutú aj ja a občas to používam, tak ako písal cocik, proste keď chcem mať istotu, že ten a ten záber mi vyjde na 99,99%.
Rozmýšľanie pri fotení je základ, je mi jasné, že tú fotku už musím mať v hlave min 5 sekúnd pred stvorením, musím mať predstavu kde chcem ten stroj umiestniť, čoho viac do záberu zobrať či zem alebo oblohu....na všetko treba tréning a vždy skúšať a experimentovať, teraz je to lacné, žiadne filmy kupovať nemusíme, fotíme a mažeme o tom to všetkom je......
Hlavné je nech to človeka BAVÍ a nech má ČAS :idea: :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Re: NIKON D40X

Příspěvekod cocik007 » 25 kvě 2008 19:04

to Jirka: To sériový snímání mám zapnutý v podstatě pořád, ale využívám je opravdu na poměrně málo záběrů. to je můj závěr. Jinak, jsme se dali do debaty o focení. Můžu znát Tvůj názor na ten NIKON (D40X...........Double Zoom kit), Jirko?????

Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Re: NIKON D40X

Příspěvekod cocik007 » 25 kvě 2008 19:10

to maclos: No, koukám, že máme stejnej názor. Ještě se vrátím k tomu Zoomu. Je pravdou, že je nejlepší jít blíž ke stroji, ale když jsem dneska fotil NH TS s diskáčama Pottinger bez bočních krytů, tak jsem nasadil zoomovák a netroufl si k němu blízko...... to je výhoda zoomovacího objektivu - druhá je např. v tom, že na dlouhým poli nemusíš tak lítat a máš podobný záběry. Těžkou nevýhodou je nemožnost udělat MAKRO (to nedokáže zaostřit) a pak celkem zdlouhavá výměna..... Ale jinak jsem spokojenej a asi bych neměnil.

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: NIKON D40X

Příspěvekod Matúš.V » 01 bře 2009 11:12

cocik007 píše:to maclos: No, koukám, že máme stejnej názor. Ještě se vrátím k tomu Zoomu. Je pravdou, že je nejlepší jít blíž ke stroji, ale když jsem dneska fotil NH TS s diskáčama Pottinger bez bočních krytů, tak jsem nasadil zoomovák a netroufl si k němu blízko...... to je výhoda zoomovacího objektivu - druhá je např. v tom, že na dlouhým poli nemusíš tak lítat a máš podobný záběry. Těžkou nevýhodou je nemožnost udělat MAKRO (to nedokáže zaostřit) a pak celkem zdlouhavá výměna..... Ale jinak jsem spokojenej a asi bych neměnil.

neviem v akej si fotografickej úrovni: ale zapametaj si že každý zoom je kompromis na úkor kvality a to nie malej. ak chceš mať super fotky tak choď ku stroju čo najbližšie a neboj sa obetovať pre fotku. alebo ak chceš fotiť zdalej tak si kúp nejaké pevné sklo napr: nikkor 85mm/ f1,8. to je kvalita za rozumnú cenu. univerzálne a setové objektívi lákajú univerzálnosťou , ale tam kvalitu nehľadaj
Fórum je názor nás všetkých...

Příspěvky: 2
Registrován: 01 srp 2009 22:43

Re: NIKON D40X

Příspěvekod dracon » 01 srp 2009 22:50

maclos píše:Tak v prvom rade stále neviem fotiť za horšieho počasia, podľa mňa sú tie fotky takmer nepoužiteľné, oblohu mi vykresľuje strašne svetlú, až bielu, popri tom je zamračené a naživo je šedá.... :cry:
Po nejakom mesiaci som si našiel to optimálne nastavenie, ktoré už používam vždy pri fotení, ale zásadne fotím väčšinou len za jasného počasia. :idea:
Na veľmi slnečné počasie mienim ešte zakúpiť slnečnú clonu, filter som už kúpil a som s ním nadmieru spokojný :wink:

Zdarte, fotím už přes rok s D40X a zatím jsem režim P nepoužil. Když už si člověk koupí zrcadlovku, tak právě proto, aby si ovládl nastavení foťáku a vycházely mu fotky takové, jaké chce... Co se týká vypáleného nebe, požívej šedý přechodový filtr, nejlíp v systému Cokin, kde si můžeš ten filtr posunovat podle umístění horizontu.

Zpět na Digitální fotoaparáty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků