co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod alik1234567 » 30 pro 2010 20:30

Zdravím, chci se zeptat, s čím vyoráváte brambory, zda používáte tek nebo nějaký kombajn, jejich výhody atd....Já se chystám vysadit brambory na 70 arů a nevím, zda se mi vyplatí kombajn, rodinu máme sice rozrostlou, ale sbírat je ručně je docela fuška, tak nevim. Ještě bych chtěl vědět, čím drtíte natě.Budu rád za každý příspěvek

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod farmářJH » 30 pro 2010 21:00

Kolego, koukám, že rád zakládáš témata. Vzhledem k tomu, že už jsi vynechal jen přípravu půdy, hnojení, chemickou ochranu, sazeče, otázku mech. či chemické ochrany proti pleveli - teď jsi u sklizně, hádám hojení a skladování přijde později.....

mohu se zeptat, co tě k bramborám vede? :)

Dotaz na sklizeň je totiž dost ... dost prostě naznačuje, že je to pro tebe terra incognita.
TEK dvouřádkový by ti stačil řekněme do ha,ale nadřete se a nelze to prostě dělat sám. Je vhodný při prodeji z pole formou samosběru.
Sklizeň s odvozem určitě kombajnem, co je jich v posledních letech rozřezalo funkčních poté, co se neprodaly v cenách 15-45 tis. podle stavu, do šrotu.

Něco jako zde : http://www.agroseznam.cz/cz/agrobazar/d ... -e686.html

Pokud jsi ve vatě a chceš to rozjet ve velkém ( a peníze nehrají roli :))) ) existují třeba od Grimme bunkrové vyorávače, kdy to odvezeš z pole nepřebrané a na lince se to pak přebere.....
Proto jsem se ptal, co tě k tomu vede. Technologie jsou různé. Otázkou je stupeň mechanizace, cena/spolehlivost atd.
Opět řeknu....vyzkoušej si to na nějaké ploše a podle toho, co ti bude vyhovovat, bude únosné nákladově, časově a strojově do toho jdi.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod alik1234567 » 30 pro 2010 21:44

No já poslední dobou tak nějak přemýšlím, jaksi v dnešní době něco přividělat, jelikož jsem z vesnice a děda dělal cca 30 let v ZD,tak máme doma i nějakou tu mechanizaci na obdělávání pole. Brambory pěstujeme už strašně dlouho jen asi na 17arech a obděláváme je malotraktorem, všechny mámero vlastní potřebu(rodina, zvířata, atd.) Jednoduše mě napadly brambory, tak se o tom snažim zjistit co nejvíc. Samozřejmě nepatřím k těm, co se do něčeho bezhlavě vrhnou, chci se v tom jen trochu zorientovat a pak se uvidí. Můžu uvolnit tak 100-150tis. Ale zase nechci nakoupit stroje a za rok je prodávat(jako. že by to byl jistě problém) po nějakých jsem se už porozhlédl, ale nevím, zda se vyplatí dát do kombajnu třeba Grimme 50tis. nebo koupi starý fortsichrt. Sazeč bych chtěl nějaký strarší prostějovský cca 25tis.Proto jsem se chtěl zeptat, jak to chodí u vás. Každopádně dík reakci

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod farmářJH » 31 pro 2010 10:39

Asi bych sázel Marsem. Když jsem o tom uvažoval já, rozhodl jsem se pro Mars, 4řádek, nebo co to bylo :) postřikovač asi máš, rozmetadla taky. Pak je otázka prřihrnout, buďto budeš válet nebo půjdeš chemickou cestou co se týká plevele. Sklizeň...pokud půjdeš do větší výměry, šel bych do forschrittu, protože to bylo všude a ještě na to jde kde co sehnat, neříkám, že je to nějaký úžasný stroj,ale co toho sklidily , no nebál bych se ho. Ovšem třeba se 40tkou bys to asi neutáhl :)
Pokud nejsi v někde bohem zapomenuté části vlasti, je opravdu výhodně tekem vyorávat a nechat lidi aby si posbírali, placeno na kraji pole. Mají dojem výběru, čerstvosti a tobě vyberou i malé bokem. Navíc jsou to hotové peníze v době sklizně, okamžitě na ruku.
Jinak ten způsob prodeje z dodávky na nějakém vhodném stanovišti je také dobré řešení. Ovšem musíš to přebrat ty, napytlovat a někoho tam postavit.

Já mám starej Apple s pytlováním. Nic na to není, oprava se rovná divoké improvizaci. Zrovna je prasklý přebírací pás. To je řešení pro záhumenku,ale ne pro normální činnost, protože s několika ha musíš vyjet a prostě sklidit, když to bude k tomu. Takže hlavně v rámci možností aby byl kombajn spolehlivej, hlízy zbytečně neomlátil a byly na něj díly.

Ty brambory nejsou náhodou vůbec špatnej nápad, pokud to kolem tebe nebude stejně dělat 80% dalších. Jíst se musí, na rozdíl od obilnin je to produkt akceptovatelnej koncovým spotřebitelem a čeští pěstitelé jsou momentálně docela v útlumu. Zkus to. Prostě uvidíš. :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod alik1234567 » 31 pro 2010 11:55

Rozmetadlo a postřikovač mám, nakladač půjčí příbuzní atd...Já bych chtěl jít spíš tou cestou, sklidit kombajnem a pak na třídičce přebrat. Už jsem si zjitoval možný odběratele a s jedním bych se domluvil, mají fabriku na brambůrky a shání dodavatele. Souhlasil by s tím, že bych mu jednu sezonu dodal na zkoušku z těch 70 arů a kdyby přístí rok přistoupil na smlouvu, tak bych přidal nějakej ten hacktar. Nevim ale jestli do začátku na tu záhumenku 70arů koupit už kombajn, protože by se mi tam i špatně otáčelo, je to docela blízko plotu, ale to je jen malej broblém. A čím drtíte natě přemýšlel jsem, jestli by to šlo rotačkou, tu taky máme, ale nevim no. Stejně se budu muset zajít poradit s někým, kdo to dělá ve větším, abych to viděl jak to chodí. Navíc bych nerad pak zjistil, že na to nemáme zem. Uvidim njo zatim je to jen taková úvaha. Dík za info

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod alik1234567 » 31 pro 2010 11:56

Jo a traktor máme 6945, to si myslím, že je solidní. Sazeč jsem myslel třeba tenhle http://www.agrobazardvorce.cz/nabidka/f ... %20002.jpg

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod farmářJH » 31 pro 2010 15:05

to je humornej stroj. Ne na hektary. MARS 4 vypadá takhle - http://www.agroseznam.cz/cz/agrobazar/d ... ars-4.html

Jak jsem ti už myslím psal vedle, natě se likvidují mechanicky (drtič natě, stroj podobný rotavátoru ale ne s noži ale s řetězy) nebo častěji chemicky - desikace (zaschnutí) natí.

zkusil jsem pohledat něco z textů. A tak výživný zrovna není, ale malé intro to je.
http://etext.czu.cz/php/skripta/kapitol ... apitola=55
další strana naběhne kliknutím na modrý odkaz vpravo dole.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod alik1234567 » 31 pro 2010 16:31

na ten mars jsem taky koukal, jenže se mi zdá na začátek i docela zbytečnej na těch 70 arů, ale uvidim...zajdu za jednm pěstitelem a poradím se s ním co a jak.Dík za odkaz a rady

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod OŤAS » 31 pro 2010 16:37

Dvouřádkový sazeč na 70 arů, nebo i 7 ha plně dostačuje. Tu první výměru zasázíš v pohodě za pár hodin a tu druhou za dva až tři dny.
Spíš bych začal řešit jinou věc. Tady je zájem pěstovat brambory do budoucna na celé výměře, tj. 7 ha. Bylo by potřeba zvážit že nelze donekonečna sázet brambory stále po sobě. Pokud z toho pole chci mít co největší užitek a abych se co nejvíce vyhnul problémům s chorobama, tak z této výměry pro pěstování brambor využiju asi tak třetinu plochy.
Každý člověk má právo na můj názor.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod farmářJH » 31 pro 2010 16:47

tak to určitě, brambory po sobě, to by nebyl dobrý nápad. Sice existuje pokusné políčko nazývané RAKOVINA, jestli si to pamatuji správně, kde se po sobě pěstují o-lala no desítky let,ale v praxi bych to určitě nedoporučoval :)
další čtení...
http://www.vubhb.cz/_t.asp?f=cd/prirucka/default.htm
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod alik1234567 » 02 led 2011 15:36

taky jsem už nad tím přemýšlel, nejlepší by asi bylo dát to napůl a točit navzájem plodiny, např. za ječmen brambory atd. ale na to bych se ještě musel optat. Na oněch 70 arech jsme doposud pěstovali pšenici a ječmen.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod farmářJH » 02 led 2011 15:39

brambory jednou za 4 roky, musíš si udělat osevní plány a plány hnojení a k tomu vše vymyslet co s produkcí! Brambory po sobě, člověče, to není obilí a i tam je to v podstatě zhovadilost! spousta lidí to dělá z nouze,ale dochází k jednostrannému vyčerpání půdy, prostě se z ní bere pořád to samé, problémy s plevely řešené čím dál silnější chemií, problémy se škůdci, totálně mrtvá půda. Ani moc nepřeháním. Všimni si, že to dělají hlavně velké podniky na cizí, pouze pronajaté půdě. Vyčerpají zásoby, vymrskají to a buďto to levně koupí a zatravní, nebo na to kašlou a ten po nich to bude léééta dávat jakž tak dopořádku, jenže to se mu zcela těžko bude dařit.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod bold » 02 led 2011 15:44

Pokud chceš pěstovat brambory ( a vlastně cokoliv) jako přivýdělek tak se na to rovnou vykašli. Tohle je o hodně práci za mrzký peníz.
Osevní plány by měly být už nalajnované. Brambory určitě jen jednou za 4 roky. Na druhou stranu většina podniků dělá obiloviny, tudíž se dá vyměnit pozemek a brambory tam mít jen jednou za ty 4 roky.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod farmářJH » 02 led 2011 15:46

jistěže, pokud ty dáš pod brambory hnůj a komposty, co bude, a oni pak budou čerpat ještě dusík po tobě :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod alik1234567 » 02 led 2011 15:49

no je mi to jasný, má na to vliv mnoho faktorů, proto se snažím co nejvíce se o tom informovat, abych nedělal nějakou blbost. V dnešní době se hedí spíš na kvantitu, než na kvalitu a to není moc dobře ale lidi si zvyknou na vše, hlavně, že je to levný.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod bold » 02 led 2011 15:57

alik1234567 píše:no je mi to jasný, má na to vliv mnoho faktorů, proto se snažím co nejvíce se o tom informovat, abych nedělal nějakou blbost. V dnešní době se hedí spíš na kvantitu, než na kvalitu a to není moc dobře ale lidi si zvyknou na vše, hlavně, že je to levný.

Tak v tomto si dovolím s tebou nesouhlasit. Myslím si o sobě že dělám kvalitní produkt. Přesvědčují mně o tom zákazníci kteří se vracejí. Jak říkám, vyzkoušejte moje brambory a pak si přijďte koupit na zimu. Většina lidí se vrací. Tohle je tvoje cesta. Ty nejsi schopen konkurovat kvantitou. Musíš konkurovat kvalitou. To je ovšem dost náročné. Musíš vybrat odrůdu, které bude vyhovovat půda, nebude ti brzo klíčit, nebude hnít a hlavně, bude lidem chutnat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod bold » 02 led 2011 15:59

farmářJH píše:jistěže, pokud ty dáš pod brambory hnůj a komposty, co bude, a oni pak budou čerpat ještě dusík po tobě :)

Tohle je fakt. Dusík je super, ALE....v bramborách je neskutečně přejezdů po poli. zorat takové brambořiště.......pokud jsi ještě neviděl 161 po zadních tak klidně na podzim dojeď :-)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod farmářJH » 02 led 2011 16:02

ano. Lidé jsou zvyklí prostě na ...brambory. Ze všech varných typů budou chtít přílohové, ne moc rozvářivé které půjdou použít i jako salátové, ale aby z nich šla i slušná kaše. Prostě jsou zvyklí koupit jedny brambory. Tvým úkolem bude uspokojit je a nabídnout jim v rozumné míře i alternativu právě víc vhodných odrůd na jedno či druhé. Ty si prostě musíš vychovat své zákazníky, aby poznali ty rozdíly a kvalitu a vraceli se k tobě. Jinak jim bude jedno, kam půjdou a jednou půjdou k tobě, jindy jinam a bude jim to jedno.
Musíš mít brambory zdravé, schopné uskladnění atd.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod farmářJH » 02 led 2011 16:05

bold píše:
farmářJH píše:jistěže, pokud ty dáš pod brambory hnůj a komposty, co bude, a oni pak budou čerpat ještě dusík po tobě :)

Tohle je fakt. Dusík je super, ALE....v bramborách je neskutečně přejezdů po poli. zorat takové brambořiště......


Jak to myslíš? :wink: hnůj tam není jen kvůli dusíku :) spíš pro edafon. Čili všechny živé organismy živočišné....mikro meza a makro edafon....od jednobuněčných až po myš :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod alik1234567 » 02 led 2011 16:13

bold píše:
alik1234567 píše:no je mi to jasný, má na to vliv mnoho faktorů, proto se snažím co nejvíce se o tom informovat, abych nedělal nějakou blbost. V dnešní době se hedí spíš na kvantitu, než na kvalitu a to není moc dobře ale lidi si zvyknou na vše, hlavně, že je to levný.

Tak v tomto si dovolím s tebou nesouhlasit. Myslím si o sobě že dělám kvalitní produkt. Přesvědčují mně o tom zákazníci kteří se vracejí. Jak říkám, vyzkoušejte moje brambory a pak si přijďte koupit na zimu. Většina lidí se vrací. Tohle je tvoje cesta. Ty nejsi schopen konkurovat kvantitou. Musíš konkurovat kvalitou. To je ovšem dost náročné. Musíš vybrat odrůdu, které bude vyhovovat půda, nebude ti brzo klíčit, nebude hnít a hlavně, bude lidem chutnat.


To s tou kvantitou jsem chtěl jen konstatovat, je mi to jasný...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod bold » 02 led 2011 16:22

Já jen abys věděl kudy by se měl ubírat malorolník (to neber jako urážku)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 11
Registrován: 30 pro 2010 14:45

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod alik1234567 » 02 led 2011 16:42

bold píše:Já jen abys věděl kudy by se měl ubírat malorolník (to neber jako urážku)


V pohodě, jsem rád za každou radu či připomínku...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod bold » 02 led 2011 16:49

Tož tu mám už 1000 příspěvků-bude aspoň klobása-co? :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod farmářJH » 02 led 2011 16:51

jo tak proto jsi dnes tak aktivní :)))))
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod bold » 02 led 2011 18:08

jsem si toho dnes náhodou všiml- jinak tady popíjím zázvor-cosi na mně leze
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod farmářJH » 08 led 2011 14:45

tak kdy dostaneme ty klobásy? 8) :lol: :lol: :lol:
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: co za stroj na vyorávání brambor

Příspěvekod bold » 08 led 2011 14:46

farmářJH píše:tak kdy dostaneme ty klobásy? 8) :lol: :lol: :lol:

tak za 1000 příspěvků je hašlerka.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Vyorávače brambor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník