Privat 430

Příspěvky: 5
Registrován: 28 led 2014 22:25

Privat 430

Příspěvekod poduch13 » 28 led 2014 22:37

Jaký máte názor na pluh Privat 430, chtěl bych ho na příští orbu pořídit. Díky za názory.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Privat 430

Příspěvekod Mr.Equable » 28 led 2014 23:07

Pluhy jsou to docela dobrý. Záleží v jakym stavu seženeš. Kolik budeš orat? Já mam doma 330 a orá dobře, ale už má svoje nejlepší za sebou. různě povařovanej, vyztužovanej. Práci udělá dobrou. a za co ho pověsíš?
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Privat 430

Příspěvekod poulm » 29 led 2014 09:54

Měl jsem Priváta Roto.
Na normální orání dobrý bez problémů,ale větší množství rostlinných zbytků neumí pořádně zaklopit.
Zaorávat s tím nějakou hmotu na zelené hnojení,či větší zbytky slámy či po kukuřici jde velmi špatně a práce je škaredá,vždy to vyžadovalo před tímto pluhem projet diskama nebo radličkovým pdmítačem a to jsou zase nemalé náklady navíc,tak jsem tento pluh vyměnil za Jupitera a jsem nadmíru spokojený.
Záleží co s tím budeš dělat a v jaké míře,každopádně jsou to levné pluhy a na ně levné díly.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Privat 430

Příspěvekod tomous » 29 led 2014 10:40

No se zaklápěním hořcice cca 60-80cm vysoké jsem neměl problém. Zato sehnat nějakej kloudnej díl ano! Odhrnovačky a výmený díl-ten trouhelník u odhrnovačky to byl porod. Každej kus originál tzv. N.D.D.D. (náhradní díl dodělej doma) Jinak jsou určitě lepší pluhy,ale asi i horší.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Privat 430

Příspěvekod Mr.Equable » 29 led 2014 11:12

poulm:Přesně tak, jakmile je hodně posklizňových zbytků, tak to jde naprd. Jsou na tom krátký odhrnovací desky. už jen PHXo má skoro o 15cm delší a opaláci jsou ještě o kousek delší. Když se to pak ale usmykovalo a vzalo bránama, tak to pole nevypadalo úplně nejhůř, ale jsou to další přejezdy a podmítka diskerem před taky.
tomous: Se sehnáním náhr.dílů jsem neměl zatim problém. Sice je pravda, že to občas šlo hůře napasovat a drobet flexy a sedělo to.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Privat 430

Příspěvekod poulm » 29 led 2014 11:24

to poduch13:
pokud se ti jedná o nesený jednostranný pluh,tak si raději pořiď PH1 335 nebo 435
ten má tělesa jako PHX a s límci ,popř. krojidly, dělá velmi pěknou práci:
https://www.google.cz/search?q=pluh+pn+435&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=XMjoUpTrAoLQ7AaXhYGoAQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1024&bih=606#q=pluh+ph1+435&tbm=isch
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 5
Registrován: 28 led 2014 22:25

Re: Privat 430

Příspěvekod poduch13 » 30 led 2014 19:13

Máme doma Zetor 7245 myslím že by to za to byl odpovídající pluh. Měl jsem ho pučený od kamaráda a perfektně zaklápěl i strniště a hnůj. Chtěl bych ho proto pořídit ale nemohu žádný sehnat.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Privat 430

Příspěvekod tomous » 30 led 2014 20:28

Jo ale obracák je obracák.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Privat 430

Příspěvekod Mr.Equable » 30 led 2014 21:30

Za 7245 je to akorát. Já mam doma nepoužívanej dvoják jednoduchej, ale bohužel je "vykradenej" když se honem něco potřebovalo na obracák, takže by asi nebyl ani na prodej.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 5
Registrován: 28 led 2014 22:25

Re: Privat 430

Příspěvekod poduch13 » 05 bře 2014 16:13

Mam zajem o pluh Privat 430 jednostranny ale nidke ho nemuzu sehnat. Kamarat ho taha s Zetorem 69 11 a zvlada to trojka pole hodne hnojene bez podmitky ale musi ho mit dobre dotizeny. Mel jsem ho puceny a ora nadherne moc se mi libyl.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Privat 430

Příspěvekod bold » 05 bře 2014 20:55

4 radlice s traktorem 6911 bez předku, to lechtáte písky? 7045 má plné zuby 3x30, pokud tedy beru orbu tak jak má být. 10koní je tak 12cm záběru pluhu,aspoň tedy u nás.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Privat 430

Příspěvekod poulm » 06 bře 2014 11:27

Třeba myslel trojka redukovaná. :lol:
Podmítku 7cm by to na rychlou trojku možná šlo.
Jinak Privat a orat krásně moc nejde dohromady, měl jsem ho a vím o čem mluvím. :roll:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Privat 430

Příspěvekod Mr.Equable » 06 bře 2014 12:06

Tak s 69kou se 4rákem? Já oram 7745 se 4rákem a občas toho mam plný brejle. Někde se ani nehnu. u nás se řiká 30koní na radličku. privát a pěkně orat, se mi taky nezdá, ale pokud by byl trepasovanej a všechno v rovině, tak možná. :)
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Privat 430

Příspěvekod poulm » 06 bře 2014 13:13

Tak za UŘ1ky je to nejpoužívanější pluh,protože jsou lehké a mají malý záběr,to je mi jasné, ale problém je v tom,že má malé radličky a krátké odhrnovačky a blbě zaklápí větší množství rostlinných zbytků,zaklopit s tím hořčici na stojato je nemožné, nebo nějaké hromádky slámy atp. je prostě boj.
Už se to tu někde probíralo. Ideální klupný poměr je cca 1:2, tzn. 40cm záběr a 20cm hloubka, tedy aspoň to tak mám odsledované v našich podmínkách.
Vedle od nás má jednen soukromník poloneseného Lemkena a má ho roztažený na max.,radlice mu bere 50cm a s tím už zaklopí i mrtvolu :lol: :lol: :lol: To se mi líbí ještě víc. Já mám na Jupiteru radlice na 40cm,no možná berou skoro 43cm,ale to už je jedno,prostě co pustí plazy a je to úplně jiná práce než s Privatem.
Některé pluhy jdou údajně rostáhnout až na 60cm na radlici,ale ještě jsem to neměl možnost vidět na vlastní oči,no možná letos na Tech Agru bude něco zajímavého.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 5
Registrován: 28 led 2014 22:25

Re: Privat 430

Příspěvekod poduch13 » 07 bře 2014 10:32

To mam rad takove chytraky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Privat 430

Příspěvekod poulm » 07 bře 2014 11:49

Já taky.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Privat 430

Příspěvekod bold » 07 bře 2014 12:54

nevím kdo je chytrák? a na koho to bylo vystřeleno, ale diskuze spočívá v argumentaci dvou stran, výkřik nic neříkající je zhola zbytečný......
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Privat 430

Příspěvekod Rolník74 » 07 bře 2014 14:34

S tím chytrákem jsem to taky nepochopil,ale privat roto je tady popsán přesně!!Ořu s ním deset let a jediný problémy jsou se zbytky slámy nebo přerostlou meziplodinou!Mám trojku a bojím se za 6945 dá čtyřku,ikdyž by ji u nás v pohodě utáhnul,ale kvůli páce.Potřeboval bych do našich podmínek privat roto 530 POLONESENÝ :D !!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Privat 430

Příspěvekod poulm » 07 bře 2014 20:12

To je jednoduché, pán už je rozhodnutý si ho koupit a chce slyšet že je to dobrý pluh a že je to dobrá volba.

Na začátku byl dotaz na Privat 430, což je nesený jednostranný pluh.
Za sebe říkám NE, není to dobrá volba, neoře dobře a blbě zaklápí,do brázdy nevleze širší kolo, po kterém to první radlice pak neumí zaklopit do roviny, toť vše.
Z jednostranných roudnických pluhů je lepší buď nesený PH1 435 nebo PHX polonesený, které mají radlice o záběru min. 35cm a velké odhrnovačky, ty dělají velmi dobrou práci. Takový jsem měl a zaklopil všechno.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Privat 430

Příspěvekod tomous » 07 bře 2014 20:41

No a já zase říkám,že zaklopit hořčici 80 cm vysokou nebyl problém. Rozdrcená a prvně zpodmítaná sláma taky v pohodě,ale jestli někdo neuklízí slámu a zaorává rovnou řádky tak to potom jo. Nevím proč by první brázda neměla bejt zaklopená-teda jestli nemáš pneu 600mm.

Příspěvky: 5
Registrován: 28 led 2014 22:25

Re: Privat 430

Příspěvekod poduch13 » 07 bře 2014 21:41

Vim o cem mluvim. Oral jsem s nim a delal peknou praci a zda se mi do nasich podminek dobry a je pro me cenove dostupny a opotrebitelne dily jsou taky dostupne. Ale rad si necham poradit. Jsem rad za vase prispevky. Ale kdyz nekdo napise neco proti tomu co jsem videl na vlastni oci tak me to rozcili.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Privat 430

Příspěvekod tomous » 08 bře 2014 07:16

Jen bej tebou připlatím a koupím obracák.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Privat 430

Příspěvekod bold » 08 bře 2014 10:01

poduch13 píše:Vim o cem mluvim. Oral jsem s nim a delal peknou praci a zda se mi do nasich podminek dobry a je pro me cenove dostupny a opotrebitelne dily jsou taky dostupne. Ale rad si necham poradit. Jsem rad za vase prispevky. Ale kdyz nekdo napise neco proti tomu co jsem videl na vlastni oci tak me to rozcili.

nic proti tobě, ale není náhodou možné že protistrana viděla něco jiného, nedej bože zažila na vlastní kůži a snaží se ti pomoct, aby jsi se vyvaroval chybného rozhodnutí a znovu svou volbu přehodnotil. Pokud tě rozdílný názor rozčiluje tak si dej podobné radílky do nepřátel a jejich dobře míněné příspěvky se ti nebudou zobrazovat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Privat 430

Příspěvekod poulm » 08 bře 2014 10:50

Polní podmínky jsou různé, někde v lehkých půdách či pískách ten Privat může pracovat dobře,ale v těžších půdách a jílech jaké jsou u nás,tak nepracuje dobře.
Ještě jednou opakuji, měl jsem Priváta Roto 430+1,oral jsem s nim 5 let a jsem rád,že už ho nemám.
Polní podmínky jsou různé,když je vše uklizeno,tak je to fajn,ale často ořu pro někoho po někom a to je katastrofa. Sláma se né vždy drtí,ale i občas lisuje a na mnoha místech na poli to ten lis prostě nesebere všechno,zvlášť tam,kde kombajn přejede přes řádky,v rozích a na souvratích a tam Privat končí a všechno vyleze. Svá pole si zpodmítám,to je jasné,ale když po mně chce někdo orat takové strniště rovnou na hluboko,tak jsem z toho měl akorát ostudu,když mi vše vylézalo a nešlo zaklopit.
Další je zaorávání rostlin na zelené hnojení jako je hořčice,dejme tomu že to výšku 60-80cm zvládlo,ale na vlhčích místech často hořčice vyjela na 1,5-2m,byly místa,kde nebyl ani vidět traktor a tam mi to všude trčelo,takže zase ostuda.
Co se týče šířky pneumatiky,tak taková nejběžnější šířka pneu třeba na krystalech je 18,4-34,což je šířka pneu 450-500mm,jenže brázda je 300mm,takže jsem musel první radlici rvát hodně do země,aby nabrala o polovinu víc hlíny aby mohla zaklopit tak širokou kolej.
Opravte mně jestli se v něčem mýlím.
Priváty považuji jako fajn pluhy na záhumenky za majory jako 3011,4011,5711atp.
Na větší orání je to na nic.
A znovu opakuji, teď mám Jupitera,co má záběr na radlici 40-45cm a ten jak vše zaklopí, tak se kolo vleze do brázdy,s pružinovýmjištěním se nemusím bát že něco urvu a lze s ním i ty záhumenyk také dělat.
Takže ještě jednou opakuji,z mé zkušenosti je Privat z nouze cnost a když to jde,tak ho nebrat.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 207
Registrován: 29 črc 2012 20:27

Re: Privat 430

Příspěvekod Brano » 08 bře 2014 11:14

Každý si predsa vyberie čo mu vyhovuje :wink: Najlepšie je asi vyskúšať si pluhy viacero značiek a podľa toho sa rozhodnúť. U nás s Pottingerom nezorali nič, mala to byť tuším náhrada za Lemkena, alebo tretí pluh, netuším, ale neurobil si tu dobré meno. Niekto na to nedá dopustiť a o pár kilometrov to v podniku ani nechcú vidieť. Najlepšie je asi pozrieť čo za pluhy behá okolo, aká je spokojnosť, vyskúšať si a potom sa rozhodnúť. Pre niekoho môže byť Privat dobrá voľba, práca po ňom bude vyzerať nádherne, niekde to až tak dobrá voľba nebude :wink: A na tomto fóre je to krásne vidieť, rôzne podmienky, rôzne postrehy z praxe.

Inak, takto nejako si predstavujem peknú prácu po pluhu :wink:
https://www.youtube.com/watch?v=bXYkzEMim9s

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Privat 430

Příspěvekod poulm » 08 bře 2014 13:05

Ano,tohle je pěkná práce tak jak má být a celou dobu se tu snažím vysvětlit, že tohle Privát se záběrem na radlici 30cm neumí udělat. :roll:
Mnohem lepší už byly Priváty, co měly ty velké radlice co měl Agronom, tuším že to bylo označené Privat Roto 335 a sehnat se ještě dají:
Obrázek
Tento pluh,pokud to má být Privát, doporučuji.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Privat 430

Příspěvekod Mr.Equable » 08 bře 2014 15:37

poulm píše:Polní podmínky jsou různé, někde v lehkých půdách či pískách ten Privat může pracovat dobře,ale v těžších půdách a jílech jaké jsou u nás,tak nepracuje dobře......

Nezbývá než souhlasit oral jsem s ním asi jen 3 rok. Když jsem měl mohro, nebo větší množství rostliných bytků, tak to byla katastrofa. Pole bylo chlupatý, plno materiálu mi koukalo a nevypadalo to vůbec dobře. Loni jsem oral s phx a to je už úplně o něčem jinym.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 136
Registrován: 07 bře 2010 22:48
Bydliště: Znojmo

Re: Privat 430

Příspěvekod zdeni » 08 bře 2014 22:20

http://www.stream.cz/video/572417-zt303 ... t-roto-530 :shock: před par lety jste tyhle privaty chvalily jak ořou a jsou laciny i Nd, :lol: :lol:
když to nejde vem kladivo

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Privat 430

Příspěvekod poulm » 10 bře 2014 15:53

Ano,chválil jsem ho z pohledu levné pořizivací ceny a levných náhradních dílů,ale nikdy jsem neříkal,že dobře a skvěle oře :roll:
Už jal jsem ho kupoval od kamaráda za dobrý peníz,tak jsem věděl,že ho nebudu chtít mít dlouho,že budu potřebovat větší a dražší pluh.
Svým způsobem jsem s ním stratil hodně času a námahy, nejspíš jsem měl hned pořídit něco jiného a proto se snažím od této chyby varovat i ostatní.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Privat 430

Příspěvekod bold » 10 bře 2014 20:28

přesně takhle funguje získávání zkušeností, bohužel některé jsou vykoupené časem a námahou. Když se pak člověk snaží poradit, tak je označen za chytráka, páč nenapíše to co tazatel očekává 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Další

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [Bot] a 1 návštěvník