Čert na brambory Schmotzer

Příspěvky: 16
Registrován: 18 říj 2011 14:01

Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod zjm » 14 kvě 2013 20:27

Zdravím,

máte někdo zkušenosti s tímto vyorávačem brambor? Je to jednořádkový nesený čert na brambory, většinou modré barvy. Dost se to prodává po bazarech. Prý to vozí z Německa, kde to měly za malotraktory. Měl bych to za Z7011. Děla to dobrou práci? Jsou s tím nějaké problémy? Díky za rady.

Příspěvky: 16
Registrován: 18 říj 2011 14:01

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod zjm » 21 kvě 2013 20:00

Zdravím,

vidím, že s tím nemá moc lidi zkušebost. Dá se alespoň obecně řict, jestli je jednořádkový nesený tek lepší než čert?
Díky.

Příspěvky: 2
Registrován: 01 čer 2013 11:40

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Vladis » 01 čer 2013 11:41

Zdravím,

Ja ho mám za 72 a je to super práca, ideálny pre majora. Po kúpe som ho iba nahodil, nič nepotreboval nastavovať a hneď pekne vyorával. Ja sním vyorávam asi 20 árov a pohodička, redukovaná trojka, náhon na kardan cez rýchlosť od kolies a pekne to rozhádže zemiaky. Ak by ho bolo potrebné nastaviť je to jednoduché, cez skrutky. Prevod od kardana je v oleji, len ho treba skontrolovať či je ho dostatok náhradné pera je bežne dostať, nelámu sa veľmi. Absolútna spokojnosť.

Příspěvky: 16
Registrován: 18 říj 2011 14:01

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod zjm » 01 čer 2013 20:27

...dík za sdělení zkušenosti. Asi do něj půjdu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Martis » 02 čer 2013 10:54

Taky ho mám ještě někde ve stodoli, dřív jsme s tím sbírali 0.4ha ročně a též jsme s ním byli spokojeni. Ještě jsme dali na péra hadice, aby se brambory tolik neotloukli a paráda :D .
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 16
Registrován: 18 říj 2011 14:01

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod zjm » 06 čer 2013 20:57

...dík za sdělení další zkušenosti. Ještě se zeptám - dá se vyorovat s pneu 16,9-30? Předpokládám, že rozteč řádku bude muset být 75cm (traktor má 150cm na střed pneu). Abych přiblížil situaci, tak nyní sázíme, projiždíme a vyrováme dělaným malotraktorem s motorem S1203 s roztečí řádků 55cm. Jenže malotrakotor je už pomalu na odpis a ja jsem chtěl přejít na Z7011, kterého mám na ostatní práce, ale zjištuji, že to není úplně tak jednoduché.
Předpokládám, že většina sazí brambory sazečem. Válíte pak brambory cca 3dny po zasazeni? Projíždíte je? popř. čím?
Budu mít výměru cca 0,15ha.


Předem díky za reakci.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Martis » 07 čer 2013 10:05

Ty 16,9 jsou už skoro moc široký a navíc se těžko vyrovnáte s roztečí řádků. Mi sázíme sazečem SA2-074, na traktoru máme buď kultivační kola nebo 13,00-28 a je to ideální. Ve Vašem případě je pár možnosti : buď opravit malotraktor, v případě obdělávání s 7011 pohrát si s kolama, a nebo koupit sazeč (třeba výše zmiňovaný a je asi i peněžně nejlevnější) a jezdit v klidu se 70kou.
Jinak dříve se brambory po sázení vláčily spec. prutovými bránami vetšinou o záběru 6m nebo se váleli, nechali se "prohřát" řádky a pak se projížděli hrobkovačem - tím se pak ještě prohrnovalo několikrát, aby se zamezilo růstu plevelů.
V současnosti se brambory nasází a těsně před vzejitím postříkají herbicidem....
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 4
Registrován: 07 čer 2013 10:34

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Martan » 07 čer 2013 10:41

Příští rok chceme přejít na rozteč řadků 75cm z 62,5cm na traktoře máme taky 16,9 pneu ale neměl by být problém protože traktor je rozšířený na 166cm střed kol takže mezi koly je stejně místa jako u traktoru se středem kol 150cm na kultivačních kolech akorát co 2 řádky bude muset být větši mezera na kola.chci se jen zeptat jestli tento vyorávač je schopny takovou šířku řádku vyorat?

Příspěvky: 16
Registrován: 18 říj 2011 14:01

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod zjm » 09 čer 2013 21:01

...takže jestli tomu dobře rozumím, tak pokud budu mít rozteč řádku 75cm, pak se mi mezi řádek kola 16,9 vejdou, i když to je na hraně. Pokud se sazí brambory sazečem, tak je tedy po vzejítí vůbec řádkovačem neprojiždíte?
Chtěl jít spíše cestou 7011, protože za ty peníze a čas co narvu do malotraktoru budu mít technologii na 7011, která je pohodlnější. Na druhou stranu se mi moc předělavat na kultivačni kola nechce. Navíc je ani v tuto chvíli nemám. Co se týče čerta schmotzer a jeho šířky vyorávaní, tak by dle příspěvků s diskuze zvládnout měl, protože jsou lidi co jej za 70, 72 používají, tak předpokládám, že jedou na rozteč 75cm. Původně je ale ten schmotzer prý určen za malotrakotry.

Díky moc za rady.

Příspěvky: 16
Registrován: 18 říj 2011 14:01

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod zjm » 09 čer 2013 21:06

...posílám ješte odkaz na toho čerta http://stroje.bazos.cz/inzerat/24826872 ... ambory.php

Příspěvky: 4
Registrován: 07 čer 2013 10:34

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Martan » 09 čer 2013 23:00

No ono záleží na rozchodu kol. Zetor který je na 16,9 musí být širší aby mezi koly bylo stejně místa jako při 150cm na kultivačních kolech jinak pneu 16,9 bude hodně deformovat řádky. Máme Zetora který je jak už jsem psal rozšířený na rozchod 166cm tím pádem je mezi koly stejná mezera jako u rozchodu 150cm akorát že co 2 řádky je mezera na kolo

Příspěvky: 2
Registrován: 01 čer 2013 11:40

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Vladis » 10 čer 2013 11:24

Ja používam poľský sadzač Akpil s rozostupom riadkov 67,5 cm, traktor na gumách 16,9/30 a v pohode mi vojde traktor medzi ne, nič nepoškodí je to akurát rozmer riadka. Posadím, keď začnú zemiaky schádzať oboriem, po dvoch týždňoch znova a je to vybavené. v jeseni vyoriem vyorávačom bez problémov.

Příspěvky: 94
Registrován: 25 bře 2008 21:34

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod sandy » 04 led 2014 17:24

MÁM TAKÉ ČERTA - TAŽENÉHO, PĚKNEJ VETERÁN, ALE MÁM MOŽNOST KOUPIT NASENÉHO ČERTA, KTERÝ JE TAkY ASI ZE SRN. Také by odpadly minimálně ty dlouhé otočky a malá obratnost taženého čerta.

Příspěvky: 4
Registrován: 07 čer 2013 10:34

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Martan » 11 led 2014 14:03

Chci se zeptat má někdo zkušenost u tohoto vyoravače jestli jde přehodit koncovku kardanu z leve strany převodovky na pravou stranu převodovky? Protože mi vychází vyorat řádek u levého kola traktoru a většina vyoravaču je nastavaná na řadek u pravého kola tak jestli je ta možnost když koupím vyoravač s koncovkou kardanu vlevo přemontovat na pravou stranu...dik za odpovědi

Příspěvky: 1
Registrován: 16 úno 2014 10:46

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod alaveso » 16 úno 2014 10:52

Martan, ja mám podobný problém a nikde som sa k tomuto problému nič nedočítal. Opýtam sa ťa, či sa ti tento problém od tvojho príspevku z roku 2013 nepodarilo tento problém vyriešiť? Alebo ak by niekto vedel poradiť, či sa dá s tou prevodovkou na vyorávači brambor SCHMOTZER niečo urobiť.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 21
Registrován: 24 bře 2006 20:14
Bydliště: Všestary

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Vondra » 26 kvě 2014 23:44

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jaký použít vyorávač, ale nejdříve nastíním svoji situaci. Zdědil jsem 0,25 ha orné půdy a chtěl bych se tím spíše jen bavit a na většině pěstovat brambory z větší části pro svoji potřebu jsem vášnivý zemědělec a chovatel od slepic, kachen, hus a kdyby tedy bylo dost brambor tak i nějaká prasata. Kdyby byl dobrý rok tak s cedulí na vratech i něco málo prodat.
Řeším teď i jakým tažným prostředkem to obdělávat vím, že by mi stačil malotraktor, TK a MT nechci, spíše se mi líbí nějaký 20 koňový japonec, ale vzhledem k tomu ,že bych se s tím chtěl přesouvat po silnici tak jsem nikde nenašel na netu jak je to s povolením u těchto japonců? (pokud to někdo víte, budu rád když mě zasvětíte). Takže spíše pokukuju po nějakým zetoru 3011 nebo 4011, které mají vyšší výkon než japonec a hlavně jsou skoro o polovinu levnější.
Sazeč si nějaký seženu buď automat nebo vyrobím babosed. Ale jedná se mi o vyorávač nevím a proto se obracím i na Vás, který byjste mi doporučili, s kterým máte kdo jaké zkušenosti.
Rozmýšlím se mezi čertem, vibračním vyorávači a pásovým (spíše jednořádek).
Napíšu Vám jakto vidím já...nemám s žádným z nich zkušenosti pouze recenze a videa na youtube.
Čert je jednoduchý rychlý ale mám strach, aby nepotloukl brambory a ty mi potom neshnily ve sklepě navíc to lítá hrozně daleko a běhat po celym poli a sbírat, taky to tím hrozně práší (ale to je detail :-))
Vibrační vyorávač http://stroje.bazos.cz/inzerat/35527846 ... rambor.php je šetrný k bramborám a líbil se mi, ale co jsem viděl video na youtube https://www.youtube.com/watch?v=F-t-22rGClg tak když se podíváte od 3:40 min tak je jasně vidět že zemina do toho neleze a brambory se zahrabávají všude okolo a zůstavají zasypané v poli. Takže mě to zklamalo....
A třetí možnost pásový vyorávač https://www.youtube.com/watch?v=21mFgCnzxzI ja teké šetrnější k bramborám, ale také se mi zdá, že se brambory zasypávají zeminou i po přečtení některých zdejších příspěvků si někteří stěžují, že brambory jsou zasypané. Také nevím jaká je životnost pásu, abych každou druhou sezonu nesháněl pás.
Do příští sezony mám ještě dost času nějakou mechanizaci sehnat.
Takže bych byl rád, za každou radu,.... Děkuji

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Mr.Equable » 27 kvě 2014 05:50

Čerta jsme používali pár let a že by potloukl brambory se nestávalo, vydrželi až skoro do dalšího sběru. že by to házelo daleko, maximálně na druhý řádek, nebylo to nijak daleko, aby si se naběhal. :) s vibračnim nemam zkušenosti. S pásovim... vyorávají s tim všichni co znam. ten co je na videu, je nějakej samo domo a je to moc krátké. Když na to vzpomenu až přijedu, tak ti pošlu odkaz na nějaký pořádný. Vyoráváme "tekem" a za 10 let je tam stejný pás , ikdyž sem tam oprava je.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 21
Registrován: 24 bře 2006 20:14
Bydliště: Všestary

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Vondra » 29 kvě 2014 22:10

Mr.Equable píše:Čerta jsme používali pár let a že by potloukl brambory se nestávalo, vydrželi až skoro do dalšího sběru. že by to házelo daleko, maximálně na druhý řádek, nebylo to nijak daleko, aby si se naběhal. :) s vibračnim nemam zkušenosti. S pásovim... vyorávají s tim všichni co znam. ten co je na videu, je nějakej samo domo a je to moc krátké. Když na to vzpomenu až přijedu, tak ti pošlu odkaz na nějaký pořádný. Vyoráváme "tekem" a za 10 let je tam stejný pás , ikdyž sem tam oprava je.


Jakého Teka máte toho dvouřádkového? Nezasypává brambory zeminou? Našel jsem tento jednořádkový http://stroje.bazos.cz/inzerat/35732708 ... or-TEK.php máte s ním někdo zkušenosti?

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod miki » 30 kvě 2014 07:00

Mám nejlepší zkušenosti s blbým koňským radýlkem. Brambory nejsou pobité a jsou uspořádány hezky v řádku
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod Mr.Equable » 30 kvě 2014 10:08

Vondra:Zasypává. ale jen malé, co propadnou zkrz dráty. Většina zůstává na povrchu. a po vybrání ještě přejedeme kultivátorem a "paběrkujeme". nijak závratné množství to není.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 1
Registrován: 09 črc 2014 12:57

Re: Čert na brambory Schmotzer

Příspěvekod marcel52 » 09 črc 2014 13:02

Zdravím

taktiež používam už viacero rokov vyorávač schmotzer. Ale mám problém s motykou, je už dosť úzka a neviem nikde pozháňať novú. Neviete niekto kde by sa dala nájsť, príp. či je nahraditeľná motykou z iného typu vyorávačov?

Zpět na Vyorávače brambor

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků