pohony kosy u kombajnov

Příspěvky: 679
Registrován: 18 lis 2005 19:11

pohony kosy u kombajnov

Příspěvekod Miro » 17 čer 2007 13:34

Každý kto sa zaujíma o kombajny vie že pohon kosy je riešený skoro u každého výrobcu inak. A mňa (dúfam že nielen mňa) by zaujímalo ako sú na tom jednotlivé riešenia.

Takže ako ste na tom na Vašich strojoch ? Ide to bez porúch alebo to občas potrebuje drobnú opravu ? Hlavne mi ide o prevodovky kosy a hlavice. Stala sa nejaká vec ktorú ste si zapamätali ?

A posledná otázka : Uvažoval niekto nad prestavbou na systém Schumacher z pôvodnej prevodovky?

Příspěvky: 272
Registrován: 28 čer 2006 16:07
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvekod martasek » 17 čer 2007 14:57

mame doma 512 a klasickej ozralej kloub :) zatim bez poruvh akorat jsme menili tzv brejle :wink: kdyz se to poradne maze tak je to dobre ale pomale sumachr je sumachr
zetor rulezzzzzzz

Příspěvky: 9
Registrován: 30 pro 2007 20:43
Bydliště: Velký Hubenov

Příspěvekod petr29 » 30 pro 2007 21:38

ja jezdim na 516, porucha skoro zadna, jak psal tady kolega o 512, akorat nam prasknul ozralyk klou, protoze se prehriva, kdyz se spravne namaze tak to je pak bez problemu. :P

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 04 led 2008 12:45

to Miro: Na Schumachera jsme to chtěli přestavovat, ale cena nás nějak odradila... Chtěli za sadu na Lexiona přes 50 000 CZK bez daně. To raději občas koupím nová střeva a jede se dál. Staré skříně do r 00 už máme vyměněné nebo opravované všechny a ty novější zesílené zatím drží. Měli jsme hezkou příhodu s objednáním celé převodovky. U jedné nejmenované firmy u Prahy jsme objednali narychlo celou skříň (slabou), ale oni iniciativně poslali tu zesílenou. Tam je ale poměrně velký problém s předěláním a převrtáním držáku na větší díry a větší průměr tisícihranu. Trvalo nám to ve 2 lidech den a připadal jsem si jako umělecký řezbář, akorát s pilníkem :lol:
Co mě však velmi překvapilo na liště 10,5 Vario - je tam zase stále stejná převodovka jako na 7,5 m a 9m. Jak to vydrží a jak budou lítat kosy se nechám překvapit.... :?

Příspěvky: 679
Registrován: 18 lis 2005 19:11

Příspěvekod Miro » 04 led 2008 14:30

Je to drahá vec, samotná Schumacher prevodovka cca 30 plus nejaká konzola a hlavica na kosu. Myslím že som už spomínal, vlani som zrepasoval vnútro (pudzra, ložiska) a pre istotu dali v repke výpoveď spodné drážky aj s pákou. Zlepil som to (EB 121 :? ) ale počítam keď sa to vnútri rozsype znova, tak už pôjde Schumacher. Len druhá páka+hriadel je za 20 tisic kč. Už som to mal na jednom prerobené, je to jednoduché a ide to potom bez zbytočných nervov. Žiadny olej, jedna, .max. dve maznice......

Uživatelský avatar
Příspěvky: 403
Registrován: 28 zář 2007 21:13

Příspěvekod lukasbranka1 » 30 led 2008 12:55

kdys jsme meli jeste 516 ta na jedne meli schumachra konstrukce jak na DF behal pres dva prsty a ta rychlost super stracena zabka se nepoznala seklo to stejne jak kdyby tam byla ta kosa byla rychlejsi nez na JD akorat casem zacal praskat cely bok stolu proste na tohle zatizeni nebyl staveny vystuzili jsme ho a jelo to a jeste prekrizeny remen kdys byl dobre serizeny tak vydrzel celou sezonu ale jednou se snim neco stalo nevim presne co uz jsem na 516 nejel a pak s tim kluci celkem zapasili nes ty vedeni dali tak aby sel dobre kolik to vsechno tenkrat stalo netusim ale delalo se to proto ze ta puvodni kosa nestala za nic pry nic nevydrzela po prestavbe 1 kosa na sezonu zadny problem a za sezonu tak 5 zebek

Příspěvky: 8
Registrován: 28 kvě 2009 13:03

Re: pohony kosy u kombajnov

Příspěvekod matuš » 01 zář 2009 11:08

my mame E 514 s lištou 5,7 a už sme měnili celé ložisko na tom kloubu. Když jedeme dýle tak to ložisko je až červené, podle mě to neni dobře vyřešeno

Uživatelský avatar
Příspěvky: 403
Registrován: 28 zář 2007 21:13

Re: pohony kosy u kombajnov

Příspěvekod lukasbranka1 » 27 zář 2009 21:34

cervene nesmi byt v zadnem pripade nemate ty loziska moc utazene a jeste nevhodna vazelina
pokud je vse jak ma byt tak to musi behat bes problemu spis dnesni dily jsou strasne nekvalitni kolikrat starsi sundany s kombajnu byl lepsi nes nova nahrada

Příspěvky: 8
Registrován: 28 kvě 2009 13:03

Re: pohony kosy u kombajnov

Příspěvekod matuš » 06 říj 2009 20:40

no červene sem přehnal jo ale pali jak prase, ale tatka řikal že jak jezdil na E512 tak že bylo červené ( a to nekecám) a taky mi řekl že to nebylo vubec dobře vyřešenene

Příspěvky: 114
Registrován: 21 led 2009 21:40

Re: pohony kosy u kombajnov

Příspěvekod premo » 08 říj 2009 08:49

ani na 512 nebo 514 to nemůže být rozpálené do červena ,může to být horké ,pokud to opravdu bylo jak říkáš tak bych se přikláněl ke špatně seřízené kose nebo pohonu kosy .

Uživatelský avatar
Příspěvky: 31
Registrován: 30 led 2011 17:50
Bydliště: Ostravsko

Re: pohony kosy u kombajnov

Příspěvekod JD7710 » 01 úno 2011 20:44

Zdravim. Chci na E-512 předělat pohon kosy. Chtěl bych tam dat z E-514. Poskytnul by někdo nějake informace,fotky,prospekty... Předem diky za odpověď

Příspěvky: 69
Registrován: 16 lis 2012 23:56
Bydliště: Opavsko

Re: pohony kosy u kombajnov

Příspěvekod georget91 » 07 srp 2016 10:14

Dobrý den přeji, chtěl bych se zeptat ohledně pohonu kosy na E516B - klasické "brýle". Stále se mi vysypává jeden silentblok, ten prostřední, kde se přenáší síla z vidlicové hřídele na "plocháče" pohonu kosy. Minulou sezónu vydržel cca 10 ha, teď se vymačká a vysype cca po 2 ha. Taky se dost zahřívá. Letos tam mám již třetí kus, který začíná být vyšlapaný. Setkali jste se někdo s podobným problémem?

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: pohony kosy u kombajnov

Příspěvekod OŤAS » 11 srp 2016 21:29

Myslím si že pohon kosy z E 516 kde se záběrem 6,7 m nebyl problém, nemůže na E 514 dělat nějaké špatnosti. Základem je perfektně seřízená kosa. Ta musí chodit lehce, tzn. žádné drhnutí mezi prstama nebo nebo na vodítkách. Takže srovnat prsty do roviny, zkontrolovat vůle mezi vodítkama, ostré ocilky na prstech a ostrá kosa by měla být samozřejmost. Sám jsem se setkal i s případy, že někteří nevědí jak seřídit střih kosy a tzv. přeběh který musí být stejný na obě strany. Toto jsou všechno základní věci, které se musí ctít. Jinak ještě u toho mechanizmu typu E 516 se musí provést i správné výškové nastavení, aby se ty síly které se přenáší na silenbloky od pohonu a od kosy eliminovaly v tom správném úhlu. Potom nemůže docházet k tomu že se silenbloky vybijí po deseti hektarech, nebo se kosohon rozpaluje do červena.
Každý člověk má právo na můj názor.

Zpět na Žací lišty, řezací a sběrací adaptéry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník