Výběr pluhu

Příspěvky: 53
Registrován: 01 bře 2015 21:07

Výběr pluhu

Příspěvekod *Rudy* » 23 zář 2021 20:36

Zdravím, letošní rok se povedl a tak přemýšlím co koupit a na řadě je výměna roudnického pluhu za něco lepšího. Zkouším jestli tu ještě někdo vůbec je a jestli se někdo podělí o názor nebo zkušenost. Rád bych nějaký čtyřradličný obracák, nejlépe nonstop jištěný… Nevím jestli shánět nějaký “značkový” nebo něco jako Sukov, Agropa.. jestli nový nebo starší.. ale s rozpočtem kolem 250 tisíc asi už novej nekoupim letos.. A kdoví jestli vůbec někdo něco bude mít skladem. Jinak pluh bude orat max 20 ha ročně, mám to spíš jako koníček. Půdy jsou tu takový střední, hlinitý až písčitohlinitý, někde trochu jílu. Tahat to bude zatím Zetor Forterra 11641, tedy cca 120 koní. Máte někdo zkušenosti s Agropou nebo Sukovem? Já bych nejraději Pottinger, ale nový bude trochu vybavený aspoň 400 tis. a hlavně se bude dlouho čekat.. A starší pluhy kloudný moc nejsou ..

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Výběr pluhu

Příspěvekod kas » 24 zář 2021 07:57

Pottinger Servo 35 Nova je super pluh, mám ho už 10 let a jsem spokojený. Za tvoji forterru je to tak akorát. Ale na bazoši pěknej pluh dlouhodobě není vidět, leží tam pořát ty stejné neprodejné kousky.

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Výběr pluhu

Příspěvekod Dark » 24 zář 2021 22:30

Ahoj, mám doma ten samej pluh co Kas, okolo mě cca 3 km jezděj 3 agropy, všechny na pevno, bez jištění a orá jim to velice pěkně 5 radlic x40 cm za 140 koní forterou, musím přiznat, že líp než mě. Připadá mi, že ty kolměji postavené a kratší odhrnovačky(typu phx, privat) budou na těžké pudy a nebo horší podmínky daleko lepší.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Výběr pluhu

Příspěvekod kas » 26 zář 2021 07:56

Souhlasím že orební těleso typu Privat nebo PHX dostaneš v suchu nebo v těžkém jílu snadněji do země, tím ale jeho výhody končí. Při normálních podmínkách je orební teleso 41 W (typ Kverneland) za mě TOP.
Pluh používám na zimní orbu a zaorávání hnoje, před setím na podzim vše bezorebně s Terranem.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Výběr pluhu

Příspěvekod tomous » 26 zář 2021 17:25

Co je to za odhrnovačku?

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Výběr pluhu

Příspěvekod aram » 27 zář 2021 20:36

My máme taky Pottinger Servo 35 Nova, čili nonstop jištěný hydraulicky. Radlice 50 cm. Tahali jsme to donedávna 16145, teď JD 7810 a výkonu je až až. 120 k bych se ale trochu bál při větší hloubce. Pokud nemáš těžké půdy, tak si myslím, že lepší řešení bude nonstop jištění ale pružinou - dostatečné a bude to líp drobit.
Nemám porovnání, ale myslím si, že trochu lepší než na našem pluhu, by bylo opěrné kolečko až za 4.radlicí a ne "uprostřed" jak máme, občas to hapruje a předek oře jinak hluboko než zadek, když se třeba najede do utuženějšího. Co se týče samotné orby a zaklápění, tak nemůžu říct půl slova. Ořu sice převážně už jen na zimu, ale i tak. Kdybych měl na orbě postavené celé zpracování půdy včetně ozimů, tak bych tam chtěl i předradličky a možná i nějakej pěch.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Výběr pluhu

Příspěvekod kas » 29 zář 2021 07:09

aram píše:My máme taky Pottinger Servo 35 Nova, čili nonstop jištěný hydraulicky. Radlice 50 cm. Tahali jsme to donedávna 16145, teď JD 7810 a výkonu je až až. 120 k bych se ale trochu bál při větší hloubce. Pokud nemáš těžké půdy, tak si myslím, že lepší řešení bude nonstop jištění ale pružinou - dostatečné a bude to líp drobit.
Nemám porovnání, ale myslím si, že trochu lepší než na našem pluhu, by bylo opěrné kolečko až za 4.radlicí a ne "uprostřed" jak máme, občas to hapruje a předek oře jinak hluboko než zadek, když se třeba najede do utuženějšího. Co se týče samotné orby a zaklápění, tak nemůžu říct půl slova. Ořu sice převážně už jen na zimu, ale i tak. Kdybych měl na orbě postavené celé zpracování půdy včetně ozimů, tak bych tam chtěl i předradličky a možná i nějakej pěch.


Proč si kolečko neposuneš dozadu? dá se to přehazovat, tak si ho dej až k poslední radlici a bude ti ten pluh lepší sedět. Doprostřed se to dává, abys mohl odorávat meze až do kraje, ale já ho mám vzadu.
V čem vidíš vliv pružinového jištění na drobení půdy?

Příspěvky: 53
Registrován: 01 bře 2015 21:07

Re: Výběr pluhu

Příspěvekod *Rudy* » 02 lis 2021 20:18

Nakonec jsem sehnal starší Pottinger Servo 35 Nova a Forterra to, kromě zvedání, zvládá parádně. Zatím jsem ho dostal všude do země a i drobení je na to sucho které teď bylo docela slušný. Takže zatím spokojenost.

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník