E-512 budík oleje

Uživatelský avatar
Příspěvky: 198
Registrován: 01 dub 2014 15:37

E-512 budík oleje

Příspěvekod AGportal.cz » 24 bře 2015 20:18

Zdravím mám dotaz ohledně budíku oleje. Na konci minulé sezóny se ručička budíku rozkmitala, vše fungovalo jak mělo ale dost kmitala i v provozních otáčkách - sice se pohybovala v zeleném poli, ale myslím, že je to předzvěst něčeho špatného. Znamená to, že kolísá tlak oleje?
http://www.AGportal.cz - Seznam manuálů, novinky ze zemědělství, vyhledávání a zadávání agroslužeb, jednoduchý agrobazar - vše ZDARMA a BEZ REGISTRACE

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod bold » 25 bře 2015 08:00

je to na přímo, nebo přes elektriku?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod zemědělec » 25 bře 2015 09:50

Na přímo hadička až k budíku, pokud to nemá předělaný.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod bold » 25 bře 2015 12:47

Zkusit vyměnit budík, pak překontrolovat vývod z motoru (tlak do budíku) bývá tam takový přechodový kus v kterém je malá dírka, nebo škrtící mezikus, právě z důvodu eliminace kmitů do budíku. Takhle to měl liaz- v ifáckých motorech jsem neměl tu čest se hrabat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 198
Registrován: 01 dub 2014 15:37

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod AGportal.cz » 25 bře 2015 18:34

Mám hadičku až k budíku, jinak to začalo dělat zničeho nic, se zvyšujícíma se otáčkama se mi zdá že jsou kmity menší.
http://www.AGportal.cz - Seznam manuálů, novinky ze zemědělství, vyhledávání a zadávání agroslužeb, jednoduchý agrobazar - vše ZDARMA a BEZ REGISTRACE

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod neznalek » 25 bře 2015 19:12

AGportal.cz píše:Zdravím mám dotaz ohledně budíku oleje. Na konci minulé sezóny se ručička budíku rozkmitala, vše fungovalo jak mělo ale dost kmitala i v provozních otáčkách - sice se pohybovala v zeleném poli, ale myslím, že je to předzvěst něčeho špatného. Znamená to, že kolísá tlak oleje?



Neviděl bych na tom žádnou záludnost, na E514 ( stejný system), mi ručička vibrovala 12 let a vibruje do dnes. Nevibrovala jen pri studeném motoru, po výměně budíku se to zlepšilo, ale i tak pri ohřátem to behalo v rozmezí asi 0,5 bar

Uživatelský avatar
Příspěvky: 198
Registrován: 01 dub 2014 15:37

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod AGportal.cz » 26 bře 2015 19:28

Děkuji za názory, kdyby ta ručička vibrovala už od začátku tak bych se nad tím nepozastavoval. Ještě mě napadlo jestli to nemůže být způsobené nějakou mikrotrhlinkou např. v hadici...
http://www.AGportal.cz - Seznam manuálů, novinky ze zemědělství, vyhledávání a zadávání agroslužeb, jednoduchý agrobazar - vše ZDARMA a BEZ REGISTRACE

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod Bartuc » 03 dub 2015 20:55

nam zas rucicka tlaku pevne stoji, avsak, neviete mi nahodou poradit, este do pred roka mal tlak okolo 4-5, raz poslednu zatvu zacal postupne klesat az na 1,5 skusili sme vymenit olej a chvilu drzal pri max vykone okolo 4-5, ale po par ha zas klesal na 1,5-2, najnovsie klesa az na 1. konkretne, ak je studeny ma pri 2100 ot. motora tlak 4,5 ale postupne ako sa zohrieva tlak klesne pri 2100 ot. az na 1. normalne sa v nom menil olej kazde 2 roky s tym ze rocne urobi okolo 60ha. poslednu zatvu sme vlastne olej menili po roku. za kazdu radu preco by sa to mohlo diat dakujem.

Příspěvky: 9
Registrován: 06 dub 2015 18:46

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod david.komb » 06 dub 2015 19:19

Nam pred par lety na 512 zacala rucicka mazaní taky vybrovat a asi po 15 ha motor prestal uplne mazat. Vytekla šala v ojnici. Nechci strašit ale to se nam stalo.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 198
Registrován: 01 dub 2014 15:37

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod AGportal.cz » 06 dub 2015 19:46

david.komb píše:Nam pred par lety na 512 zacala rucicka mazaní taky vybrovat a asi po 15 ha motor prestal uplne mazat. Vytekla šala v ojnici. Nechci strašit ale to se nam stalo.


Tak koukám, že se mám na co těšit. Ten stav se postupně zhoršoval nebo se rozvibrovala ráz na ráz?
http://www.AGportal.cz - Seznam manuálů, novinky ze zemědělství, vyhledávání a zadávání agroslužeb, jednoduchý agrobazar - vše ZDARMA a BEZ REGISTRACE

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod zemědělec » 06 dub 2015 20:38

Bartuc píše:nam zas rucicka tlaku pevne stoji, avsak, neviete mi nahodou poradit, este do pred roka mal tlak okolo 4-5, raz poslednu zatvu zacal postupne klesat az na 1,5 skusili sme vymenit olej a chvilu drzal pri max vykone okolo 4-5, ale po par ha zas klesal na 1,5-2, najnovsie klesa az na 1. konkretne, ak je studeny ma pri 2100 ot. motora tlak 4,5 ale postupne ako sa zohrieva tlak klesne pri 2100 ot. az na 1. normalne sa v nom menil olej kazde 2 roky s tym ze rocne urobi okolo 60ha. poslednu zatvu sme vlastne olej menili po roku. za kazdu radu preco by sa to
mohlo diat dakujem.
Zkus dát podložku nebo dvě pod pružinu ventilu.

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod Bartuc » 06 dub 2015 21:09

zemědělec píše:
Bartuc píše:nam zas rucicka tlaku pevne stoji, avsak, neviete mi nahodou poradit, este do pred roka mal tlak okolo 4-5, raz poslednu zatvu zacal postupne klesat az na 1,5 skusili sme vymenit olej a chvilu drzal pri max vykone okolo 4-5, ale po par ha zas klesal na 1,5-2, najnovsie klesa az na 1. konkretne, ak je studeny ma pri 2100 ot. motora tlak 4,5 ale postupne ako sa zohrieva tlak klesne pri 2100 ot. az na 1. normalne sa v nom menil olej kazde 2 roky s tym ze rocne urobi okolo 60ha. poslednu zatvu sme vlastne olej menili po roku. za kazdu radu preco by sa to
mohlo diat dakujem.
Zkus dát podložku nebo dvě pod pružinu ventilu.


no asi sa spytam trochu blbo, ale ktoreho? a co by to konkretnejsie malo urobit? je sanca ze to nie je vaznejsi problem? napr. kruzky? strielam od brucha, nie su odbornik...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod bold » 07 dub 2015 06:59

pokud maže za studena jak má, tak ti podložky nepomůžou (anóbrž přetlakový ventil funguje jak má) problém bude ve "vyběhaném" motoru. Záleží kolik má natočeno. Základem je dát olej doporučený výrobcem a necpat tam různé dobroty v podobě syntetik a pod.
Hlavně zjisti, jak tento motor maže, pokud maže tak jak crystal že má mazací kanál v bloku (kde je snímač tlaku) a kanály maže jednotlivé ložiska uložení kliky, nebo je to jak liaz který maže středem kliky (vstup oleje v přední části) kde je víc náchylný k zadření, neb se nedostává oleje na posledním ložisku při nízkém tlaku. V pracovních otáčkách by neměl jít pod 2 (můj názor) a při volnoběhu pod 0,5.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod Bartuc » 07 dub 2015 09:14

aha, existuje nejake opatrenie, aby zil este cim dlhsie, alebo musi kluka na vybrus? kolko ma natocene, presne nevieme, ale je to povodny motor, tipujem ze uz ma co to za sebou. drzal sa statocne. inac je to ifa, maze cez kluku. lejeme tam oroginal olej, snazili sme sa ho naozaj setrit...

este jedna vec, trochu som odbocil od temy vlakna, ospravedlnujem sa, ak by to vadilo, napiste pomazem komentare, popr. zalozim nove...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod bold » 07 dub 2015 14:11

pokud je vyběhaná klika tak ti nic nepomůže. Nevím jak na IFU ale na 16145 mně klika stála něco kolem 6 tis i s uložením (komplet sady kluzných ložisek)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod zemědělec » 07 dub 2015 18:45

Problémy s poklesem tlaků jsou u těchto motorů celkem často a kliku bych nechal až nakonec. Zvlášť jestli ten pokles začal tak náhle.Třeba filtry jsou problém. Zkontroloval bych vůli a trysky na odstředivce a stav papírového filtru/ je plnoprůtokový s obtokovým ventilkem a když má sníženou průchodnost tak tlak spadne na polovic/. Pokud má motor ten výměník ve vaně tak jestli se nedostává voda do oleje.Taky voda když se přehřívá tlak oleje výrazně klesne.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 198
Registrován: 01 dub 2014 15:37

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod AGportal.cz » 08 dub 2015 18:04

Jen se zeptám jestli někdo dělal generálku na IFA motor 512, kolik stála.
http://www.AGportal.cz - Seznam manuálů, novinky ze zemědělství, vyhledávání a zadávání agroslužeb, jednoduchý agrobazar - vše ZDARMA a BEZ REGISTRACE

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod Mr.Equable » 08 dub 2015 19:01

Na Plzni-severu je jeden šikovnej mechanik. Kdysy nám něco dělal generálku na 514ce. Bohužell nevim za kolik, bylo to ještě za dědy.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod zemědělec » 08 dub 2015 20:29

AGportal.cz píše:Jen se zeptám jestli někdo dělal generálku na IFA motor 512, kolik stála.
GO výměnou cca 30-32tis. SO /klika + vložky/ cca 20tis.

Příspěvky: 9
Registrován: 06 dub 2015 18:46

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod david.komb » 28 dub 2015 22:37

Nam ten budik(jeste origo) zacal vibrovat tak jsem dal jiny (casky) tak se to zlepsilo ale pak po tech 15 ha to najednou spadlo a bylo to v haji.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 198
Registrován: 01 dub 2014 15:37

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod AGportal.cz » 29 dub 2015 15:12

david.komb píše:Nam ten budik(jeste origo) zacal vibrovat tak jsem dal jiny (casky) tak se to zlepsilo ale pak po tech 15 ha to najednou spadlo a bylo to v haji.

Spadlo, jako že přestal jet, nebo se opět rozvibroval, ale kombajn jel dál.
http://www.AGportal.cz - Seznam manuálů, novinky ze zemědělství, vyhledávání a zadávání agroslužeb, jednoduchý agrobazar - vše ZDARMA a BEZ REGISTRACE

Příspěvky: 9
Registrován: 06 dub 2015 18:46

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod david.komb » 29 dub 2015 16:03

Jakoze prestal mazat. Uz nevim presne mozna budik nespadl uplne na nulu ale skoro nemazal tak sme ho odtahli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 198
Registrován: 01 dub 2014 15:37

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod AGportal.cz » 29 dub 2015 18:57

Jestě se zeptam, rozvibroval se jako hodne, me rucicka vibruje asi tak v rozpětí 0,5 cm, při nízkých otáčkách až 1cm bych řekl.
http://www.AGportal.cz - Seznam manuálů, novinky ze zemědělství, vyhledávání a zadávání agroslužeb, jednoduchý agrobazar - vše ZDARMA a BEZ REGISTRACE

Příspěvky: 9
Registrován: 06 dub 2015 18:46

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod david.komb » 29 dub 2015 22:06

Ja bych rekl ze to bylo uplne stejne jak v tvem pripade, ale uz je to dlouho tak presne nevim. Mohl sem si za tenkrat sam, prdel sem na vymeny oleje a takhle to dopadlo. Chce to menit olej aspon pres rok i kdyz sekas treba jen kousek.

Příspěvky: 67
Registrován: 16 zář 2009 23:58

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod rakosniklubomir » 03 kvě 2015 11:24

Zdravím,jednou jsem se také setkal s nemazající Ifou,bylo to způsobené prasklou sací trubkou ve vaně-uprostřed je přišroubovaná k víku ložiska,bylo tam pnutí,protože držák přivařili tam kam padnul a nešlo to úplně na díru,tak to tam trochu vnutili a bylo to.Byla tam vlasová trhlina v demontovaném stavu nebyla vidět.Jinak pokud je to novější motor co už nemá původní výměník,ale takový hliníkový šnek ve vaně-pozná se,že k němu jde potrubí s vodou,ta po vyndání toho šneku šla ta trubka ven.Dá se to vše udělat z vytřasadla po vytažení plechu pod motorem,chce to jen fakíra amatéra.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 198
Registrován: 01 dub 2014 15:37

Re: E-512 budík oleje

Příspěvekod AGportal.cz » 03 kvě 2015 18:28

rakosniklubomir píše:Zdravím,jednou jsem se také setkal s nemazající Ifou,bylo to způsobené prasklou sací trubkou ve vaně-uprostřed je přišroubovaná k víku ložiska,bylo tam pnutí,protože držák přivařili tam kam padnul a nešlo to úplně na díru,tak to tam trochu vnutili a bylo to.Byla tam vlasová trhlina v demontovaném stavu nebyla vidět.Jinak pokud je to novější motor co už nemá původní výměník,ale takový hliníkový šnek ve vaně-pozná se,že k němu jde potrubí s vodou,ta po vyndání toho šneku šla ta trubka ven.Dá se to vše udělat z vytřasadla po vytažení plechu pod motorem,chce to jen fakíra amatéra.


No a kdyby tam byla trhlinka neměnila by se hladina oleje? Předpokládám, že tlak oleje bude kolísat čím dál více, než dojde ke stavu, že nemaže vůbec.
http://www.AGportal.cz - Seznam manuálů, novinky ze zemědělství, vyhledávání a zadávání agroslužeb, jednoduchý agrobazar - vše ZDARMA a BEZ REGISTRACE

Zpět na MDW Fortschritt

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků