Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvky: 1
Registrován: 01 lis 2011 20:38

Re: Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvekod mikimikij » 01 lis 2011 20:47

Zdravím všechny oráče.
Taky mám privát Rtoto 430 a orám s traktorem 10641 Fortera.Když se ale dívám na videa, máte všade půdu, jako píseček!S tím 5 radličným privátem by jsi si u nás ani neškrt!Máme to tu samou jílovitou hlínu a někdy musím orat i na 3 redukovanou!Jinak když to jde, tak jezdím i na plnou jedničku.Už tady oralo mnoho lidí, vykonávající služby a jak bědovali,. že to tu je samá hlína a ten traktor, ten žere"!!!!To bylo nářků!!!!!
Ať vám to orá a krásný podzim.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvekod poulm » 02 lis 2011 12:49

Znám těžké půdy,kde spotřeba narůstá násobkama a vůbec se tomu nedivím,otázkou zůstává jestli má smysl takové půdy obdělávat.
Já svého pětiradličného priváta tahám ještě s dostatečnou rezervou,takže bych se sním do jílovic nebál,mám to vyzkoušené,problém mi trochu nastane akorát když je mokro,protože mám široké pneumatiky,ale to asi všem.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvekod Jarek » 02 lis 2011 17:56

Není to právě naopak?Široká pneumatika je v mokru lepší ne?Traktor se tak moc neboří?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvekod bold » 02 lis 2011 19:31

poznáš to i v autě na sněhu, když obuješ nějaké 225 tak budeš mít větší problém než když tam budeš mít nějaké 185.
Takhle to funguje i při oračce, prohrábněš se na tvrdé a jedeš.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvekod Jarek » 02 lis 2011 20:39

Dovolím si oponovat.
Výrobci pneumatik píšou čím větší průměr a šířka pneumatiky tím větší výkon je pneumatika schopna přenést na podložku.
Proč jsou tedy na nových traktorech stále širší a širší pneumatiky?
Kdyby to bylo jak říkáš tak pásový traktor si ani neškrtne.
Na sněhu to tak je ale na poli?
A kde je mokro tam se s úzkou pneumatikou utopím a se širokou projedu.Nemluvím o extrému kde se utopí všechno.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvekod neznalek » 02 lis 2011 21:04

Jarek píše:Dovolím si oponovat.
Výrobci pneumatik píšou čím větší průměr a šířka pneumatiky tím větší výkon je pneumatika schopna přenést na podložku.
Proč jsou tedy na nových traktorech stále širší a širší pneumatiky?
Kdyby to bylo jak říkáš tak pásový traktor si ani neškrtne.
Na sněhu to tak je ale na poli?
A kde je mokro tam se s úzkou pneumatikou utopím a se širokou projedu.Nemluvím o extrému kde se utopí všechno.


a už jsi viděl nekdy co dělá pásáček na mokru? :lol: v zime jsem taky zádnej jezdit neviděl. Pravidlo které píšeš platí hlavně pro "suché" podmínky... pokud se bavíme o tahu...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvekod poulm » 02 lis 2011 21:31

Ona ta problematika přenosu tažné síly z pneumatiky na zem se mění pozemek od pozemku a je to docela věda,pokud se to chce počítat.
To že velké traktory mají pneumatiky větší a širší má vesměs jenom jeden účel a to snížení měrného tlaku na půdu,protože se jejich hmotnost zvedá,aby se docílilo větší tažné síly,nic víc.
Když je dobré sucho,tak je celkem jedno,jestli má traktor širší nebo užší pneu,jakmile začne být měkko nebo mokro,tak by se těžký traktor na úzkých kolech utopil,dělal koleje nebo se zahrabal,to je taky ten důvod,proč jsem si na ZT dal široké kola,jenže to má i jiné negativa.Nejhorší je povrchová vlhkost,neboli voda na povrchu po přeháňce a spodek suchý,tak jak to bývalo teď v září při orbách.Povrch byl 5cm promočený a zespod jsem vyorával suché hroudy,tehdy by se mi hodily užší kola,které by se prohrábly na suchý spodek.Ale i tak jsem jakš takš jel,pozapínal jsem uzávěrky a táhly kola v brázdě.
Situace,kdy už se vzorek zalepuje blátem je konečná,tam už je jedno jaké máte pneu,akorát s širokými to trvá o něco déle než se zabahníte na břicho.
U pásáků je to obvzlášť citelné,stačí pětiminutová přeháňka a končí,může se jít na pivo a pokračovat druhý den,protože pásák má velkou styčnou plochu k zemi a velmi malý měrný tlak na půdu,tudíž si neumí rozhrnout tu mokrou vrstvičku hlíny a doslova na ni klouže jak na ledě.
Toť je vše jenom fyzika,kterou nikdo neoblafne a kdo nevěří,tak ať si to vyzkouší.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvekod bold » 03 lis 2011 07:54

Tak tak. Já neřešil podmáčenou louku, ale klasické podzimní podmínky, zaprší a už se to klouže. Jakmile vyořeš první brázdu tak jedeš, pásák jezdí většinou po povrchu a traktor s širším záběrem se zase nevleze do brázdy.
Minulý rok (nebo předminulý) jsme orali s kolegou (na sousedících pozemcích) Já se 16145 on s Dojcem cca 260koní. Na suchu jsme jezdili skoro stejně začalo poprchat a on poněkud polevil. Je fakt že měl poněkud víc radlic, ale na těch balonech to prostě víc klouže.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvekod poulm » 05 lis 2011 18:58

Orba patří mezi nejnáročnější operace co se týče tahových nároků,kde se jakákoli chyba hodně projeví,ať v nastavení pluhu,volba špatné soupravy a mnohé další,ale to neříkám nic nového,přesto se najdou dobrodruzi,kteří si myslí,že čímkoli utáhnou cokoli, projedou kdekoli za jakýchkoli podmínek a pak se tomu strašně diví.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Nemáte někdo na prodej roudnický obracák?

Příspěvekod poulm » 06 lis 2011 18:27

Tak nějak to pro názornost vypadá,když je velká šířka pneumatik a trocha povrchové vlhosti.Kdyby měl normální kola s dobrým a vysokým vzrokem,tak by se mu to nestalo.
Je sice fajn mít malý měrný tlak na půdu,ale když nic neutáhne a stojí,tak je výsledek nulový.

http://www.youtube.com/watch?v=qyUl6Em6j64&feature=related
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Předchozí

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků