zvláštní lišta

Příspěvky: 16
Registrován: 16 črc 2009 21:20

zvláštní lišta

Příspěvekod alf32 » 16 črc 2009 21:24

Ahoj .. na youTube jsem nalezl tuhle lištu Shelbourne stripper ... http://www.youtube.com/watch?v=7OGlY3XJo_E

Docela by mě zajímalo jestli to někdo vůbec viděl na vlastní oči a enbo o tom čet alespoň nějakou recenzi ... Nápad to v celku neni úplně špatný,posílat do kombajnu jenom klasy ...

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: zvláštní lišta

Příspěvekod OŤAS » 16 črc 2009 22:05

Ano už to tady bylo na začátku 90.tých let. Nabízel se tento adaptér pod značkou HORSCH a jedním nebo možnám i jediným majitelem byla firma STAGRA Studená. Bylo to i u nás na Dni Zemědělce v Lysicích (teď nevím přesně rok , ale myslím že 1993), agregovaný byl na kombajnu CLAAS Mega a protože tam byl na tom předváděcím poli docela slabý výnos, tak si trhl docela silnou ostudu. V roce 1990 si díky tomuto adaptéru udělala firma CLAAS na kombajnu Commandor 228 CS světový rekord ve sklizni obilí za 8 hodin, a teď cituji z prospektu: V srpnu 1990 sklidila mlátička Commandor 228 ve Velké Británii za 8 hodin 358 tun pšenice na ploše 44,5 hektarů, to je 44,8 tun popř. 5,6 ha za hodinu. Je vidět že země spojeného království jsou rekordům nakloněny i dnes.
U nás tento adaptér procházel přísným měřením přes SZZPLS (Státní zkušebnu) a byl agregovaný s mlátičkou DEUTZ-FAHR Topliner 4080 HTS. Velmi zajimavá je právě ta možnost sklízet pouze klásky plodin a tím co nejméně zatěžovat samotný kombajn. Díky tomu se mohla zvýšit pojezdová rychlost a následně i plošný výkon, který byl ovšem limitovaný mezní možností sít a vůbec separace. Velmi zajimavé výsledky přinesl tento adaptér při sklizni hrachu, kde díky tomu že porost vtahoval do kombajnu takřka beze zbytku, tak docházelo k velmi malým ztrátám výdrolem, obzvláště také díky částečnému efektu nasávání díky strhávacímu rotoru. Docela slušně pracoval i při sklizni semenných trav. Zkrátka, byl to zajimavý revoluční počin, ale asi jeho největší slabinou byl limit sklizňového stroje a potom a to bylo nejdůležitější, zajistit co největší opěrnou stěnu z klásků proti pohybu sčesávače, tzn. čím hustší porost , tím lépe. To se dá za určitých okolností docílit vyšší rychlostí kombajnu a dalším faktorem je aby porost byl vyrovnaný a pole rovné. Dalším problémem bylo, co se slámou, jak ji sklidit? Samozřejmě že dnes je situace již trochu jiná. Především za těch skoro dvacet let ubyla rapidně potřeba sklizně slámy z pole a dnes je již dostatečný sortiment strojů na zpracování rostlinných zbytků (např. mulčovače). Když jsem zde zmínil sklizeň hrachu za pomoci tohoto adaptéru, byl zde ještě problém , že velmi trpěla samotná mlátička protože se do separačního ústrojí dostávalo velké množství materiálu jako např. hlína a drobné kamínky , které dokázaly udělat z mlátičky během pár dní takřka vrak. Zkrátka pro naše podmínky se to v té době nějak neosvědčilo a zavřela se nad tím voda, ale možná by bylo zajimavé zkusit tento adaptér v dnešní době , na kombajny typu Lexion 600, nebo NH CR, CASE atd. Možná bychom byli zajímavě překvapení.
Každý člověk má právo na můj názor.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 612
Registrován: 15 led 2007 09:04
Bydliště: Opava

Re: zvláštní lišta

Příspěvekod VonVagel » 17 črc 2009 12:34

Vycerpavajici info:) Clovek se hned dozvi neco noveho...ja jen doplnim ze od jednoho servisaka od Claase jsem se kdysi dozvedel ze se to zkouselo nekde na Olomoucku, rikal to co tady bylo napsano ze pokud porost nebyl velmi husty moc peknou praci to nedelalo...
Je otazkou jestli dnesni sklizeci mlaticky jsou na hrane s vykonem...a jestli tohle nebude cesta jak zvysovat vykon:)
Když CLAAS tak jedině LEXION 595R s C516-30...

Víte o tom, že se díky svému počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů?
http://www.czechnationalteam.cz/

Příspěvky: 16
Registrován: 16 črc 2009 21:20

Re: zvláštní lišta

Příspěvekod alf32 » 18 črc 2009 21:17

Ahoj ... ty jo děkuji za info :D fakt skvělá práce ... mno je fakt že na lištách se princip sklizně nezměnil za posledních 50 let takže jsem si řikal jestli to neni něco novýho a ono je to už je to tu pár let :D

Zpět na Žací lišty, řezací a sběrací adaptéry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků