alternativa orby

Příspěvky: 53
Registrován: 31 pro 2010 11:29

alternativa orby

Příspěvekod radomilus » 31 srp 2011 14:35

Letos mě bylo oznámeno že je u nás zakázana orba nwm co si pod ti představit jako že nesmim orat? Místní drustvo tedy začalo všechno podmitat diskama ale vypadá to nic moc a hned roste plevel. A taj mě napadlo co kdybych použil podmítací pluh přece jenom dělá to sami co pluh a nikdo mě nemuže nic řict ne? Chci se zeptat jestli s tím nemáte skušenosti jestli ty podmítací pluhy aspon z čísti nahradí ten pluh.

Příspěvky: 12
Registrován: 06 črc 2011 11:19

Re: alternativa orby

Příspěvekod ... » 31 srp 2011 18:16

A kdo ti to zakázal??? :o

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: alternativa orby

Příspěvekod bold » 01 zář 2011 12:46

kdo zakázal orbu?? to mně taky zajímá.....
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: alternativa orby

Příspěvekod neznalek » 01 zář 2011 13:00

určitě nejde o zákaz orby, ale o rozšíření GAEC i na erozně méně ohrožené půdy, na těch by se měly porosty zakladat s využítím pudoochranych opatření (všech) nebo s podsevem jetele, zakaz jako takovy platí pro širokořadkové plodiny... nevim teda jestli sem to trocu nepoletl, nicméne, nemuzete to mít a nemusite, počítam že na moravskych rovinach to mit nebudete ;) stejně tak to mužete mít třeba jen na části honu nebo v TTP...ale to vsechno dohledáte na portálu farmáře pokud jste na něm zaregistrovaní...na na svych mapach LPIS ;)

Příspěvky: 53
Registrován: 31 pro 2010 11:29

Re: alternativa orby

Příspěvekod radomilus » 02 zář 2011 21:27

mě bylo řečeny že je zakázaná orba z důvodu spodních vod a chránění krajiné oblasti nevim co je na tom pravdy ale tak mě to bylo řečeno

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: alternativa orby

Příspěvekod poulm » 04 zář 2011 19:18

Mně to připadá jako extra kravina. Kdo a na základě čeho ti někdo něco takového nařídil? Číslo vyhlášky,nařízení,popř nějaké písemné vyjádření,jinak co kdo někdo někde vykládal,nic neznamená a většinou jsou to blbosti. Co máš napsané v katastru,snad orná půda,ne?
Bezorebný systém naopak zhoršuje erozi,protože veškerá voda co naprší hned odteče,protože je půda zpracovaná do malé hloubky,ale to je diskuze na dlouhé zimní večery.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 111
Registrován: 14 říj 2006 19:36
Bydliště: Podještědí

Re: alternativa orby

Příspěvekod Packard78 » 04 zář 2011 19:24

Blbosti to nejsou, máme toho taky plnou hlavu...
Mrni sem: http://eagri.cz/public/web/mze/dotace/k ... lArticle=1
JD 6230 Premium, JD 9680i WTS, JD 6810 4x4, http://www.agro-bila.cz, http://www.sdh-vlcetin.cz

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: alternativa orby

Příspěvekod bold » 04 zář 2011 19:41

nic o zákazu orby.....
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: alternativa orby

Příspěvekod poulm » 04 zář 2011 19:54

Tak jasně,pokud jsou nějaké pozemky vedené jako travnaté plochy, trvalý travní porost a pod.,tak je změnit na ornou půdu může někomu vadit,ale i to se dá na nějaký ten rok odůvodnit nějakým osevním postupem,kdy se půda zkulturní a pak se zase zaseje nějaká víceletá travina.
Víc v tom nevidím,ale vyloženě zákaz orby na orné půdě už zní trochu jako hloupost,nebo se mýlím?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: alternativa orby

Příspěvekod farmářJH » 04 zář 2011 23:58

zákaz změny TTP na ornou byl ohlášenej už dávno jako podmínka dotací. My co zatravnili v prvních titulech, bychom měli mít právo zornit zpět bez sankcí, čemuž se snažili nějak zabraňovat,ale jelikož se k tomu nechystám, nevím, jak se to vyvinulo.
Podmítka už z definice nenahrazuje a nenahradí orbu, ježkovy voči! podmítka coby nedokonalé zapravení!!! a k tomu účel vzejití semen plevelů je prostě jen podmítka. Orba je coby dokonalé zapravení a otočení profilu jinej cup of tea. Jak tyhle dvě věci prohodit, že jo, to netuším :D
je možné zkusit minimalizační postupy, ale minimalizace co vím v sobě nese velkou chemizaci a ne zrovna kladnej efekt k půdě.
Jsem zastáncem klasickejch postupů a nedohánění pak chemií.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: alternativa orby

Příspěvekod bold » 05 zář 2011 12:10

jak říkáš, pokud někdo dělá bezorebně tak má vyšší náklady na chemii. nebo pokud někdo jede v chemii ve vyšší dívčí tak si může dovolit neorat. Vyšla celkem dobrá knížka která se zaobírá novými technologiemi zakládání porostů. Tam jsou tabulky, které ti dokáží kolik lze ušetřit při bezorebce, ovšem je to jenom jedna stránka této problematiky, nikdo už neřeší vliv klasické orby a bezorební technologie na půdu a krajinu.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 12
Registrován: 06 črc 2011 11:19

Re: alternativa orby

Příspěvekod ... » 05 zář 2011 13:35

radomilus píše:mě bylo řečeny že je zakázaná orba z důvodu spodních vod a chránění krajiné oblasti nevim co je na tom pravdy ale tak mě to bylo řečeno

A nejde jen o dotace???peníze až na prvním místě,ne??? :D :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 111
Registrován: 14 říj 2006 19:36
Bydliště: Podještědí

Re: alternativa orby

Příspěvekod Packard78 » 05 zář 2011 17:56

bold píše:nic o zákazu orby.....


V příloze č.3 nařízení vlády č. 479/2009 Sb. se píše o využití půdoochranných technologií, a tím se myslí např. bezorebné zakládání porostů.... Ono je to všechno v těch nařízenín napsáno tak, aby byl nutný další tým lidí, který to těm zemědělcům bude tlumočit, protože, proč dělat věci jednoduše, když to jde i složitě.
Jinak je to v LPISu u každého bloku podrobně popsáno v sekci Eroze, kde se nechá zobrazit i detailní mapa červených a žlutých míst na pozemku. Další věc je kontrola, která bude posuzovat, jestli jsi oral nebo jen hlouběji podmítal...
JD 6230 Premium, JD 9680i WTS, JD 6810 4x4, http://www.agro-bila.cz, http://www.sdh-vlcetin.cz

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: alternativa orby

Příspěvekod poulm » 07 zář 2011 09:12

Takže se byrokratičtí vepřícy zase dokonale vyrochní. :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: alternativa orby

Příspěvekod bold » 07 zář 2011 12:37

ještě chvilku a a budou dvě varianty, travní porost a brát dotace, nebo normální plodina a bez dotací. Už mně ta byrokracie začíná štvát. hodina práce na poli= hodina nad papíry (výkazy, přehledy a pod.)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 12
Registrován: 06 črc 2011 11:19

Re: alternativa orby

Příspěvekod ... » 07 zář 2011 12:55

Pokud stát-daňoví poplatníci,dává na něco peníze,tak logicky chce mít kontrolu a to je dobře....nikomu se ovšem nebrání aby na svých pozemcích hospodařil jak uzná za vhodné,ale bez peněz nás všech :!: :!:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: alternativa orby

Příspěvekod poulm » 07 zář 2011 17:05

Nechápu jednu věc,jak zatravňování a zalesňování prospívá našemu českému tradičnímu zemědělství.To už se orná půda opravdu stává tak strašně nežádoucí? S takovou za chvíli už nebude náš ani ten kousek chleba v regálu,byť to zrovna teď tak nevypadá. :cry:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: alternativa orby

Příspěvekod bold » 07 zář 2011 19:48

... píše:Pokud stát-daňoví poplatníci,dává na něco peníze,tak logicky chce mít kontrolu a to je dobře....nikomu se ovšem nebrání aby na svých pozemcích hospodařil jak uzná za vhodné,ale bez peněz nás všech :!: :!:

Jasně, máš pravdu. Ovšem jak říkám já, nepotřebuju ani korunu dotací, ale udělejte něco s výkupními cenami. Za komunistů se prodávala pšenice za 400kč/q a teď cena stejná. nafta stála kolem 5kč teď ..... když to propočítám tak jsem +- na nule. podívejte se kolem sebe, kam jsme došli. Velké podniky jedou na výnosy a tržby. Ty nezajímá co se děje na polích. My malí děláme hlupáky, sečeme kolem polí, udržujeme polní cesty ve sjízdném stavu (velký podnik si udělá cestu po poli, a je jim jedno čí pozemky to jsou) čistíme drenáže a vesměs udržujeme krajinu. Kdo z vás udělá něco zadarmo na "obecním"?
Když mám rotačku tak seču hlavní trasy kolem polních cest a pod. prostě se snažím aby krajina kolem mně byla udržovaná, a ne plná metrových kopřiv, černých skládek a podobně. Tohle ale žádný "balkoňák" nepochopí. Tím nikoho neoznačuju, pouze konstatuji.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 111
Registrován: 14 říj 2006 19:36
Bydliště: Podještědí

Re: alternativa orby

Příspěvekod Packard78 » 20 zář 2011 17:57

bold píše:Ty nezajímá co se děje na polích. My malí děláme hlupáky, sečeme kolem polí, udržujeme polní cesty ve sjízdném stavu (velký podnik si udělá cestu po poli, a je jim jedno čí pozemky to jsou) čistíme drenáže a vesměs udržujeme krajinu. Kdo z vás udělá něco zadarmo na "obecním"?
Když mám rotačku tak seču hlavní trasy kolem polních cest a pod. prostě se snažím aby krajina kolem mně byla udržovaná, a ne plná metrových kopřiv, černých skládek a podobně. Tohle ale žádný "balkoňák" nepochopí. Tím nikoho neoznačuju, pouze konstatuji.


Ikdyž patříme mezi ty velké podniky, tak si myslím, že se chováme obdobně. Támhle uklidit, támhle omulčovat, tam to posekáme a usušíme, aby to bylo hezký.... A kdy nám někdo přijde něco udělat, abysme to měli hezký???

Jinak v mapách jsou žlutá a červená místa, mírně erozně ohrožená (MEO) a silně erozně ohrožená (SEO)

SEO - zákaz orby a pěstování širokořádkových plodin
MEO - buď orba, ale pak obilí, bez orby i možnost kukuřice

Jestli se pletu, tak mě opravte...
JD 6230 Premium, JD 9680i WTS, JD 6810 4x4, http://www.agro-bila.cz, http://www.sdh-vlcetin.cz

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: alternativa orby

Příspěvekod poulm » 22 zář 2011 12:02

Tak na druhou stranu by měl každý zemědělec znát všechny své pozemky a vědět,kde lze co pěstovat. Určitě na prudkém svahu nebudu dělat okopaniny,když mi každý přívalový déšť stáhne hlínu a zatopí půl dědiny bahnem apod.

Tímto nařízením se nejspíš snaží zabraňovat těmto jevům,ale na druhou stranu také bude hodně záležet,kdo je vlastníkem pozemků a jaký druh činnosti se na nich provozuje,tak aby nedocházelo k vážnému poškozování životního prostředí.Třeba nějaká velká hnojiště u vodních toků apod.

Osobně si myslím,že pokud jsem majitelem zemědělského pozemku,tak mi nikdo nemůže nařizovat,co si na něm můžu či nemůžu pěstovat a jak,pokud tím neomezím sousedy atp.Zní to totiž úplně stejně,jako by někdo někomu nařizoval,že si nemůže na zahrádce pěstovat česnek,ale jahody a nepoužívat rýč,ale motyku.

Z téhle pseudodemokracie se pomalu a jistě stává diktátorství a je třeba si stát za svými právy a svobodně nakládat se vým životem a majetkem.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 12
Registrován: 06 črc 2011 11:19

Re: alternativa orby

Příspěvekod ... » 22 zář 2011 12:30

Jasně,že ti nikdo nemůže přikazovat co máš kde pěstovat....ale pokud žádáš o dotace a my všichni ti je zaplatíme,tak si můžeme říct co kde zasadíš nebo zaseješ...ale pokud dotace od státu,nepožaduješ,tak si dělej co chceš... :D :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: alternativa orby

Příspěvekod bold » 22 zář 2011 14:29

... píše:Jasně,že ti nikdo nemůže přikazovat co máš kde pěstovat....ale pokud žádáš o dotace a my všichni ti je zaplatíme,tak si můžeme říct co kde zasadíš nebo zaseješ...ale pokud dotace od státu,nepožaduješ,tak si dělej co chceš... :D :D

už jsem to tu jednou psal- nepotřebujeme dotace, ale zabezpečte nám rozumný zisk (nepotřebuju každý rok na kanáry, jen potřebuju zabezpečit rodinu) cena obilí před rokem 1989 cca 350-400kčs cena nafty někde u 4 korun. nyní cena obilovin v průměru 400kč a nafta 30kč. Nyní dělají v zemědělství jen nadšenci. A není daleko doba kdy se na to většina vykašle (jediná věc která vyrovnává ztrátovost je právě dotace) Nepřeju to tomuto státu, ale asi to bude potřeba. Zatím si nikdo neuvědomil kdo živí tento stát. Začínám se setkávat s drobnými pěstiteli a chovateli, ovšem začíná jich být čím dál víc, to už něco znamená. v tomto státě už není žádná zásoba peněžního typu. Za chvíli budeme opět provádět výměnný obchod. Když padne zemědělství, tak se začne hroutit celý systém. Skuste si odmyslet peníze a představit si výměnný obchod, za co bude ochoten zemědělec vyměnit část své úrody, je to věc kterou dělám v práci? Pokud zní odpověď ano, tak jste jedni z těch šťastnějších. Pokud pracujete v logistice,bankovnictví,a pod, máte nejspíš smůlu.
Hodnota peněz je vytvářena dvěma způsoby 1, Těžba nerostných surovin 2, výroba. Ostatní odvětví je jen zpohodlnění osob které hodnotu peněz dělají. Tudíž já osobně vyrábím a tudíž vytvářím hodnotu peněz. Pokud vydělám tak utratím a tím podpořím ostatní odvětví (holič,krejčí, a pod) pokud nevydělám tak omezím svoje potřeby (doma vezmu kastrol a nůžky a holič bude sedět sám v provozovně, zalátám montérky a krejčí půjde žebrotou) ovšem budu mít co do huby. Tohle je samozřejmě přehnané, ale takhle nějak funguje ekonomika (nejsem ekonomicky vzdělán takže mně klidně můžou ekonomici opravit).
Skuste si představit krajinu bez zemědělské a lesnické činnosti. stačí 5 let. Mnozí tvrdí že si zemědělci jenom stěžují a nejsou nikdy spokojení, ovšem my jsme závislí na přírodě. Tudíž se nám občas něco nepovede, ovšem ne naší vlastní vinou. Vadí nám že nás balkoňáci poučují kde máme co pěstovat a jak to máme dělat.
Toliko můj názor...
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: alternativa orby

Příspěvekod medulin » 22 zář 2011 20:20

Problém je že eroze v české republice způsobuje to že nám z polí utíká ornice ročně za několik miliard. Vzhledem k tomu ze vetsina půdy je v nájmu a mnozí se k ní chovají stylem PO NÁS POTOPA Gaec se tímto snaží chránit hlavně majetek vlastníků půdy a zabránit škodám způsbených náplavami. Osobně bych byl rád aby se sankce dávali pouze v případě ze eroze nastane (od určité míry a bez extrémních srážek)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: alternativa orby

Příspěvekod poulm » 23 zář 2011 07:47

To je sice pravda,ale když se nad tím zamyslíte,tak eroze vzniká dle mého pohledu díky špatným osevním postupů a velmi malým počtem dobytčích jednotek na hektar,nepočítám kalamitní deště.

Pokud se do půdy nedodává pravidelně humozní složka,jako je hnůj,kompost,kuřince a mnohé další,tak se z půdy začne humozní složka vytrácet a časem se z ní stane doslova písek,který rychle zvětrává. Dnes se hnojí převážně umělými hnojivy,sem tam někdo zaseje něco zeleného na zaorání, hnůj se rozmetá velmi zřídka a vyjímečně,už není skoro vidět.

Takže tam bych viděl zakopaného psa.Díky špatným cenám komodit zemědělci sejí už jen pšenice a řepky.Na ještě trochu úrodných půdách kukuřice a sem tam něco řepy. Klasické osevní postupy se už vytratily.
Zkuste doma někde zahrabat a vytáhnou staré knihy k pěstování zemědělských plodin,postupy,hnojení atd.,mnohé z toho se již dávno nedělá a za těch několik desetiletí se to na půdě obecně už hodně projevilo.

Nejlépe je to vidět na orbách,dřív můj děd,někdy v šedesátých letech jak přišly první třicítky majoři,tak s ním v JZD orával s tříradličným taženým pluhem 3*35 do hloubky cca 20cm a pod řepu a brambory to prý pouštěl až na doraz,dnes je problém utáhnout tříradličák krystalem na té samé půdě,což o něčem taky svědčí.

Takže jako hlavní erozi vidím ekonomiku,protože jsou zemědělci nuceni dělat to,za co dostanou zaplacené aspoň na hranici rentability a na zkvalitňování bonity půdy už dávno nezbývají prostředky.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: alternativa orby

Příspěvekod medulin » 09 lis 2011 22:51

Šetřit na zkvalitnování půdy je cesta do pekel chybý vztah k půdě. Dost se zapomíná na vápnění, podpoření biologické aktivity. Po dnešním školení mám pocit že některé opatření nebudou to pravé.

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: alternativa orby

Příspěvekod miki » 09 lis 2011 23:04

Orba, hnůj, zelené hnojení je základ. Minimalizovat přejezdy půdy, nejezdit po rozbahněné půdě to je takové spíš zbožné přání. Vápnění je z mého pohledu diskutabilní. Vápnit ano ale ne moje :wink:
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 112
Registrován: 28 říj 2008 21:00
Bydliště: Vých. Slowensko

Re: alternativa orby

Příspěvekod Frantík SK » 10 lis 2011 00:42

@ miki: vápniť treba, ale nie vápnom, ale mletým vápencom, pokiaľ poctivo hnojíš MH, robíš zelené hnojenie a dodávaš fosfor, tak jediné čo ti ostáva je úprava pôdnej reakcie- pomáha to prístupnosti živín (hlavne P)a uľahčuje obrábanie ťažkých ílovitých pôd. Tu v okolí sa už 20 rokov nevápni a je to poznať, bohužiaľ to pochopili len niektorí, ale tí to vedia oceniť.
Byť poľnohospodárom nie je povolanie, ale poslanie.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: alternativa orby

Příspěvekod skacel99 » 08 lis 2017 20:14

Trochu to tu oživím,ať nezakládám další téma: Ví někdo,jestli se nějak měnily podmínky protierozních opatření pro hospodářský rok 2017/2018? Na LPISu jsou změny v grafickém zobrazení,ale pokud jsem to pochopil dobře,na praxi se nic nemění.
Jde mi konkrétně o zimní orbu. Máme několik pozemků,které mají průměrnou svažitost větší,než 4%,takže by se neměly orat na zimu. Většina není ani MEO ani SEO. Docela mě ale překvapilo,že soused vedle nás oře,a to je pozemek v jeho části mnohem svažitější už od pohledu. Na LPISu se k jeho pozemku nedostanu,jak je tam klasifikovaná eroze,pouze to,že je kousek MEO podle barvy na mapě.
Jsou 2 varianty: Jsem blbec,blbě jsem si vyložil klasifikaci 4+ na LPISu a orat se může,nebo to soused prostě jenom neřeší a spoléhá na nepříchod kontroly? Pochybuju,že by tam teď seli pšenici,tu už mají v zemi.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: alternativa orby

Příspěvekod tele » 08 lis 2017 21:44

skacel99 píše:Trochu to tu oživím,ať nezakládám další téma: Ví někdo,jestli se nějak měnily podmínky protierozních opatření pro hospodářský rok 2017/2018? Na LPISu jsou změny v grafickém zobrazení,ale pokud jsem to pochopil dobře,na praxi se nic nemění.
Jde mi konkrétně o zimní orbu. Máme několik pozemků,které mají průměrnou svažitost větší,než 4%,takže by se neměly orat na zimu. Většina není ani MEO ani SEO. Docela mě ale překvapilo,že soused vedle nás oře,a to je pozemek v jeho části mnohem svažitější už od pohledu. Na LPISu se k jeho pozemku nedostanu,jak je tam klasifikovaná eroze,pouze to,že je kousek MEO podle barvy na mapě.
Jsou 2 varianty: Jsem blbec,blbě jsem si vyložil klasifikaci 4+ na LPISu a orat se může,nebo to soused prostě jenom neřeší a spoléhá na nepříchod kontroly? Pochybuju,že by tam teď seli pšenici,tu už mají v zemi.

Změny budou platný od 1.7. 2018, probíhají teď školení,tak si na nějaký zajdi a všem doporučuji se zaregistrovat na protierozni kalkulačce, je to dobrá aplikace. Pokud se dobře pamatuji, tak ing. Klír na semináři k nitratovce říkal, že bude povolena orba i v Meo a Seo.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: alternativa orby

Příspěvekod skacel99 » 08 lis 2017 21:53

Díky,pokusím se na nějaký školení dostat.
Nicméně pro aktuální zimní orbu to platí tak,jak jsem psal? 4+ neorat?
Jeden známý ještě tvrdil,že se může orat mělce do 15 cm,ale o tom jsem nikde nic nenašel.

Další

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků