Zákaz orání.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Zákaz orání.

Příspěvekod Jarda X » 26 lis 2014 22:07

Co říkate na to, že by se nemělo dle EU od roku 2015 orat na zimu ve svahu nad 5stupňů stoupání, to je u nás na vysočině asi vše. Psali o tom v zemědělci.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod neznalek » 26 lis 2014 22:30

Jarda X píše:Co říkate na to, že by se nemělo dle EU od roku 2015 orat na zimu ve svahu nad 5stupňů stoupání, to je u nás na vysočině asi vše. Psali o tom v zemědělci.

Osobně si myslím, že to je taková kravina, že by to mohlo projít nejen EK, ale i u nás s rozšířením platnosti i na podzimní setí :roll: Také jsem to četl a nadšený z toho vůbec nejsem...do peti stupnu se mi vejde mozná 1 blok...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod tele » 27 lis 2014 00:19

Dejte někdo odkaz, co nás všechno čeká :mrgreen: Díky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod bold » 27 lis 2014 08:23

jelikož je bič čím dál delší avšak zasahuje spíše menší zemědělce tak navrhuji koupit mulčovače, vše osít trávou a mulčovat. Popřípadě zrušit dotace a ono se to vyřeší samo.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod miki » 27 lis 2014 10:23

A co můžu říkat na jakýkoli čin EU?
Mám jenom blbý selský rozum.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod tomous » 27 lis 2014 12:44

Já měl za to,že už ta blbost platí aspoň 2 roky. Tady dokonce jeden soukromník dostal pojeb od kontroly a čeká jestli bude i finančně ohodnocenej :lol: Na protierozních mapách jsou barevně vyznačený jednotlivý plochy-nejhorší červená se nesmí orat,žlutá s proti.erozním opatřením-musí se dělat páse v kukuřici apod. Jinak za mě je to pěkná pí.ovina

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod larsen.l » 27 lis 2014 17:40

tomous píše:Já měl za to,že už ta blbost platí aspoň 2 roky. Tady dokonce jeden soukromník dostal pojeb od kontroly a čeká jestli bude i finančně ohodnocenej :lol: Na protierozních mapách jsou barevně vyznačený jednotlivý plochy-nejhorší červená se nesmí orat,žlutá s proti.erozním opatřením-musí se dělat páse v kukuřici apod. Jinak za mě je to pěkná pí.ovina

Tak to jste ještě neviděl turkyňové pole spláchlé v dědině, já jsem měl skrz zasetou kukuřici na kopci, 2x vyplavený barák během 2 měsíců, stačily 2 větší bouřky a měl jsem blato v návratí.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod Mr.Equable » 27 lis 2014 20:34

u nás měl soused sazený brambory na zahradě a po dešti je měl asi 40cm pod zemí. Družstvo mu nedalo nic, že to je jeho problém. a Kuku tam sejí pořád.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod larsen.l » 27 lis 2014 20:53

Mr.Equable píše:u nás měl soused sazený brambory na zahradě a po dešti je měl asi 40cm pod zemí. Družstvo mu nedalo nic, že to je jeho problém. a Kuku tam sejí pořád.

Tak tady měli škodu i oni, měli seník plný bahna a polovinu seče vyváželi na hnůj. Od té doby je kopec trvale zatravněný. Hold do družstva přišel mladý agronom. :lol:

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod tomous » 27 lis 2014 22:06

larsen.l píše:
tomous píše:Já měl za to,že už ta blbost platí aspoň 2 roky. Tady dokonce jeden soukromník dostal pojeb od kontroly a čeká jestli bude i finančně ohodnocenej :lol: Na protierozních mapách jsou barevně vyznačený jednotlivý plochy-nejhorší červená se nesmí orat,žlutá s proti.erozním opatřením-musí se dělat páse v kukuřici apod. Jinak za mě je to pěkná pí.ovina

Tak to jste ještě neviděl turkyňové pole spláchlé v dědině, já jsem měl skrz zasetou kukuřici na kopci, 2x vyplavený barák během 2 měsíců, stačily 2 větší bouřky a měl jsem blato v návratí.


Však jasný. Je potřeba používat selský rozum. A neboj už jsem viděl plavat metrovou kukuřicu

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod bold » 28 lis 2014 08:19

jde o to kdo hospodaří, neb jen mizerný hospodář si nechá odplavit úrodnou půdu někomu do baráku. Bohužel mamon minulé doby rozoral to co fungovalo aby nakrmil bratry sověty či kýho čerta. travnaté meze- nejsou, příkopy- nejsou, louky v mokřinách- nejsou tak se nedivme že má někdo sousedovic ornici na návštěvě v obýváku......................
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod poulm » 28 lis 2014 10:58

Velký podíl splavování přikládám špatnému orání.
Mnozí ořou z kopce dolů,takže má voda ideální podmínky na proudění.
Několikrát jsem si to ověřil na různých pozemcích ve svahu,kde se hlína pravidelně splavovala,ale když jsem to začal orat po vrstevnici a hlínu klopil do kopce,viz obrázek kousek zpět, tak najedou ejhle, všechno je jiné,ani při velkém lijáku žádně potoky hlíny.
Netvrdím,že to pomůže všude a myslím si,že na věších kopcích by se mělo pěstovat něco jiného,buď TTP nebo nějaké jiné víceleté plodiny co vytvoří kořenovou vrstvu a udrží hlínu pohromadě.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod tozer » 28 lis 2014 12:58

poulm píše:Velký podíl splavování přikládám špatnému orání.
Mnozí ořou z kopce dolů,takže má voda ideální podmínky na proudění.
Několikrát jsem si to ověřil na různých pozemcích ve svahu,kde se hlína pravidelně splavovala,ale když jsem to začal orat po vrstevnici a hlínu klopil do kopce,viz obrázek kousek zpět, tak najedou ejhle, všechno je jiné,ani při velkém lijáku žádně potoky hlíny.
Netvrdím,že to pomůže všude a myslím si,že na věších kopcích by se mělo pěstovat něco jiného,buď TTP nebo nějaké jiné víceleté plodiny co vytvoří kořenovou vrstvu a udrží hlínu pohromadě.

tak pod tohle bych se podepsal :D
zakázat něco co se úspěšně praktikuje staletí je blbost, to všichni víme. podle mě, když chtějí řešit erozi mají donutit především velké podniky aby dodržovaly zásady orby(potažmo zpracování půdy obecně)...ono když vidím moje orané pole z kterého voda neteče(podotýkám vysočina 700 m.n.m) a sousední družstevní zpracované minimalizačně(půdoochraně) z kterého valí voda a bláto při každém větším dešti, tak si říkám že je něco špatně...a pak se dočtu, že tím že ořu se vlastně dopouštím téměř zločinu....nehledě na to že neznám jinej způsob jak vrátit ornici zpátky na kopec-krom bagru a náklaďáku

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod miki » 28 lis 2014 14:27

No to je velká pravda. Bohužel kvůli mamonskému chování pár hloupích a ziskuchtivích jedinců je potom vydáno celkem hloupé a zbytečné nařízení utahující šrouby všem ostatním. Já viděl spláchlou dědinu nad kterou byla pouze louka, ale bohužel přišel extrémní přívalový déšť, tráva lehla a už to bylo jak na skluzavce.
Na straně druhé nikdo neřeší velké plochy slunečních elektráren a stav, kdy je stékající voda z plochy kolektoru stéká do velice úzkého pásku pod kolektorem a nestačí se vsakovat.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod tomous » 28 lis 2014 16:58

No to ještě,že tam byla louka. Bejt tam kukuřica to by bylo labůžo.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod Jarda X » 28 lis 2014 22:44

Vím, že by se mělo orat po vrstevnici, a dělám to na 90procentech orné, ale orat pole po vrstevnici kde by měla brázda 70m a 400m má brázda, když po vrstevnici neorám, tak to by asi každý oral jak já. Ale tu erozi po minimálním zpracování vidím i u nás. Nesplavuje se mi toto pole, které jsem výše zmínil tak jak vedle minimalizačně zpracované zemědělskou společností.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod skacel99 » 02 pro 2014 18:26

Vraťme se ale k tomu zákazu - jak to teda vlastně je? Je to už někde oficiálně schválené? Na Evropské komisi,nebo v ČR? Jak to budete řešit? Když jsem jenom tak zběžně koukal po technologii,která by měla nahradit orbu,tak všechny podmítače,který jsou schopný jít 25-30 cm hluboko mají potřebný příkon cca 150 koní minimálně. Když si vezmu,že momentálně mám nejsilnější Forterru 12441,tak to si mám za 2 000 000 koupit traktor a k tomu za 300 000 nářadí?? :roll: Jak tu bylo psáno,opět to postihne pouze soukromý sektor a když se to vezme do důsledku,tak pro firmy s výměrou do 50 ha to může být klidně likvidační,pokud nechcou ze všeho udělat TTP :(

Zákaz orby na erozně ohrožených kopcích chápu,to mi nevadí.Ale plošný zákaz nad 5° je prostě blbost.

Diktát EU začíná být čím dál horší,zajímalo by mě,co z nich dál vyleze. Jak tu bylo psáno,byl bych klidně pro zrušení dotací a ať si každý hospodaří podle svého rozumu a možností. Ono by se to protřídilo a začalo by to časem fungovat stejně,jako před kolektivizací.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod medulin » 02 pro 2014 19:49

Dnes jsem byl na školení a taky tam na tohle padl dotaz. Co jsem pochopil ještě není nic schváleného, ale zaznělo tam že by orba byla povolená v případě že by se zaorávalo organické hnojivo. Jak víme papír snese vše, není-li živka tak třeba zel hnojení. Nevládní organizace se proti zákazu také ohradily.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod skacel99 » 02 pro 2014 20:34

Pokud by to bylo takhle,tak budiž. Alespoň něco pozitivního

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod poulm » 04 pro 2014 14:30

Ono to asi zatím nemá smysl řešit a zbytečně si dopředu lámat hlavu,kdo ví co se z toho nakonec vyklube. :roll:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod skacel99 » 04 pro 2014 15:56

Tak na začátku podzimu jsem přemýšlel o tom,že na příští sezónu pořídím ještě jeden pluh,a´t se dá orat 2 traktorama.To už je asi pasé

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod poulm » 07 pro 2014 10:16

Pluhů je taky vždycky málo,zatím bych to neřešil.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 34
Registrován: 20 kvě 2012 17:35

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod pulec » 07 pro 2014 21:29

V tomto případě bych uplně neviděl problém v EU, ale v tom co jim tam od nás kdo "nakukal".

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Zákaz orání.

Příspěvekod Jarda X » 10 zář 2015 21:25

Nevíte jak bylo toto dořešeno? Může se orat? Nebo to prošlo a můžu nad 5stupňů orat jen pokud dám nějaké to org. hnojivo?

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník