Bramborové kombajny

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Bramborové kombajny

Příspěvekod bold » 19 zář 2010 12:47

Zdravím všechny "bramboráře". Uvažuju o koupi bramborového kombajnu, tak mně zajímají vaše skušenosti se staršími typy. Počítám spíš s pytlováním než se zběrem do zásobníku ale ani tomu se bránit nebudu. nechci žádný kolos který valí brambory na vlek, spíš něco menšího.Dvouřádkový nebo jednořádkový- veškeré názory jsou vítány. Dík
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Re: Bramborové kombajny

Příspěvekod Lnena » 20 zář 2010 21:41

Velmi záleží na tom, jakou máš doma půdu. Kombajny se dělají i bezobslužné, ale lze je použít do písšité země, před sklizní podrtit nať... Grimme dělal kombajny na všechny možné typy půd, ale musel by ses dopídit, který na jakou půdu vlastně byl. U nás je těžší zem, bez kamenů, ale zato dost hrud. Jeden grimme tu skončil katastrofou, sklizeň zachránil starý dobrý čert, jeden Grimme tu u sousedů statečně bojuje, ale babky si máknou. Docela slušně tu šlapaly dvouřádkové fortschritty, diskový tu ještě funguje, bývala na něho norma dva ha za den a šlapal jak hodinky, ale tenhle už brambory víc sází než sklízí, rok od roku hůř, při práci ti hraje jeho pískavá opera, spousta dílů je made in home a už se jen čeká, kdy vyjede naposled. Teď mám hassii. Tahle firma toho moc nevynalezla, ale zato ten jejich prototyp funguje úžasně. Poradí si s hrudama, poradí si i s nepodrcenou natí, s plevelem, s kamením si poradí obsluha. Je to dost vychytaný stroj. Dělali je jak na pytlování, tak do násypky. Jednořádkové. Občas to maličko upravili, tu přidali násypku, tu pás, ale princip čištění je stejný. Dá se jezdit i na velké kvalty, jedna, dva, bez plynu. Je to v podstatě ohromný stroj, jen s jednou vadou. Sehnat náhradní díl je snad nemožné. Jeden nový pás tě vyjde na tolik, co jiná hassia, pokud ho vůbec seženeš, i když se možná i na tenhle stroj ještě někde nějaký pás válí. Počítám s tím, že jak mi praskne pás, nesháním jiný pás, ale jiný kombajn a budu doufat, že příště praskne něco jiného a náhradní díl už tedy budu mít. Ten můj už má hydraulicky řiditelnou oj i kola. A na té pytlovací hassii snad šlo ty brambory hned třídit a pytlovat vytříděné, nebo to měl někdo tak upravené pro sebe, nevím. Pro mě je důležité dostat vše honem pod střechu, kde už mám takovou malou rakouskouherskou třídičku za osm tisíc, se kterou je schopných deset lidí za den vytřídit dvěstě metráků. S dalšíma značkama nemám zkušenosti. Ať už ale koupíš cokoli, kup si pokud možno neshnilý, neopotřebovaný stroj a hlavně si projdi stav všech gumových pásů. To je alfa omega. Nekoukej se při tom na cenu. Šrák ti vydrží půl sezony, praskne pás a končíš. Kombajn není čert, abys všechny ND sehnal v kovárně. Ale zase kopat brambory ve čtyřiceti, nebo ve třech lidech a pak jim platit mzdu, to je rozdíl. A ještě můžeš jet na kšefty. To koneckonců platí i pro ten můj hrkálek, který s deseti lidma a trochou elektriky nahradí padesát lidí a pak ještě hrká u sousedů.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Bramborové kombajny

Příspěvekod bold » 22 zář 2010 20:10

Dík za cenné rady.Mohl by jsi mně poslat adresu, mám možnost koupit kombajn ale potřeboval bych někoho na "radu"podle fotek, Poslal bych ti fotky a pokud bys byl tak ochotný a řekl mně co to je a jestli se to hodí koupit.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Re: Bramborové kombajny

Příspěvekod Lnena » 25 zář 2010 07:24

No, posli to na jura.l@centrum.cz. Ale jinak ta hassia je docela dobre odzkousena. Hodne zalezi, jakou mas doma zem, ale hassia by si mohla poradit se vsim, jen v pisku by frcela, kameni a hodne tvrde hrudy musi obsluha vyhazet a i to si muze zjednodusit prepazkou na pase.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Zpět na Vyorávače brambor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník