Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Uživatelský avatar
Příspěvky: 89
Registrován: 19 lis 2010 12:58

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod franta.cz » 30 led 2011 12:09

Krouticí moment u spalovacích motorů

Krouticí moment je spolu s výkonem a maximálními otáčkami za minutu důležitým parametrem spalovacích motorů (týká se ale všech rotačních pohonných systémů, tedy všech točivých motorů všech typů a možných konstrukčních provedení).

Přepočet krouticího momentu a otáček motoru na výkon:

P = ωM,

kde

* P je výkon ve Wattech
* ω je úhlová rychlost v radiánech za sekundu,
* M je krouticí moment

V praxi lze s výhodou použít vyjádření:

P = 2 π M f / 60000
kde

* P je výkon v kW
* M je krouticí moment v Nm
* f je frekvence v otáčkách za minutu

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod farmářJH » 30 led 2011 13:21

hezké to zkopírovat, proč to nenapsat pro laiky:

výkon je roven součinu dráhy a krouťáku.
Mluvíme o účinku síly na bod na obvodu kružnice, který je v pohybu, tedy za nějaký čas(vyjádřeno frekvencí) uběhne nějakou dráhu. Čím je dráha delší, tím je točivý moment menší. A naopak.

Vstupní křídel a výstupní hřídel jsou v podstatě stejný. Dovolil jsem si zanedbat ztráty a vystačil jsem si s jednoduchým převodem.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 89
Registrován: 19 lis 2010 12:58

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod franta.cz » 30 led 2011 14:01

farmářJH píše:hezké to zkopírovat, proč to nenapsat pro laiky:

Protože pak s toho vypadne taková blbost jakou jsi napsal.

farmářJH píše:výkon je roven součinu dráhy a krouťáku.

Není
výkon je roven součinu úhlové rychlosti a kroutícího momentu viz vzorec výše
farmářJH píše: Čím je dráha delší, tím je točivý moment menší. A naopak.

Není
Kroutící moment nebo točivý chceš-li vyadřuje působení síly na bod vzdálený od osy hřídele.Síla se udává v newtonech, vzdálenost od osy hřídele v metrech výsledná jednotka Nm.S dráhou nemá nic společného.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod Jarek » 30 led 2011 17:48

konečně někdo kdo to tady vysvětlil.
Zjednoduším vám to.Laicky když vynásobím kroutící moment otáčkami za minutu tak výsledek je výkon.
Když mám převod 3 krát do rychla tak je kroutící moment 3 krát nižžší ale otáčky 3 krát vyšší.A z toho plyne že je výkon pořád stejný.

Bolde to že může vývodová hřídel přenést jen 43 kw vlastně znamená že přenáší celý výkon motoru.protože ten motor má výkon 46 kw.takže ty 3 kw to jsou prostě ztráty v převodovce.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod farmářJH » 30 led 2011 17:49

máš recht, poloměru. Čili vzdáleni od středu otáčení.
A zase...to jsi to nemohl napsat rovnou? nemohl.

mé kruhy se ubíraly kolem práce (dráha x síla),porovnával jsem totiž výkony. Tvé kolem síly působící na bod na kružnici.
Já řešil výkon (práce v čase), kdy práce je rovna dráze x síla.
Ty řešíš to, co špatný učitel. Zkus se rozepsat, vysvětlit, ne chrlit vzorce. Já nejsem ani matematik,ani fyzik, ale nesnažím se (doufám) kategoricky něco tvrdit. Protože s určitostí vím, že nejsem neomylný.
Jsem rád, že vidím, že tuto nedokonalost smrtelníků jsi již vyřešil. Matematik by řekl - řešení existuje, je to v pořádku :)

zkus se prosím zaměřit na pouhý popsaný problém. Osobně jsem se zaměřil pouze na porovnání náhrady pohonného zdroje, měl jsem dojem, že tak zněl dotaz. Na zbytek jsem se s prominutím vesele vy...., protože to, co jsi rozporoval Boldovi je v podstatě jen to, jestli je důležitější toč. moment než maximální výkon díky rozdílnému průběhu výkon. křivek. Co to určuje? nejvýhodnější otáčky pro práci motoru, že. Fajn. Ok. Tak se na to prosím zaměř ty, najdi tedy optimální pracovní otáčky motoru podle průběhu krouťáku a urči k němu kW, převeď to a urči zpřevodovaný výkon / příkon na hřídeli šroťáku :)
dyť je to přeci tak snadné,že. Já opravdu hodně zevšeobecnil, za což se Ti opravdu omlouvám. Já vyšel jen z odhadu vycházejícího ze souhrnného parametru uvedeného výrobcem,ale pro jiný typ motoru. Proč jsem to neřešil? protože ač je přenos mezi modem A a bodem B technicky uskutečněn jakkoliv, jse mi o přenos síly a to se týká středu hřídele. Takže mezi zdrojem(motor) a spotřebičem(šroťák) jsem tyto síly (jak jsem již předeslal) neřešil. Nemusel. Mea culpa.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod Jarek » 30 led 2011 19:50

P = 2 π M f / 60000
kde

* P je výkon v kW
* M je krouticí moment v Nm
* f je frekvence v otáčkách za minutu

Teď doplním vzorec pro Elektromotor

P = výkon = 22 KW
f = 3000 otáček

22 = 2 * 3.14 * M * 3000/60000
22 = 18840/60000 M
22 = 0.314M
M = 70.06 Nm

Motor šroťáku má kroutící moment 70 Nm při 3000ot za minutu.A v těchto otáčkách při tomto kroutícím momentu je to těch 22 kW

A teď vývodová hřídel traktoru

P = 43 kW
f = 540

P = 2 π M f / 60000
43 = 2 * 3.14 * M * 540/60000
43 = 0.05652 M
M = 813

Takže maximální kroutící moment na vývodové hřídeli je 813 Nm při 540 otáčkách za minutu.Když to zpřevoduju na tisíc tak je to 2 krát víc otáček tudíž kroutící moment na vývodové hřídeli co má 1000 otáček za minutu je 406 Nm no a když to teď budu hnát přes řemenici třikrát do rychla tak mám potřebných 3000 otáček za minutu ale kroutící moment na hřídeli co má těch 3000 otáček je třikrát menší než na vývodové hřídeli co má 1000 otáček.V našem případě je to 406/3 a to je 135Nm.

Takže z toho plyne že traktor je schopen dodat při spřevododování na 3000 otáček skoro dvojnásobný kroutící moment než požaduje náš šrotovník.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod farmářJH » 30 led 2011 20:10

Ano, tohle je perfektní porovnání. :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod Jarek » 30 led 2011 20:14

Mám to brát jako že mi dáváš za pravdu?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod farmářJH » 30 led 2011 20:18

samozřejmě.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod bold » 30 led 2011 21:07

Takže..... aby jsme to shrnuli. Začalo to porovnáním otáček na náhonovém vývodu a končí to u akademické diskuze.
Tudíž já osobně jsem řekl co jsem chtěl, a názor neměním, podle mně je narvání 22kW šroťáku s převodem 3x do rychla na vývodovou hřídel blbost, a bude trpět traktor. Nejsem ani vysokoškolák a ani po podobném vzdělání netoužím, řeším vše selským rozumem a začít počítat výkony a krouťáky se mně opravdu nechce (i když je to jednoduchá matematika), stejně jako kopírování "chytrostí" z internetu.Je možné že to fungovat bude, já osobně to zkoušet nebudu.....Takže se snažte.....
P.S. Přemek Podlaha by byl z českého kutilsví nadšen............(To není narážka ani přirovnání-to je jen konstatování)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod farmářJH » 30 led 2011 21:21

:)

jen jeden dotaz....u elektromotoru.....byl převod na šroťák jedna ku jedné?
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod slava » 30 led 2011 21:51

bolde ja s tebou sohlasim myslim ze nejsem sam to ze to takto funguje ma myslim jednoduche vysvetleni puvodni motor mel 22KW protoze potreboval rotocit z klidu urcitou masu urcite byl hvezda trojuhelnik pri behu by uz stacil mozna polovicni vykon proto to beha s traktorem tam se rozbiha pozvolna se spojkou a navic se mozna ani nesrotuje na plno aby se srotak nezahltil prisun zrni se prece reguluje stalo by za srovnani vykon srotaku na el. a s traktorem

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod poulm » 30 led 2011 22:04

Nechci Vám kazit radost z Vašich výpočtů,ale čísla budou ještě trochu jiná,pokud to chcete podrobněji.
Pokud je na štítku elektromotoru napsané P=22kW a otáčky n=3000,tak to vždycky znamenalo příkon 22kW při maximálním zatížení elektromotoru a 3000ot. jsou jeho maximální otáčky v nezatíženém stavu. Jelikož mají elektromotory účiník okolo 0,75-0,8,tak to znamená,že tomu šrotovníku stačí příkon okolo 17kW při otáčkách okolo 2-2,5tis.,protože při zátěži elektromotoru bez problémů padají otáčky i o 1/3. Přesnější data by šly vyčíst z jeho kruhového diagramu.
Je třeba vycházet z požadavků na příkon šrotovníku a ne z požadavku na příkon elektromotoru.

Nevidím problém,proč by traktor nemohl hnát přes nějakou převodovku šrotovník, když se na traktory dávaly různé podobné zařízení,jako fukary na seno, drtiče,štěpkovače,stacionární řezačky atd.,které potřebují často mnohem větší příkon. Takový rotavátor,rotační brány či mulčovač dají traktoru mnohem větší zabrat než nějaký šroťák,který jede v přibližně ustáleném režimu. :roll:

Ještě jedna poznámka, pokud vím,tak šroťák potřebuje takový příkon, kolik do něj budu pouštět hmoty na sešrotování,což bude nejspíš nějaké obilí apod., resp. průtok, takže do něj pouštěj tolik,aby se traktor nedusil.
Co víc chcete řešit???
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 31
Registrován: 30 led 2011 17:50
Bydliště: Ostravsko

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod JD7710 » 30 led 2011 22:40

poulm ma pravdu že za traktory se davají různe rotavatory mulčovače a vyvoďák to utáhne a nepouští se to přes rychlostku, jinak si změříš spotřebu jednoduše nalej přesné množství nafty pust přes vyvoďak a pak přes rychlostku a hned budeš vědět co bere miň

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod Jarek » 30 led 2011 22:54

farmářJH píše:samozřejmě.


Děkuji za podporu Tobě a všem co mají podobný názor.
Naposledy upravil Jarek dne 30 led 2011 23:06, celkově upraveno 1

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod Jarek » 30 led 2011 23:04

bold píše:Takže..... aby jsme to shrnuli. Začalo to porovnáním otáček na náhonovém vývodu a končí to u akademické diskuze.
Tudíž já osobně jsem řekl co jsem chtěl, a názor neměním, podle mně je narvání 22kW šroťáku s převodem 3x do rychla na vývodovou hřídel blbost, a bude trpět traktor. Nejsem ani vysokoškolák a ani po podobném vzdělání netoužím, řeším vše selským rozumem a začít počítat výkony a krouťáky se mně opravdu nechce (i když je to jednoduchá matematika), stejně jako kopírování "chytrostí" z internetu.Je možné že to fungovat bude, já osobně to zkoušet nebudu.....Takže se snažte.....
P.S. Přemek Podlaha by byl z českého kutilsví nadšen............(To není narážka ani přirovnání-to je jen konstatování)


Aby jsme to shrnuli.
Podle tebe je pohánět šroťák blbost.
Ale narvat do staré sedmdesátky turbo a vůbec neřešit to že převodovka na tento výkon asi není stavěná,to je úplně v pořádku.
No nevím kde se poděl ten zdravý selský rozum.
Tebe nepřesvědčí ani čísla ani to že to už je odskoušené a že to funguje.
Prostě a jednoduše buď to bude podle Bolda nebo to nebude vůbec.(To není narážka ani přirovnání-to je jen konstatování)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod poulm » 30 led 2011 23:13

Přes převodovou závislost bych ten šroťák dlouhodobě nepouštěl, jak už tady někdo říkal, je v záběru hodně převodů, což zvyšuje mechanické ztráty a opotřebení převodovky.
Doporučuji to dát na 1000ot., hřídel i převody jsou zatíženy menším kroutícím momentem.

Kdysi jsem si tak předělal vysokotlaký lis na slámu Welger,který byl továrně na 540ot., bohužel,když jsem chtěl mít hodně zmáčknuté balíky,tak vývodový hřídel a kardan tpěly rázy od beranu ve fázi tlačení,tak jsem si tam vložil převodovku z řezačky SKPU220,s kterou jsem to zpřevodoval tak, že z traktoru jsem to hnal na 1000ot. a z ní do lisu šlo už jen 540ot., traktor pak o hodně míň trpěl rázy,méně kolísaly otáčky motoru a tím byla i menší spotřeba.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod farmářJH » 31 led 2011 12:41

no když vzpomenu na horal a sbírání slámy po Case (chrlícím velký řádek) tak jsem rád, že mi to ještě funguje. To byly štosy jako blázen.

Porovnání max. výkonů mě nevadí porovnal maximální charakteristiky Poulme a jak jsem již říkal,a shodli jsme se, u elektromotoru je největší výkon a příkon potřeba při rozběhu, takže když mu to vyšlo takhle dobře, v reálu to vyjde ještě lépe :) IMHO.

Turbo na sedmdesátku Jarku není takový nesmysl, jak se ti zdá. Ono jde o to, o kolik zvedneš tlak plnění. Pricip je dostat tam víc vzduchu,abys mohl zvýšit dávku paliva atd.... to atd. je to, že máš prostě i turba nízkotlaká, taková,abys to zase tak moc neboostoval, jen natolik, aby to zabíralo prostě dřív a zlepšilo průběh výk. křivky. To je tzv. inteligentní využití turba :) Ano, jde to taky natlakovat jako prase, dát víc paliva a mít plameny z výfuku, protože to při spalovacím procesu nevyhoří,ale to necháme dragsterům, ne?
To první využití zase tolik výkon motoru nezvedne, viz Opel Campo 2,5D a 2,5 TD....rozdíl je myslím 5 koní,ale jiná emisní kategorie. A bere víc odspodu.

Ten šroťák - sám vidíš, jak motor při rozběhu jde nebo nejde, jak při práci. Jsi traktorista, víš, jak to vypadá při jiných pracech, tak chlape dokážeš snad rozumně posoudit, jestli je to ok nebo není ne :) jak tu někdo psal, musíš to prostě vidět a slyšet (sám). :)
Tvůj dotaz směřoval pokud jsem pochopil spíše na to, jestli přes převodovku nebo ne.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod poulm » 31 led 2011 12:55

Já jsem si na svůj traktor Fortschritt ZT303 s motorem Ifa 4VD taky dal turbo,dokonce turbo z Liaze.
Dávku nafty jsem nechal původní,turbo mi tlačí něco mezi 0,5-0,8Bar. Velice dobře to teď spaluje,průběh krouťáku je lepší a hlavně mi klesla spotřeba o 15-20%. Motor má nyní lepší objemovou a termickou účinnost, což je na první pohled v chodu evidentní.
Mohl bych tomu teď přidat nafty a dostat výkon někam na 140koní,ale dělat to nechci, dlouho by mi to motor nevydržel a takový výkon pro můj způsob provozu nepotřebuji.
Takže montáž turba není blbost,jen je třeba znát své optimální meze. :wink:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod Jarek » 31 led 2011 19:10

poulm píše:Já jsem si na svůj traktor Fortschritt ZT303 s motorem Ifa 4VD taky dal turbo,dokonce turbo z Liaze.
Dávku nafty jsem nechal původní,turbo mi tlačí něco mezi 0,5-0,8Bar. Velice dobře to teď spaluje,průběh krouťáku je lepší a hlavně mi klesla spotřeba o 15-20%. Motor má nyní lepší objemovou a termickou účinnost, což je na první pohled v chodu evidentní.
Mohl bych tomu teď přidat nafty a dostat výkon někam na 140koní,ale dělat to nechci, dlouho by mi to motor nevydržel a takový výkon pro můj způsob provozu nepotřebuji.
Takže montáž turba není blbost,jen je třeba znát své optimální meze. :wink:


To co jsem napsal byla je reakce na to co napsal bold.
A bold navíc po montáži turba dal dávku paliva na maximum.Sám nam to tu napsal.Takže mu musel vyletět kroutící moment nahoru.No a co pak na to ta převodovka?
Turbo určitě blbost není.Téměř všechny nové traktory turbo mají.
Já jen reagoval na to že on napsal že šroťák za traktorem je blbost.
Ono to zase taková blbost není protože ten šroťák co má ten elektromotor 22 kW má výkon asi 1 tunu za hodinu.
Mám doma prospekt ve kterém jsou šrotovníky přímo za traktory.A šroťák který by zvládnul 70ti koňový traktor je schopen podle toho prospektu za hodinu sešrotovat 2.5 tuny obilí.
Takže to beru jako další důkaz toho že ten šroťák o kterém je tato diskuze není pro sedmdesátku nijak extrémní zátěž nebo že by ho dokonce přetěžoval.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod poulm » 31 led 2011 20:32

to Jarek:
Nemá smysl se tu dohadovat. Možná jsi bolda jenom špatně pochopil, nebo se nevyjádřil zrovna optimálně.
Každopádně jsem šroťák na traktoru ještě neviděl a docela bych ocenil,kdyby to někdo zkusil, pak bychom byli chytřejší. Hlavně opatrně,ať ten traktor ten šroťák neroztrhá na cucky,když se bude testovat kolik snese :lol: :lol: :lol:
Můj otec kdysi říkaval,kdo nic nezkusí,tak nic nepokazí.

Když jsem chtěl dávat na své ZT turbo z Liaze,tak mi všichni říkali,že je to blbost a že to nejde, já se potkal s "boldem",dostal od něj pár cenných rad a šel do toho a nelituji,všem pak spadly brady a můžou jen čumět.

Co se týče té jeho dávky paliva,tak je to trochu jinak, on nastavil maximální dávku z tolerance,která je určená pro jeho motor sériově bez turba, takže je na tom stejně jako já,minimální kouřivost,dokonalé spálení a využití nafty,lepší náběh kroutícího momentu atd. Jeho traktory jsou jak švýcarské hodinky, mnozí se od něho můžete učit. 8)
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod bold » 01 úno 2011 12:31

No tak když už mně tu "propíráte" Tož sa mosím ozvat. :-) Je třeba číst pořádně a nevytrhovat z kontextu.
Psal jsem že: Je to podle MNĚ blbost, ne že je to blbost všeobecně-pouze jsem tu vyjádřil názor. To že tomu funguje je věc druhá (když američani zadali parametry ruslanu do počítače tak vyhodnitil, že to lítat nebude- a rusům to lítá). Doufám že vám nevadí že jsem jiného názoru. Nemyslím si že když není po mém, tak je to špatně. Pouze mám svůj názor a zatím jsem ho nezměnil-nic mně o tom nepřesvědčilo.
No a tolikrát probírané Turbo na 7045, několikrát jsem psal že už bych to neudělal, ve stejném duchu radím i druhým, pokud to chtějí i přes tuto dobře míněnou radu uskutečnit, tak poradím jak co. Neudělal bych to z důvodu "nenávratnosti" této investice (za peníze investované v tomto projektu bych měl možná výměnu za 7745) Tomuto "projektu" předcházela dlouhá příprava. Listování v katalogu, porovnávání převodovek 7045/7340T, možnosti vzájemné variability a pod, včetně konzultace s konstruktéry ze zetoru (veletrh Brno).
První Turba vznikali tak že výrobce! namontoval na klasickou 77 turbo a poslal ji do polí, po určitém počtu motohodin byl traktor rozdělán a překontrolován, bez závad! první 77turbo měli tu samou převodovku jak 70. Takže převodovka O.K. ovšem první kliky praskali na posledním ložisku ( u setrvačníku) Takže se upravoval motor.
Podimenzované jsou portály, hydraulika ze 73 jim dá zabrat (začlo mně tam chroupat v ložisku-ale taky je to ještě původní ložisko).
Nepotřebuju obhajovat své rozhodnutí, pouze chci informovat o mém "kutilství" a co mu předchází. A opravdu nejsem pyšná princezna aby muselo být po mém. Nechci nikoho naštvat-pokud to někdo vezme osobně tak se omlouvám, ale názor na problematiku šroťáku na traktoru neměním HOWG
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod poulm » 01 úno 2011 15:14

Jasně vše OK.

Vím,že problematika turbodmychadel patří úplně do jiné rubriky,nicméně si myslím,že dát turbo na motor není zmařená investice,záleží jak se to pojme.
Pokud se kvůli tomu vymění půl traktoru a stojí to mnohé desetitisíce, pak je ta investice opravdu pomalu návratná,zvlášť u slabších traktorů,kde ten rozdíl ve výkoně a spotřebě není veliký.
Mně se přestavba na turbo zaplatila ve spotřebě za jednu sezonu,jenže ta má přestavba měla více charakter lidové tvořivosti,takže jsem neměl příliš velké náklady,resp. minimální.
Traktor ZT303 se v turbu nikdy nedělal,tak jsem musel postupovat podle svého rozumu a výsledek se nanejvýš povedl.
Samozřejmě jsem s tím oturbením naběhal zatím jen pár desítek Mthodin,takže nedokáži říct,jaký to bude mít důsledek z dlouhodobého pohledu. Každopádně úspora na palivu 15-20% není u velkého traktoru zanedbatelná, už na několika kubících nafty je to velmi cítit na peněžence. :D :D :D
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod koprkam » 08 dub 2017 08:36

Je to starý téma, ale nedá mi to. Výkon, který dodává motor a je NEMĚNNÝ. Budiš, jsou tam ztráty v převodech, ale když je účinost převodů 0,95-0,98, tak jsou více méně zanedbatelný. Co se mění s otáčkama je KROUTÍCÍ MOMENT. S vyžšíma otáčkama se zmenšuje a naopak. Ale výkon se nemění a ani nemůže. Kam by asi zmizel. Akorát s nižším krouťákem motor hůř překonává různý rázy a jednodušeji motor zadusíte. Taky není pravda, že krystal 16145 na 21 drážkové koncovce nepřenese plnej výkon motoru. S lisem Fortschritt k550, komora 120x90cm, potřebný příkon okolo 140hp a jede jak sviňa. Už jsem viděl stošedesátku i s lisem s komorou 120x130 (hesston 4800), příkon cca 180hp. Oboje standardní 21 drážková koncovka.
Takže asi tak.
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod bold » 08 dub 2017 08:55

přenese, ale když to bylo tady v družstvu s hestonem, tak dělali 2x do roka vývoďák.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod koprkam » 08 dub 2017 12:00

I to je možný, my letos lisovali z cca 100 ha a nemůžu říct, že by jsme měli se spojkou problém. V družstvu měli na 16245 kombinaci s rotačkama Amazone (jela myslím taky na 1000min-1), ročně sela na 700ha a taky jsem neslyšel o problémech se spojkou. Ale nejhorší je ten lis roztočit, pak už je to celkm v klidu. Ale vzhledem k dnešním dílům bych se temu ani nedivil.
Ovšem zpět k tématu. Je velkej problém u majorů dlouhodobě pracovat s 1000min-1? Prý se snad sype čerpadlo nebo co?
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod slava » 08 dub 2017 12:22

ano to čerpadlo trpí i když běží bez zátěže kdyby se dalo vypnout tak byto slo pracovat déle pokud se ale vyvod zapne přes pojezdovou zavislost tak cerpadlo nebezi bohužel to nejde vždy takto pouzit

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod bold » 08 dub 2017 13:08

je to konstruováno na 540 otáček, při 1000 otáčkách toho má plné zuby. Hřeje se olej hučí všechno v převodovce :-) I výrobce v návodu uvádí používat 1000 otáček vývodu jen na nezbytně nutnou dobu.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod koprkam » 08 dub 2017 21:32

Nabízí se otázka, proč to tam vlastně montovali, když to je k ničemu? Takže jestli to dobře chápu, tak pokud bych celej den dělal s pneusejem na 1000min-1, tak odepíšu převodovku?
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Otáčky vývodového hřídele Z 7045

Příspěvekod bold » 09 dub 2017 09:37

Není to k ničemu. V době výroby těchto strojů byla většina závěsoviny na 540 otáček, na 1000 byly většinou nějaké speciálky a stroje z dovozu. Ten stroj je pořád modernizovaná UŘ-I takže konstrukčně chvilku po válce, jen se na tom doplňují další věci. Takže čerpadlo mělo běhat na těch 540 otáček. Když tam dáš 1000 tak je to náhonu vesměs jedno ale čerpadlo tlačí jednou tak rychleji, takže zahřívání oleje, vyšší otáčky, zvýšený průtok přes filtr- bohužel sací, Nejde o převodovku a náhon, jde o hydraulickou soustavu. Pokud budeš dělat pořád na 1000otáček, tak zkrátíš životnost čerpadla, a rovněž údržba hydrauliky by se měla posunout na polovinu doby.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

PředchozíDalší

Zpět na UŘ I

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník