pluhy z Opavy

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod tomous » 23 pro 2016 21:52

Tak tak. Já se byl letos koukat na několik 5r nesenejch pluhů a nic jinýho než šrot jsem nenašel. Nejlepší byl KvernelandEG85 ve Str.Zhoři. Za 180tis se jeho hodnota rovnala seně šrotu. Závesná hlava tuším 240 roztrhaná a svárů na balík elektrod. Overum za 290tis. to stejný+bonus sjetej úplně nasračku včetně střevíců..... Nakonec mi stojí doma Ostroj Europa 5+1+1.

Příspěvky: 53
Registrován: 25 led 2012 10:21
Bydliště: Újezd u Svatého Kříže-Rokycansko

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod Pepa Josef » 23 pro 2016 22:22

Tak sem koukal do katalogu a je tam napsáno na tu hlavu Turn-over device mod. 240 to bude ta silnější . Osobně si myslím že pokud se dodržuje předepsaná rychlost tak to bere pružení a hlavě by se nic nemělo stát,vetší pluh by nebyl špatnej ale nechce se mi zase něco kupovat a s 5 rákem sem spokojenej.Rám teda popraskanej neni ani hlava tak uvidím , půdy tady sou takoví težké jílovité většinou to bere jištění až po písky ale žádná šutrárna tady neni .

Uživatelský avatar
Příspěvky: 264
Registrován: 05 bře 2006 19:50
Bydliště: Jižní Morava

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod Jan » 24 pro 2016 08:22

Vyzkoušej a uvidíš sám,pokud to nebudeš přehánět s rychlostí tak by mohl nějaký čas vydržet. U Kvernelandu je výhoda že když rupne čep nebo tyčka tak je to oprava na půlhoďku v brázdě. Letos jsem v uježděném jel 5 km/h a stačilo jen o 1km/h zrychlit a jištění nestíhalo a tělesa se zvedala a to by za chvíli něco povolilo tak s tou rychlostí fakt opatrně.

Příspěvky: 53
Registrován: 25 led 2012 10:21
Bydliště: Újezd u Svatého Kříže-Rokycansko

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod Pepa Josef » 24 pro 2016 12:57

chlapcí vy mi teda dáváte,tak až se něco stane tak dam vědět.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod poulm » 24 pro 2016 23:55

Buď v klidu, jsou to jenom postřehy nás všech, v mnoha případech je to hlavně o mezičlánku mezi volatnem a podlahou.
Samozřejmě je to tvůj pluh a tvoje peníze a nejspíš uděláš vše,aby jsi ho neroztrhal a pokud k tomu ještě děláš na svých polích, které znáš,tak víš kde si co můžeš dovolit,kde můžeš přidat plyn a kde ubrat.

Za ty dlouhé roky co pracuji na polích se mi vždy vyplatilo mít nářadí o nějaký chlup větší než traktor, resp. takové, které dokáže traktor zastavit. Je to pohodlnější a jistější s tím,když vjedeš do neznámého terénu a nevíš co tě čeká. Když jsem míval nářadí slabší,které traktor nedokázalo zastavit,tak jsem se musel hodně hlídat, abych něco nezničil a i tak se občas lecos neuhlídalo a něco utrhlo, pak je ta práce taková únavná a ani tolik nebaví. Jinak řečeno si každý soupravu skládá podle svého rozumu k obrazu svému a jenom plné nasazení ukáže, zda je správná.

Už jsem se zamýšlel nad tím, jak by to vypadalo, nebo to zkusit nějak odsledovat a ekonomicky vyjádřit rozdíl, popř. udělat nějaký pokus, jaké by byly náklady na opotřebitelné díly či opravy pluhu, kdyby se třeba nějaké hektary oraly na rychlost třeba 6km/h a pak třeba na 10km/h. Já myslím,že tam bude najaký prokazatelný rozdíl. Všichni víme že obout komplet celý nějaký víceradličný pluh stojí nemálo a chceme,aby ty díly vydržely co nejdéle. Podle toho,co mám odsledované,tak rychlost orby minimálně přímoúměrně ovlivňuje životnost opotřebitelných dílů i pluhu jako celku a čím v horších kamenitých podmínkách se pracuje, tím je ten rozdíl vidět intenzívněji. Všude nejsou krásné rovné černozemě bez kamenu,oře se i mnoho kopečků a různých kamenolomů, bohužel. Díky neustále se rozrůstajícím aglomaracím, průmyslových zón a jiných dalších inženýrských staveb, nám za chvíli zbydou na obdělávání jenom ty kamenité kopečky :roll: Ale to je zase téma na jiné békání, každopádně naši praotcové se obracejí v hrobě.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod konicek » 25 pro 2016 17:45

Jak poznám která hlava je která? Nemeli byste nejakej popis jak co vypadá a ve kterých letech se to vyrábělo? Ve volných chvilkách po něčem pokukuju, tak abych měl nějaký informacni náskok před prodejcem :shock:

Dík.

tonik píše:Jak je to EG-85 staré a jakou má
hlavu ? Co se u nás prodali pluhy kolem roku 1995-97, tak většinou s hlavou 160 max 200 a protože to většinou tahala 161 nebo 162 tak pluh byl jako novej. A Když to kolem roku 2000 zapřáhly do novejch taktorů, tak to všechno začalo praskat.
Měřil jsi někdy na kolik jde roztáhnout? Kolik máš přídavnejch pružin?
Prošel jsem řadou EM, ES a EG a na každém nejmíň 15 svárů.

Jak píše Polum třeba EG100-300 je možno ve variantě 6r o záběru 3.5m a většinou to tahají v cizině za velkejma traktorama na malejch políčkách.
300koní pro ně není problém a dokonce jsem v tom viděl i pásovej( ne kloubák ).
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod tonik » 25 pro 2016 18:30

Vlez na stránku WWW.kvernelandgroup.com a jsou tam prospekty pluhů včetně možných hlav.

Jinak to poznáš podle výrobního štítku. EM 100-200-28 EM- typ pluhu 100 rozestup radlic 200 závěsná hlava 28 typ odhrnovací radlice.

Hlava 200 a 300 se vyrábí tak od roku 1998 , to znamená co nemá hlavu 200 nebo 300 je staré 20 let a nebrat.

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod konicek » 25 pro 2016 21:59

Jak prosté... Děkuji.
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod poulm » 26 pro 2016 19:28

A o Jupiteru neuvažuješ? Podle mně jsou to dobré pluhy za optimální cenu,měl jsem ho a oral hezky,já ho měl s tou silnější hlavou a nebyl s ní problém,to dřív křupne celý rám než ten středový čep. :wink:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod konicek » 27 pro 2016 20:45

Určitě se jim nebránim. On to je v podstatě Lemken.
Jaky typ si měl a proč ses ho zbavil?
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod poulm » 27 pro 2016 21:28

Měl jsem pružinového neseného pataráka,hlavy jsem měl 40cm.
Oral pěkně,na rovině v pohodě,ale tady v kopečkách mi to dělalo při otáčení potíže a občas to bylo o převrácení traktoru.
Celkově ta práce při otáčení na souvrati se mi s neseným pluhem nelíbí,abych se otočil,tak jsem musel vždy 4x zmáčknout spojku, tak jsem šel do poloneseného pluhu a jsem spokojený a při otáčení nemusím šlapat po spojce vůbec.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod Mr.Equable » 27 pro 2016 23:49

Ja sem se s nesenym pluhem točil takovou smyčkou a taky sem na spojku nešlapal.:-) Ale to byl malej privat 4ák za 77kou. Na nesenym se mi libila jedna věc, pekne se dají vyorat rohy a otočíš se na pětníku. Tím to však končí. Teď už bych nesenej nechtěl. Práce s polonesenym, je krásná práce;-) sice se musí přemýšlet malinko dopředu, ale krásně drží v zemi, otáčení je paráda a když vyorávaš klin, tak si hone kolečku prizvednes a pak to úplně jinak vypadá úplně jinak:-) nevim jestli to psal poulm tady, ale taky vidim, že je lepší, když dokáže pluh traktor zastavit, něž je traktor o moc silnější.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod bold » 28 pro 2016 11:04

nevím čím to je, ale polonesený pluh se mně zdá taky lepší, jednak srovnává brázdu (když se někde podaří uskočit) a celkově se líp chová. Než jsem seřídil nesený, tak jsem se nachodil. u poloneseného přijedu, vyhážu zajišťovací klíny jištění, sednu a jezdím. Musím dělat ale větší souvrať. U neseného se točím přes brzdu takže menší souvrať, ale sám se ptám proč, stejně dělám u obilovin 20-24m souvrať, takže je lepší udělat ji hned při orbě , pak člověk tak neskáče.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod konicek » 28 pro 2016 17:44

Kdybych mel vidinu silnejsiho traktoru (mam Z8045) poloneseneho pluhu bych se vubec nebal. Agronoma bych bral hned.
Pole mam dlouhe 3/4 km.
Nejradeji bych si poridil Forterru 12441 nebo jeho vykonovy ekvivalent a k tomu pluh 4x40. Jenze na 20ha to moc smysl nema...
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod poulm » 28 pro 2016 19:19

Na těžké práce je silnější traktor vždy lepší i na 20ha.
Tak tu 8045ku prodej a kup si 12045,cenově jsou to podobné traktory a se 120kou už toho Agronom 4-5radlic potaháš v pohodě,nemluvě o dalších prácech,jako podmítka,přípravy atd. Výměny traktoru bych se nebál.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod Mr.Equable » 28 pro 2016 22:15

co bych za pole o dýlce 750m. Já mam nedelší do 500 a to jen malou šířku, jinak mam nejaký 300m a spostu do 100-150m a plno trojúhelníků který se z 200m zužují do špice. :-D a agronoma 5radl. taham 125koněma od JD a v pohodě.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod poulm » 29 pro 2016 20:34

Tak jsem dnes zkoušel orat a už to nešlo,už to stihlo za noc zmrznout moc :-(
Ještě včera a předevčírem bylo bláto a dnes už zase tvrdý šutr. Pluh mi hrkal po povrchu a když se chytl,tak jsem za chvíli škubl dva šrouby a zlomil jeden plaz,tak jsem to zabalil a jel domů a jak tak koukám podle předpovědí to do země taky rychle asi nezapíchnu :-(
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod tomous » 29 pro 2016 21:26

Co jsi dělal do teď,že nemáš dooráno?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod poulm » 29 pro 2016 23:18

Jsem od Bruntálu,bylo pořád bahno,teď to bahno zmrzlo :lol: :lol: :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod bold » 30 pro 2016 11:52

já řešil zahrádku, 2cm zmrzlého a šlo to. Mladý to včera dorýval, v polovině se na to vykváknul a dnes už to asi nedodělá :-)
A taky se musí čekat až se zazimují zubaté žáby, jinak je defekt jedna dvě :-) Každopádně každý máme jiné podmínky. Někde taky musím čekat až to bude ideální, jinak udělám víc škody jak užitku. Osobně jedu s pluhem až ke konci roku, vzhledem k současným zimám je to lepší varianta. Ten kdo zoře brzo tak mu to deště ubijí a na jaře je s tím víc práce a navíc to nechce osychat. Taky mám ještě orat 8ha, ale službařům se pokazilo rozmetadlo a dohodnutá kooperace - vy mně rozmetete váš hnůj a já vám dám slámu- nejak nefunguje. Nuž vyčkávám, ale už se připravuju, že budu postupovat podle dalšího stupidního nařízení a přes zimu tam nechám vymrznout meziplodinu a připravovat budu radličkama na jaře.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 264
Registrován: 05 bře 2006 19:50
Bydliště: Jižní Morava

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod Jan » 30 pro 2016 14:13

Tu meziplodinu jsme taky po tři sezony dělávaly ale vzhledem k rozmarům posledních zim je průser jak pořádně nezmrzne,to je pak zjara takové zeleně a za strojem prasárny že se na pluh s vděkem vzpomíná. Naštěstí je to již historie a oře se raději dál :D

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod tomous » 30 pro 2016 14:14

poulm píše:Jsem od Bruntálu,bylo pořád bahno,teď to bahno zmrzlo :lol: :lol: :lol:


No a tady na Žďársku je sucho jak na sahaře. Nahoře 10cm blata a pod tím sucho. Jinak dneska -11

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod poulm » 30 pro 2016 15:22

Tady od konce září pořád uchcává,ale tím stylem,že je také vrch 10-15cm rozblácený a spodek suchý,i pšenice se tu sely dost opožděně až v listopadu a k tomu ještě do mokrého, vyhráli to ti co vše zaseli ještě za sucha v půlce září, takže žádná sláva, holt je to zemědělství pořád boj, ideální počasí prakticky neexistuje :roll: :? :( :|
Chybí mi poorat tam,kde se musela úředně držet meziplodina do konce října,no a pak už bylo jen čím dál víc mokro :-(
Sice se to aspoň stihlo zpodmítat radličkama hodně za mokra,diskama to taky nešlo a zalepovaly se,holt orba je orba,jedině ta všechnu zeleň dostane pod zem,snad to jednou bruselští odborníci pochopí.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod bold » 30 pro 2016 18:42

nějak mně nesedí poslední dvě slova "odborníci" a "pochopí" Obávám se že ani jedno nesedí.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod poulm » 30 pro 2016 19:00

Promiň,nechtěl jsem se vyjadřovat sprostě :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod konicek » 01 led 2017 12:23

Tento kousek nevypadá vůbec zle...

https://stroje.bazos.cz/inzerat/6828887 ... neland.php

tipnul bych ti za záběr 3x40, což je pro mě na hraně. Kolečko je nějaký bastl, ale třeba to je vychytane a funguje to dobře.

konicek píše:Jak prosté... Děkuji.
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod tomous » 01 led 2017 13:24

A co to jakoby závaží v zádu? To je zase tuning...

Teď na to koukám a nemá ten pluh vario? Na co je tam vedle rámu to táhlo.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod poulm » 01 led 2017 13:35

Vypadá,že to má natáčení radlic,takže tam půjde seřizovat záběr,ale stejně se většinou orá na max, nevídávám,že by někdo záběr zmenšoval,ani k tomu nevidím moc důvod.
Ta 8045ka ti bez problémů pobere 3x40(50)cm
Tyhle verky možná nějakou hodnotu mají,ale i tak,dát za kdoví jak starý pluh 120tis, to se na mé poměry zdá moc,za to už koupíš i obstojný traktor :roll: Možná kdyby za pšenici dávali 700kč/q, tak by se už možná o tom dalo uvažovat, bohužel ceny komodit jsou na hranici rentability, tak musíme lepit staré stroje, ale to je povídání zase na jiné téma :(
Já toho svého 5ti radl. Ostroje kupoval za 37tis před opravou, po opravách a výměnách jsem ho prodal za 50tis a byl jsem rád.
Ale proti gustu žádný dišputát,mnozí to třeba vidí jinak a považují Kvernelanda za něco "hoch" :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod tonik » 01 led 2017 14:50

Nebuďte blázni, to je pluh tak z roku 1980, prostě z dob Krále Klacka.
Nechápu že jsou dnes ještě lidi tak blbí, ža na to skočí, cena v Německu u sedláka tak 25-30tisíc.
http://www.agriaffaires.cz/inzeraty/1/4 ... eland.html

http://www.agriaffaires.cz/pouzite-zari ... vario.html

Vždy když jsem něco repasoval tak jsem to dělal pořádně a když se něco dělalo barvou tak až naposledy, ale většina lidí začínají barvou a na další nedojde a uvádí že stroj je po GO.
Moje nevýhoda je, že jsem nikdy nedělal nic na kšeft. a pak když se to prodává třeba z důvodu technologie tak to nikdo nechce zaplatit, raději koupí šrot s 20kg barvy. Jen pro porovnání cena pískování 2004- BSS 78SH 2500kč, 2007- BSS1010 8000kč a 2011 BSS 78SH 10000kč bez dph.

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: pluhy z Opavy

Příspěvekod konicek » 02 led 2017 00:16

jo, to jo. Nejsem vysazenej na kverneland... jen to na mě vyskočilo a tak jsem se zeptal na nazor. Potvdili jsme mi ho. Dík.
Blbé je, že "kus železa" se dokáže prodavat tak draze... Cenu určuje poptávka.

Výhledově ještě sháním sečku na kukuřici... a tam jsou ceny taky zajímavé. Nebo spíš pokřivené. Asi si budu muset udělat výlet za západními sousedy.

Ty ceny za opískování jsou víc než výmluvné.
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

PředchozíDalší

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník