Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod poulm » 16 zář 2009 10:40

Dík za podporu.
Ekologické normy jsou opravdu neúprosné,s čímž celkem souhlasím, nicméně neříkají jakou cestou se dobrého spalování má dosáhnout. Je to sice hodně rozsáhlé téma, které patří úplně někam jinam, ale i na toto mám svůj názor, který tu chci v kostce prezentovat.
Dnešní trendy jsou snižování objemů motorů a navyšování jejich výkonů, což už logicky jde proti sobě a je to kompenzováno již zmiňovanou složitou elektronikou a komplikovanými systémy. Jenže existuje i opačná cesta, zvýšit objem motoru a snížit jeho výkon, díky tomu bude pracovat s přebytkem vzduchu a hlavně kvalitně spalovat bez kouřivosti. Nasledující oxydy dusíku vzniklé vlivem přebytku kyslíku ve výfukových plynech lze krásně dnes redukovat vstřikováním močoviny do výfuku,jak je již dlouho běžné u nákladních aut. Podobným způsobem vlastně dokázala Tatra s motorem koncepčně vyráběným přes 40let splnit Euro 4.
Opět budu tvrdit názor ze staré školy,že objem ničím nenahradíš. Jako ideální motor do traktoru by byl dle mých představ o oběmu 15-20l,šestiválec atmosférický nebo i středně přeplňovaný s výkonem kolem 150 - 200 koní, tím by ten motor měl i vysokou životnost,jednoduchost a opravitelnost, což by se zase asi nelíbilo servisům.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 123
Registrován: 25 říj 2007 15:51

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Vaclav UPZT » 19 zář 2009 21:12

...ale líbilo :D jen kdybys věděl jaké máme problémy s palivovýmy soustavami dnešních traktorů spalujících tu žlutou lepivou kapalinu o které si máme myslet že to je nafta :( umrtvuje všechno,teda mimo řadových čerpadel-zatím. :x :x

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod kordl » 29 zář 2009 21:51

Na jaký kvalt s tou 7245 a 4tverákem jezdíš? To bys měl zhruba stejný výkon jako dělali E 512 při žních. Nenásobíš ty ha Dvěma? :D Pro srovnání soused má JD 6420 tahá zatím roudnický pluh roto 430. Jezdí 10-15km-h. A dělá 6 ha za den to je přibližně 10 hodin práce. Nechci tě zpochybnovat,ale 7245 neutáhne čtverák pluh rychlostí 10km-h.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod bigbul » 28 lis 2009 20:14

Čaute,dříve jsem tahal jednostranný Everum 3 radlice s 8011 za 9 hodin jsem pooral 4,5 ha až do prázné nádrže, v loni jsem koupil JD 6430 LX a pluh Everum BX 4975f 4ř radličný obracák a ta spotřeba byla kolem 18l ale traktor měl najeto 120mh za 8 hod jsem pooral 10ha při rychlosti 8 - 11,5 km.Co se týče srovnání starších traktorů jako ZT nebo Kirovec ta je to nesrovnatelné taky jsem prošel těch starých střepů dost.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 21
Registrován: 18 říj 2009 08:45
Bydliště: Uherský Ostroh

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Pavel Buben » 28 lis 2009 21:27

kordl píše:Na jaký kvalt s tou 7245 a 4tverákem jezdíš? To bys měl zhruba stejný výkon jako dělali E 512 při žních. Nenásobíš ty ha Dvěma? :D Pro srovnání soused má JD 6420 tahá zatím roudnický pluh roto 430. Jezdí 10-15km-h. A dělá 6 ha za den to je přibližně 10 hodin práce. Nechci tě zpochybnovat,ale 7245 neutáhne čtverák pluh rychlostí 10km-h.
Taky se mě to nějak nezdá,zetorem 7045 jsem většinou oral hektar 2-3 hodiny a ted s holandem 141ps a pluh besson nastavený na 4x 45 když to de super tak 50 min na hek. a když ořu kyt tak i 1,5hod a spotřeba i 40l na hek,tak nevím na co sem si to kupoval, když zjištuji že 7245 dělá větší výkony než já :twisted: :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod neznalek » 28 lis 2009 21:32

V dobách, kdy jsme jeste orali s 7745 a privatem 4x35, jezdilo se na velkou dvojku a hektar se oral cca hodinku a něco, podle situace. Spotřeba byla kolem 15l/ha. Dnes uz ora pouze male pozemky a kratke ouvratě :D

Příspěvky: 114
Registrován: 21 led 2009 21:40

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod premo » 29 lis 2009 12:44

Letos jsem byl donucen orat se 16145+phx 6x30 snad už naposled a spotřeba vycházela od 16-20litrů na ha rozdíl ve spotřebě je způsoben různými typy půdy a počasím přičemž 20l bylo za velmi mokra ,jinak výkonost se pohybovala kolem 1-1,5ha/hod podle členitosti pozemku.

Příspěvky: 111
Registrován: 13 led 2007 20:38
Bydliště: Kladensko

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Lucky » 29 lis 2009 20:51

jezdim s John Deerem 7930 , 215koní jmenovitých, a tahám Agronom roto 6x40 a spotřeba je 16,5- 17l/ha a orám kolem 13ha za den na malym poli jinak 15 ha na velkym

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Dark » 30 lis 2009 19:50

Pavel Buben, konečně rozumný názor. Tady je to samý lakýra, nebo je zrovna u nás nejhorší ornice v republice. Já orám TL 100 A a potinger 3 x 50. Po řepce 17 l, Po ovse 25 - 30 a po jeteli to radši ani neměřím :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod bold » 01 pro 2009 19:50

Já provádím orbu se 16145 a roudnickým Agronom roto 6x30 a má toho plné brýle, Spotřebu jsem neměřil ale budu někde u 20 litrů na ha. Na zhruba 15 ha mně to vyšlo cca 300litrů nafty.Podotýkám že hloubka orby byla někde u 20cm.Jen na brambory ořu něco kolem 30 cm.Těch 15 ha jsem oral neco kolem 20 hodin.To že někdo se čtverákem nasazeným v 7245 jede 10km/h je dost zavádějící. Mám 7045 v turbu a jezdím s 3x35 na dvojku a je to jakž takž.Problém je váha traktoru na 3 má prokluz jak prase a to tam mám ještě přidané závaží. Těm 10km/h bych věřil při hloubce orby cca 5cm.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 114
Registrován: 21 led 2009 21:40

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod premo » 01 pro 2009 20:26

to Bold: jak se chová ten obracák 30radlice při zaorávání většího množství rostliných zbytků ,mě se phx s 30 cpe a moc dobře to nezahodí ,ještě okolik je ten obracák těžší než phx ?

Příspěvky: 111
Registrován: 13 led 2007 20:38
Bydliště: Kladensko

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Lucky » 01 pro 2009 22:22

je těžší o dost , ale taky musíš brát v úvahu že na agronomech byly jiný odhrnovačky většinou pološroub, a ten zaklápí krásně

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod bold » 03 pro 2009 11:58

záleží čím myslíš větší množství rostiných zbytků. Zaorával jsem obiloviny (po podmítce,bez chemického ošetření) klasický výdrol to zaorává bez problémů. Probém vzniká s merlíky a jim podobným plevelům. Pokud jde o průchodnost tak problém vzniká pouze při přiorávání krajů pozemku kde je pýr. Tam se mně stalo že se nekdy pluh zacpal. na normálně obhospodařovaném pozemku se mně ještě nestalo že bych musel řešit průchodnost pluhu. Ale zatím ho mám první sezónu a ořu hlavně na obiloviny cca 20cm. nevím jak bude zvládat hlubší orbu. Mám 6 radličný do 16145 takže těch 20cm je tak akorát. na hlubší orbu mám v záloze B-200.
Základ dobrého zaklopení je rychlost někde kolem 10km/h. Co se týče váhy tak pluh má 3 tuny (doufám že nekecám) což je výhoda do extrémů např sucho letos na podzim. Většina oráčů měla problém dostat pluh do země. Vedle v dědině roztrhli pluh. já oral jak pán. Abych nekecal tak se mně občas postavila 161 na pána ale to je jiná kapitola protože tady řádí budovatelé dálnic a když ti po poli trajdají 40 tunové soupravy tak to nejde zorat ničím.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod poulm » 09 pro 2009 20:46

Zdravím všechny. S těmi hektarovými spotřebami se nemůžete moc srovnávat. Je mnoho faktorů co ovlivňují spotřebu. Počínaje tvarem pozemku, kopcovitost, druh půdy, vlhkost, hlubka orby, po jaké plodině, způsob posledního zpracování půdy atd. až po typ pluhu, tvar radlice, záběr radlice. Dále typ traktoru, jeho hmotnost, výkon, kvalita pneumatik, optimální spřaženost soupravy traktor-pluh až po nejdůležitější mezičlánek mezi volantem a plynovým pedálem :lol:

Když jsem před týdnem oral pozemky na brambory při hloubce cca 25-27cm, tak jsem na jedné pracele spálil okolo 30l/ha a na jiné parcele o kilometr vedle 20-25l/ha při stejném nastavení pluhu. Prostě je vše velmi variabilní.

Viděl jsem i pozemky s tak těžkou černozemí u mého známého soukromého zemědělce u Olomouce, kde spálí 60-80l/ha při střední orbě okolo 25cm, to pak nafta jinak proudí :?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Deutz-Fahr » 11 pro 2009 12:17

Práve teraz neďaleko odo mňa orie 160hp ursus metis(asi) s pluhom 3x30 hĺbka 20 až 25cm podľa toho ako mu to ide. Spotreba netuším skúsim zistiť:) Zaoráva hnoj na repke pod kukuricu. Brutálny preklz. Skúšal to aj s 5x35 čo tu bežne s ním orie ale to za ním ostala 25cm koľaj a orba kvalitou nič moc. Ledva sa vliekol.
Deutz-Fahr

Příspěvky: 10
Registrován: 07 led 2010 18:53

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod 8210 » 07 led 2010 19:43

jezdim j.d. 8210.taham europu sedmicku obracak,zimni orba tak kolem 15 az 20 ha denne,podle nalady a chuti :D ,a spotreba kolem 16 l,

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod farmářJH » 08 led 2010 13:49

dodám jen to, co se učí na ZF: co centimetr orby to litr na hektar. Platí pro středně těžké půdy,tedy takový průměr. U těžších to leze nahoru jako nic, jak se zmení prokluz a odpor půdy na radlici :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod bold » 09 led 2010 09:04

farmářJH píše:dodám jen to, co se učí na ZF: co centimetr orby to litr na hektar. Platí pro středně těžké půdy,tedy takový průměr. U těžších to leze nahoru jako nic, jak se zmení prokluz a odpor půdy na radlici :)

s tímhle bych si dovolil souhlasit- pokud je to 18-20cm hluboko tak to vychází těch 20 litrů. Jsem ochotný připustit že někdo má spotřebu kolem 18 litrů ale ať mně někdo netvrdí že mu to vychází 15 litrů na ha.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 262
Registrován: 05 úno 2008 19:29

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod K10 » 09 led 2010 14:48

bold píše:
farmářJH píše:dodám jen to, co se učí na ZF: co centimetr orby to litr na hektar. Platí pro středně těžké půdy,tedy takový průměr. U těžších to leze nahoru jako nic, jak se zmení prokluz a odpor půdy na radlici :)

s tímhle bych si dovolil souhlasit- pokud je to 18-20cm hluboko tak to vychází těch 20 litrů. Jsem ochotný připustit že někdo má spotřebu kolem 18 litrů ale ať mně někdo netvrdí že mu to vychází 15 litrů na ha.


Hold když se to učí na ZF tak si asi neumíme spočítat spotřebu.Máme střední až těžké půdy,dost svahů a oráme 20 cm s vychází nám to takhle:
JD 7930- pluh Kverneland 7x45-rychlost 7-8 km/h,1700-1800 ot.,15-16l/ha
NH TG-255- pluh Lemken 7x45-rychlost 10 km/h,1600-1800 ot.,16-18l/ha

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod farmářJH » 10 led 2010 20:13

soused oral za 12, jezevci za 13, jenže, moc hluboko to asi nebylo. Půda je tu středně težká.Já mám místy s bídou deset čísel, takže 20 bych tam pluh nepustil. Jenže soused děsně kecá a jezevci nikdá nepustí kloudné info :)
To je univerzální průměr, proto jsem dodal ten úvod. Také jsem byl pro zohlednění například pásového traktoru, ale prý to plus mínus autobus vychází :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 22
Registrován: 04 zář 2009 20:23

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Tomas.Molnar14 » 10 led 2010 23:32

Neviem ci to sem patri, ale v blizkom podniku asi z pluhov presedlaju na podryvaky. Myslim tym take podryvaky ,akym je napriklad teraz ta novinka od STROM-u ktora sa vola STROM TERRALAND TD . V nedalekom podniku bol na predvadzacich skuskach na jeden den ,boli z neho tak nadseni ze sef druzstva zavolal predajcovi ze by mal vazni zaujem o kupu tohto podryvaka a stalo sa podryvak ostal na druzstve. Tu su nejake informacie o prevadzke : tazny proostriedok John Deere 8230 + TERRALAND TD... Spotreba: 18 L/ha..... Vykon supravy za jednu smenu: 18ha....... Tu by som chcel porovnat konvencnu orbu s tymto podryvakom .....1:, najprv zacnem s orbou po orie sa tam ide vela penazi do nafty potom sa to musi pobranit alebo posmykovat a dalsia operacia prejdenie 2x stromom swifterom a nasledna operacia je sejba...... 2:, podryvak podryje sa do hlbky 20 centi taka ista hlbka ako pri orbe to je urcite menej nafty ako do orby a vacsi vykon a na jar sa to prejde dva krat so swifterom a moze sa ist siat ......Tak co hovorite na tuto teloriu?? pozdava sa vam :?: :?: Podla mna ide do varianty cislo 2 urcite menej nafty a vysledok taky isty ba lepsi nez pri orbe :D Vopred dakujem za vase ohlasy kladne ci zaporen rad vsetko uvitam :D :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod farmářJH » 11 led 2010 01:31

jako boj se zhutněním a ilimerizací určitě fajn :) ale já tady bych to moc neužil :D 545m.n.m. a tolik půdy ....tu nemáme :wink:
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 111
Registrován: 13 led 2007 20:38
Bydliště: Kladensko

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Lucky » 11 led 2010 19:15

to Tomas Molnar tak podrejvák je super věc ale nevyřeším tím zpracování půdy v profilu podrejvák provzdušní utežený místa, kdyby jsi bral ecoland a pluh tak říkám jo.

Příspěvky: 22
Registrován: 04 zář 2009 20:23

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Tomas.Molnar14 » 11 led 2010 19:30

Lucky píše:to Tomas Molnar tak podrejvák je super věc ale nevyřeším tím zpracování půdy v profilu podrejvák provzdušní utežený místa, kdyby jsi bral ecoland a pluh tak říkám jo.

Lenze ono to prehodi tu podu lebo na tych podryvakoch su este take male kridielka ktore tu zeminu pretocia hore a je to skoro take iste ako orba

Příspěvky: 111
Registrován: 13 led 2007 20:38
Bydliště: Kladensko

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Lucky » 12 led 2010 22:37

Tomas.Molnar14 píše:
Lucky píše:to Tomas Molnar tak podrejvák je super věc ale nevyřeším tím zpracování půdy v profilu podrejvák provzdušní utežený místa, kdyby jsi bral ecoland a pluh tak říkám jo.

Lenze ono to prehodi tu podu lebo na tych podryvakoch su este take male kridielka ktore tu zeminu pretocia hore a je to skoro take iste ako orba


vim jak vypadá terraland měl jsem možnost testovat prototip takže mi nemusíš říkat jak to dělá,ale nikdy ti to nezpracuje půdu mezi dláty jsou od sebe cca 15-20cm jasně sou tam ty křidýlka ale furt ot neni ono,jak do toho chceš sejt je tam hrozně moc posklizňovejch zbytků.v tom je výhoda ecolandu ten to zamíchá v celym profilu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod farmářJH » 12 led 2010 23:46

zaseje exactorem a ten si ty zbytky utřídí...ale podle mne je to pro plísně ráj, lehké nahoru. Ale prý je to fajn, no nevím. Osobně bych byl pro klasický postup s co nejlepším zaklopením, půdné bakterie si to vyřeší, než to všechno prát chemií.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod poulm » 13 led 2010 20:46

No já myslím, že orba nejde nikdy nahradit v plné míře, spíš vydím smysl použití těchto podrýváků aj. radličkových kypřičů jako doplňkovou operaci v kombinaci nebo na střídačku s orbou v nějakém mezidobí kde se to hodí, třeba jako rychlou přípravu před řepku nebo pšenici, kde se spěchá a hned seje. Místo zimní orby bych to nepoužíval, půda musí být nahrubo otočená,aby promrzla kvůli chorobám, škůdcům a lepší zahnití zbytků po kukuřici,řepě apod.

Jeden můj známý zkusil na tři roky úplně vypustit orbu a pak málem zkrachoval,protože potřeboval několika násobně víc postřiků na choroby,plevele a škůdce, no prostě šel zase hledat, kam do kopřiv zahodil staré PHXy a radličky nechal jen na podmítky a podobné práce.

Ačkoliv se zdá,že se prvotně hodně ušetří peněz i práce, tak je třeba to dobře zvážit jaké to bude mít následky na plánované plodiny.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 22
Registrován: 04 zář 2009 20:23

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod Tomas.Molnar14 » 13 led 2010 21:56

To polum: ja sa stebou nebudem hadat toto my povedal otec lebo jeho sefovi sa to lubilo a tak isto aj mojmu otcovi ktory je uz mechanizatorom asi 25 rokov .......no mozno to bude fungovat alebo padnu na ryt ako sa zvykne hovorit :D vies zvykne to byvat aj tako ca sa paci sefovi musi sa pacit aj ostatnym :lol: beztak dakujem za odpoved na tuto nezvycajnu temu

Uživatelský avatar
Příspěvky: 612
Registrován: 15 led 2007 09:04
Bydliště: Opava

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod VonVagel » 14 led 2010 08:30

To:Tomas.Molnar14, Myslim ze nemas pravdu, orba a podryvani neni to same, podryvak ti pudu pouze "nadzvedne" zatimco pluh ti ji "otoci"...
Když CLAAS tak jedině LEXION 595R s C516-30...

Víte o tom, že se díky svému počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů?
http://www.czechnationalteam.cz/

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký pluh taháte s jakým traktorem a jakou spotřebou?

Příspěvekod farmářJH » 14 led 2010 14:25

podrývák má funkci jinou než orba, jde hlavně o změnu poměru vzduchu v utužené půdě, což s sebou nese příznivý efekt pro mikroorganismy a podobně. Takže určitě to bude velké plus, si myslím.
U té orby....pokud nechci prát do půdy mraky chemie abych likvidoval plísně a škůdce, je opravdu klasická orba to nejlepší. Pak je otázka jestli klasický pluh který dělá podlahu rovnou nebo diskový, který dělá žlábek. To by mohlo být zajímavé na zadržení vody.
Minimalizace je podle mne opravdu spojena s nutnými výdaji za pesticidy a herbicidy, za umělá hnojiva.... ale hnůj se prostě plnohodnotně nahradit nedá. Půda je živej organismus, který umí pufrovat, tj. vyrovnávat pH, micely humusu umí vázat anionty i kationty, pracovat s půdním roztokem, ktežto přejít na systém čerpání živin, nedodávat skoro nic jen dusík a léčit nedostatečné zastoupení prvků je cesta do pekel.
Podle všeho, co jsem musel za poslední leta přečíst, pokud půdu tvoří živé organismy, musíme jim dát to, co potřebují. Jestliže jsme nuceni omezit chovy zvířat a to hlavně dobytka, protože prasečí kejda není zrovna nejlepším zdrojem živin ( narážím na odlišné formy fosforu), koňský hnůj to asi nezachrání, tak mi vzniká spíše deficit v hnojení hnojem. Učí se hnojit aspoň méně,ale pravidelně, než někde dodržovat dávky a jinde hnojení vypustit.
Sry, jsem se zase rozepsal.
Naposledy upravil farmářJH dne 10 pro 2010 12:15, celkově upraveno 1
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

PředchozíDalší

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků