Páskové odhrnovačky

Příspěvky: 5
Registrován: 01 zář 2015 16:09

Páskové odhrnovačky

Příspěvekod vratta » 16 lis 2015 22:00

Máte s nima někdo zkušenost? Kdysi jsem někde četl že mají menší odpor, ale moc rozšířené asi nejsou, zatím jsem je nikde neviděl. U nás jsou těžší půdy tak nevím jestli by se nehodily. Díky

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod tele » 16 lis 2015 22:07

Před mnoha a mnoha lety jsem měl zapůjčen pluh s páskovými odhrnovačkami, bohužel už nevím značku. Rychlé opotřebení oproti plné odhrnovačce a každou chvilku zarvané kameny v mezeře mezi jednotlivými pásky :mrgreen: Porovnání spotřeby se nedělalo. A v kytu nečekej výrazný rozdíl v drobení skývy!

Příspěvky: 5
Registrován: 01 zář 2015 16:09

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod vratta » 16 lis 2015 22:37

Díky za odpověď, o to drobení hrud mě šlo taky, tak su chytřejší, aspoň neumřu blbý.

Příspěvky: 136
Registrován: 07 bře 2010 22:48
Bydliště: Znojmo

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod zdeni » 16 lis 2015 23:35

Páskové odhrnovačky mam již několik let rabewerk naprosta spokojenost proti deskam jde lip i krasně klopí drobí i kamoš co má lemken desky to uznal
nebudu to někomu vnucovat u mně jedině s pásky jinej už nechci taky jsem se ze začatku bál ořu i kamení a není problem
když to nejde vem kladivo

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod neznalek » 17 lis 2015 18:14

také jsem měl páskové na rabewerku a s výdrží nebyl opravdu problém ( samozřejmě originál díly). Jediné co mi občas vadilo, jak píše uživatel tele - sem tam zaseklý oblázek mezi pásky, potom už to nezaklápělo jak má. Jinak bych se jich fakt nebál

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod poulm » 18 lis 2015 11:24

A jak to vychází finančně v porovnání s klasickou odhrnovačkou?
Myslím tím,třeba kolik pásek se vymění,než by se vyměnila celá odhrnovačka?
A jak je to s pevností těch pásků? Když to naopak občas chytne nějaký větší balvan nebo překážku v poli,neohýbají se?
Já se na to dívám z pohledu našich polí tady,kde není problém v poli ledacos najít,kamení tady máme všeho druhu a nejhorší je jít někam orat cizí pole,které člověk nezná,jako vždy je to prej v pohodě a nic tam není a pak človek najde pařezy,patníky,ulomené sloupy,staré základy od stodoly či seníku atd. :roll: Na toto téma bych mohl napsat knihu. :mrgreen:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod tele » 18 lis 2015 13:11

zdeni píše:Páskové odhrnovačky mam již několik let rabewerk naprosta spokojenost proti deskam jde lip i krasně klopí drobí i kamoš co má lemken desky to uznal
nebudu to někomu vnucovat u mně jedině s pásky jinej už nechci taky jsem se ze začatku bál ořu i kamení a není problem

Dotaz zněl, zda budou vhodné do těžké půdy. Zde o drobení půdy nerozhoduje odhrnovačka, ale použitá technologie. Dalším argumentem je jejich rozšíření v praxi. V oblasti jižních, středních a západních Čech jich je jako šafránu :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod bold » 18 lis 2015 15:15

poulm píše:A jak to vychází finančně v porovnání s klasickou odhrnovačkou?
Myslím tím,třeba kolik pásek se vymění,než by se vyměnila celá odhrnovačka?
A jak je to s pevností těch pásků? Když to naopak občas chytne nějaký větší balvan nebo překážku v poli,neohýbají se?
Já se na to dívám z pohledu našich polí tady,kde není problém v poli ledacos najít,kamení tady máme všeho druhu a nejhorší je jít někam orat cizí pole,které člověk nezná,jako vždy je to prej v pohodě a nic tam není a pak človek najde pařezy,patníky,ulomené sloupy,staré základy od stodoly či seníku atd. :roll: Na toto téma bych mohl napsat knihu. :mrgreen:

Tak to je všude stejné, tady nic není, tady se normálně oralo. Jen nedodají že max 15cm :lol: :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod poulm » 18 lis 2015 16:54

Já to chápu tak,že páskové odhrnovačky jsou určené primárně do těžkých a jílovitých půd,ikdyž samozřejmě se s tím dá orat v podstatě všude.Možná ve zvlášť písčitých půdách to může dělat trochu potíže tím,že by se to prosypávalo mezerama mezi páskama,ale to je jenom moje doměnka.
Ono vše má své výhody či nevýhody,záleží co člověk dostane do ruk.
Já za posledních 10let už vystřídal 4pluhy,než jsem konečně narazil na něco co vyhovuje mému traktoru a podmínkám na polích u nás a i tak je pořád co zlepšovat. :roll:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 136
Registrován: 07 bře 2010 22:48
Bydliště: Znojmo

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod zdeni » 18 lis 2015 22:37

:D :D samej odbornik ,,Páskové odhrnovačky jsou vidět často i na tech agru jich bylo hafo nebo mrkni na youtub,,oře to paradně není to z plechu pasky jsou dost silné a tvrdé ořu pisky i kamení tam to jde nejlip :lol:
když to nejde vem kladivo

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod tele » 19 lis 2015 00:11

zdeni píše::D :D samej odbornik ,,Páskové odhrnovačky jsou vidět často i na tech agru jich bylo hafo nebo mrkni na youtub,,oře to paradně není to z plechu pasky jsou dost silné a tvrdé ořu pisky i kamení tam to jde nejlip :lol:

Doposud se zde diskutovalo věcně. Nevím proč zdejší diskutující nazýváš posměšně samými odborníky. Trochu si to srovnej v makovici. A to, že je něco na Techagru, je samozřejmě argument jako noha. Očekával bych argument např. odhrnovačka Lemken je za 1450,-, pásková za xxxx,- a porovnání spotřeby a ceny ND na ha. Takže tak :?

Příspěvky: 136
Registrován: 07 bře 2010 22:48
Bydliště: Znojmo

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod zdeni » 19 lis 2015 21:55

tele píše:
zdeni píše::D :D samej odbornik ,,Páskové odhrnovačky jsou vidět často i na tech agru jich bylo hafo nebo mrkni na youtub,,oře to paradně není to z plechu pasky jsou dost silné a tvrdé ořu pisky i kamení tam to jde nejlip :lol:

Doposud se zde diskutovalo věcně. Nevím proč zdejší diskutující nazýváš posměšně samými odborníky. Trochu si to srovnej v makovici. A to, že je něco na Techagru, je samozřejmě argument jako noha. Očekával bych argument např. odhrnovačka Lemken je za 1450,-, pásková za xxxx,- a porovnání spotřeby a ceny ND na ha. Takže tak :?



nejlevnější je pluh privat tak je to :lol: kdo s nim oral tak ho zná :lol:
když to nejde vem kladivo

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod poulm » 19 lis 2015 22:25

Řekl bych že není nejlevnější,ale to je celkem jedno.
Pořád nikdo není schopen říct,proč je pásková odhrnovačka lepší?
Já osobně bych ji nechtěl z důvodů, které jsem již popisoval.
Ale mohu se v něčem mýlit a rád se nechám poučit,od toho je tady to forum.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod tele » 19 lis 2015 22:59

poulm píše:Řekl bych že není nejlevnější,ale to je celkem jedno.
Pořád nikdo není schopen říct,proč je pásková odhrnovačka lepší?
Já osobně bych ji nechtěl z důvodů, které jsem již popisoval.
Ale mohu se v něčem mýlit a rád se nechám poučit,od toho je tady to forum.

Nedočkáme se, bylo to jen plácnutí do vody :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod tele » 19 lis 2015 23:01

zdeni píše:
tele píše:
zdeni píše::D :D samej odbornik ,,Páskové odhrnovačky jsou vidět často i na tech agru jich bylo hafo nebo mrkni na youtub,,oře to paradně není to z plechu pasky jsou dost silné a tvrdé ořu pisky i kamení tam to jde nejlip :lol:

Doposud se zde diskutovalo věcně. Nevím proč zdejší diskutující nazýváš posměšně samými odborníky. Trochu si to srovnej v makovici. A to, že je něco na Techagru, je samozřejmě argument jako noha. Očekával bych argument např. odhrnovačka Lemken je za 1450,-, pásková za xxxx,- a porovnání spotřeby a ceny ND na ha. Takže tak :?



nejlevnější je pluh privat tak je to :lol: kdo s nim oral tak ho zná :lol:

Můj děda měl jedno přísloví - bav se s volem o sobotě, když jde v pátek na porážku. Myslím, že to splňuješ bezezbytku.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod tonik » 20 lis 2015 10:12

Pokud si někdo nanosil z JZD opotřebitelné díly na pluh , tak je jasné že oře nejlevněji.
Vzhledem k tomu že v ČR jsou minimálně 4 výrobci opotřebitelných dílů, tak cena dílů je stejná. Nemůžete ovšem srovnávat cenu nože na privata v délce 30cm a na zahraniční pluh při délce nože 50cm.
Dlouhodobě sleduju náklady na orbu, při použití origo dílů je cena všech dílů 180 kč/ha při použití neorigo jsem na ceně 160kč/ha, přitom je životnost stejná. Je to počítáno na cyklus cca 500ha.
Je to cena na našich pozemcích, někde by cyklus měl 1000ha nebo třeba jen 300ha.
Jediná nevýhoda neorigo dílu je, že občas přesně nesedí.

Pásové odhrnovačky jsem vyděl v praxi pouze jednou. Nepočítám ovšem různé předváděčky, polní dny atd.
Netvrdím že nejezdí, protože třeba v bazarech jich je dost.
Příští týden spočítám u Kvernelandu v Berouně vystavené pluhy a uvidíme kolik jich bude s pásovou odhrnovačkou.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod bold » 20 lis 2015 12:17

Nuž aniž bych se chtěl kohokoliv zastávat a nebo hanit. Osobně spíše podrývám a tak orbu provádím na cca 15ha ročně (na slad) mám obyč PL-6 vyrobenou v roudnici, za 5 let jsem vyměnil pár náběhových částí.
Pásky má známý na sukovu a zatím dobré- neměnil je cca 10 let s ročním náběhem 80ha. Podle mně jde hlavně o to, do jakých půd se pluh pouští.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod poulm » 21 lis 2015 09:27

Když jste tu nakousli Priváta,tak bych dodal nějaký můj poznatek,ikdyž sem do vlákna moc nepatří.
Ona ta ekonomika provozu pluhu či jiného stroje je trochu komplexnější a není možno to zjednodušovat jenom na to kolik stojí opotřebitelné díly na 1ha.
Jednak je Privát maloparcelní ploužek a není vhodné jej srovnávat s velkými pluhy na velké hektary,to je jak srovnávat traktor TK14 s Fendem Vario.
Málo kdo s Privátem naorává víc jak 50ha/rok,jsou to pluhy za menší traktory jako jsou UŘ1 a jim podobné,čily pluhy na záhumenky a tam trvá mnohdy i víc jak 10let než se opotřebitelné díly sedřou na výměnu.
Kdežto velké pluhy ořou stovky až tisíce hektarů ročně a není nic zvláštního u nich měnit díly 1x a často i 2x ročně u velkých podniků,takže návratnost investice a vůbec ceny pořízení pluhu je mnohem progresivnější než u nějakého Priváta ať nového či starého.
Já měl otočného Priváta,a ikdyž jsem ho měl nadstaveného na 5radlic,tak to byl pořád maloparcelní pluh a naorávat s ním více hektarů ročně,víc jak 50,bylo za trest.V našich podmínkách tento pluh šel v zemi hodně těžko,špatně zaklápěl a v silnějším traktoru pořád něco praskalo a pořád se něco muselo opravovat.
Takže z mého pohledu mi Privát ještě svou nekvalitní prací a častými poruchami způsoboval nemalé škody,protože po něm připravovat pole mi zabralo 2x tolik času a energie než po kvalitně zaoraném poli kvalitnějším pluhem a bylo to poznat i na plodinách a výnosech.
Mezi nejlevnější puhy z řad Roudnice bych spíše považoval PHXe nebo i ty Agronomy,nízká pořizovací cena,levné díly,velmi slušná kvalita práce a výkonnost,použitelnost za silnější traktory atd.Ikdyž už se dají relativně levně pořídit pluhy i jiných značek a k nim díly druhovýroby,které často svou kvalitou nejsou daleko od origo dílů. Myslím tím zatím pluhy starší.
U nových pluhů je to zase trochu jiná komedie a trochu jiná diskuze.
Tak snad jsem nikoho příliš neurazil.Pouze prezentuji své zkušenosti.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod bold » 21 lis 2015 09:41

nejsem znalec technologií orby, a zatím jsem nemusel řešit zda pásek nebo plnou. Nevím proč se začala tato inovace vyrábět, jestli je to kvůli úspoře materiálu či lepší práci. Zajímal by mně názor někoho, kdo měl možnost přejít u téhož pluhu z plné na pásek či naopak
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod Mr.Equable » 21 lis 2015 20:08

Podle mě, ač jsem laik, co se týče páskových odhrnovaček, tak bych řekl, že jsou spíše vhodné do soudržných, špatně drobivých půd. Řekl, bych že pak nebude takový tahový odpor a opotřebení.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 118
Registrován: 27 bře 2015 12:48

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod jozef1975 » 15 pro 2015 16:33

Mam pottinger servo 25 4 radlicny obracak s pasovymi odhrnovackami aj 6 radlicny phx. Pre mna je hlavny rozdiel v rozrobitelnosti pody jak na jesen tak na jar. je to sakra poznat , po paskovych sa poda ovela lepsie rozpada. Dalsia pre mna vyhoda je ze ked zaoravam po kukurici, po pottingeri nezostava nic vidiet ale to je si vec konstrukcie celého pluhu. Pottinger ma za 4 roky naorane asi 400ha , dalsiu sezonu uz treba vvymenit lemese, ostatne je ok. Taha ho 162 45, spravi okolo 8 ha/10-11h. Ziadne kamene ani nic podobne sa mi tam nezasekava.

Příspěvky: 207
Registrován: 29 črc 2012 20:27

Re: Páskové odhrnovačky

Příspěvekod Brano » 15 pro 2015 19:34

Záleží od pôdy :D U nás sú aj plné aj pásikové ale je to jedno, pôda je tak ťažká že ani tá pásiková ju nerozdrobí. Maximálne urobí ryhy a to je tak všetko.

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků